Blog

Skąd się biorą pryszcze pod pachą?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Skąd się biorą pryszcze pod pachą?

Częstą przyczyną powstawania pryszczy pod pachami jest niewłaściwa higiena. Może to wynikać z niewystarczającego mycia pach lub z noszenia ubrań, które ocierają się o skórę, powodując podrażnienia. Jednak pryszcze pod pachami mogą być również spowodowane przez niektóre produkty do pielęgnacji skóry, które nakładasz na swoje pachy.

W dalszej części omówimy następujące kwestie:

-Czym są pryszcze pod pachami?

-Co je powoduje?

-Jak je leczyć?

Przyczyny powstawania pryszczy pod pachami

Kiedy myślimy o trądziku, zwykle wyobrażamy sobie zmiany skórne, które pojawiają się na twarzy. Ale trądzik może pojawić się wszędzie – nawet pod pachami. Trądzik, a w efekcie stan zapalny, jest spowodowany przez nadaktywne gruczoły olejowe w skórze. Kiedy pory są zatkane martwymi komórkami skóry, bakteriami lub sebum (olejem), dochodzi do zapalenia i powstania pryszczy. Nie matw się – odpowiednie leczenie może zdziałać cuda.

Rodzaj trądziku, który tworzy się pod pachami, nazywa się zapaleniem mieszków włosowych. Występuje ono, gdy mieszki włosowe zostają zainfekowane bakteriami lub grzybami. Wynikiem tego są czerwone krostki na skórze i często występowanie podrażnień wokół mieszka włosowego. Stan ten jest nieszkodliwy i podatny na leczenie za pomocą dostępnych bez recepty produktów, takich jak nadtlenek benzoilu lub mydła siarkowe. Domowe sposoby także mogą okazać się podobne.

Krosty są jednym z najczęstszych rodzajów trądziku. Może je powodować nadmierna potliwość. Trądzik jest stanem, który wpływa na pory skóry, a czerwone krostki są spowodowane przez zatkane pory. Pory to maleńkie otwory w skórze, które umożliwiają wzrost włosów, odparowywanie potu i uwalnianie łoju przez gruczoły olejowe. Kiedy myjesz twarz lub oczyszczasz ciało, usuwasz z porów zanieczyszczenia, makijaż i martwe komórki skóry. Jeśli nie usuniesz wszystkich zanieczyszczeń ze skóry całkowicie, mogą one zatkać pory i spowodować powstanie krostki i podrażnień.

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotykającą ludzi na całym świecie. Jeśli cierpisz na trądzik, wiesz, jak frustrujące może to być. Nawet jeśli nie masz trądziku, to należy mu zapobiec. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne proste zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, które pomogą utrzymać czystą i zdrową skórę.

Co powoduje pryszcze pod pachami?

Trądzik pod pachami jest spowodowany przez te same czynniki, które powodują trądzik w innych częściach Twojego ciała, w tym:

 • Wpływy hormonalne (androgeny).
 • Podrażnienia spowodowane goleniem lub noszeniem ciasnych ubrań przy skórze.
 • Kontakt z alergenami lub substancjami drażniącymi zawartymi w dezodorantach, antyperspirantach, mydłach i perfumach.
Zobacz więcej  Czym jest przesuszenie tatuażu i jak tego uniknąć?

Istotne czynniki powodujące powstawanie krostek

Podczas gdy niektóre przypadki trądziku pod pachami mogą być genetyczne lub wynikają z wewnętrznych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca lub choroby wątroby, wybory dotyczące stylu życia są zazwyczaj tym, co powoduje rozwój tego rodzaju trądziku.

Trądzik jest złożoną chorobą powszechnie występującą w okresie dojrzewania, z szacowaną częstością występowania 85% do 95% wśród młodzieży. Trądzik zwykle pojawia się na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. Jednak u wielu młodocianych pacjentów zmiany trądzikowe pojawiają się również pod pachami. W niektórych przypadkach zmiany te mogą być czymś więcej niż tylko uciążliwością estetyczną dla nastolatka, ale mogą również powodować dyskomfort fizyczny i cierpienie psychiczne. Dlatego ważne jest, aby lekarze rozpoznawali cechy kliniczne tych zmian i prowadzili odpowiednią terapię pacjentów, którzy cierpią z powodu tego zaburzenia.

Wszyscy je miewamy – te kłopotliwe, czerwone guzki pod pachami. Są wstydliwe i bolą, ale skąd się wzięły?

Po pierwsze: nie są one spowodowane przez stosowanie antyperspirantów. Niektórzy ludzie mają wrażliwą cerę i mogą być uczuleni na składniki dezodorantu lub antyperspirantu, dlatego tak ważne jest, aby przetestować produkt przed regularnym używaniem go. Jeśli po pierwszym użyciu dokuczać Ci będzie podrażniona skóra lub uczulenie, to należy skonsultować się z dermatologiem i zaprzestać stosowanie produktu.

Jeśli jednak Twoja skóra pod pachami jest czysta, a jedyną rzeczą, która uległa zmianie jest antyperspirant, to prawdopodobnie nie jest on przyczyną powstawania pryszczy. Większość antyperspirantów składa się z soli aluminium, które pomagają zatkać pory, przez co pot nie wydostaje się tak łatwo. Może to powodować pewne podrażnienia u niektórych osób, ale nie sprawi, że pojawią się nowe pryszcze – po prostu powstrzyma już istniejące przed powrotem.

Jak uniknąć zapalenia mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych to infekcja kieszonek w skórze, w których znajdują się poszczególne włosy. Stan ten może być spowodowany przez bakterie, grzyby lub drożdże. Nie jest to poważna choroba, ale może być bardzo niekomfortowa. Zapalenie mieszków włosowych występuje najczęściej u osób, które mają cukrzycę lub osłabiony układ odpornościowy, ale każdy może się nim zarazić.

Pierwszym krokiem do uniknięcia zapalenia jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Nie chodź na basen z otwartymi ranami na ciele – jeśli dostaniesz zapalenie mieszków włosowych od pływania, będzie ono trwać dłużej. Jeśli masz problemy z trądzikiem, utrzymuj twarz w czystości i noś przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, które zakrywają plecy i klatkę piersiową, aby uniknąć pojawienia się otarć o drażniące powierzchnie. Ponadto, jeśli nosisz długie rękawy podczas ćwiczeń (co zalecamy), sprawdzaj je regularnie pod kątem drobnych skaleczeń lub otarć, które mogą prowadzić do zapalenia Twoich mieszków włosowych lub innych infekcji.

Zobacz więcej  Konchoplastyka - najważniejsze informacje odnośnie zabiegu

Kiedy wyjdziesz spod prysznica lub kąpieli, nałóż gruby krem nawilżający i delikatnie odciśnij ciało w ręcznik, zamiast wycierać się energicznie. Pocieranie może naruszyć otwarte pory i krostki, a w efekcie doprowadzić do rozwoju bakterii. Niektórzy ludzie uważają, że golenie również należy do sytuacji, które mogą powodować krosty pod pachami.

Jak powinno przebiegać leczenie krostek? U specjalisty – dermatologa!

Wszyscy to znamy: bolesne czerwone krostki, które wydają się pojawiać znikąd i równie tajemniczo odchodzić. Zapalenie mieszków włosowych stanowi nieoczekiwaną skazę na Twojej promiennej skórze. Może je wywołać wiele czynników – najczęściej są one skutkiem wrastających włosków lub golenia – ale istnieje również wiele innych przyczyn. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się krostek!

Skąd bierze się ta nieprzyjemna sytuacja objawiająca się swędzeniem?

Zapalenie mieszków włosowych jest spowodowane zakażeniem mieszków włosowych i otaczającej je skóry. Może być wywołane zakażeniem bakteryjnym lub przerostem drożdży na skórze, ale także może być również wynikiem niewłaściwej higieny lub złej diety. Jeśli chcesz uniknąć zapalenia delikatnych mieszków włosowych, objawiających się zaczerwienieniem, powinnaś przestrzegać następujących kroków:

 • Najlepiej często zmieniaj ubrania – jeśli się pocisz, natychmiast zmień ubranie.
 • Pamiętaj o regularnym prysznicu lub kąpiel.
 • Należy stosować zdrową dietę.
 • Odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą zniwelować krostki na wrażliwej skórze.
 • Zachowaj higienę podczas depilacji włosków.
 • Zawsze myj ręce przed dotknięciem skóry.
 • Nie dziel się ręcznikami ani maszynkami do golenia z innymi osobami.
 • Często sprzątaj swoją łazienkę.
 • Używaj produktów antybakteryjnych do czyszczenia skaleczeń i zadrapań.

Negatywne skutki golenia – krosty pach

Zapalenie mieszków włosowych to częste schorzenie, które powoduje krosty wypełnione ropą. Zazwyczaj jest to spowodowane przez bakterie, które dostały się do mieszków włosowych, albo poprzez uszkodzenia mechaniczne, albo bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Jeśli mieszek włosowy zostanie zainfekowany, może być niezwykle bolesny i czasami powoduje opuchliznę wokół obszaru. Zapalenie mieszków włosowych jest w dużym stopniu uleczalne za pomocą antybiotyków, ale ważne jest, aby rozróżniać różne rodzaje zapalenia Twoich mieszków włosowych i postępować zgodnie z nimi, aby nie narażać się na inne poważne problemy zdrowotne.

Zobacz więcej  Trwała depilacja – efekty, opis i zastosowanie zabiegu

Jeśli te objawy brzmią dla Ciebie znajomo, ważne jest, abyś udał się do lekarza – dermatologa – w celu ustalenia, jakiego rodzaju zapalenia mieszków włosowych doświadczasz.

Pojawianie się stanów zapalnych pod pachami najczęściej związane jest z nadmierną potliwością

Pojawienie się stanu zapalnego pod pachami jest najczęściej związane z nadmierną potliwością. Osoba z tym schorzeniem poci się nadmiernie nawet wtedy, gdy nie ma ku temu odpowiedniej przyczyny. Pocenie się jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym ciele, aby pozbyć się dodatkowego ciepła wytwarzanego przez komórki naszego ciała, ale jeśli doświadczasz pocenia się pod pachami, które jest nadmierne w porównaniu z normalną ilością potu wytwarzanego przez twoje ciało, dobrym pomysłem może być szukanie sposobów na kontrolowanie tego problemu.

Potówki pod kontrolą specjalisty

Pojawienie się stanu zapalnego pod pachami najczęściej związane jest z nadmierną potliwością. I chociaż możliwe jest wystąpienie infekcji pod pachami, którą można rozpoznać po żółtej wydzielinie, częściej nie ma tam żadnej infekcji, a przyczyną tego zapalenia jest nadmierny proces pocenia się.

Badania kliniczne wykazały, że najlepszym sposobem leczenia tego stanu, znanego jako “bromhidrosis”, są antyperspiranty na receptę do skóry wrażliwej. Antyperspirant odnosi się do każdego produktu, który redukuje pot (a więc i stan zapalny) poprzez blokowanie porów na skórze. Najskuteczniejsze antyperspiranty zawierają chlorek glinu, który jest silnym antyperspirantem, a także łagodnym środkiem ściągającym.

Dermatolog pomoże najlepiej rozwiązać problem powstawania krostek

Pierwszym krokiem w leczeniu bromhidrozy jest określenie przyczyny nadmiernego pocenia się. Jeśli stres lub niepokój odgrywa dużą rolę w twoim życiu, powinieneś najpierw zająć się tym problemem. Jakkolwiek prosto to brzmi, głębokie oddychanie i aktywność fizyczna może pomóc w pozbyciu się stresu i odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. Jeśli masz nadwagę i zaczynasz tracić na wadze, przekonasz się, że twoje uderzenia gorąca zmniejszą się drastycznie wraz z obniżeniem wskaźnika masy ciała (BMI).

Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy pod pachami?

Krosty pod pachami mogą wydawać się problemem tylko dla nastolatków i młodych dorosłych, ale w rzeczywistości może zdarzyć się każdemu. Te pryszcze mogą pojawić się na skądinąd czystej i zdrowej skórze, głównie z powodu zmian w hormonach.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop