Blog

Septoplastyka nosa – czym charakteryzuje się ten zabieg?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Septoplastyka nosa – czym charakteryzuje się ten zabieg?

Korekta skrzywionej przegrody nosowej jest konieczna szczególnie wtedy, gdy powoduje znaczne problemy z oddychaniem, bóle i zawroty głowy oraz nieustanne infekcje. Do tej sytuacji może dojść w momencie, gdy ustawienie przegrody nie przebiega we właściwy sposób. Najczęściej odczuwane problemy w tym miejscu powodowane jest przez zwężoną jamę nosa na skutek krzywego ustawienia. Dzięki temu odczuwalny jest utrudniony przepływ powietrza podczas oddychania.

Skutecznym rozwiązaniem na te problemy jest zabieg septoplastyki. Jest to operacja przegrody nosowej, wykonywana głównie w celu pomocy oraz poprawy jakości i komfortu życia pacjenta. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Septoplastyka nosa – na czym polega ten zabieg?

Septoplastyka jest chirurgicznym zabiegiem laryngologicznym, korygującym skrzywioną przegrodę nosową. Jej wykonanie wpływa nie tylko na komfort, ale także samopoczucie i zdrowie pacjenta. Wskazaniem do wykonania zabiegu są wszelkie problemy z przegrodą nosową, które wbrew pozorom nie są rzadkością.

Krzywa przegroda nosowa może być zarówno dziedziczona, jak również nabyta na skutek różnych czynników. Do nich zakwalifikować możemy między innymi:

 • powstałe urazy mechaniczne,
 • uszkodzenia,
 • choroby nowotworowe powodujące zmiany w tkance chrzęstnej,
 • problemy z tkanką chrzęstną,

oraz inne. Niezależnie od powodu jej powstawania warto wiedzieć, kiedy warto zdecydować się na zabieg operacji przegrody nosowej.

Czym charakteryzuje się skrzywienie przegrody nosowej?

Część chrzęstna przegrody nosowej jest jego środkową strukturą, pełniącą funkcje podpory dla nosa i otaczających go tkanek. Dlatego też skrzywienia przegrody są odczuwalne w miejscach o znacznym przewężeniu. Im bardziej umiejscowione są z tyłu nosa, tym bardziej problematyczne jest oddychanie ze względu na utrudnioną drożność nosa. Skrzywienie w obrębie tkanki chrzęstnej powinno być korygowane najczęściej poprzez jej unieruchomienie i rekonstrukcję, natomiast w przypadku ogonowej części przegrody nosa konieczne jest odtworzenie jej funkcji i wykonanie septoplastyki.

Krzywa przegroda nosowa – korekcja metodami chirurgicznymi

Septoplastyka umożliwia korygowanie części centralnych przegrody, jak również chirurgiczną poprawę części chrzęstnej. Ze względu na zastosowaną technikę, jest ona polecana jako podstawowa metoda korekcji przegrody nosa. Pozwala uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. To odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich, którzy borykają się z tymi problemami.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa Light Sheer - na czym polega i jakie daje efekty?

Krzywa przegroda nosowa wpływa negatywnie na funkcje dróg oddechowych, jak również powoduje zmianę wyglądu nosa. Poprzez wykonanie operacji możliwe jest przywrócenie właściwych funkcji, zniwelowanie podstawowych problemów związanych z oddychaniem czy poprawa wyglądu i samopoczucia pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu septoplastyki

W tym miejscu zdecydowanie warto podkreślić, że nie każda osoba ze skrzywioną przegrodą nosową będzie mogła zdecydować się na wykonanie zabiegu. Do najważniejszych przeciwwskazań zakwalifikować możemy:

 • aktywne infekcje ogólne o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym.
 • zaburzenia krzepliwość krwi,
 • stany zapalne w błonach śluzowych nosa,
 • wysoka gorączka,
 • zmiany zanikowe.

Dodatkowo do przeciwwskazań zakwalifikować możemy także pojawienie się ogólnych chorób ogólnoustrojowych wpływających negatywnie na stan zdrowia.

Operacja przegrody nosowej – wskazania

Choć skrzywienie przegrody nosa jest problemem dotyczącym większości osób, to nie w każdym z tym przypadków będzie ona dostarczać tak wielu przykrych dolegliwości. Sam fakt skrzywienia przegrody nosowej nie jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Jest on jednak niezbędny do wykonania w sytuacji, w której utrudnione jest prawidłowe funkcjonowanie pacjenta.

Do wykonania operacji przegrody nosowej w szczególności powinny nas skłonić:

 • problemy z oddychaniem przez nos,
 • bezdech senny,
 • częste stany zapalne nosa,
 • niedrożność nosa,
 • krwawienia z nosa,
 • naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej
 • chrapanie,
 • bóle i zawroty głowy,
 • wysiękowe zapalenie ucha,
 • powtarzające się zapalenia nosa, zatok i gardła.

Zmagając się z problemami wynikającymi ze skrzywionej przegrody nosowej, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który zbada stan ogólny zdrowia oraz w razie konieczności skieruje na zabieg korygujący. Jest on w pełni bezpieczny, pozwala w zupełności pozbyć się problemu z krzywą przegrodą nosową.

Sensoplastyka – jak przebiega zabieg?

Septoplastyka to operacja przegrody nosowej, która przeprowadzana jest na ogół w znieczuleniu ogólnym. Może ona zostać wykonana już w trakcie jednej godziny, ponieważ jest to zabieg tak zwanej chirurgi jednego dnia. W dużym uproszczeniu polega na wycięciu niepoprawnie ułożonych tkanek oraz ich przebudowie, aby uzyskać prawidłowe położenie przegrody. Operacja przegrody nosowej może być przeprowadzona za pomocą kilku metod, które najczęściej dobierana jest indywidualnie do danego pacjenta.

Zobacz więcej  Wszystko co powinnaś wiedzieć o wolumetrii twarzy

Septoplastyka – przygotowanie do zabiegu

Przed wykonaniem operacji konieczna jest wizyta lekarska, która pozwoli na zakwalifikowanie pacjenta do leczenia chirurgicznego na podstawie badań.

Tutaj konieczne jest przeprowadzenie między innymi badanie jamy nosowej z użyciem wziernika, oceny anatomii przegrody nosa, badania grupy krwi czy morfologii. W tym przypadku wykonywana jest również dokładna dokumentacja całego obszaru zabiegowego obejmującego profilowe, boczne i dolne fotografie oraz dodatkowe zdjęcia ewentualnych nieprawidłowości.

 Septoplastyka nosa – zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym

Decydując się na wykonanie operacji, warto pamiętać o konieczności przerwania przyjmowania leków na około tydzień przed planowanym zabiegiem, które mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka rozrzedzenia krwi oraz zwiększone krwawienie, między innymi są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (Ibuprofen, Ketoprofen, Naproxen i inne). Ponadto na sam zabieg należy udać się na czczo. Warto przypomnieć również, iż jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Sensoplastyka – jak przebiega zabieg?

Septoplastyka to zabieg trwający około godziny, najczęściej od 45 do 100 minut. Jest on bezpieczny i stosunkowo nieinwazyjny, dlatego też na drugi dzień po jego wykonaniu możliwe jest zwolnienie pacjenta do domu.

Po operacji wkładana jest tamponada nosa, która zmniejsza ryzyko krwawienia z nosa. Jest ona usuwana po upływie około 48 godzin od zabiegu. Jeśli jednak zastosowane zostały płytki stabilizujące, czas ten ulega znacznemu wydłużeniu, nawet do 10 dni.

Ogólny okres rekonwalescencji po zabiegu trwa od trzech do czterech tygodni. W tym czasie należy unikać między innymi podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej (np. uprawiania sportów), wykonywania ćwiczeń siłowych czy brania gorących kąpieli. Może pojawić się problem z obrzmieniem nosa i jego stałym zablokowaniem, które powinny ustępować po mniej więcej dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarskich oraz przyjmować przepisane leki. Duże znaczenie ma także właściwa pielęgnacja tych okolic i przestrzeganie niezbędnych zasad higieny, o których poinformuje lekarz wykonujący zabieg.

Zobacz więcej  Duże piersi - walor czy problem?

Kiedy zauważymy pełne efekty zabiegu?

Pełne efekty operacji krzywej przegrody nosa mogą być odczuwalne po upływie około miesiąca. Jest to odpowiedni czas, podczas którego tkanki powinny się odpowiednio zregenerować. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne, należy zgłosić się w trybie natychmiastowym do lekarza. Co powinno nas zaniepokoić? Z pewnością będzie to nieuzasadnione krwawienie z nosa, obrzmienie okolic czy wysoka gorączka.

Septoplastyka – możliwe powikłania po wykonaniu zabiegu

Zabieg operacji przegrody nosowej jest stosunkowo bezpieczny, jednak tak jak każdy inny niesie za sobą potencjalne ryzyko związane z możliwością pojawienia się różnych powikłań. Wszystko zależy od umiejętności lekarza oraz jego doświadczenia w wykonywaniu tych zabiegów. Najczęściej po septoplastyce może pojawić się nieznany krwotok z nosa i jamy ustnej, uwidocznić się opuchlizna tkanek, zapadanie się grzbietu nosa, ból pooperacyjny oraz powikłania po znieczuleniu. Są to zdecydowanie najczęstsze powikłania, z którymi mierzyli się pacjenci. Warto podkreślić, że możliwość ich pojawienia się jest stosunkowo niewielka.

Septoplastyka – efekty zabiegu

Septoplastyka zapewnia efekty umożliwiające skuteczną poprawę kształtu przegrody nosowej, a także usprawnienie drożności oraz funkcji układu oddechowego. To z kolei wpływa pozytywnie na jakość życia i samopoczucie osoby borykającej się z tym problemem. Ponadto septoplastyka wpływa na występowanie infekcji górnych dróg oddechowych o przewlekłym charakterze, minimalizując je lub całkowicie się ich pozbywając. Dużej poprawie ulega także jakość snu oraz ogólna wydolność organizmu związana z prawidłowym oddychaniem.

Septoplastyka – skorygowanie kształtu przegrody nosowej

Septoplastyka to zabieg dający ulgę w problemach związanych z prawidłowym oddychaniem oraz częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, wynikających z nieprawidłowości związanych z przegrodą nosową. Zabieg ten cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Jednak dla wielu jego cena może być skuteczną przeszkodą, ponieważ kwoty tej operacji rozpoczynają się od poziomu 6 tysięcy złotych. Jednak biorąc pod uwagę pełne możliwości, jakie zapewnia septoplastyka, zdecydowanie warto rozważyć jej wykonanie, szczególnie gdy zauważamy znaczące wskazania.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop