Blog

Rozstępy na udach – niech problem pozostanie wspomnieniem

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Rozstępy na udach – niech problem pozostanie wspomnieniem

Rozstępy to poziome paski pojawiające się na udach, brzuchu, klatce piersiowej lub pośladkach. Przede wszystkim sposoby na pozbycie się rozstępów nie zależą od miejsca, ale od ich poziomu i zaawansowania. Poznaj metody usuwania rozstępów i zdecyduj, jak chcesz się ich pozbyć!

Czy rozstępy na udach są niebezpieczne dla zdrowia?

Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia – teoretycznie, bo często wywołują u nas wiele niepokoju: wstydzimy się nosić szorty z powodu rozstępów na udach, jeśli pojawiają się na pośladkach, to również pływanie jest wykluczone. Młoda mama zmagała się z wadami brzucha i piersi. Rozstępy pojawiają się nawet u nastolatków, kiedy rośniemy najszybciej. Ciało rośnie, masa ciała rośnie – a skóra? Czasami nie nadąża za produkcją kolagenu. Popękane włókna tworzą poziome różowe linie, rozstępy.

Czym są rozstępy?

Co to są rozstępy? Niezależnie od płci przyczyny powstawania rozstępów na udach są takie same. Powstają z nadwyrężenia skóry. Następnie rozpadają się włókna kolagenowe i elastynowe skóry, które odpowiadają za jej gładkość i elastyczność. W efekcie następuje regeneracja włókien białkowych, których znakiem rozpoznawczym są aksony w skórze.

Rozstępy u kobiet

Rozstępy na udach u kobiet są często wspomnieniem ciąży, podczas której ich wygląd bardzo się zmienia. Oprócz ud tworzą się również na brzuchu, klatce piersiowej, pośladkach i ramionach. Nie tylko ciąża sprzyja powstawaniu rozstępów. Blizny na udach kobiet powstają również w okresie dojrzewania. Ponadto dotykają kobiety, które borykają się z zaburzeniami hormonalnymi i borykają się z wahaniami wagi, co również jest przyczyną pojawiania się rozstępów.

Rozstępy na udach również u mężczyzn

Rozstępy na udach u mężczyzn są często wspomnieniem okresu dojrzewania. U chłopców w wieku od 10 do 15 lat tak zwany szczyt dojrzewania rozpoczyna proces dorosłości. W okresie dojrzewania chłopcy doświadczają nagłego wzrostu fizycznego, zwiększonej masy mięśniowej i siły. Efektem ubocznym tego procesu są rozstępy na udach, a także na ramionach i pośladkach. Z bliznami na udach borykają się również kulturyści. Podczas budowania masy mięśniowej skóra ulega rozciąganiu, w wyniku czego na jej powierzchni mogą pojawiać się osiowe prążki.

Zobacz więcej  Odkryj skuteczność kremów z retinolem na noc i dzień: przewodnik wyboru kremu do twarzy przeciwzmarszczkowego z retinolem

Jak pozbyć się rozstępów? To zależy

Jak pozbyć się rozstępów? Dużym problemem w walce z rozstępami jest to, że zauważamy je zbyt późno. Trudno określić, kiedy zaczynają tworzyć się rozstępy. Jedynymi objawami rozstępów są łagodne swędzenie i pieczenie skóry w miejscu przeciążenia włókien kolagenowych. Na jednolitych odcieniach skóry bardzo szybko pojawiają się różowe smugi. Na tym etapie dobre kremy przeciw rozstępom ograniczą efekty kosmetyczne.

W aptekach dostępne są różne produkty przeznaczone specjalnie do usuwania rozstępów. Niestety są one skuteczne dopiero we wczesnych etapach formacji, często bez naszej wiedzy. W pełni dojrzałe rozstępy można zlikwidować jedynie poprzez zabiegi medycyny kosmetycznej. Drobnych i płytkich rozstępów możemy spróbować pozbyć się za pomocą terapii igłowej, która uelastycznia i wygładza skórę. Dodatkowo skuteczność zabiegu można wzmocnić stosując peelingi chemiczne. W przypadkach, gdy rozstępy skurczyły się i stały się perłowobiałe, skuteczne są tylko zabiegi laserowego usuwania rozstępów.

Czy laserowe usuwanie rozstępów działa?

Skuteczność zabiegów zależy od zastosowanej technologii usuwania rozstępów oraz głębokości i rozległości uszkodzeń. Usuwanie świeżych rozstępów jest znacznie łatwiejsze niż starych rozstępów. Najskuteczniejszym sposobem leczenia rozstępów jest skorzystanie z usług specjalistycznego salonu z odpowiednim laserem do usuwania rozstępów. Wydajność tego typu lasera przewyższa możliwości innych obecnie dostępnych urządzeń. Ich największą zaletą jest to, że działają tylko na wybrane fragmenty i warstwy skóry. Należy zauważyć, że lasery frakcyjne są uważane za całkowicie bezpieczne.

Jak działa laserowe usuwanie rozstępów?

Światło lasera bezpośrednio oddziałuje na skórę, stymulując ją do produkcji nowego kolagenu. W ten sposób przywracamy utratę elastyczności, co z kolei prowadzi do likwidacji widocznych rozstępów. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty konieczne jest wykonanie 3 – 5 zabiegów. Ich ilość zależy od indywidualnych preferencji pacjenta i jest ustalana przez wykonującego zabieg kosmetyczkę.

Laserowe usuwanie rozstępów to obecnie najskuteczniejsza metoda na rynku. Co więcej, jest to również bardzo bezpieczna procedura i powinna być zawsze wykonywana przez wykwalifikowaną osobę. Wybierając usługi specjalistycznego salonu, otrzymujemy nie tylko pewność skuteczności, ale także bezpieczeństwo i możliwość dostosowania najlepszych rozwiązań do naszych indywidualnych predyspozycji skórnych.

Zobacz więcej  Retinoidy: pochodne witaminy A w kosmetyce – skuteczna kuracja na trądzik

Bezpieczeństwo przy laserowym usuwaniu rozstępów

Należy pamiętać, że zabieg laserowego usuwania rozstępów nie może być obojętny dla skóry. Podczas gdy niektórzy ludzie otrzymują to prawie bez skutków ubocznych, wiele osób odczuwa najmniejsze zaczerwienienie. Jeżeli zabieg wykonywany jest na większej części ciała, a rozstępy są głębokie i wymagają więcej leczenia, mogą pojawić się charakterystyczne objawy oparzenia skóry. Należy pamiętać, że gojenie po laserowym usunięciu rozstępów może trwać kilka tygodni. Dopóki skóra nie zostanie całkowicie wygojona, nie można się opalać i najlepiej jest podjąć działania mające na celu zwalczanie drobnoustrojów w organizmie, które mogą pojawić się w wyniku przerwania warstwy skóry.

Bezpieczna metoda usuwania rozstępów

Procedura laserowego usuwania rozstępów jest ogólnie opisywana jako dość bezpieczna, ale należy zauważyć, że nawet po tych różnych efektach ubocznych mogą wystąpić. Często są one związane ze specyficzną wrażliwością skóry lub specyfiką konkretnego organizmu. Najczęstszym skutkiem ubocznym zabiegu usuwania rozstępów jest zmiana koloru skóry. Bardzo rzadko są trwałe. Zwykle ustępują po kilku tygodniach lub miesiącach, jeśli są bardziej zaawansowane. Czasami na skórze pojawiają się siniaki z powodu uderzenia lasera. Powinny również zniknąć w ciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli podejrzewamy lub podejrzewamy, że terapia usuwania rozstępów powoduje inne skutki uboczne, musimy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Pamiętajmy o profilaktyce

Nawet, jeżeli zdecydowaliśmy się na zabieg usuwania rozstępów, warto pamiętać, że ten problem może powrócić. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, w jaki sposób powstają rozstępy. Jeżeli wyeliminujemy czynniki takie jak wahania wagi, jest szansa, że uda nam się zachować efekt, który wypracowaliśmy podczas zabiegu. Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry, dlatego właśnie czasem nie mamy możliwości, żeby ich uniknąć. Przykładem jest chociażby ciąża u kobiet. Jednak mając taką świadomość, możemy przeciwdziałać i pomagać skórze przejść te trudne chwile w taki sposób, aby nie ucierpiała. Przede wszystkim polecane są w tym momencie maści i kremy, które wzmacniają naczynia krwionośne. Warto również zadbać o stan naszych włókien kolagenu. Jak zadbać o jakość włókien kolagenowych? Przede wszystkim możemy spożywać suplementy diety, zawierające ten składnik. Aby uniknąć rozstępów, polecane są również ćwiczenia fizyczne. W okresie ciąży oczywiście najlepiej zrezygnować z wyczerpujących ćwiczeń, jednak można zadbać o rozciąganie oraz o kondycję, jednocześnie nie przeciążając organizmu. Najlepiej więc zapobiec rozstępom, jednak gdy rozstępy zaczynają być widoczne, również możemy działać i minimalizować ich widoczność, lub usunąć rozstępy.

Zobacz więcej  Co zrobić gdy włosy zaczynają wypadać?

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop