Blog

Laserowe usuwanie blizn – szybkie i skuteczne

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Laserowe usuwanie blizn – szybkie i skuteczne

Dla osób wielu laserowe usuwanie blizn przyniosło ogromną ulgę. Szczególnie szkodliwe są trudne do ukrycia blizny na twarzy. Często powodują dużą złożoność i utratę pewności siebie. Wiele trwałych ciemnych plam jest spowodowanych urazem i zabiegiem chirurgicznym, ale trądzik w młodym wieku jest częstszą przyczyną blizn.

Skąd się borą blizny i jak sobie z nimi radzić?

Istnieje wiele przyczyn powstawania blizn. Można rozróżnić powypadkowe, pooperacyjne blizny i blizny potrądzikowe. Z biologicznego punktu widzenia zastępuje ubytki powstałe podczas rozpadu struktury skóry przez włóknistą tkankę łączną. Jedno jest pewne, blizny często powodują komplikacje, pozbawiając je pewności siebie i komfortu. Mogą również przypominać nam o nieprzyjemnych wydarzeniach, które je spowodowały.

Na rynku sprzedawane są preparaty, które zmniejszają widoczność blizn. Są to zazwyczaj kremy, które można stosować na twarz i ciało. Ich zadaniem jest wspomaganie stymulacji procesu regeneracji skóry. Działają one jednak tylko w przypadku niewielkich zmian. Nie radzą sobie ze zmianami tak poważnymi jak blizny.

Dzięki nowoczesnym zabiegom można z powodzeniem usunąć drobne blizny, takie jak blizny potrądzikowe, blizny duże, pooperacyjne i oparzenia. Dostępnych jest wiele innowacyjnych technik zwalczania zmian w bliznach skórnych.

Jakie znamy typy blizn?

Blizna jest zmianą odwracalną. Przyczyną jego powstawania jest uszkodzenie zdrowych tkanek. Stymuluje aktywność fibroblastów, aktywnych komórek tkanki łącznej. Efektem tego jest wypełnienie ubytku tkanką łączną.

Istnieją różne rodzaje blizn. Pierwsza to blizny keloidowe. Powstają podczas aktywnego i zbyt szybkiego procesu gojenia. Charakteryzują się tym, że ich zasięg przekracza obszar pochodzenia zmiany. Częściej występują u osób o ciemniejszej karnacji. Kolejna grupa to blizny przerostowe. Są różowe lub czerwone. Od bliznowców różnią się wielkością, ponieważ nie wychodzą poza zasięg zmiany.

Trzeci typ to typowa blizna pooparzeniowa. Jest to problematyczne, ponieważ często mają szeroki zasięg zarówno na powierzchni, jak i na głębokości. W ciężkich przypadkach mogą również zawierać mięśnie i nerwy. Ponadto podróże są często ograniczone.

Niektóre rodzaje blizn to blizny zanikowe, które pojawiają się jako zmiany potrądzikowe. Charakteryzują się zagłębieniami, które przerzedzają tkankę. Ich nasilenie zależy od stopnia nasilenia zmian trądzikowych.

Główną przyczyną powstawania blizn są liczne urazy. Gleby termiczne (oparzenia) i chemiczne (chemiczne) i mechaniczne (np. skaleczenia). Ponadto mogą pojawić się również w organizmie (np. bliznowacenie tkanki łącznej w mięśniu sercowym po zawale serca, lub bliznowacenie narządów trzewnych po zabiegach chirurgicznych po usunięciu fragmentów narządów).

Blizny zewnętrzne, szczególnie rozległe, są często poważnym defektem kosmetycznym. Często powoduje to silny dyskomfort i zmniejsza poczucie atrakcyjności osoby. Na szczęście współczesna kosmetologia wychodzi naprzeciw osobom borykającym się z tym problemem i oferuje zabiegi, które pozwalają pozbyć się tych niedoskonałości.

Zobacz więcej  Opryszczka na ustach: Przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia krostek i pęcherzyków

Nowoczesne metody usuwania blizn

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą zalecaną przez ekspertów jest laserowe usuwanie blizn. Jest mniej inwazyjny i nie powoduje wielu komplikacji w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Technologia laserowego usuwania blizn pozwala szybko i skutecznie usunąć blizny skórne, jednocześnie znacznie zmniejszając ryzyko. Dodatkowo zabieg nie jest szczególnie bolesny, a powrót do pełni funkcji jest niemal natychmiastowy.

Ilość zabiegów potrzebnych do przemieszczenia tkanki skórnej w żądane miejsce zależy od wielu indywidualnych czynników. Wpływa na nią stopień starzenia się skóry, wiek pacjenta, głębokość zmarszczek, pory i sama blizna.

Liczba wymaganych zabiegów może wynosić od 1 do 6. Co ciekawe, przy lekko pomarszczonej i zwiotczałej skórze, jeden zabieg daje doskonałe efekty. Zmarszczki, kurze łapki i ciemne blizny zwykle wymagają od do 6 powtórzeń. Należy pamiętać, że przerwa między zabiegami powinna wynosić co najmniej 6 tygodni.

Laserowe usuwanie blizn – dla kogo?

Czasami mówi się, że wszystkie blizny są historią, a ciało z nimi jest bardziej atrakcyjne, ale generalnie właścicielce trudno jest zgodzić się na tak trwałą zmianę powierzchni skóry. Dla wielu młodych ludzi trądzik jest stresującym doświadczeniem, a jego ślady są nie tylko brzydkie, ale mogą również obciążać psychikę młodych ludzi. Mają bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i mogą obniżać poczucie własnej wartości. Wygląd jest bardzo ważny, szczególnie w młodym wieku. Często zdarza się, że wiele osób decyduje się na laserowe usuwanie blizn.

Czy istnieje alternatywa dla laserowego usuwania blizn?

Wiele osób, nim zdecyduje się na laser, może próbować innych metod. Oczywiście, w części przypadków są one skuteczne, jednak w praktyce, nie każdej blizny jesteśmy w stanie się pozbyć, bez skorzystania z pomocy specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Jeżeli na naszym ciele znajduje się blizna, możemy próbować różnych metod. Peelingi, złuszczanie skóry, masaże – to wszystko prowadzi do regeneracji tkanej, jednak w rzeczywistości nie zawsze efekty będą dla nas zadowalające. Jeżeli nie czujemy się dobrze z blizną i nie możemy się jej pozbyć “domowymi metodami”, warto wybrać się do Skyclinic, czyli miejsca, gdzie każdy problem jest traktowany indywidualnie. Na miejscu możemy skonsultować się ze specjalistą i jeżeli będzie wskazanie do wykonania zabiegu laserowego usuwania blizn, zabieg zostanie wykonany. Jeżeli wskazana zostanie inna metoda, również leczenie wdrożone i blizna zostanie tylko wspomnieniem.

Czym jest laserowe usuwanie blizn?

Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który od niedawna pojawia się w ofertach gabinetów kosmetologicznych. Zabieg wykonywany jest za pomocą urządzenia zwanego laserem frakcyjnym. Służy również do usuwania zmarszczek i rozstępów. Świetnie sprawdza się również przy korekcji opadających powiek.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania blizn?

Laserowe usuwanie blizn precyzyjnie kieruje promienie światła w głąb skóry, tkanki podskórnej i skóry właściwej, tworząc małe blizny. Tam zachodzi reakcja fototermiczna, która nagrzewa i odparowuje wodę w tkaninie. Efektem tego zjawiska jest rozpoczęcie naturalnego procesu odnowy skóry i pobudzenie produkcji kolagenu, substancji warunkującej idealną kondycję skóry. Jak wiadomo, spadek produkcji kolagenu powoduje, że skóra się starzeje, wiotczeje i tworzy zmarszczki. Laser frakcyjny niszczy zmienioną tkankę, jednocześnie ją stymuluje i odnawia. Ogólnie należy zastosować serię tych zabiegów, aby uzyskać zadowalające efekty.

Zobacz więcej  Jak wyszczuplić twarz?

Jak wygląda skóra po zabiegu laserowego usuwania blizn?

Już kilka dni po zabiegu skóra wokół blizny może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona. Może również wystąpić łagodna wysypka, która może zniknąć lub zejść w ciągu kilku następnych dni. Podstawą zabiegu jest użycie lekkiego kremu nawilżającego oraz spożycie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Zapewni to skórze odpowiedni poziom nawilżenia.

Nie kąpać się przez kilka dni po zabiegu laserowym skóry. Zabrania się korzystania z sauny na słońcu. Przed wyjściem z domu użyj kremu z wysokim filtrem UV. W tym momencie powinieneś również puścić skórę.

Po zabiegu skóra staje się bardzo wrażliwa i może mocno ciemnieć, dlatego szczególnie ważne jest unikanie słońca i ograniczanie opalania. Z tego powodu laserowe usuwanie blizn powinno odbywać się jesienią i zimą, kiedy słońce nie stanowi większego zagrożenia dla skóry.

Regeneracja skóry po zabiegu trwa od 2 do 6 tygodni. Wszystko zależy od głębokości, na jaką rozwiązywane są zmiany. Musisz również pamiętać, że aby uzyskać dobre efekty, musisz wykonać serię zabiegów.

Co po zabiegu?

Sam zabieg to jedna strona medalu, ale to, jak pielęgnuje się skórę po zabiegu, również ma duży wpływ na jego skuteczność.

Podstawą zabiegu jest stosowanie różnych delikatnych środków nawilżających. Kremowa konsystencja jest idealna, ponieważ daje uczucie świeżości. Ważne jest również picie dużej ilości czystej wody w ciągu dnia, aby nawilżyć skórę.

Pamiętaj, że po zabiegu laserowym nie będziesz mógł przez kilka dni brać prysznica gorącą wodą. Nawet pod prysznicem powinieneś utrzymywać spray w maksymalnej temperaturze pokojowej. Zabronione jest również korzystanie z saun. Należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ leczony obszar skóry jest szczególnie wrażliwy na słońce. Przed wyjściem z domu użyj kremu z wysokim filtrem UV. W tym czasie nie jest możliwe wykonanie różnych zabiegów mechanicznych, takich jak preparacja.

Po laserowym usunięciu blizn skóra staje się znacznie bardziej wrażliwa niż zwykle i może powodować znaczne przebarwienia, dlatego szczególnie ważne jest unikanie słońca. Z tego powodu zabieg zalecany jest głównie jesienią i zimą, kiedy słońce nie stanowi większego zagrożenia dla skóry.

Zobacz więcej  Liposukcja laserowa - szybkie efekty

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu i zagrożenia

Nie każdy może zastosować taką procedurę. W rzeczywistości kobiety w ciąży muszą czekać z karmieniem piersią do porodu. Bardzo ważnym przeciwwskazaniem jest również przyjmowanie antybiotyków, sterydów i antykoagulantów.

Laserowe usuwanie blizn nie jest przeznaczone dla osób z poważnymi chorobami skóry, takimi jak nowotwory, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Nadmierne oparzenia słoneczne również są przeciwwskazaniem do tego zabiegu.

Skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta, a częściowe napromieniowanie laserem może spowodować wysypkę. Mogą wystąpić trwałe przebarwienia skóry, oparzenia lub zanikowe lub przerostowe blizny.

Czy laserowe usuwanie blizn boli?

Wielu pacjentów martwi się bólem podczas operacji usuwania blizn. Natomiast laserowe usuwanie blizn jest zabiegiem niemal bezbolesnym. Czuje lekkie mrowienie. W niektórych przypadkach możliwe jest skierowanie zimnego powietrza na skórę lub zastosowanie specjalnych środków znieczulających. Po usunięciu blizn powierzchownie uszkodzona skóra szybko się goi. Czas rekonwalescencji po zabiegu laserowego usuwania blizn to zwykle kilka dni.

Zregenerowana skóra

Laserowe usuwanie blizn stymuluje naturalną regenerację struktury blizny. W rezultacie powstają nowe komórki, naczynia krwionośne i białka. Widoczne wcześniej blizny zaczynają się kurczyć, zmieniając oryginalny kolor i teksturę, aby przypominać otaczającą skórę. Ilość zabiegów laserowych uzależniona jest od indywidualnej kondycji. Satysfakcjonujące efekty można zaobserwować po pojedynczym zabiegu lub po serii zabiegów składających się z wielu zabiegów wykonywanych w odpowiednich odstępach czasu. Skuteczność laserowego usuwania blizn zależy od wielu czynników, w tym rodzaju blizny, rozległości blizny oraz wielkości blizny. Indywidualne stany obejmują również stopień starzenia się skóry, wiek pacjenta i głębokość blizn. Klinika wykona zabieg przed konsultacją ze specjalistą, aby omówić wszystko, co jest potrzebne do usunięcia blizny laserowej i związanych z nią dolegliwości bólowych. Jeśli zastanawiasz się, czy laser boli lub martwisz się problemami typu „lasery i blizny”, skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę w klinice. Nasz doświadczony personel udzieli Ci wszelkich potrzebnych informacji.

Alternatywy dla laserowego usuwania blizn

Blizny można również usunąć za pomocą dermabrazji, mechanicznego ścierania górnych warstw naskórka i skóry właściwej. Dziś zrezygnowano z tej metody ze względu na wynalezienie znacznie bezpieczniejszej i wygodniejszej metody – lasera frakcyjnego i terapii pośredniej.

Dermabrazja polega na użyciu specjalnego diamentowego krążka do zeskrobywania skóry do uzyskania tego samego koloru. Jest to bardzo skuteczny i szybki zabieg (jedyny zabieg da oczekiwany efekt), ale ma też wiele wad.

Przede wszystkim proces rekonwalescencji po leczeniu jest długi (trwa kilka tygodni) i wymaga wielu wyrzeczeń (przyjmowanie antybiotyków, prowadzenie sterylizacji obszaru zabiegowego).

Chociaż zabieg ten musi być wykonywany kilka razy, jest to metoda całkowicie bezpieczna i nie wymaga tygodniowej rekonwalescencji.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop