Blog

Przeszczep włosów metodą FUE

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przeszczep włosów należy do najskuteczniejszych i przede wszystkim trwałych metod walki z bardzo popularnym problemem, jakim jest łysienie. Nadmierne wypadanie włosów prowadzące do łysienia dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i może wynikać z wielu przyczyn. Utrata włosów może być związana z wiekiem i osłabieniem struktury włosów, nieprawidłową dietą czy stresem. Przyczyn łysienia upatrywać też możemy w nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy, przebytych chorobach, zaburzeniach hormonalnych i stosowaniu określonej grupy leków. Często jedynym sposobem na pozbycie się problemu, gdy inne środki zawodzą, jest skorzystanie z zabiegu transplantacji włosów. Dzięki niemu możemy uzupełniać braki w owłosieniu oraz zagęszczać włosy.

Diagnozowanie łysienia i metody leczenia

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu łysienia jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny. Mając wiedzę o źródle problemu, możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W zależności od wyniku badania może ono polegać np. na wdrożeniu odpowiedniej diety, zmianie sposobu pielęgnacji, czy terapii choroby podstawowej, która doprowadziła do powstania problemu wypadania włosów. Badanie przyczyny łysienia oprócz sprawdzenia stanu skóry głowy, obejmować powinno wywiad, z którego lekarz może dowiedzieć się, czy w rodzinie pacjenta występował pokrewny problem. Oprócz tego w celu przeanalizowania stanu zdrowia pacjenta można wykonać badaniu krwi oraz trichoskopię. Badanie triochoskopem należy do nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Obejmuje ocenę stanu skóry głowy i włosów przy użyciu dermatoskopu, umożliwiającego podgląd w dużym powiększeniu. W trakcie zabiegu wykonuje się zdjęcia, które następnie trafiają do laboratorium celem przeprowadzenia dokładnej analizy. Co ważne nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia diagnostyki tą metodą. Skorzystać może więc każdy, kto boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem.

Leczenie łysienia może opierać się na terapii przy użyciu leków, stosowaniu specjalistycznych preparatów takich jak wcierki, maski i kremy oraz mezoterapii. Możliwe jest też stymulowanie wzrostu włosów z wykorzystaniem najnowszych technologii w postaci laserowej fototerapii. Jeżeli wszystkie z wymienionych metod zawiodą lub nie dadzą oczekiwanych efektów, z pomocą przychodzi przeszczep włosów.

Na czym polega przeszczep włosów

Najogólniej, zabieg przeszczepu włosów określić można jako pobranie mieszków włosowych i przeszczepieniu ich w określone miejsce, w którym wystąpiły ubytki. Zabieg obejmuje nie tylko miejsca dotknięte łysieniem w obrębie głowy, ale także owłosienie twarzy, czyli np. brodę czy brwi. Transplantacja uważana jest za najskuteczniejszy sposób walki z problemem łysienia, przede wszystkim przez wzgląd na zastosowanie najnowocześniejszych metod przynoszących realne efekty. Sam zabieg wykonywany jest z użyciem znieczulenia, które w zależności od metody może być ogólne lub miejscowe. O tym, jaką metodę najlepiej wybrać w danym przypadku powinien zadecydować doświadczony specjalista, biorąc pod uwagę zarówno oczekiwania pacjenta, jak i dostępne warunki technologiczne. Co ważne zastosowanie transplantacji może być przeprowadzane w przypadku łysienia występującego na skutek choroby, wypadku oraz w ramach rekonstrukcji skóry głowy i leczenia zmian w postaci blizn. Powszechność stosowania zabiegu sprawia, że przeszczep włosów staje się ratunkiem dla osób, dla których utrata włosów wiązała się z traumatycznymi przeżyciami, jak np. przebyta choroba nowotworowa czy wypadek.

Zobacz więcej  Wypadające włosy a ciąża

Przeszczep włosów nowoczesną metodą FUE

Przeszczep włosów metodą FUE (follicular units extraction) cieszy się uznaniem zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentów. Wynika to głównie z faktu, że sposób ten należy do najmniej inwazyjnych zabiegów. Podczas jego wykonywania nie jest konieczne wycinanie fragmentów skóry z rosnącymi na niej mieszkami włosowymi. Dzięki precyzyjnemu urządzeniu wyposażonemu w mikroskop możliwe jest pobieranie samych mieszków, bez naruszania struktury skóry. Wykonanie zabiegu nie pozostawia widocznych gołym okiem blizn. Co ważne, przy wykorzystaniu tej metody przeszczepiane są wszystkie niezbędne do wzrostu włosa struktury takie jak komórki macierzyste.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg przeszczepu włosów metodą FUE?

Zabieg transplantacji włosów wykonywany tą metodą jest zalecany osobom, które zmagają się z łysieniem androgenowym. Dotyka ono głównie mężczyzn, niemniej jednak zdarza się, że zmagają się z nim również kobiety. Pacjentami zgłaszającymi się z problemem coraz częściej są osoby młode. Wykonywanie przeszczepu tą metodą pozwala na uwolnienie się od problemu przy jednoczesnej gwarancji, że nie pozostawi ona trwałych i widocznych blizn. Dzięki temu mogą z niej korzystać również osoby z tendencją do powstawania blizn. Metoda FUE jest więc wskazana dla tych, którzy zmagają się z problemem mało elastycznej skóry na głowie oraz mają skłonności do przerostowych blizn. Oprócz tego metoda ta sprawdzi się u osób, u których pobranie mieszków z głowy nie wchodzi w grę. Korzystając z tej metody, możliwe jest pobieranie materiału do przeszczepu z brody, torsu czy okolic łonowych.

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie oceny stanu skóry głowy pacjenta. Należy wówczas oszacować ilość mieszków koniecznych do pobrania i obszar ubytku. Oprócz tego przeprowadzany jest wywiad i sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta w celu wykluczenia ewentualnych przeszkód do przeprowadzenia przeszczepu. Podczas rozmowy z lekarzem pacjent przedstawia swoje oczekiwania i wybierana jest najbardziej optymalna metoda przeszczepu. Od tego też zależy oszacowanie kosztu zabiegu. Gdy wszystkie ustalenia zostaną poczynione, lekarz przekazuje pacjentowi ważne informacje dotyczące przygotowań i zaleceń przed przystąpieniem do zabiegu. Na dwa tygodnie przed jego wykonaniem należy odstawić leki, które zmniejszają krzepliwość krwi np. aspiryna. Na dzień przed należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i mocnej kawy. W dniu zabiegu zalecane jest spożycie lekkiego śniadania.

Zobacz więcej  Rozszerzone naczynka - objaw popękanych naczyń krwionośnych

Jak wygląda zabieg?

Zabieg poprzedzony jest wyznaczeniem strefy dawczej, z której będą pobierane mieszki włosowe oraz strefy biorczej, na którą będą przeszczepiane. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Obszar, z którego ma być pobierany materiał, jest dokładnie golony, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne pobieranie mieszków. Możliwy przebieg zabiegu zakłada albo wcześniejsze pobranie całego materiału, a następnie wszczepianie go w miejsce ubytków, albo jednoczesne pobieranie i natychmiastowe przenoszenie w strefę biorczą. Wszystkie pobrane mieszki przed ich umieszczeniem w obszarze biorczym muszą zostać odpowiednio przygotowane. W celu pobrania materiału do przeszczepu używa się specjalistycznych narzędzi o średnicy 0,7 do 1 milimetra. W miejscu pobrania powstaje malutki otwór, który goi się w ciągu kilku dni. Cały zabieg musi być przeprowadzany z maksymalną precyzją i idealną oceną odległości poszczególnych implantów oraz kątem ich umiejscawiania. Wszystko po to, by odrastające włosy wyglądały jak najbardziej naturalnie. Czas, jaki należy założyć na wykonanie zabiegu, mieści się w przedziale od 4 do 6 godzin. W związku z użyciem znieczulenia miejscowego, po wykonaniu wszystkich czynności, pacjent może samodzielnie wrócić do domu.

Co się dzieje po zabiegu?

Przede wszystkim, zaraz po zabiegu zaleca się przyjmowanie antybiotyku i leków przeciwzapalnych. Nie należy również narażać głowy na działanie promieni słonecznych. Ponadto, do trzech tygodni po zabiegu nie zaleca się podejmowania wyczerpującego wysiłku fizycznego oraz korzystania z basenu. Do sześciu tygodni po zabiegu nie należy również korzystać z solarium. Dzień po zabiegu można umyć głowę z zachowaniem maksymalnej delikatności. Mokrej głowy nie wolno osuszać ręcznikiem ani suszarką. Powstałe podczas zabiegu malutkie strupki szybko się goją i już po tygodniu powinny samoistnie odpaść. Na etapie gojenia może pojawić się delikatne zaczerwienienie i swędzenie. Zaleca się jednak powstrzymanie od drapania okolic pozabiegowych, by nie podrażnić skóry. Po dwóch tygodniach dochodzi również do wypadnięcia włosów, czego nie należy się obawiać. Jest to całkowicie normalne. Nowe włosy zaczynają wyrastać po upływie dwóch do czterech miesięcy. W kolejnych miesiącach następuje ich intensywny wzrost i wzmocnienie.

Zobacz więcej  Masaż próżniowy - sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu przeszczepu włosów

Pomimo że przeszczep włosów metodą FUE należy do najmniej inwazyjnych i bezpiecznych, istnieją pewne ograniczenia w możliwości jego wykonania. Zabieg nie może być przeprowadzony, jeżeli pacjent cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi i ma tendencje do krwawień. Kolejnym przypadkiem, w którym należy wykluczyć możliwość przystąpienia do zabiegu, są choroby zapalne skóry głowy, zaawansowana cukrzyca czy uczulenie na stosowane podczas zabiegu miejscowe środki znieczulające. Nie zaleca się również przeprowadzania zabiegu u osób chorujących na łysienie plackowate. Przeszkodą do wykonania zabiegu transplantacji może być też ogólny zły stan pacjenta czy w przypadku kobiet, zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop