Blog

Przeszczep włosów – kto może skorzystać z zabiegu?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Włosy są jednym z najważniejszych atrybutów kobiecości. Ważną rolę odgrywają też w życiu mężczyzn. Dla pań zmiana fryzury, jej układanie, zabawa kolorem czy długością, mają często wymiar emocjonalny i porządkujący. Włosy są wyrazem tego co dzieje się w nas i co dzieje się obok nas. W ważnym momentach życia, to fryzjerzy i styliści stają się pierwszymi odwiedzanymi osobami. U panów, obecność włosów daje poczucie komfortu, pewności siebie i młodości. Przedwczesne łysienie sprowadza się niestety do kompleksów i obniżenia poczucia wartości. To z kolei przekłada się na mniejszą satysfakcję w życiu zawodowym, towarzyskim i rodzinnym. Pomocnym działaniem jest profesjonalny i bezpieczny przeszczep włosów. Co trzeba wiedzieć na temat zabiegu i kto tak naprawdę może zdecydować się na pomoc fachowców?

Przeszczep włosów – przeciwwskazania

Podstawowym krokiem przy rozważaniu przeszczepu włosów jest osobista konsultacja z lekarzem chirurgiem i trychologiem – specjalistą od chorób włosów i skóry głowy. Dopuszczenie do zabiegu jest indywidualizowane. Nawet jeśli znamy ogół przeciwwskazań, to jednak może zdarzyć się, że dana osoba zmaga się z jakimś niestandardowym problemem, który musi zostać uwzględniony dodatkowo. I odwrotnie – w niektórych przypadkach znalezienie się w grupie przeciwwskazań będzie tylko pozorne. To specjalista zadecyduje o tym kto zakwalifikuje się do przeszczepu. Rozpowszechniane myślenia, że jest to szansa dla każdego, to niestety mit. Głównymi, wyróżnianymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:

 • Płeć – mężczyźni mogą zdecydowanie częściej skorzystać z przeszczepu włosów. W ich przypadku łysienie nie jest rzadkością, a zasięg tego procesu rozpoczyna się zwykle nad czołem i przebiega do czubka głowy. Proces zagęszczania jest skuteczniejszy. Ewentualnym wskazaniem u kobiet będzie przeżycie wypadku i mechanicznego uszkodzenia włosów. Szacuje się, że kobiety stanowią zaledwie 2 % pacjentek w klinikach medycyny estetycznej.
 • Wiek – wymaga jest pewna stabilizacja stanu łysienia, a ona jest zwykle konsekwencją upływu lat. U osób przed 30-stką przeprowadzenie przeszczepu to duże ryzyko. Nawet lekarz nie może dać gwarancji w jaki sposób rozwinie się wypadanie włosów – dotyczy to zarówno ilości, jak i kształtu pozostającego na głowie.
 • Cechy włosów – im bardziej kręcone włosy, tym lepszy efekt się uzyskuje.
 • Stopień łysienia – standardowa i niemal podręcznikowa droga wypadania włosów daje większe szanse na zakwalifikowanie się do zabiegu.
Zobacz więcej  Krostki na nogach - co je powoduje i czy są groźne?

Ważnym i bezwzględnym powodem wykluczającym przeszczep jest ciąża u kobiet i okres karmienia piersią.

Efektywny zabieg a rozczarowanie

Na przeszczep włosów muszą zdecydować się osoby, które liczą się z faktami, a nie idealnymi wyobrażeniami efektów. Faktem jest, że transplantacja włosów jest efektowną inwestycją, ale nie zawsze pozwoli osiągnąć tak zwaną „bujną czuprynę”. Gęstość włosów w miejscach przerzedzonych i wyłysiałych, zdecydowanie wzrośnie, jednak dokładny przebieg i powodzenie zabiegu to zawsze kwestia indywidualna. O zabiegu myślimy przede wszystkim wtedy, kiedy wszystkie inne metody zawodzą (np. stosowanie kosmetyków zagęszczających, niwelowanie przyczyn łysienia, zabiegi laserowe) – jest to słuszna i sprawdzona droga. Nie trzeba natomiast obawiać się samego czasu zabiegu – niezależnie od wybranej przez lekarza metody, wszystko odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Transplantacja włosów jest bezbolesna.

Rodzaje łysienia i przyczyny rozwoju problemu

Chociaż wśród pacjentów dominują mężczyźni, problem dotyka obu płci. Nadmiernie wypadające włosy przydarzają się nawet po 20. roku życia, a podstawowe klasyfikacje wyglądają następująco:

 • Łysienie plackowate – występuje przeważnie u mężczyzn i objawia się łysymi placami o średnicy kilku centymetrów.
 • Łysienie androgenowe – podobnie jak łysienie plackowate, typ androgenowy przydarza się głównie mężczyznom. Pojawia się charakterystyczne cofnięcie linii włosów.
 • Łysienie bliznowaciejące – to przede wszystkim problem kobiet. Rozpoczyna się prawie zawsze od okolicy ciemienia.
 • Łysienie polekowe – stopniowe, bardzo równomierne tracenie włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak sama nazwa wskazuje, jest skutkiem przyjmowania leków.

Lista przyczyn jest tak naprawdę bardzo długa, ale te najpowszechniejsze, możliwe źródła kłopotów z wypadaniem włosów leżą w:

 • przebytych infekcjach i zakażeniach skóry głowy – np. grzybicy.
 • atopowym zapaleniu skóry głowy, innych przewlekłych schorzeniach.
 • predyspozycjach genetycznych – wypadania włosów nie można odziedziczyć, ale możliwe jest odziedziczenie pewnych genów, które na to wpłyną.
 • hormonalnej kuracji zastępczej.
 • długotrwałej i powtarzającej się kuracji antybiotykowej.
 • regularnym, długotrwałym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.
 • przewlekłym stresie, stanach depresyjnych i lękowych.
Zobacz więcej  Prohilo - zabieg przywracający kontur twarzy

Pierwszy przeszczep włosów a zmiana jakości życia

Początek przeszczepów mieszków włosowych miał swoje miejsce w Japonii, niespełna 80 lat temu. Zabiegi kontynuowano w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku. W ostatnich latach przeszczep zyskuje na popularności w wielu miejscach świata, w tym także w Polsce. Przyczyniają się do tego możliwości technologiczne, specjalistyczna wiedza i dzielenie się pozytywnym doświadczeniem pacjentów.

Transplantacja włosów to nie tylko zmiana wizualna. Pacjenci, którzy skorzystali z możliwości przeszczepu, mówią o satysfakcji i zmianach na każdym obszarze życia. Nowe włosy poprawiają samopoczucie i pewność siebie. Zwiększa się komfort, motywacja do działania i codzienne, swobodne realizowanie obowiązków. Doświadczenie osób po przeszczepie pokazuje, że stają się bardziej otwarci w kontaktach interpersonalnych, mają większą chęć do działania i stawiania nowych celów. Zmiany, które zachodzą w sposób widoczny na skórze głowy, są również widoczne w charakterze i aktywności ludzi po przeszczepie.

Zadbaj o zdrowy styl życia – o czym musisz pamiętać?

Zanim staniesz się pacjentem gotowym i zakwalifikowanym do przeszczepu włosów, możesz zapobiegać zmianom. Oczywiście nie każde łysienie da się wyleczyć zdrowym stylem życia czy domowymi sposobami. Są to jednak podstawowe narzędzia, które nie tylko szybciej pomogą rozpoznać przyczynę wypadania włosów, ale też korzystniej odbiją się na funkcjonowaniu całego organizmu. Specjaliści zalecają przede wszystkim:

 • stosowanie zbilansowanej diety opartej na dużej ilości warzyw, owoców, chudego mięsa i ziół. Ograniczamy ilość produktów tłustych i słodkich.
 • regularne nawadnianie się niegazowaną wodą mineralną – od 1,5 do 3 litrów dziennie jest przeciętną, zalecaną dawką. W sytuacji treningów fizycznych, ta dawka powinna się naturalnie zwiększać.
 • aktywności sportowej – nawet zwykły, półgodzinny spacer (ale wykonywany systematycznie!) ma ogromne znaczenie dla uwalniania dobrych hormonów, lepszej przemiany materii i polepszenia  jakości życia.
 • redukcję stresu – szczególnie tego płynącego z pracy zawodowej. Konieczne jest zadbanie o stabilność psychiczną, a jeśli potrzebna jest pomoc terapeuty, skorzystajmy z niej.
 • głęboki, kilkugodzinny sen – 8 godzin codziennego snu to standardowa, potrzebna dawka, jednak kluczem jest regularność. Stała pora zasypiania i wstawania reguluje pracę organizmu przez cały dzień i wpływa na kondycję skóry oraz włosów.
 • odpowiednią pielęgnację – najlepiej na bazie naturalnych składników lub zaufanych producentów kosmetycznych. Im mniej silikonów, parabenów, PEGów i PPGów zawiera dany produkt, tym większa szansa na przywrócenie równowagi skóry głowy. Chemiczne substancje wysuszają, alergizują i podrażniają naskórek oraz włosy. Dotyczy to dłuższej perspektywy stosowania.
 • masaże – ręczne lub przy użyciu specjalnego urządzenia. Jeśli wykonujemy je kilka razy w tygodniu, nie tylko poprawimy stan głowy i włosów, ale też zrelaksujemy się.
Zobacz więcej  Łagodne zmiany skórne na powiece: guzek, grudka czy narośl - Objawy i leczenie zlokalizowanych guzków skórnych w okolicy oczu

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn – podsumowanie

Spotykanie się z problemem łysienia i marzenie o przeszczepie musi być oparte na świadomości i zaufaniu specjalistom. Najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem, jakością i zakwalifikowaniem się do zabiegu to:

1. Badanie, wywiad i konsultacja z lekarzem – ekspercka ocena zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań lub niepożądanych działań.

2. Większość pacjentów to mężczyźni – transplantację u kobiet wykonuje się bardzo rzadko.

3. O przyjęciu na przeszczep i samej skuteczności decydują indywidualne czynniki takie jak np. stopień łysienia czy stan włosów.

4. O przeszczepie włosów nie należy myśleć jak o kaprysie – zwłaszcza jeśli pojawia się taka ocena zewnętrzna. Dla osób po przeszczepie, zabieg okazał się początkiem nowej jakości życia.

5. Dzięki sile znieczulenia, przeszczep włosów nie boli. Jest też w pełni bezpieczny dla całego organizmu i narządów wewnętrznych.

6. Istnieje wiele przyczyn łysienia, ale niektóre z nich można zredukować za pomocą zmiany nawyków – między innymi żywieniowych i pielęgnacyjnych.

7. Przeszczep włosów nie jest nowością, ale sięga już 1939 roku – pierwszy zabieg wykonał lekarz z Japonii.

8. Niepewność i wątpliwości trzeba wyjaśniać z lekarzem pracującym w klinice medycyny estetycznej.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop