Blog

Pierwsze objawy koronawirusa – jak zdiagnozować chorobę u siebie?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Pierwsze objawy koronawirusa – jak zdiagnozować chorobę u siebie?

Pandemia SARS COV 2 towarzyszy nam już ponad rok. Początkowo wiele osób bagatelizowało siłę tej choroby, a pierwsze objawy nie spotykały się z koniecznością leczenia i podejmowania działań, które są teraz tak szerokie. Wiele osób uważało, że COVID 19 to kolejna choroba, która po prostu jest i nie powinno się robić z tego powodu zbyt dużego szumu. Jednakże bardzo szybko zauważono, że jej przebieg jest bardzo ciężko, a SARS COV 2 może prowadzić do śmierci nawet najsilniejsze organizmy. Jak wyglądają pierwsze objawy zakażenia i jak sobie z nimi radzić? Czytaj to w naszym artykule!

Zakażenie koronawirusem – jak jest to możliwe?

Zanim jednak będziemy mówić o objawach SARS COV 2, porozmawiajmy na początku o drogach zakażenia, ponieważ bez tego, te się nie pojawią. Koronawirusem SARS COV 2 możemy się zarazić dosłownie wszędzie – w tramwaju, na ulicy, w kościele, na zakupach czy podając sobie rękę na powitanie. Choroba ta, jak się okazuje, jest przenoszona drogą kropelkową, podobnie jak grypa czy zwykłe przeziębienie. Jak sama nazwa wskazuje – koronawirus to rodzaj wirusa, który pod mikroskopem przypomina “koronę”. Stąd może przypominać znane nam choroby, a tym samym większość objawów może być podobnych.

Ministerstwo Zdrowia oraz lekarze tak bardzo zwracają uwagę, aby zapobiegać COVID 19, zamiast go leczyć, ponieważ nie jest dostępna jedna, uniwersalna metoda leczenia. Stąd aby nie dopuścić do zakażenia koronawirusem zaleca się:

 • zakrywanie nosa i ust w przestrzeniach publicznych oraz podczas spotkań z innymi osobami – to powinno zapobiegać w przenoszeniu się drogą kropelkową SARS COV 2,
 • regularne mycie i dezynfekcję rąk – ponieważ dotykając nawet warzyw czy produktów spożywczych w sklepach, możemy narazić się na zarażenie się koronawirusem SARS COV 2,
 • zachowanie dystansu społecznego, aby nie dopuszczać do zarażenia się i infekcji wirusowej.

Regularna suplementacja, zdrowe odżywianie, uprawianie sportu również pozytywnie wpływa na osoby, które należą do grup wysokiego ryzyka. Jednak należy pamiętać, że każdy z nas może zarazić się koronawirusem SARS COV 2 – dorosły, dzieci i pacjenci z chorobami towarzyszącymi.

Objawy zakażenia koronawirusem – odkryj te najczęstsze, które zanotowano na świecie

Jesteś ciekaw jak wyglądają pierwsze objawy koronawirusa? Prawda jest taka, że każdy może je przeżywać na różny sposób. Dzieci czy dorośli pacjenci mogą przybierać postać bezobjawową oraz taką, która przez okres wylęgania, będzie nasilać swój przebieg i może być niezbędna hospitalizacja. Należy pamiętać, że nie każdy kontakt z osobą, u której występują objawy musi się zakończyć zakażeniem COVID 19 u Ciebie. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 14 dni. Jeżeli zauważysz poniższe objawy, skontaktuj się z lekarzem:

 • gorączka,
 • suchy kaszel,
 • zmęczenie, a w tym bóle mięśni i stawów,
 • ból głowy,
 • ból gardła,
 • wysypka skórna,
 • utrata węchu,
 • zapalenie spojówek,
 • utrata smaku,
 • i inne.
Zobacz więcej  Odzyskaj płaski brzuch dzięki abdominoplastyce: Wszystko, co musisz wiedzieć o plastyce brzucha

Jak sam widzisz jest wiele objawów COVID 19, które są podobne do grypy. Jednak przebieg infekcji jest zdecydowanie intensywniejszy, a nawet prozaiczny kaszel czy gorączka może zakończyć się hospitalizacją i koniecznością podawania tlenu la pacjentów.

Do tej pory mówiło się na świecie, że największą grupą pacjentów, którzy w obecnej sytuacji powinni na siebie uważać ze względu na zagrożenie, jakie niesie COVID 19 to seniorzy. Dzieci do tej pory były w bezpiecznej grupie. Najczęściej w ich przypadku objawy infekcji w ogóle nie występowały lub były na tyle delikatne, że można było je pomylić ze zwykłym zakażeniem wirusem. Niestety dzieci już nie są tak bezpieczne, jak było do tej pory. COVID 19 mutuje, co jest złą wiadomością dla pacjenta. Każdy może dotkliwie odczuć przebieg choroby, a objawy infekcji będą intensyfikować z dnia na dzień.

Przeanalizujmy objawy COVID 19

Jak wspominaliśmy, objawy choroby COVID 19 mogą przybierać różną formę i każdy z nas może ją inaczej odczuwać i przeżywać. Nie jest powiedziane, że senior zakażenie koronawirusa będzie przeżywać w sposób intensywny z pomocą medyczną. Natomiast dzieci zakażenie COVID 19 przejdą bezobjawowo. Każdego może to dotknąć i nie ma reguły, kto w jaki sposób go przejdzie.

Pierwszym objawem u osoby zakażonej COVID 19 to gorączka. Wirus, podobnie jak grypa ma negatywne działanie dla układu odpornościowego. Ten zaczyna walczyć, a jednym z pierwszych objawów tego jest wspomniana gorączka. Może dochodzić nawet do 40 stopni, a to wiąże się z wizytą u lekarza.

Gorączka, kaszel czy ból gardła. Według statystyk to najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem. W takim przypadku leczenie jest objawowe – podawane są leki obniżające temperaturę oraz płukanki na gardło, aby niwelować uporczywy kaszel. Jak widać koronawirus ma negatywny wpływ także dla układu oddechowego, ale nie tylko!

Zobacz więcej  Maseczki na rozszerzone pory: Domowe sposoby, jak oczyszczać, wygładzać oraz zwężać pory, aby zwalczyć zaskórniki i trądzik

Objawy choroby, których nie przeoczysz

W przypadku COVID 19 są pewne objawy, których nie sposób pomylić z tradycyjnym wirusem grypy. Nie oszukujmy się, wspomniane już objawy choroby mogą powtarzać się i w przypadku innych, nie tylko dla zakażenia SARS COV 2. Wiesz już co mamy na myśli?

Wiele osób zakażonych mówiło, że podczas przebiegu choroby koronawirusa skarżyli się na dość nietypowe objawy. Były nimi m.in. utrata węchu czy nawet smaku! Żadne bóle, podniesiona temperatura czy inne dolegliwości. Na dodatek zakażenie koronawirusem bardzo łatwo zdiagnozować, należy tylko zgłosić to do lekarza, a pacjent czy osoby, u których podejrzewa się SARS COV 2 są kierowane na test.

Czy koronawirus może przypominać wirusa grypy?

Czy objawy koronawirusa SARS COV 2 mogą przypominać te, które występują w przypadku grypy? Jak najbardziej – przykładem jest ból mięśni. Dzieje się to z prostego powodu, zarówno Koronawirus SARS COV 2, jak i grypa należą do tej samej grupy koronawirusa, ale SARS COV 2 jest zmutowane. Stąd objawy mogą być bardzo podobne. Nie należy ich bagatelizować i jeżeli w ciągu pierwszych dni przebieg zakażenia jest coraz bardziej dotkliwy, powinno się zgłosić do lekarza na test.

Prawda też jest taka, że po innych objawach widać, że koronawirus COVID 19 to zupełnie nowe zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Już po dziennych statystykach widać, jak wiele pacjentów zmaga się codziennie z jej siłą. Pojawiają się też negatywne wiadomości, mówiące o zgonach, ponieważ w wyniku przebiegu koronawirusa SARS COV 2, nie każdy organizm wyjdzie z tego cały.

Objawy koronawirusa SARS COV 2 – jak się przed nimi uchronić?

Wiele osób zastanawia się, gdzie zniknęły te piękne dni, gdy cały świat nie mówił tylko o chorobie, jaką jest wirus SARS COV 2. Przecież nawet w światowych statystykach “DISEASE 2019”, termin taki jak COVID 19 nie występował! Cały świat stanął na głowie, a nasza codzienność została podyktowana walce z objawami czy walce o zdrowie pacjenta.

Zobacz więcej  Zdefiniowanie rodzajów trądziku, włączając trądzik pospolity, młodzieńczy i rodzaje trądziku u dorosłych oraz ich charakterystyczne cechy

Obecnie każdy może rozpoznać u siebie tę chorobę – nie ma reguły czy jest to osoba dorosła czy dzieci. Zachorowania pojawiają się praktycznie co chwilę, a obecne dni pokazują nam, jak szybko skala zachorowań rośnie, a dynamika ta nie może się zatrzymać! Pandemia koronawirusa to test dla społeczeństwa, czy potrafi się dostosować, zmienić komfort swojego życia, zacząć działać według reguł ustalonych przez rząd, aby walczyć z wirusem.

Tu nie chodzi o objaw koronawirusa i leczenie. Przecież utrata węchu, podniesiona temperatura czy kilka dni w łóżku z chorobą, aby wrócić do zdrowia to nic wielkiego. Należy jednak pomyśleć o innych. Najczęściej koronawirus jest śmiercionośny dla osób starszych, z chorobami towarzyszącymi. Oni nie wrócą do zdrowia ot tak, objawy w ich przypadku będą zdecydowanie trudniejsze do opanowania, a wspomniana utrata smaku to najmniejsze zmartwienie.

Koronawirus SARS COV 2 mutuje, dlatego objawy będą się zmieniać. Przybierać zupełnie nową, nieodkrytą jeszcze postać, a jedyną szansą na 100% diagnozę będzie test. Chorobę nie można bagatelizować, dlatego widząc popularne objawy zakażenia SARS COV 2, powinno się od razu podejmować działanie. Jakie? Pierwszym krokiem to dystans społeczny – odizolować się od bliskich, aby i oni nie zarazili się. Kolejnym to kontakt do osób, z którymi miało się styczność, aby i oni obserwowali czy u nich nie pojawiają się objawy koronawirusa. Lekarz powinien również skierować na odpowiednie badania, a gdy okażą się pozytywne, z chorym najczęściej kontaktuje się sanepid. Wszystko w celu poinformowania o obowiązkach związanych z kwarantanną oraz udostępnieniu listy osób, z którymi miało się kontakt. Oni również powinni odizolować się od społeczeństwa, ponieważ istnieje wysokie ryzyko, że i u nich wystąpią objawy koronawirusa.

Czy można przebadać się na wirusa bez objawów?

Jeżeli widzisz u siebie objawy koronawirusa, ale nie miałeś kontaktu z chorym. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zarażasz. A może wybierasz się w podróż zagraniczną i test na koronawirus SARS COV 2 jest wymagane, możesz skorzystać z oferty Skyclinic.

Niezależnie od objawów, wykonasz test na wirusa bez skierowania! W ciągu kilkudziesięciu godzin otrzymasz jednoznaczny wynik, który potwierdzi lub zaprzeczy Twoim przypuszczeniom.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop