Blog

Co powoduje trądzik na szyi i jak uzyskać czystą skórę na lato?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Co powoduje trądzik na szyi i jak uzyskać czystą skórę na lato?

Nie tylko zaskórniki i pryszcze pojawiają się na twarzy, ale mogą pojawić się całkiem sporo w dowolnym miejscu na ciele. Nie jest to idealna sytuacja w miesiącach letnich, kiedy chcesz pokazać trochę skóry. Przyjrzyjmy się przyczynom trądziku na ciele, temu, czego należy unikać i zabiegom, które pozwolą Ci uzyskać czystszą skórę. Postępuj zgodnie z naszymi najlepszymi wskazówkami i miej swoją skórę zdrową i świecącą na lato!

Przyczyny trądziku na ciele

Trądzik pojawiający się w dowolnym miejscu na ciele jest zazwyczaj spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów tłuszczowych lub nadmiarem martwych komórek skóry. Ogólnie rzecz biorąc, trądzik ciała jest bardziej prawdopodobne, aby pojawić się na górnej części ciała, w przeciwieństwie do nóg. Skóra na górnej części ciała jest podobna w strukturze do skóry twarzy w tym, że istnieje wiele gruczołów łojowych. Gruczoły te produkują ochronny olejek zwany sebum, którego zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci, regulowanie temperatury ciała i działanie jako bariera dla wszelkich szkodliwych bakterii wnikających w skórę. Ponieważ tak wiele z tych gruczołów są na górnej części ciała, mieszki włosowe są bardziej prawdopodobne, aby stać się zatkane z nadmiarem oleju i martwych komórek skóry.

Trądzik mechaniczny

Trądzik mechaniczny to specyficzny rodzaj trądziku ciała, który jest spowodowany przez tarcie między skórą a materiałem ciasnej odzieży lub sprzętu sportowego. Tarcie to najprawdopodobniej występuje podczas treningu lub ćwiczeń sportowych. Nacisk i tarcie w połączeniu z ciepła lub potu podrażnia i zapala skórę, która może prowadzić do wybuchu. Miejsca przełomu dla trądziku mechanicznego zależy od sprzętu lub odzieży noszonej. Na przykład, wędrowcy mogą dostać trądzik na ramionach i plecach od noszenia ciężkich plecaków. Tancerze i gimnastycy mogą dostać go na plecach i klatkach piersiowych od noszenia tkanin syntetycznych przez dłuższy czas. Należy starać się unikać źródeł tarcia, gdy próbujesz leczyć trądzik ciała, w tym:

  • Ciasno dopasowane ubrania
  • Zbyt ciasne kołnierze
  • Plecaki

Pot może również podrażnić trądzik ciała i zmiany skórne. Aby zmniejszyć podrażnienie, należy wziąć prysznic tak szybko, jak to możliwe po ćwiczeniach. Uważaj, aby nie szorować agresywnie skóry, ponieważ chcesz uniknąć tarcia. Preferowana jest dokładna, ale delikatna metoda oczyszczania przy użyciu kwasu salicylowego lub nadtlenku benzoilu do mycia ciała.

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry – trądzik kosmetyczny

Niektóre oleje i silikony obecne w produktach do włosów, które używasz może zatkać pory i spowodować trądzik ciała, aby pojawić się wokół linii włosów i tyłu szyi. Ta forma trądziku ciała jest określana przez dermatologów jako acne cosmetica.

Kiedy wypryski pojawiają się po użyciu kosmetyków

W zależności od długości włosów, trądzik kosmetyczny może nawet rozciągnąć się na plecy, ramiona i obszary klatki piersiowej. Jeśli zauważysz guzki, plamy lub białogłowy tworzące się wokół miejsca, w którym wypadają włosy, wtedy najlepiej jest zmienić swoje produkty do włosów. Tego rodzaju zmiany trądzikowe mogą być spowodowane przez szampony, odżywki i produkty do stylizacji, więc może to być proces eliminacji, aby dowiedzieć się, który produkt jest przyczyną trądziku młodzieńczego lub kosmetycznego.

Zobacz więcej  Diety na zdrowe włosy

Ekspozycja na słońce

Ekspozycja na słońce może być również winowajcą dla trądziku ciała. Kiedy doznajesz oparzeń słonecznych, Twoja skóra wysycha. W rezultacie, Twoje ciało nadmiernie kompensuje poprzez produkcję większej ilości oleju, który może zatykać pory i powodować trądzik na dotkniętych obszarach. To może nie być to, co chcesz usłyszeć, jeśli planujesz leżeć w swoim ogrodzie w bikini w gorące letnie dni.

Ważne jest jednak, abyś uważała, aby nie ulec poparzeniu słonecznemu, stosując wysokiej jakości ochronne filtry przeciwsłoneczne. Upewnij się również, że nawilżasz swoje ciało po spędzeniu dłuższego czasu na wystawieniu skóry na słońce, żeby tylko nie poparzyć na szyi trądzik.

Jak pozbyć się trądziku z ciała

Regularnie bierz prysznic

Jeśli nie prysznic codziennie następnie może być bardziej podatne na trądzik ciała. Szczególnie w tych letnich miesiącach, kiedy temperatura wzrasta, a ty pocisz się bardziej. Regularne prysznice pomogą usunąć nadmiar oleju i martwe komórki skóry, które blokują pory. Dla najlepszych wyników należy użyć letniej wody i spróbować ostatecznego płukania w zimnej wodzie, aby pomóc uszczelnić swoje pory.

Złuszczanie raz w tygodniu – częstość występowania trądziku późnego

Twoja skóra stale przechodzi proces zwany odnową komórkową, w którym martwe komórki skóry wydostają się na powierzchnię, aby zrobić miejsce nowym. Martwe komórki skóry nie zawsze zrzucają się same i bez regularnego złuszczania mogą pozostać na Twoim ciele i blokować pory, prowadząc do trądziku. Kluczem jest delikatne złuszczanie skóry nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ częste lub agresywne złuszczanie podrażni istniejące skazy.

Używaj niekomedogennego balsamu do ciała aby zatrzymać zmiany skórne

Termin „niekomedogenny” oznacza po prostu nie zatykający porów. Jest to coś, co należy rozważyć przy wyborze produktów takich jak balsam do ciała. Niekomedogenny balsam do ciała nawilży Twoją skórę bez wywoływania trądziku i jest letnim niezbędnikiem, dzięki któremu Twoja skóra będzie zdrowa i pełna blasku. Opcja bezzapachowa jest najlepsza, ponieważ nie będzie podrażniać Twojej skóry. Rozważ wypróbowanie kremu do ciała Neogenisis, który nie tylko nawilża Twoją skórę, ale także pomaga naprawić barierę skórną, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku.

Zobacz więcej  Lwia zmarszczka - Skuteczne sposoby na usunięcie i likwidację domowym zabiegiem. Czym jest i jak powstaje lwia bruzda

Co to jest trądzik hormonalny z gruczołów łojowych?

Trądzik hormonalny jest bardzo powszechny u kobiet po okresie dojrzewania, a zwłaszcza w wieku dorosłym. Trądzik hormonalny może być wywołany tuż przed, w trakcie lub po miesiączce w sposób przewidywalny. Trądzik hormonalny przypomina zwykły trądzik, ale może powodować głębsze guzki i cysty, które trwają przez długi czas. Trądzik hormonalny powoduje plamy na brodzie i linii szczęki & również wokół ust. Trądzik hormonalny może również powodować trądzik na całej twarzy i plecach.

Dlaczego trądzik hormonalny jest ważny?

Trądzik hormonalny nie zawsze odpowiada w pełni na leczenie kremami przeciwtrądzikowymi, takimi jak miejscowe retinoidy, oraz antybiotykami. W niektórych przypadkach trądzik hormonalny nie odpowiada nawet dobrze na leczenie izotretynoiną.

A jak z przebiegiem trądziku pospolitego?

Oprócz tego, że jest uparty w leczeniu, trądzik hormonalny powoduje zaczerwienienie przez dłuższy czas, blizny i pigmentację. Niektóre rodzaje trądziku hormonalnego powodują dużą liczbę zaskórników, które rozwijają się zwłaszcza na bokach twarzy – skroniach, policzkach i linii żuchwy.

Rozszerzone pory na nosie i policzkach są powszechnie widoczne z trądzikiem hormonalnym. Hormonalne trądzik może być naprawdę frustrujące i spowodować obniżenie jakości życia dla cierpiących.

Hormonalny trądzik można odróżnić od trądziku grzybiczego na rodzaju plam i ich lokalizacji. Moga pomóc leki hormonalne. Trądzik grzybiczy powoduje mniejsze plamy, które są bardziej równomiernie wielkości i swędzenie.

W jakim wieku pojawia się trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny może rozpocząć się w wieku nastoletnim i kontynuować w 20 i 30 lat. Hormonalne trądzik może również rozwijać się po raz pierwszy w wieku 20 lat. Może być również spowodowany stresem emocjonalnym i obniżyć jakość życia młodych kobiet.

Trądzik hormonalny może również rozwijać perimenopauzę i menopauzę.

Trądzik hormonalny i pigułki antykoncepcyjne, mini pigułki i cewki Mirena

Trądzik hormonalny może być wywołany po raz pierwszy przez przyjmowanie pigułek hormonalnych lub od przyjmowania jakichkolwiek produktów zawierających progesteron, takich jak mini pigułka lub cewka Mirena.

Dlaczego androgeny powodują trądzik hormonalny?

Dla większości kobiet, trądzik hormonalny występuje, ponieważ ich skóra jest wrażliwa na normalny poziom androgenów, takich jak testosteron.

Chociaż uważa się, że jest to męski hormon, to normalne jest, że kobiety produkują niewielkie ilości Testosteronu. Testosteron jest ważnym hormonem dla kobiet, ponieważ pomaga wzmocnić kości i mięśnie, zapewnia zdrowe libido i reguluje cykl menstruacyjny. Androgeny to nazwa dla „męskich” hormonów. Kobiety produkują inne androgeny, jak również Testosteron. Są to siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS), dehydroepiandrosteron (DHEA), androstenedion (A). Te trzy androgeny same w sobie nie są zbyt aktywne i muszą być najpierw przekształcone w Testosteron lub Dihydrotestosteron.

Jakie są sposoby leczenia trądziku hormonalnego po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Zabiegi na trądzik hormonalny są zazwyczaj zabiegi, które blokują działanie androgenów. Zabiegi anty androgenów, które są dostępne dla trądziku hormonalnego są:

Zobacz więcej  Zastosowanie technologii radiofrekwencji mikroigłowej w leczeniu skóry: Korzyści i zastosowania RF frakcyjnego

Połączone doustne pigułki antykoncepcyjne. Połączone pigułki zawierają estrogen i i progesteronu. Następujące progesterony są preferowane, ponieważ są one również antyandrogenne – Drospirenone (Yasmin), Deienogest (Qlaira) i Cyproterone (Dianette – zawiera 2mg Cyproterone). Jednak u niektórych osób, połączone doustne tabletki antykoncepcyjne lub progesteronu tylko mini pigułki może spowodować flara w trądziku. Dla innych, jest flare, gdy pigułka jest zatrzymany, co zwykle oznacza, że bazowe hormonalne trądzik jest aktywny ponownie.

Spironolakton – ten lek blokuje receptory androgenów

Cyproteron w dniu 1 – 10 cyklu miesiączkowego w większych dawkach 50 – 200mg. Cyproteron jest silnym blokerem receptorów androgenowych i może być podawany wraz z tabletką łączoną, w wysokich dawkach przez 10 dni cyklu. Kobiety po menopauzie nie muszą przyjmować złożonej doustnej tabletki antykoncepcyjnej.

Metformina – choć Metformina nie jest lekiem anty androgenowym, może pomóc w regulacji hormonów takich jak IGF-1, które powodują trądzik i „krzyżują się” z androgenami.

Co to jest trądzik torbielowaty?

Trądzik torbielowaty jest rodzajem trądziku zapalnego, który powoduje, że bolesne, wypełnione ropą pryszcze tworzą się głęboko pod skórą. Trądzik pojawia się, gdy olej i martwe komórki skóry zatykają pory skóry.

Trądzik pospolity a krosty na szyi

W przypadku trądziku torbielowatego, bakterie również dostają się do porów, powodując obrzęk lub stan zapalny. Torbielowaty trądzik jest najbardziej poważny rodzaj trądziku. Cysty trądzikowe są często bolesne i częściej powodują powstawanie blizn.

Jaka jest różnica między cystą trądzikową a guzkiem trądzikowym?

Trądzik guzkowy i trądzik torbielowaty są bardzo podobne. Oba powodują głębokie, bolesne zgrubienia pod skórą. I oba mogą powodować blizny. Różnice obejmują:

Cysty trądzikowe są wypełnione ropą, płynem.

Guzki trądzikowe są bardziej stałe i twardsze niż torbiele trądzikowe, ponieważ nie zawierają płynu.

Jak zarządza się lub leczy trądzik torbielowaty?

Cysty trądzikowe mogą być trudne do leczenia. Ponieważ mogą one blizny, należy szukać pomocy u dermatologa zamiast próbować produktów trądzikowych. Dermatolog może nauczyć cię, jak leczyć trądzik torbielowaty.

Wyczyszczenie cyst trądzikowych może trwać trzy miesiące lub dłużej. Leczenie często obejmuje przyjmowanie doustnych antybiotyków i stosowanie silnych recepturowych żeli lub kremów do skóry.

Leczenie trądzik torbielowatego obejmuje:

Kremy antybiotykowe, roztwory żelowe i balsamy, aby zabić bakterie i zmniejszyć stan zapalny.

Kwas azelainowy lub kwas salicylowy, aby zabić bakterie i pozbyć się nadmiaru martwych komórek skóry.

Nadtlenek benzoilu, aby zmniejszyć liczbę bakterii na skórze.

Retinoidy ( adapalen, tretinoina, tazaroten), pochodne witaminy A, które pomagają złuszczać martwe komórki skóry.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop