Blog

Opóźnianie łysienia – sprawdź najskuteczniejsze metody

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zgodnie ze statystykami problem łysienia dotyka nawet 50 proc. mężczyzn poniżej 50 roku życia i 6. proc. kobiet przed trzydziestką. Jest to spory problem estetyczny, a przerzedzająca się czupryna bywa źródłem kompleksów. Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego sprawdź jak powstrzymać łysienie, zanim przyjmie zaawansowaną formę. Sprawdź najlepsze sposoby.

Zadbaj o zdrową dietę

Łysienie jest powszechnym problemem, jednak jego przyczyny mogą być skrajnie różnie. W przypadku mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, które jest powodowane przez dihydrotestosteron – produkt przemiany testosteronu. Jest to skłonność o podłożu genetycznym i zazwyczaj tendencja do jego występowania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Łysienie tego typu najczęściej rozpoczyna się na szczycie głowy i przyjmuje mało atrakcyjną formę. Charakterystyczne dla łysienia androgenowego jest również cofanie się linii włosów. Pierwsze objawy tego schorzenia mogą pojawić się już nawet u nastoletnich chłopców, dlatego ważne jest wdrożenie odpowiedniego działania jak najszybciej – wiedząc że łysienie androgenowe występuje w rodzinie, najlepiej próbować zahamować je już w młodym wieku. Łysienie może te z wiązać się z przyjmowaniem leków (np. tych stosowanych w przebiegu dny moczanowej i zapalenia stawów) lub być objawem niebezpiecznych chorób, również nowotworowych. Inne znane przyczyny łysienia, to m.in.:

– źle dobrana dieta lub problem z wchłanianiem składników odżywczych

– choroby na tle hormonalnym, przede wszystkim związane z tarczycą

– przewlekły stres

– choroby dermatologiczne, np. łojotok i łupież

– infekcje grzybicze i choroby zakaźne

– niewłaściwa pielęgnacja włosów.

Czy możliwe jest zatem skuteczne opóźnienie procesu łysienia? Oczywiście, ale kluczowe jest szybkie i kompleksowe działanie.

Jako pierwszą, pod lupę należy wziąć swoją dietę. Niedobory witamin i składników odżywczych, z jednej strony same w sobie mogą powodować wzmożone wypadanie włosów (a w konsekwencji łysienie), jak też w przypadku osób ze skłonnością do łysienia – potęgują i przyspieszają ten proces. Z badań wiadomo choćby, że zapobiegając utracie włosów należy spożywać odpowiednią ilość białka. Poza tym należy stosować się do najważniejszych zasad zdrowego żywienia, czyli: spożywać jak największą ilość owoców i warzyw, włączyć do diety zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego, jeść chude mięso, unikać używek i żywności przetworzonej. W ograniczaniu wypadania włosów trzeba zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin z grupy B (koniecznie biotyny) oraz cynku, które pomagają wzmocnić cebulki włosów i powodują, że włosy rosną zdrowe i mocne.

Zobacz więcej  Naczynia krwionośne: Kluczowa rola włosowatych naczyń i tętnic w działaniu układu krwionośnego

Kosmetyki, które mogą pomóc

Dbanie o zdrową dietę nie jest proste, jeśli posiada się niewielką ilość czasu. Wiedząc, że nie spożywasz wymaganej ilości witamin i minerałów, warto rozważyć ich suplementację. Dobrze jest zwrócić przy tym uwagę na suplementy dedykowane osobom z problemem łysienia. Oczywiście nie liczmy na cuda – specyfiki tego typu na pewno wzmocnią włosy i spowolnią ich wypadanie, lecz jeśli łysienie ma podłoże hormonalne, nie zlikwidują tego problemu. Kolejną sprawą jest unikanie stresu oraz zapewnianie organizmowi odpowiedniej ilości czasu na wypoczynek. Konieczne jest wysypianie się i prowadzenie tzw. higienicznego stylu życia. Nie będzie to łatwe, lecz na pewno jest warte starań.

Co z pielęgnacją? Jest ona niezwykle ważna i na pewno trzeba się do niej przyłożyć. Jeśli chcesz opóźnić łysienie, zrezygnuj z silnych, chemicznych kosmetyków i produktów do stylizacji. Zamiast tego, lepszym pomysłem będzie stosowanie łagodnych szamponów i odżywek, które nie wysuszają skóry głowy oraz nie powodują podrażnień (które mogą wzmagać łysienie). Naturalne wyciągi roślinne są delikatne dla skóry głowy, nie osłabiają cebulek włosów, a wręcz przeciwnie – mogą je wzmacniać. Składniki, których warto w nich szukać, to np.:

– zielona herbata – stymuluje wzrost nowych włosów, detoksykuje skórę głowy i zmniejsza stany zapalne

– nagietek – wzmacnia mieszki włosowe i ogranicza łysienie, regeneruje skórę głowy

– amla – chroni przed łupieżem, wzmacnia cebulki i zapobiega siwieniu włosów

– miłorząb japoński – wzmacnia całą strukturę skóry głowy, odświeża ją i przyspiesza usuwanie toksyn.

Wymienione naturalne substancje nie tylko opóźnią łysienie, ale też mogą spowodować wzrost nowych włosów, więc dodatkowo zagęszczą czuprynę. Szukając najlepszych preparatów do pielęgnacji, staraj się żeby nie posiadały w swoim składzie takich substancji jak SLS/SLES, PEG i parabenów.

Zobacz więcej  Fale radiowe na twarz- wszystko o zabiegu!

Poza standardowymi produktami jak szampon i odżywka, dobrze jest włączyć do codziennej pielęgnacji peeling do skóry głowy i wcierki. Pierwsze z nich należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu – skutecznie oczyści skórę głowy, a także pobudzi mikrokrążenie, przez co stymuluje cebulki włosowe do wzrostu. Można w tym celu wykorzystać choćby zwykłe fusy z kawy, kofeina dodatkowo pobudzi włosy do wzrostu i zahamuje ich wypadanie. W przypadku wcierek, należy je stosować po każdym myciu włosów i nakładając je wykonywać delikatny masaż. Skuteczne w walce z łysieniem są wcierki na bazie ziół, m.in. skrzypu polnego i kozieradki.

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne

Chcąc opóźnić łysienie można działać dwutorowo: z jednej strony spróbować domowych, naturalnych metod, a z drugiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów i skorzystać z odpowiednich zabiegów w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej. Najkorzystniejsze będzie oczywiście połączenie tych dwóch sposobów.

W pielęgnacji domowej, poza wymienionymi już preparatami kosmetycznymi, można co wieczór wykonywać masaż skóry głowy na bazie olejków eterycznych o niezwykłym działaniu. Sam masaż wykazuje korzystne działanie przez wzmocnienie ukrwienia oraz pobudzenia cebulek do wzrostu. Aromatyczne olejki będą zaś nie tylko przyjemną oprawą masażu, lecz odpowiednio dobrane mogą efektywnie wpłynąć na zmniejszenie intensywności łysienia. Jakich olejków warto użyć?

– rozmarynowego – wzmacnia i stymuluje mieszki włosowe

– lawendowego – nie tylko przystopuje łysienie, ale przyspieszy też wzrost włosów

– tymiankowy – sprawia, że włosy stają się mocniejsze.

W profilaktyce łysienia medycyna estetyczna posiada całe bogactwo różnych zabiegów, mających na celu opóźnienie procesu ich wypadania oraz znaczne jego ograniczenie. Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek z nich, konieczna jest oczywiście konsultacja z lekarzem, który ustali najlepszy dla Ciebie zabieg. Jednym z najczęściej proponowanych przez specjalistów zabiegów jest mezoterapia skóry głowy. W dużym uproszczeniu, metoda ta polega na wykonywaniu na skórze głowy mikronakłuć, przez które następnie do skóry głowy są dostarczane cenne substancje odżywcze. Zabieg ten jest przeprowadzony przy pomocy specjalnego urządzenia, zaś wprowadzane pod skórę substancje zawsze są indywidualnie dobierane. Mogą być to specjalne koktajle witaminowe lub osocze bogatopłytkowe (przynosi naprawdę spektakularne efekty).

Zobacz więcej  Ból łokcia - przyczyny i objawy

Inną dość popularną metodą profesjonalną jest terapia przy użyciu lasera. Zasada jego działania jest tutaj bardzo prosta – światło lasera emitowane przez specjalistyczne urządzenie, dociera wprost do mieszka włosowego, gdzie podnosi przepływ krwi, zwiększa dotlenienie oraz przyspiesza usuwanie z organizmu dihydrotestosteronu (jak już wspominaliśmy, będącego przyczyną łysienia androgenowego).

Farmakologia – wskazania do leczenia

Kiedy proces łysienia staje się już zauważalny, konieczne jest zgłoszenie się na konsultację dermatologiczną. Jeśli lekarz rozpozna łysienie typu androgenowego, konieczne może być zastosowanie środków farmakologicznych. Najczęściej można się przy tym spotkać z lekami na bazie dwóch substancji:

– finasterydu – hamuje wytwarzanie dihydotestosteronu, przez co szybko stopuje łysienie oraz sprawia, że włosy zaczynają rosnąć szybciej. Niestety posiada on skutki uboczne, takie jak choćby zmniejszenie libido

– minoksydylu – mniej skuteczny niż finasteryd, lecz jednocześnie posiada mniej skutków ubocznych oraz może być stosowany zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Preparaty o mniejszym stężeniu tej substancji są dostępne bez recepty.

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodły i łysienie nadal postępuje, tak naprawdę pozostają dwa wyjścia: pogodzenie się z utratą włosów lub zdecydowanie na ich przeszczep. Polega to na pobraniu zespołów mieszków włosowych, a następnie przeszczepienie ich w miejsca dotknięte łysieniem po wykonaniu w nich odpowiednich nakłuć. Przeszczepy cieszą się rosnącą popularnością oraz mogą być stosowane w każdym stadium łysienia, nawet w bardzo zaawansowanych przypadkach. Tak naprawdę jest to jedyna znana metoda na przywrócenie gęstej fryzury i pozbycie się nieestetycznych, łysych miejsc. Cierpiąc na łysienie androgenowe lub inne schorzenie, którego efektem jest nieodwracalne łysienie, na pewno warto przemyśleć przeszczep. Tym bardziej jeśli nie możesz pogodzić się z utratą włosów. W skrajnych sytuacjach, szczególnie kiedy łysienie dotyka kobiet, bywa nawet przyczyną problemów psychicznych i depresji. Skorzystaj z naszych metod na opóźnienie łysienia i ciesz się bujną czupryną przez kolejne, długie lata.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop