Blog

Operacja haluksa – i buty znów stają się wygodne

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Operacja haluksa – i buty znów stają się wygodne

Stopa jest częścią układu mięśniowo-szkieletowego, który odpowiada za przenoszenie na podłoże obciążenia generowanego przez nasz organizm. Ze względu na niezwykłą budowę stopy, wiele kości, mięśni i ścięgien może chodzić, biegać i wspinać się na palcach. Wyprostowana postawa zmusza nas do ciągłego przeciążania nóg. Jeśli mamy idealną parę stóp, z łatwością zaspokoją wszystkie nasze potrzeby.

Czym jest halux?

Halux to łacińska nazwa dużego palca lub dużego palca. Dwformacja, którą powszechnie nazywamy to haluks koślawy lub halux palucha koślawego. Z powodu pewnej nierównowagi w pracy mięśni stopy dochodzi do deformacji obejmującej szpotawość, czyli ułożenie do wewnątrz pierwszej kostki i jednocześnie dużego palca, czyli ułożenie palców.

Prawidłowo obciążając stopę, kładziemy się na 1 i 5 kostce oraz na pięcie u podstawy stopy. Ponadto pozostałe palce mogą być również zdeformowane z powodu samodzielnego ustawienia na powierzchni grzbietowej (palce).

Przyczyny powstawania haluxów

Najsilniejszy wpływ na powstawanie tej deformacji mają czynniki genetyczne. Dlatego często pytam w gabinecie lekarskim, czy ktoś z mojej rodziny ma podobne stopy, a odpowiedź zawsze brzmi tak. Ta wada rozwojowa występuje znacznie częściej u kobiet. Szczególnie narażone są również osoby miękkie, których więzadła w stopie mają skłonność do rozciągania. Ta wiotkość towarzyszy kobietom np. w okresie menopauzy.

Paluch koślawy był również obecny w przeszłości, choć rzadko wspominany lub leczony. Pacjenci żyją teraz dłużej, mają większe potrzeby i nie zgadzają się z istnieniem deformacji, którą dziś można skutecznie leczyć. Chodzimy w butach, które nie zawsze pozwalają naszym stopom prawidłowo funkcjonować, więc jeśli zbyt długo trzymamy stopy w nienaturalnej pozycji, możemy „nauczyć się” trwałych deformacji. Zbyt wysokie obcasy, ciasna przednia część stopy nie jest dla nas dobra.

Metody leczenia haluxów

Wszystko zależy od stopnia zniekształcenia. Na początku można zastosować zabiegi fizyczne w celu zmniejszenia bólu i obrzęku stóp. Czasami pomocne są również wkładki ortopedyczne do butów lub ortezy noszone na noc. Należy jednak unikać wkładek umieszczanych między pierwszym a drugim palcem, ponieważ po zdjęciu podeszwy deformacja jest również głębsza.

Jeśli deformacja jest poważna, powoduje ból lub nie jesteśmy w stanie wybrać buta, należy rozważyć leczenie chirurgiczne. W przypadku niewielkich wad rozwojowych stosuje się zabiegi na tkankach miękkich, jednak pacjent powinien mieć świadomość, że wada jest dynamiczna i może postępować dalej, choć nieco wolniej. Jednak najbardziej radykalną metodą leczenia jest leczenie operacyjne połączone z osteotomią, czyli nacięciem kości (kostki, kości śródstopia) i umieszczeniem ich w pożądanej pozycji. Ta kość jest mocowana za pomocą implantów tytanowych lub stalowych. Dzięki mechanicznej modyfikacji stopy zabieg jest skuteczny i zapewnia możliwość utrzymania prawidłowego kształtu stopy.

Zobacz więcej  Zmarszczki senne: Jaka rola mają w starzeniu skóry szyi i dekolcie?

Dzięki lepszym technikom chirurgicznym i dostępnym na rynku wszczepialnym urządzeniom można uzyskać doskonałe wyniki. Dlatego ważne jest, aby ustalić, czy ból na każdym kroku lub koszmary senne dotyczące kolejnych zakupów obuwia są wystarczającym powodem do podjęcia decyzji o operacji.

Kogo może dotyczyć problem haluxów?

Paluch koślawy jest chorobą zwyrodnieniową i cywilizacyjną. Jest to choroba, która wpływa na okolice stopy i powoduje zmiany w jej biomechanice. Duży palec u nogi zmienia pozycję pod wpływem nadmiernych obciążeń. W rezultacie zaczyna zwracać się w kierunku pozostałych palców i często na nich wspina się. Deformacja powoduje, że kość skokowa bardziej wystaje. W efekcie pojawiają się widoczne zmiany, stany zapalne dotkniętych chorobą stawów oraz ból.

Haluksy częściej występują u kobiet, nie tylko ze względu na tendencję do noszenia niekoniecznie zdrowych butów, ale także dlatego, że kobiety mają ogólnie słabsze struktury więzadłowe w stopach niż mężczyźni. Jednak panowie również cierpią na haluksy. Ważnymi czynnikami są masa ciała i tryb pracy: szczególnie narażone są osoby, które stoją przez długie godziny.

Zgięcie dużego palca powoduje ruch i obrzęk dużych kości u podstawy, zwłaszcza czubka pierwszej kostki. Ten kształt stopy jest z natury patologiczny, a kontakt czubka kości z butem, który normalnie nie powodowałby tutaj dyskomfortu, również prowadzi do powstania bolesnego guzka – dużego palca; czasami ten wzrost naprawdę ma znaczenie. A w stawie skokowym dużego palca może być zapalenie kaletki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, główną przyczyną haluksów jest nie tylko wybór niewłaściwych butów. Mają jednak duży wpływ na przebieg choroby. Szczególnie szkodliwe są buty na wysokich obcasach oraz te z wąskimi noskami. Przyczynami palucha koślawego są również płaskostopie, nieprawidłowa budowa jednej z kości stępu oraz ogólne osłabienie aparatu więzadłowego stopy. Są to również przyczyny palucha koślawego u dzieci.

Paluch koślawy może wystąpić w rodzinach, które nigdy nie miały tego problemu. Należy zauważyć, że niekoniecznie zdarzają się, niezależnie od okoliczności, są idealne do ich rozwoju. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo ich wystąpienia są: zbyt długie palce u nóg, urazy mechaniczne, choroby ogólnoustrojowe, np. reumatyzm. To są główne przyczyny haluksów. Krótko mówiąc: tendencje genetyczne i niewłaściwe buty to czynniki uzupełniające.

Geny mają duży wpływ na tworzenie cebuli. Kształt stopy i budowa kości są uwarunkowane genetycznie. Dlatego nie każdy, kto nosi buty z wąskimi palcami, jest narażony na tę chorobę. Bunion rośnie szybciej, gdy osoba z takimi predyspozycjami genetycznymi nosi obcisłe buty. W 70% przypadków cebula jest bardzo znana, zwłaszcza wśród kobiet.

Rozwiązanie dylematu, czy predyspozycje genetyczne są niezbędne do rozwoju palucha, czy są one tylko lekko wspierane przez niefizjologiczne buty, czy też możesz nosić ciasne palce przez całe życie i czy nie masz dużych palców Twoje geny, musisz się martwić o to, co wydaje się być pierwsze: kura, czy może jednak jajo.

Zobacz więcej  Czym jest dermabrazja?

Jak wygląda operacja haluksa?

Operacja haluksów wyrównuje staw i koryguje kość, która nie jest prawidłowo ułożona. Chirurdzy stosują różne techniki, ale najczęstszym punktem wyjścia jest wstępne nacięcie kości stępu. Następnie przykręcili go tytanowymi śrubami. Skórę nacięto na głębokość około 5 cm. Inne palce są czasami korygowane podczas operacji palucha koślawego.

Operacja dużego palca trwa około 2 godzin. Podczas zabiegu pacjent prawie nie odczuwa bólu, ponieważ był wcześniej znieczulony. Jednak ból może wystąpić na przykład kilka dni po operacji haluksów. Z drugiej strony obrzęk trwa zwykle kilka miesięcy. Pacjent powinien wiedzieć, że po zabiegu pozostanie w szpitalu przez 2 dni.

Metody operacji haluksów

Poziom chirurgii haluksów znacznie się poprawił. Do tej pory mają bardzo złą reputację, postrzeganą jako bolesne operacje i długie tygodnie uziemienia w domu, siedząc. Teraz cały proces przebiega błyskawicznie i nie jest już tak stresujący jak kiedyś. Dostępne są następujące metody leczenia bielactwa nabytego:

Osteotomia klinowa i półkulista

Odbywa się to w przypadku bielactwa nabytego. Podczas zabiegu łopatka jest nacinana blisko kości, można ją również usunąć lub przenieść w inne miejsce w celu skorygowania palucha koślawego.

Metoda Scarf

Stabilne unieruchomienie złamania umożliwia leczenie bez opatrunku gipsowego. Osoby, które przeszły operację haluksów bezpośrednio po zabiegu (23 dni), mogą wywierać nacisk na stopy, nosząc specjalne buty. Po około sześciu tygodniach pacjent wracado codziennych butów.

Coraz bardziej nowoczesne metody operacji haluksów

Operacje haluksów są coraz częściej wykonywane bez drutów i bez gipsu. Metody chirurgiczne dobierane są indywidualnie. Najskuteczniejsze i najwygodniejsze są procesy mocowania przy użyciu specjalnych płytek tytanowych. Dzięki nim możliwe jest dokładne ułożenie kości. W razie potrzeby podnóżek można również regulować. Warto o tym pamiętać, ponieważ stopa jest wrażliwą częścią obwodów łączących.

Zarówno operacja haluksów, jak i operacje z nią związane mają określony plan. Drugiego dnia po zabiegu pacjent otrzymuje specjalną parę butów. Dzięki temu pacjentka nie musiała być w gipsie przez dwa miesiące. Jednak to nie tylko wybrana specjalnie dla niego metoda chirurgiczna. Znieczulenie miejscowe również dobierane jest indywidualnie, w zależności od stopnia deformacji palucha. Możesz wybierać między znieczuleniem ogólnym, a nawet miejscowym.

Co musisz wiedzieć o operacji haluksów?

Leczenie haluksów bywa problematyczne. W przypadku ostrego bólu, któremu towarzyszy zapalenie kaletki, lekarz może przepisać stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych. Jeśli farmakoterapia i powyższe metody nie są skuteczne, zaleca się operację dużego palca.

Usunięcie palucha koślawego jest dość problematycznym zabiegiem. Aby zapobiec tej chorobie, należy zainwestować w wygodne buty. Absolutnie nie noś butów ze zbyt wąskimi noskami: zbyt ciasne buty ułatwiają powstawanie palucha koślawego. Warto też ćwiczyć palce u nóg, dbać o sylwetkę i unikać nadmiernego przybierania na wadze. Dla osób z wrodzonymi skłonnościami, polecane są również wkładki ortopedyczne. Jednak przy skłonnościach genetycznych, usuwanie haluksów może prędzej, czy później stać się konieczne. To nie tylko kwestia estetyki, ale operacja haluksów niesie za sobą również zmniejszenie dolegliwości bólowych, co znacznie poprawia komfort życia pacjenta.

Zobacz więcej  Jak walczyć z lojotokowym zapaleniem skóry głowy i twarzy?

Operacja haluksów – kiedy jest na nią właściwa pora?

Operacja paluchów koślawych czasem staje się konieczna. Warto o tym pamiętać, nieleczone haluksy prowadzą do wad postawy, postępuje za nimi deformacja stopy, a co za tym idzie, znacznie gorzej się chodzi, pojawiają się również problemy z utrzymaniem właściwej postawy. Wiele osób decyduje się to zrobić, gdy tylko zauważą pierwsze objawy problemu medycznego. Należą do nich między innymi zapalenie wokół kości stawu skokowego, zapalenie kaletki w stawie skokowym lub dolna część stawu skokowego. Objawom często towarzyszy silny dyskomfort. Dlatego leczenie haluksów jest jedynym sposobem na skuteczne złagodzenie bólu.

Leczenie grzybicy jest pomocne, gdy zauważysz nawet niewielkie zmiany w pozycji palców u nóg. Wtedy warto przynajmniej zacząć nosić ortezy lub przekładkę między palcami, która zmusi palce do zatrzaśnięcia się na miejscu. Jeśli nie chcemy od razu iść na palucha koślawego, powinniśmy przynajmniej nałożyć żelowe plastry i opatrunki. Powstawanie haluksów może być problemem, zniekształcenie palucha może prowadzić do problemów w obrębie pozostałych palców, najlepiej więc zapobiegać, niż leczyć haluksy. Wśród metod leczenia, na zaawansowanym etapie znajdziemy tylko tylko i wyłącznie operację. Wcześniej mamy jednak szansę wdrożyć leczenie zachowawcze. Nie bójmy się stosować wkładek ortopedycznych, gdyż w ogólnym rozrachunku, mogą one znacznie poprawić komfort naszego życia i zminimalizować ryzyko konieczności poddawania się operacji.

Operacja haluksów – najczęściej zadawane pytania

Pacjenci, gdy pytają o operację haluksów, najczęściej chcą wiedzieć, kiedy warto zgłosić się do lekarza i czy poza skłonnościami genetycznymi i niewłaściwymi butami są jeszcze inne przyczyny występowania haluksów. Niestety, w takich przypadkach trzeba odpowiedzieć twierdząco, do innych czynników, które mogą spowodować wystąpienie haluksów, sąna przykład choroby reumatyczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, czy inne schorzenia, związane z układem kostno-stawowym. Problem pojawia się również, gdy tym problemom towarzyszy płaskostopie poprzeczne. Osoby z płaskostopiem poprzecznym są dosyć problematycznymi pacjentami, gdyż w ich przypadku trzeba brać pod uwagę inne czynniki, jednak również u nich jest możliwe leczenie zachowawcze. Operacja jest ostatecznością, jednak nie należy się jej bać.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop