Blog

Myszka na ciele to powszechnie występujące znamię. Czy jest groźne?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Myszka na ciele to powszechnie występujące znamię. Czy jest groźne?

Znamię myszka to stosunkowo częsty rozdaj przebarwienia na skórze. Chociaż z pozoru niegroźny u wielu osób budzi realne obawy. Z tego artykułu dowiesz się jaki charakter mają tego typu znamiona i czy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Złośliwy rak skóry, czyli czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. W obawie przed nim wiele osób dokładnie przygląda się wszystkim znamionom na swoim ciele. Z niektórymi przebarwieniami przychodzimy na świat. Doskonałym przykładem jest znamię typu myszka. Taka zmiana może być umiejscowiona wszędzie – od twarzy przez ramiona, dłonie, pośladki, czy tułów. Wiele osób decyduje się na jej usunięcie ze względów estetycznych. A czy myszka może mieć wpływ na nasze zdrowie?

Myszka na ciele – co to za znamię?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym w ogóle jest myszka. To popularna nazwa łagodnego znamienia na skórze, z którym najczęściej przychodzimy na świat. Może mieć różne rozmiary – od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Znamię tego typu jest ciemne i pokryte miękkimi włosami, przypominającymi mysie futerko – stąd jego zwyczajowa nazwa.

Znamię myszka ma formę rozlanej plamy o nieregularnych kształtach. Może być płaskie lub delikatnie wypukłe. Ponieważ się z nim rodzimy bardzo rzadko zaprzątamy sobie głowę jego kontrolowaniem. Tymczasem choć z pozoru łagodna, „myszka” może zamienić się w raka skóry, czyli czerniaka złośliwego.

Barwnikowe zmiany skórne – rodzaje

Znamiona barwnikowe najczęściej tworzą się jeszcze w życiu płodowym, jednak czasem mogą pojawić sie dopiero w dzieciństwie. Powstają na skutek proliferacji melanocytów, czyli nadmiernego rozrostu komórek barwnikowych w głębszych warstwach skóry.

Znamiona barwnikowe można podzielić między innymi na:

  • łagodne – pojawiają się po urodzeniu lub we wczesnym dzieciństwie. Z czasem mogą stawać się bardziej widoczne i do ich pełnego ujawnienia dochodzi w drugiej lub nawet w trzeciej dekadzie życia. Ich brzegi są dobrze ograniczone od reszty skóry a barwnik jest dobrze rozłożony, co przekłada się na regularną kolorystykę. Mogą pojawiać się w różnych miejscach, jednak ryzyko przemiany takich znamion w czerniaka jest bardzo niewielkie.
  • atypowe – wyróżniają się znaczną wielkością (powyżej 5 mm). Mają nieregularny kształt, mogą mieć postać guza, brodawek lub być całkowicie płaskie. Charakterystyczną cechą takich znamion jest nieregularny kształt i poszarpane brzegi. Nierzadko pojawia się również różnorodne rozmieszczenie kolorów. Obecność tego typu znamion wymaga regularnego kontrolowania przez lekarza dermatologa. Szansa na zezłośliwienie jest w tym wypadku bardzo duża.
Zobacz więcej  Sposoby na pozbycie się zmarszczek mimicznych na czole i jak wygładzić skórę

W dermatologii wyróżnia się wiele rodzajów zmian barwnikowych. Najczęściej występujące na między innymi:

  • znamię Beckera – ma postać plamy, która ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, nierzadko pokryte jest ciemnymi włosami. Może osiągać duże rozmiary.
  • znamię Clarka – ma postać gładką lub brodawkowatą, często umiejscowione jest w głębszych warstwach skóry.
  • znamię błękitne – komórki barwnikowe umiejscowione są w jego przypadku głęboko w skórze. Wyróżnia je charakterystyczny niebieskawy kolor oraz stosunkowo niewielkie rozmiary. Takie znamię ma łagodny charakter i rzadko kiedy przemienia się w czerniaka.
  • znamię Suttona – pojawia się zazwyczaj u dzieci, które mają na skórze bardzo liczne zmiany barwnikowe. Wyróżnia je wyraźne odbarwienie wokół standardowej zmiany.

Jak odróżnić myszkę na ciele od złośliwego raka skóry?

Zarówno zmiany barwnikowe, jak i czerniak, czyli złośliwy rak skóry, wywodzą się z melanocytów – komórek barwnikowych skóry. Podczas gdy niektóre zmiany skórne pozostają całkowicie łagodne, inne mogą przekształcić się w nowotwór stanowiący olbrzymie zagrożenie dla ludzkiego życia. Naturalnie nasuwa się więc pytanie o to, jak je od siebie odróżnić.

Przede wszystkim czerniak jest zmianą o nierównomiernych kształtach i nieregularnym zabarwieniu. Oznacza to, że poszczególne części zmiany mogą różnić się od siebie kolorystyką. Na złośliwym znamieniu nierzadko tworzą się grudki i różnego rodzaju uwypuklenia.

Niestety, w naszym kraju wykrywalność czerniaka jest bardzo niska. Kiedy pacjent trafia na leczenie zazwyczaj nowotwór daje już przerzuty. Wszystko dlatego, że niepokojące znamię bywa mylone ze zwykłym pieprzykiem. Mogą one mieć podobne umiejscowienia i przypominać siebie nawzajem. Istotną różnicą jest to, że czerniak rośnie bardzo szybko. W przypadku pieprzyków i łagodnych zmian przyrost może mieć miejsce, jednak jest on powolny i rozciąga się na wiele lat.

W przypadku wątpliwości warto jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem. Lekarz w razie potrzeby skieruje zmianę na badanie lub usunięcie w znieczuleniu miejscowym.

Warto również pamiętać, że czerniak może pojawiać się w mniej typowych miejscach, takich jak na przykład błona śluzowa nosa lub nawet gałka oczna.

Zobacz więcej  Najczęściej występujące choroby skóry: dermatologiczny przegląd rodzajów dermatoz – objawy, diagnoza i nowoczesne podejścia w dermatologii

Czy myszka na ciele jest niebezpieczna?

W Polsce dyskurs na temat raka skóry bardzo rozwinął się w ostatnich latach. Nic więc dziwnego, że znamię myszka może budzić pewnego rodzaju obawy. Czy jest niebezpieczne? W większości przypadków nie! Zmiany barwnikowe, które pojawiają się na skórze we wczesnym dzieciństwie lub wręcz w życiu płodowym bardzo rzadko stanowią realne niebezpieczeństwo.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że duże zmiany (których średnica przekracza 5 mm) powinny być regularnie kontrolowane przez lekarza. Zaleca się pokazanie ich specjaliście, a jeżeli on uzna to za konieczne również zjawianie się na wizytach kontrolnych. Zazwyczaj odbywają się one raz na pół roku.

Lekarz zdecyduje również, że zmiana kwalifikuje się do usunięcia. Nie we wszystkich przypadkach tak się dzieje, jednak umiejscowione w różnych miejscach „myszki” bywają najczęściej usuwane chirurgicznie.

Myszka na ciele – jak o nią dbać?

Usuwanie myszki nie w każdym przypadku jest konieczne. Jeżeli lekarz uzna, że znamię jest bezpieczne a ono samo nie stanowi psychologicznego obciążenia dla pacjenta z powodzeniem można zostawić je pod obserwacją.

Warto jednak zaznaczyć, że duże znamię barwnikowe powinno być poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Ekspozycja na oddziaływanie promieni słonecznych znacznie zwiększa szanse na zezłośliwienie się zmiany. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby „myszka” była chroniona kremem z filtrem SPF o mocy przynajmniej 30.

Dermatolodzy zalecają korzystanie z kremu nie tylko latem, ale przez cały rok. Istotne jest również to, aby nie narażać znamienia na rany i otarcia. W razie wątpliwości o szczegóły warto zapytać lekarza, który jednocześnie oceni stan zmiany i ewentualne ryzyko jej zezłośliwienia.

Znamię typu myszka a brak pewności siebie

Znamiona typu myszka pojawiają się bardzo często we wczesnym dzieciństwie. Niestety, nierzadko mają tendencję do powolnego rośnięcia lub ciemnienia pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Właśnie z tego powodu mogą one powodować kompleksy i obniżenie pewności siebie u młodych ludzi.

To właśnie kwestie estetyczne najczęściej są pretekstem do usunięcia zmiany typu myszka. Największym przekleństwem staje się ona dla osób, u których zmiana występuje na twarzy lub w innym widocznym miejscu. W takich sytuacjach bardzo często oprócz konsultacji dermatologicznych zaleca się również opiekę psychologa.

Obniżone poczucie własnej wartości w okresie dorastania często może prowadzić do traumy i nieradzenia sobie z codziennością również w dorosłym życiu. Właśnie dlatego po konsultacji z dermatologiem dobrym pomysłem może być odwiedzenie gabinetu medycyny estetycznej, w którym pod okiem specjalisty można rozważyć kwestię usunięcia problematycznej zmiany.

Zobacz więcej  Dermapen - co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Jak usunąć znamię myszka?

A jaki jest najlepszy sposób na skuteczne pozbycie się myszki z ciała? W renomowanych klinikach medycyny estetycznej najczęściej wykonuje się prosty chirurgiczny zabieg w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że lekarz znieczula wyłącznie ten fragment skóry, który poddawany jest operacji.

Do zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Nie jest również potrzeby żaden okres rekonwalescencji. Zazwyczaj tuż po wyjściu z gabinetu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. W razie konieczności wycięty fragment skóry zostaje poddany badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych.

Leczenie nowotworu złośliwego skóry

Jeżeli zmiana zostanie określona jako nowotworowa pacjent musi jak najszybciej zostać poddany odpowiedniemu leczeniu. Zmiana, która przez dermatologa zostaje określona jako potencjalnie niebezpieczna następnie kierowana jest na konsultacje. Zazwyczaj specjalistą jest chirurg albo onkolog.

Pacjent zostaje poddany badaniu histopatologicznemu oraz innym badaniom, które potwierdzą lub wykluczą przerzuty. Następnie zmiana zostaje wycięta razem z marginesem zdrowych tkanek. W razie konieczności pacjent zostaje skierowany na chemioterapię lub radioterapię. Nierzadko następstwem leczenia jest przeszczep skóry.

Przeżywalność pięciu lat w przypadku raka skóry jest uzależniona od tego na jakim etapie choroba zostaje wykryta. Właśnie dlatego tak istotne jest samobadanie oraz kontrolowanie wszystkich niepokojących zmian barwnikowych na skórze. Rodzice, którzy zauważą większe od przeciętnych pieprzyki lub myszki na skórze swojego dziecka powinni udać się na konsultację do specjalisty.

Podsumowanie

Znamię myszka na skórze to dosyć popularna i zazwyczaj całkowicie łagodna zmiana. Zaleca się jednak przynajmniej jednorazowe skontrolowanie jej w gabinecie dermatologa. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że znamię nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Duże zmiany o nieregularnym kształcie mogą niestety z czasem ulegać zezłośliwieniu. Można zapobiegać temu poprzez stosowanie na co dzień kremów z filtrem oraz unikanie ran i zadrapań w tym obszarze. Jakiekolwiek zmiany w obrębie znamienia – jego ciemnienie, czy rozrastanie się to pretekst do tego, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza odpowiedniej specjalistacji. .

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop