Blog

Maści na blizny znowu zwiodły?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Blizny powstają, gdy skóra właściwa po urazie czy operacji stara się zastąpić ubytki poprzez syntezę włókien, które odbiegają właściwościami od komórek, które fizjologicznie znajdują się w nienaruszonej tkance. Zmiany te mogą mieć znaczący wpływ na fizyczne oraz psychiczne zdrowie pacjenta.

Aby zmniejszyć ich uciążliwość- zmienić wygląd, teksturę oraz ograniczyć towarzyszące symptomy, pacjenci sięgają po różnego rodzaju pomoc. Najczęściej wykorzystywaną metodą radzenia sobie z problemem są powszechnie dostępne maści na blizny. Coraz większą popularnością cieszą się także preparaty na blizny w postaci żelu silikonowego czy też jego wygodniejszej formy-plastra silikonowego. W dalszej części artykułu przyjrzymy się ich działaniu, wadom oraz zaletom, jak i dostępnym na rynku alternatywom.

Działanie maści na blizny

Obecnie dostępne na rynku preparaty zawierają substancje aktywne mające na celu:

-eksfoliację, czyli złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka
-nawilżenie tkanki tak, aby nadać jej pełniejszy wygląd zmniejszający uwydatnienie powierzchni blizny
-utworzenie warstwy ochronnej zapobiegającej wysuszeniu powierzchni skóry
-wygładzenie powierzchni
-naśladowanie naturalnej bariery skóry, jak w przypadku popularnych żeli silikonowych
-poprawienie ogólnego stanu naskórka
-zmniejszenie uczucia napięcia tkanki

Działanie poszczególnych składników w odpowiednim stężeniu i częstotliwości aplikacji produktu może przynieść stopniową poprawę u niektórych pacjentów.

Zalety maści na blizny

-Maść na blizny może działać prewencyjnie, zapobiegając ponownemu przerwaniu bariery ochronnej skóry
-Szybkie zniwelowanie swędzenia może przynieść ulgę
-Produkt może wspomóc leczenie współistniejących ran
-Blizny mogą stać się płytsze, bledsze i mniej widoczne na skutek stosowania maści
-Cena maści i kremów jest zwykle tańsza niż wizyta u specjalisty
-Maści są szybko i łatwo dostępne w drogeriach i aptekach
-Masaż podczas aplikowania preparatu przywraca elastyczność zbliznowaceniom
-Wczesne użycie kremu lub maści na blizny może zapobiec rozwojowi blizn przerostowych, które wyrastają ponad powierzchnię naskórka. Prewencja ta opiera się na zmniejszeniu napięcia na brzegach blizny, które ogranicza stymulację nieprawidłowego rozrostu zmiany.
-Maść na blizny chroni zawartą w tkance wodę przed wyparowywaniem, utrzymując tym samym optymalny poziom nawilżenia, niezbędny do prawidłowej regeneracji skóry właściwej i obecnego w niej zabliźnienia
-Niektóre z maści oprócz wpływu na blizny po operacji, oparzeniu czy po trądziku, nadają się również jako produkty przeciwdziałające powstawaniu popularnych wśród kobiet rozstępów.

Wady maści na blizny

-maść musi być stosowana przez długi czas, regularnie, często wielokrotnie w ciągu dnia
-tłusta formuła produktu może być niewygodna w użyciu
-efekty mogą być niesatysfakcjonujące
-niektóre osoby mogą doświadczać dyskomfortu i pieczenia w przypadku użycia zbyt dużej ilości preparatu bądź nadwrażliwości na zawarte w nich składniki
-pacjent często musi próbować kilku różnych maści, aby wybrać tą najbardziej odpowiednią dla niego

Zobacz więcej  Rodzaje mimicznych zmarszczek na twarzy: Bruzdy i sposoby na lwie zmarszczki

Ponadto, blizny to złożony problem dermatologiczny. Ważne jest, żeby zająć się nim pod okiem specjalistów stosując kompleksowe rozwiązania. Badający zmianę lekarz będzie wiedział jaki rodzaj blizny posiada pacjent i jak najlepiej dopasować do niej leczenie. Dodatkowo wiek pacjenta, informacja o tym, jak długo boryka się on z obecnością zmiany i na skutek czego ona powstała może ułatwić dopasowanie formy leczenia i znacząco wpłynąć na jej efektywność.

Co o leczeniu blizn za pomocą maści mówią nam pacjenci?

Maści mają swoje zalety- mogą zmiękczyć skórę, zniwelować towarzyszące zmianie zaczerwienienie, zmniejszyć sztywność blizny oraz zapobiec jej wzniesieniu ponad powierzchnię naskórka. Nie są one jednak rozwiązaniem problemu. Wielu z naszych pacjentów po nieudanych próbach pozbycia się blizn na własną rękę z zastosowaniem wyłącznie maści zakupionej w aptece poczuło rozczarowanie uzyskanymi efektami. Zwracając się do naszych specjalistów, prosili o zastosowanie łączonych metod tak, aby poradzić sobie z bliznami bardziej efektownie. Według naszych obserwacji stosowanie nowoczesnych metod takich jak laserowe leczenie czy karboksyterapia przynosi efekty, które spełniają oczekiwania naszych pacjentów.

Preparat na blizny-żel silikonowy

Coraz częściej wykorzystywany do leczenia blizn żel silikonowy, cieszy się szczególną popularnością zwłaszcza w przypadku leczenia ran pooperacyjnych. Stanowi on nieocenioną pomoc dzięki swoim niezwykłym właściwościom. Silikon wysychając, pozostawia skórę zabezpieczoną przed utratą wody oraz chroni ją przed dalszym uszkodzeniem. Co więcej, wpływa on na zwiększenie komfortu pacjenta zarówno poprzez zmniejszenie widoczność zmiany, jak i poprzez łagodzenie nieprzyjemnych symptomów związanych z posiadaniem zbliznowacenia, takich jak uczucie napięcia. Znany jest również efekt, jaki preparat na blizny wywołuje na przyspieszenie gojenia się rany, która powstaje na przykład w przypadku ponownego otworzenia się zmiany.

Żel silikonowy może być wykorzystany jako droga do zapobiegania komplikacjom pooperacyjnym oraz do stopniowego, powolnego leczenia blizn. Zarówno plastry silikonowe, jak i żele silikonowe na blizny mogą być stosowane na blizny przerostowe, keloidy, blizny potrądzikowe, rozstępy, a nawet ślady pooperacyjne na ruchomych częściach ciała. Warto podkreślić jednak, że niezależnie czy pacjent wykorzysta maść na blizny, plastry silikonowe czy inne preparaty silikonowe na blizny, uzyskany przez niego efekt nie będzie dorównywał zastosowaniu kompleksowego leczenia oferowanego przez kliniki medycyny estetycznej czy dermatologii.

Zobacz więcej  Objaw menopauzy: jak skutecznie leczyć i złagodzić uderzenia gorąca i poty

Co zrobić, jeśli Twoja maść na blizny zawiodła?

Jeśli pomimo zastosowanych metod pacjent odczuwa dyskomfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny, wycofuje się z życia towarzyskiego, napięcie skóry uniemożliwia mu komfortowe uczestniczenie w ulubionych aktywnościach, a potrądzikowe czy pooperacyjne blizny są wciąż mocno widoczne, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty.

Medycyna estetyczna potrafi zdziałać cuda u pacjentów w każdym wieku, o każdym poziomie zbliznowacenia oraz przy zmianach o różnej etiologii. Po umówieniu się na konsultację z profesjonalistą w klinice i ocenieniu stanu skóry podczas wizyty możliwe jest rozpoczęcie indywidualnie dobranego leczenia, które zaoferuje efekty lepsze niż popularna maść na blizny.

Z jakich alternatywnych metod leczenia blizn możesz skorzystać w SkyClinic?

-Hydrabracja- peeling naskórka z wykorzystaniem specjalistycznych głowic powodujący późniejsze efekty w postaci regeneracji skóry i utworzenia się nowych komórek
-Zabiegi z użyciem lasera- polegają na bardzo precyzyjnym kontrolowanym uszkadzaniu zmiany w celu stymulacji powstania nowych bardziej elastycznych włókien
-Dermapen-mezoterapia igłowa- polega na ostrzykiwaniu skóry w celu poprawy jej stanu
-Dermabrazja- mechaniczne usuwanie naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej w celu uzyskania poprawy jej stanu.

Usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zwracają się do nas pacjenci. Są one efektem nieleczonych zaskórników, grudek i guzków będących głównymi oznakami trądziku. Wbrew pozorom, przypadłość ta nie ogranicza się tylko do pacjentów w okresie dojrzewania. Trądzik może rozpocząć się także u osób w podeszłym wieku. Cierpią na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a podłożem tej nieprzyjemnej przypadłości są zaburzenia hormonalne, nadmierne wydzielanie łoju, uwarunkowania genetyczne, nadmierna keratynizacja ujść przewodów jednostek włosowo-łojowych, infekcje oraz leki i kosmetyki.

Blizny są efektem pojawienia się tkanki łącznej włóknistej jako substytutu dla uszkodzonej przez stan zapalny i mechaniczne urazy skóry właściwej. Do powstania blizn przyczynia się przede wszystkim zły nawyk wyciskania i rozdrapywania zmian, jak i nieodpowiednia pielęgnacja oraz nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Pierwszym rodzajem powstających zmian są blizny zanikowe, a następnie na skutek rozrostu tkanki łącznej mogą pojawić się blizny przerosłe.

Kiedy blizny nie są rozległe i wciąż można uznać je za świeże, pacjenci zazwyczaj sięgają po domowe sposoby takie jak olejek drzewa herbacianego, olejek z drzewa sandałowego, preparaty z witaminą E i sok z cytryny. Niska efektywność tych metod zazwyczaj skłania ich do sięgnięcia po wspomnianą wcześniej maść, krem lub żel do leczenia blizn. Długotrwałe i regularne stosowanie preparatów pozwala pozbyć się widoczności części świeżych i niewielkich blizn. Po czasie pacjenci dochodzą do wniosku, że należy skorzystać z pomocy specjalisty. To właśnie wtedy trafiają do naszej kliniki medycyny estetycznej.

Zobacz więcej  Blizny - jakie są metody ich usuwania?

Jako alternatywę dla preparatów takich jak żel, krem czy maści przedstawiamy im dopasowane od potrzeb usługi takie jak na przykład zabiegi laserowe z wykorzystaniem nowoczesnego Fotona Er:YAG. Możemy użyć go w terapii, jeśli pacjent nie jest w grupie ryzyka, do której należą kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby ze świeżą opalenizną lub stosujące farmakoterapię światłouczulającą. Co więcej, zabiegu musimy odmówić osobom chorym na bielactwo, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, epilepsję, zaburzenia krzepnięcia krwi i nowotwory. Jeśli pacjent cierpi na cukrzycę, AIDS, nadciśnienie, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne lub żółtaczkę także będzie musiał skorzystać z alternatywnej dla laserowego leczenia metody. Dla wszystkich pozostałych osób zabiegi z użyciem lasera są w pełni bezpieczne.

Laser Fotona Er:YAG to powszechnie używane na świecie zaawansowane technologicznie narzędzie medycyny estetycznej. W rękach naszych doświadczonych lekarzy zapewnia niezwykłą precyzję wykonywanych zabiegów. Dzięki nowoczesności urządzenia możliwe jest osiągnięcie maksymalnych efektów przy niewielkiej głębokości penetracji wiązki lasera. Zabieg to zaledwie od 15 minut do 1 godziny, co stanowi niewiele w porównaniu do miesięcy stosowania maści, żeli i kremów. Ponadto, usługa nie wymaga znieczulenia.

Dlaczego SkyClinic?

Klinika wyróżnia się przede wszystkim nowoczesnością sprzętu oraz kwalifikacjami pracujących w niej specjalistów. Efektywność wykonywanych zabiegów leczenia blizn i nie tylko, zapewniły nam ogólnoświatową renomę potwierdzoną licznymi certyfikatami. SkyClinic to także przede wszystkim grupa empatycznych i wyrozumiałych pasjonatów swojej dziedziny. Lekarze dbają o komfort pacjenta od momentu przekroczenia progu kliniki aż po wizyty kontrolne. Niezależnie od tego, jak bardzo krępujący jest problem chorego, może być on pewien, że spotka go zrozumienie i pełen profesjonalizm.

Nasz prężnie działający zespół składa się z lekarzy medycyny estetycznej, dermatologów, ginekologów, chirurgów, ale także kosmetologów. Wierzymy, że interdyscyplinarne podejście pomaga osiągnąć najlepsze i długotrwałe efekty. O naszych efektach świadczy status „Diamentowej kliniki” przyznany przez system ARTAS USA, wyróżnijący nas na tle innych klinik nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop