Blog

Łysienie u kobiet – można temu zaradzić

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Występowanie łysienia u kobiet jest szczególnie wstydliwym oraz uciążliwym problemem. Piękne, lśniące włosy o dużej objętości, uważane są bowiem za atrybut kobiecego piękna. Co jednak robić, kiedy włosy z dnia na dzień przerzedzają się i są coraz cieńsze? Wiele pań stosuje rozmaite odżywki i szampony, które mają pomóc w odbudowie, sposoby te są jednak skuteczne jedynie dla warstwy zewnętrznej i nie spowodują ponownego wzrostu włosów w miejscach, w których ich nie ma. Na szczęście jest wiele sprawdzonych sposobów na to, aby przywrócić fryzurze dawną świetność, aby jednak wybrać odpowiedni, należy poznać przyczynę łysienia.

Pierwsze znaki ostrzegawcze

Łysienie u kobiet, objawia się zazwyczaj stopniowo. Z dnia na dzień ubytek może być coraz większy. Sygnałem, który może wskazywać na to, że ilość włosów, które wypadają, zaczyna być niepokojąca, jest ich większa niż zwykle, ilość na grzebieniu lub szczotce. Przeciętny człowiek traci w ciągu dnia około 100 włosów i jest to całkowicie naturalny proces fizjologiczny. Jeśli jednak zauważymy, że ubywa nam ich znacznie więcej, a na ich miejscu nie wyrastają nowe, musimy podjąć jak najszybsze działanie. Tylko to pozwoli nam powrócić do prawidłowej kondycji skóry głowy.

Wiele osób bagatelizuje wypadanie włosów. Niestety może mieć to zły wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i na ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać, że łysienie bardzo często jest efektem ubocznym innych chorób, dlatego też bardzo ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania przyczyny. Lekarz wskaże także najefektywniejsze leczenie.

Częste przyczyny łysienia

Przyczyn łysienia u kobiet może być wiele, zaczynając od tych na które mamy bezpośredni wpływ, czyli na przykład nieodpowiednia stylizacja, kończąc na chorobach skóry oraz uwarunkowaniach genetycznych. Kiedy zauważamy pierwsze przejawy łysienia, najlepiej będzie przede wszystkim przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Stresująca praca, niezdrowe żywienie, brak czasu na sen. To właśnie w takie sytuacje najczęściej powodują problem, jakim jest wypadanie włosów.

Stres

Stres wpływa destrukcyjnie na wiele aspektów naszego życia, szczególnie cierpi na tym nasze zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Jest on zwykle przyczyną łysienia telogenowego, które objawia się zmniejszeniem gęstości włosa, przez co tracą one swoją dawną objętość. Stres powoduje bowiem w naszym organizmie powstawanie wielu procesów oraz substancji, które mogą zaburzać przemiany w mieszkach włosowych.

Zobacz więcej  Zabiegi na zmarszczki wokół oczu: Pozbywanie się kurzych łapek - domowe sposoby i profesjonalne zabiegi

W sytuacjach, kiedy to stres jest winowajcą utraty włosów, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie okoliczności, które go powodują. Warto także zainteresować się ćwiczeniami, które mają za zadanie nas wyciszyć, świetny wpływ może mieć na nas na przykład medytacja, czy joga.

Zła dieta

Niewłaściwe odżywianie jest jedną z najczęstszych przyczyn przerzedzania włosów. Każdy z nas powinien uzupełniać swe dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Często jednak jesteśmy tak ”zabiegani”, że nie dbamy o to, co jemy. Stan skóry, włosów i paznokci jest często tego odwzorowaniem. Warto więc zadbać, aby w naszej diecie znalazły się codziennie przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczone – omega-6 i omega-3, a także selen, cynk i żelazo.

Nieprawidłowa i nadmierna stylizacja włosów

Kobiety narażają codziennie swoje włosy na osłabienie, poprzez ich stylizacje. Suszenie, prostowanie, kręcenie, spinanie ich w ciasny kok, duże ilości kosmetyków stylizujących. Wszystkie te czynności mają fatalny wpływ nawet na najpiękniejsze i najmocniejsze włosy. Szczególnie destrukcyjne jest narażanie ich na wysokie temperatury. Traktowanie fryzury w taki sposób sprawi, że włosy będą się rozdwajać, a następnie kruszyć. Natomiast ciasne upięcia bardzo nadwyrężają delikatne cebulki, co może spowodować ich znaczne osłabienie, a w rezultacie wypadanie włosów. Negatywne skutki może mieć także nadmierne stosowanie środków pielęgnacyjnych bądź ich nieprawidłowy dobór. Kosmetyki mogą także podrażniać wrażliwą skórę głowy, warto więc zwracać uwagę na ich skład, oraz dobierać je do potrzeb indywidualnych.

Zdrowotne i hormonalne przyczyny łysienia u kobiet

Jeśli odpowiednio dbamy zarówno o higienę psychiczną, jak i o zdrowe ciało, a jednak dotyka nas łysienie, to jego przyczyną mogą być różnego rodzaju nieprawidłowości zachodzące w naszym organizmie, bądź zmiany hormonalne. Szczególnie dotyczy to właśnie kobiet, ponieważ w przeciwieństwie do mężczyzn, nie jest to u nich proces występujący powszechnie. Jakie są więc najczęstsze przyczyny łysienia związane z tym, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu?

Zobacz więcej  Asubtela – recepta online

Obniżenie poziomu estrogenu

Spadek poziomu estrogenu jest bardzo częstym powodem łysienia lub utraty dużej ilości włosów. Hormon ten odpowiedzialny między innymi właśnie za ich jakość oraz gęstość. Spadek występuje przede wszystkim:

  • po ciąży
  • w trakcie i po przejściu menopauzy
  • po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Przyjmowanie niektórych leków

Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Szczególnie silne działanie w tym zakresie mają związki używane podczas chemioterapii. W tym przypadku jednak, po zakończeniu leczenia, włosy zazwyczaj odrastają, może się jedynie zmienić ich struktura.

Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy mogą mieć wpływ na jakość włosów oraz powodować ich wypadanie. Na głowie występuje dużo większa produkcja sebum niż na innych partiach ciała. W połączeniu z włosami tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów i grzybów. Chorobami, którym może towarzyszyć znaczna utrata włosów, są:

  • grzybica skóry głowy
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy
  • łuszczyca skóry głowy
  • łupież

Problemy z tarczycą

Niestety, wiele kobiet boryka się z nieprawidłową pracą tarczycy. Skutkiem wahania hormonu tsh może być właśnie znaczne przerzedzenie włosów. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy powoduje osłabienie, zmatowienie oraz wypadanie włosów. Ważne więc, aby wykonywać regularnie badania monitorujące poziom tsh.

Rodzaje łysienia u kobiet

  • ŁYSIENIE ANDROGENOWE- ubytki pojawiają się nad czołem oraz na czubku głowy i postępują etapami. Ten sposób łysienia kojarzony jest zazwyczaj z mężczyznami, lecz może występować także u płci żeńskiej. Spowodowany jest podwyższeniem testosteronu, więc jako terapię stosuje się preparaty zawierające w składzie estrogen. Łysienie androgenowe u kobiet może być też uwarunkowane genetycznie. Ten typ wypadania włosów występuje zwykle u pań powyżej 30 roku życia.
  • ŁYSIENIE ŁOJOTOKOWE- związane jest ono bezpośrednio z nadmierną produkcją łoju na skórze głowy. Zazwyczaj towarzyszy mu łupież tłusty, czyli dość grube, lekko żółtawe płatki, które przylegają do skóry oraz włosów. W chwili odrywania się ich, uszkadzają cebulkę włosa, ponieważ jest ona do nich ”przyklejona”.
  • ŁYSIENIE PLACKOWATE- objawia się jako rozległe, pozbawione włosów miejsca na głowie oraz innych partiach ciała. Choroba ta może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Niestety nieznane są przyczyny jej powstania.
Zobacz więcej  Oparzenia - ich rodzaje i pierwsza pomoc

 

Jak wyleczyć łysienie u kobiet?

Do rozpoczęcia leczenia łysienia, potrzebne będzie wykonanie wielu badań, które wykluczą lub potwierdzą ewentualne choroby. Jeśli utrata włosów wystąpiła w efekcie jakiegoś schorzenia, to po zastosowaniu zaleconej przez lekarza terapii, stan skóry głowy powinien poprawić się już po kilku miesiącach, a nawet tygodniach.

Jeśli jednak wyniki wykazały, że nasz organizm jest w pełni zdrowy, warto zasięgnąć pomocy u specjalistów medycyny estetycznej. W dzisiejszych czasach dziedzina ta jest zaawansowana w bardzo wysokim stopniu. Pozwala także na podjęcie skutecznej walki z postępującym łysieniem. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów w stymulacji wzrostu włosów, należą przede wszystkim:

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Jest to zabieg przynoszący wyjątkowe efekty. Podczas jego wykonywania, pod skórę wprowadzane jest osocze bogatopłytkowe pobierane z krwi pacjenta, następnie odwirowane i zagęszczone. Znajdują się w nim naturalne składniki, które są niezbędne do odbudowania tkanek, a aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki, które motywują namnażanie się komórek i odżywiają mieszki włosowe. Zabieg mezoterapii stymuluje wzrost włosa oraz poprawia jego gęstość, oraz wygląd. Polecany jest zarówno dla osób z problemem łysienia, jak i tych, którzy chcą poprawić jakość swoich włosów.

Laseroterapia

Wykorzystywanie lasera o małej mocy jest bardzo popularne podczas leczenia łysienia. Światło emitowane przez urządzenie działa na komórki mieszków włosowych i stymuluje je do ponownego wzrostu. Jednak, aby odnieść pożądane efekty, potrzebna jest seria zabiegów, wykonywana przez około pół roku. Jest to więc dobra metoda nieinwazyjna dla osób, które nie oczekują szybkiego rezultatu.

Przeszczep włosów

Najskuteczniejszą, ale jednocześnie najbardziej inwazyjną metodą na odzyskanie gęstych włosów, jest ich przeszczep. Jest zalecany szczególnie osobą cierpiącym na łysienie androgenowe. Metoda ta polega na pobraniu pojedynczych mieszków o właściwej strukturze z miejsca wyznaczonego przez lekarza. Zabieg daje bardzo dużą skuteczność, ale ważne, aby nie narażać przeszczepionych włosów na ponowne zniszczenie, bądź wypadanie.

 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop