Blog

Łuszczyca kropelkowa – czy można ją skutecznie wyleczyć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Łuszczyca kropelkowa – czy można ją skutecznie wyleczyć?

Łuszczyca jest długoterminową (przewlekłą) chorobą skóry, która dotyka około 1 na 50 osób, czyli około 1,3 miliona, lub około 2% populacji Wielkiej Brytanii. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić od kogoś innego. Zazwyczaj pojawia się w postaci czerwonych, uniesionych, łuszczących się plam zwanych blaszkami. Łuszczyca może dotyczyć każdej części powierzchni skóry, ale najczęściej pojawia się na łokciach, kolanach i skórze głowy. Może to być swędzące, ale zazwyczaj nie jest bolesne. Zmiany na paznokciach, w tym wżery i zgrubienia, są obecne u prawie połowy (40%-50%) wszystkich osób cierpiących na łuszczycę.

Wiele odmian łuszczycy…

Istnieje wiele różnych rodzajów łuszczycy, w tym przewlekła łuszczyca plackowata, rodzaje łuszczycy krostkowej (wszystkie opisane w tej ulotce), łuszczyca guttate, łuszczyca skóry głowy, łuszczyca zgięciowa, łuszczyca serwetkowa, łuszczyca paznokci i łuszczyca erytrodermiczna (rzadki, poważny stan, który może dotyczyć całego ciała).

Zmiany łuszczycowe wpływają na stawy

U osób, które mają łuszczycę, około 1 na 4 może rozwinąć się łuszczycowe zapalenie stawów (PsA), co stanowi około 325 000 osób. PsA powoduje ból i obrzęk stawów i ścięgien, którym towarzyszy sztywność, szczególnie w godzinach porannych. Najczęściej dotkniętymi miejscami są dłonie, stopy, dolna część pleców, szyja i kolana, a ruch w tych obszarach staje się poważnie ograniczony.

Nie wszyscy ludzie będą dotknięci w ten sam sposób, a lekarze będą klasyfikować stan jako łagodny, umiarkowany lub ciężki.

Różne odmiany łuszczycy

Pamiętaj, że chociaż łuszczyca jest stanem przewlekłym, może być kontrolowana i przejść w remisję (ustąpić, często tymczasowo, a czasami na stałe).

Łagodna łuszczyca

Łagodna łuszczyca, która jest najczęstszą postacią, dotyczy 4 na 5 osób dotkniętych chorobą (80%). Przy łagodnej łuszczycy, ludzie będą mieli kilka łatek. Zazwyczaj nie są one wizualnie oczywiste lub zauważalne, ale mogą wymagać leczenia i ogólnie nie stanowią problemu i mogą być łatwo kontrolowane.

Łuszczyca umiarkowana

Umiarkowana łuszczyca to taka, w której więcej skóry jest dotkniętej i wizualnie staje się bardziej oczywista. 3 na 20 osób dotkniętych tą chorobą (15%) ma łuszczycę umiarkowaną. Łuszczyca umiarkowana jest bardziej rozpowszechniona, ale może być kontrolowana poprzez samodzielną pielęgnację pod nadzorem lekarza lub pielęgniarki.

Ciężka łuszczyca

Kiedy łuszczyca kropelkowata staje się ciężka, duże obszary pokrywają się łuszczycą; stan staje się trudny do samodzielnego opanowania lub nie reaguje na leczenie. Na tym etapie, skierowanie do opieki wtórnej na oddziale ambulatoryjnym lokalnego szpitala, lub w skrajnych przypadkach, pobyt w szpitalu może być uznany za konieczny w celu zapewnienia najbardziej odpowiedniej (optymalnej) opieki i monitorowania.

Zobacz więcej  Przeszczep włosów poprawą jakości życia

Co się dzieje? Łuszczyca kropelkowata przyczyny powstawania

Normalnie komórka skóry dojrzewa w ciągu 21 do 28 dni. W tym czasie wędruje ona na powierzchnię skóry, gdzie jest tracona w ciągłym, niewidocznym procesie usuwania martwych komórek. W płatach łuszczycy obrót komórek skóry jest znacznie szybszy, około czterech do siedmiu dni, a to oznacza, że nawet żywe komórki mogą dotrzeć na powierzchnię i gromadzić się wraz z martwymi komórkami.

Podłoże genetyczne

Uważa się, że komórki układu odpornościowego (limfocyty T) stają się nadaktywne, co prowadzi do szybkiego wzrostu komórek skóry i powstawania blaszek łuszczycowych. Zakres łuszczycy i to jak wpływa na daną osobę różni się w zależności od osoby. Niektórzy mogą być dotknięci łuszczycą tylko w niewielkim stopniu, z niewielką, ukrytą plamką, która im nie przeszkadza, podczas gdy inni mogą mieć duże, widoczne obszary skóry, które znacząco wpływają na codzienne życie i relacje. Proces jest taki sam w każdym miejscu na ciele. Istnieją pewne czynniki, które wyzwalają flary łuszczycy, w tym infekcje, stres, alkohol i palenie. Otyłość jest również związana z łuszczycą, a utrzymanie zdrowej wagi może zmniejszyć nasilenie choroby.

Kogo dotyczy?

Dotyka zarówno mężczyzn, kobiety jak i dzieci. Może pojawić się w każdym wieku w różnym stopniu, ale zwykle między 10 a 30 rokiem życia. Nasilenie choroby jest bardzo zróżnicowane, od niewielkiej plamki do dużych plamek pokrywających większość powierzchni ciała. Łuszczyca może również występować w rodzinach i wiadomo, że choroba jest wielogenowa (stan, w którym kilka genów może mieć różne role, przyczyniając się do specyficznych cech choroby) i dlatego dzieci niekoniecznie muszą dziedziczyć łuszczycę.

Przyczyny powstawania łuszczycy kropelkowatej i łuszczycy pospolitej

Szacuje się, że jeśli jedno z rodziców ma łuszczycę, to istnieje 3 na 20 (15%) szans, że dziecko zachoruje na tę chorobę. Jeśli oboje rodzice mają łuszczycę, szansa ta wzrasta do około 15 na 20 (75%). Co ciekawe, jeśli u dziecka rozwinie się łuszczyca, a żadne z rodziców nie jest nią dotknięte, istnieje 1 na 5 (20%) szans, że brat lub siostra również zachorują na łuszczycę. Dzieje się tak dlatego, że choroba ta jest znana z pomijania pokoleń, więc gdzieś tam będzie istniało rodzinne powiązanie z krewnym poprzez jednego lub oboje rodziców.

Czy istnieje lekarstwo na łuszczycę?

W chwili obecnej nie ma lekarstwa. Jednak w wyniku prowadzonych obecnie badań, nasze zrozumienie tego, co dzieje się w łuszczycy jest coraz większe i opracowywane są nowe leki. W międzyczasie istnieje wiele metod leczenia, które są skuteczne w utrzymaniu łuszczycy pod kontrolą.

Zobacz więcej  Objawy i leczenie trądziku guzkowo-torbielowatego: skuteczne metody walki z trądzikiem torbielowatym, guzkowym i różowatym

Sztuka leczenia łuszczycy polega na znalezieniu najlepszej formy leczenia dla każdej osoby. Nie ma jednego rozwiązania, które jest właściwe dla wszystkich.

Czy to oznacza, że będę miał łuszczycę przez całe życie?

W przypadku braku lekarstwa, zawsze będziesz miał łuszczycę, ale nie oznacza to, że objawy będą zawsze widoczne. Normalnie, wysypka ma tendencję do woskowania i słabnięcia (zwiększania i zmniejszania). Będą okresy, kiedy Twoja skóra będzie w dobrym stanie, z niewielkimi lub żadnymi oznakami łuszczycy. Będą też okresy, kiedy łuszczyca się zaostrza. Czas pomiędzy pojawieniem się czystej skóry a zaostrzeniem różni się w zależności od osoby i jest nieprzewidywalny. Mogą to być tygodnie, miesiące lub nawet lata.

Jakie są rodzaje łuszczycy?

Przewlekła łuszczyca plackowata: Podwyższone, czerwone, łuszczące się plamy występujące głównie na kończynach i tułowiu, zwłaszcza na łokciach, kolanach, dłoniach, wokół pępka, nad dolną częścią pleców (sacrum) i na skórze głowy. Paznokcie mogą być dotknięte tak, że stają się pogrubione i podniesione z ich łożysk, a powierzchnia paznokcia może być oznaczona małymi wgłębieniami (doły). Jest to najczęstszy typ łuszczycy, dotykający około 9 na 10 osób z łuszczycą.

Leczenie łuszczycy kropelkowatej

Guttate psoriasis (łuszczyca kropli deszczu): Tak nazwana, ponieważ objawia się na ciele w postaci łuszczących się, kropelkowych łat. Liczne małe, czerwone, łuszczące się plamy szybko rozwijają się na dużej powierzchni skóry, chociaż dłonie i podeszwy zwykle nie są dotknięte. Występuje najczęściej u dzieci i nastolatków, często po infekcji gardła wywołanej przez bakterie paciorkowcowe. Niektórzy ludzie, którzy mieli łuszczycę guttate będzie dalej w późniejszym życiu, aby rozwinąć przewlekłą łuszczycę plackowatą.

Leczenie łuszczycy kropelkowej na głowie

Łuszczyca skóry głowy: Podniesione, czerwone, grube, łuszczące się blaszki na skórze głowy i wokół linii włosów. Jest powszechna i około 1 na 2 (50%) wszystkich osób z łuszczycą ma ją na skórze głowy. Powodem, dla którego zasługuje na szczególną uwagę jest to, że może być szczególnie trudna w leczeniu i zazwyczaj wymaga specjalnie opracowanych leków. Jest kłopotliwa w leczeniu kremami i maściami, ponieważ włosy przeszkadzają. Zobacz łuszczycę skóry głowy, aby uzyskać więcej informacji.

Objawy łuszczycy elastycznej

Łuszczyca elastyczna: Produkuje czerwone, dobrze zdefiniowane obszary w fałdach skóry, takich jak pachy, między pośladkami i pod piersiami .Złuszczanie jest minimalne lub nieobecne. Ten typ łuszczycy może być często podrażniony przez pocieranie i pocenie się ze względu na jego lokalizację w fałdach skórnych i innych czułych miejscach. Takie obszary mogą być również podatne na infekcje drożdżowe lub grzybicze, co może powodować zamieszanie w diagnozie. Przejdź do artykułu Obszary wrażliwe.

Zobacz więcej  Czym jest Neauvia?

Uzupełnienie niedoborów witamin w wieku niemowlęcym jest ważne

Łuszczyca serwetkowa: Rozwija się w obszarze pieluszkowym niemowlęcia, powodując jasnoczerwoną, płaczącą wysypkę lub bardziej typowe blaszki łuszczycowe. Dziecko, które ma łuszczycę naczynkową jako niemowlę nie wydaje się mieć większego ryzyka rozwoju innych form łuszczycy w późniejszym życiu.

Zmiany skórne przy łuszczycy krostkowej

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp: Tworzą się małe, głęboko osadzone krostki, które zazwyczaj dotyczą tylko dłoni i podeszew. Krostki są spowodowane nagromadzeniem białych krwinek i nie są zakażone. Zobacz Łuszczyca krostkowa, aby uzyskać więcej informacji

Uogólniona łuszczyca krostkowa: W rzadszych przypadkach, krosty są bardziej rozległe i towarzyszy im gorączka. Rozwój uogólnionej łuszczycy krostkowej wymaga pilnego leczenia szpitalnego.

Łuszczyca erytrodermiczna: Rzadkie, poważne schorzenie, w którym zaczerwienienie skóry (rumień) może dotyczyć całego ciała. Rozszerzone naczynia krwionośne w skórze wpływają na krążenie krwi do innych części ciała, co powoduje problemy z równowagą płynów i szybką utratę ciepła. W ciężkich przypadkach może to zagrażać życiu. Łuszczyca erytrodermiczna jest bardzo rzadka, z około 200 do 300 nowymi przypadkami w Wielkiej Brytanii każdego roku. Pacjenci ci wymagają bardzo intensywnej opieki specjalistycznej w szpitalu.

Łuszczyca paznokci: Około połowa osób z łuszczycą (40% do 50%) będzie miała zajęcie paznokci. U niektórych osób z łuszczycą może to być łagodne i bardzo niewielkie zajęcie. Paznokcie i paznokcie u stóp są dotknięte w równym stopniu. Może to być tylko jeden paznokieć lub wszystkie. Przebarwienia, wżery i oddzielenie od łożyska paznokcia (onycholiza) są najczęstszymi cechami aktywności. Paznokcie mogą być dobrym wskaźnikiem, że łuszczyca jest obecna i może pomóc lekarzowi w diagnozie, jeśli powiązana forma zapalenia stawów jest obecna. Zobacz łuszczyca paznokci, aby uzyskać więcej informacji

Łuszczycowe zapalenie stawów: Jaki jest związek?

Łuszczycowe zapalenie stawów (artropatia łuszczycowa): U 1 na 4 (około 25%) osób z łuszczycą może rozwinąć się powiązane zapalenie stawów zwane łuszczycowym zapaleniem stawów, które powoduje ból i obrzęk stawów i tkanki łącznej, któremu towarzyszy sztywność szczególnie rano i przy wstawaniu z siedzenia. Najczęściej dotkniętymi miejscami są dłonie, stopy, dolna część pleców, szyja i kolana, a ruch w tych obszarach staje się poważnie ograniczony. Częstą dolegliwością związaną z tym schorzeniem jest chroniczne zmęczenie. Jeśli doświadczasz łagodnych bólów i dolegliwości, a masz łuszczycę, nawet bardzo łagodną, skonsultuj się ze swoim dermatologiem w celu uzyskania dalszych porad, a jeśli to konieczne, skierowania do reumatologa w celu dokonania dalszej oceny. Więcej szczegółowych informacji na temat łuszczycowego zapalenia stawów można znaleźć na stronie Co to jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop