Blog

Łysienie androgenowe – kompedium wiedzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czym jest łysienie androgenowe?

    Łysienie androgenowe jest postępującą utratą włosów typu niebliznowaciejącego, zupełnie niezależną od androgenów. Ten rodzaj łysienia występuje zarówno i mężczyzn, jak i kobiet. Proces powstawania łysienia androgennego powiązany jest z przemianą testosteronu przez wpływ enzymu 5α-reduktazy w dihydrotestosteron, który działa na receptory androgenowe mieszka włosowego i powoduje jego stopniowy zanik. Mieszki włosowe poddają się miniaturyzacji, a produkowany włos jest coraz cieńszy oraz krótszy. W wielu badaniach naukowych wykazano duży wpływ czynników genetycznych przy łysieniu androgennym. Ryzyko pojawienia się łysienia androgenowego ulega zwiększeniu, jeśli podczas wywiadu rodzinnego stwierdzono już tę chorobę u ojca albo dziadka ze strony matki. Wśród genów odpowiedzialnych za rozwój choroby można wymienić przede wszystkim geny: chromosonu Y, 5α-reduktazy, receptorów estrogennych, czynników wzrostowych oraz receptorów androgenowych.

Objawy łysienia androgenowego u kobiet oraz mężczyzn

Wypadanie włosów u mężczyzn rozpoczyna się w okolicy skroni, po czym tworzą się zakola, następnie może dojść do całkowitego wyłysienia. U kobiet przebieg schorzenia może wyglądać tak samo, jak w przypadku łysienia u mężczyzn, jednakże występuje też tak zwany typ kobiecy. Kobiety rodzaj łysienia androgennego objawia się stopniowym zwiększaniem się przedziałka. Jest to zauważalne zwłaszcza w trakcie rozczesywania włosów. W późniejszym czasie dochodzi do utraty włosów w okolicy czoła. Na pogłębienie się kątów czołowo-skroniowych cierpią zwłaszcza kobiety w wieku postmenopauzalnym.

Przyczyny łysienia androgennego

Występowanie łysienia androgennego przeważnie uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi. Mimo tego, iż to schorzenie dotyka także kobiet, przeważnie cierpią na nie mężczyźni w średnim wieku. Bezpośrednią przyczyną łysienia androgennego jest nadwrażliwość na DHT, który jest związkiem chemicznym i pochodną testosteronu. Przez pojawieniem się tej nadwrażliwości, u mężczyzn dochodzi do opóźnienia procesu wytwarzania włosów, przez co ich rozwój zostaje zatrzymany. Bezpośrednią przyczyną łysienia androgennego pojawiającego się u kobiet jest nadmiar męskich hormonów, który spowodowany jest złą dietą albo przyjmowaniem tabletek hormonalnych. Na łysienie androgenne ciepią także kobiety borykające się z zespołem policystycznych jajników.

Zobacz więcej  Levomine – recepta online

Na łysienie androgenne niekorzystny wpływ ma:

  • łuszczyca skóry głowy
  • pewne składniki szamponów oraz lakierów do włosów
  • niedokrwistość, której powodem są obfite miesiączki
  • spory spadek estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych
  • zbyt duża ilość sytuacji stresogennych

W jaki sposób rozpoznaje się łysienie androgenne?

Choroba ta przeważnie jest niezwykle prosta w diagnostyce, przyczyny tego schorzenia są zauważalne na pierwszy rzut oka. Łysienie androgenowe obserwuje się na podstawie stanu fryzury. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, jak na przykład zdolności wiązania żelaza czy wysycenia transferyny, aby wykluczyć możliwość wystąpienia łysienia telogenowego. W bardzo rzadkich przypadkach lekarz zaleca wykonanie biopsji, dzięki której specjalista pozna stan skóry, włosów i mieszków włosowych.

Sposób leczenia łysienia androgenowego

Celem wdrążenia leczenia łysienia androgenowego jest zwiększenie wzrostu włosów oraz zatrzymanie progresji łysienia. Przed rozpoczęciem leczenia, osoba chora na łysienie androgenne powinna być dokładnie przebadana przez trychologa, który ustali przyczynę wypadania włosów. W procesie leczenia korzysta się z dwóch preparatów: finasteryd (Propecia) oraz minoksydyl (Loxyn). Produkty te wpływają pozytywnie na stan włosów, jednakże nie dadzą takich samych efektów we wszystkich przypadkach. Produkty hamujące wypadanie włosów i stymulujące ich wzrost są również preparaty trychologiczne. Najważniejsze składniki aktywne takich preparatów to: CEGABAKapsaicynaCapixyl i Ekstrakt z Palmy sabałowej. Produkty stymulujące wzrost włosów mają w składzie substancje przebadane naukowo o klinicznie potwierdzonej skuteczności. Substancje takie jak: inozytol, kofeina, nukleozyd adenozyny czy pochodne puryny oraz pirymidyny wpływają stymulująco na wzrost włosów. Pochodne zasad purynowych oraz pirymidynowych działają i dają efekty bardzo podobne do minoksydylu. Preparaty mające w składzie kapsaicynę, czyli wyciąg z pieprzu cayenne stosuje się w leczeniu miejscowego łysienia plackowatego. Capixyl oraz CEGABA działają pobudzająco na mieszki włosów.

Zobacz więcej  Karboksyterapia pod oczy oraz inne sposoby na pozbycie się cieni pod oczami

Szampon na łysienie androgenne

Zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy oraz włosów i zmniejszenie ich wypadania. Ma on również wzmocnić i stymulować wzrost włosów. Szampon na łysienie regeneruje oraz chroni warstwę hydrolipidową, za sprawą zawartym w nim oleju z oliwek i orzecha kokosowego. Mentol zawarty w szamponie na łysienie androgenne zapewnia uczucie świeżości. Szampon posiada składniki stymulujące wzrost włosów (adenozyna, kofeina, ekstrakt z łożyska, witaminy, inozytol). Kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne a palma sabałowa blokuje aktywność dehydrotestosteronu. Szampon ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające. Witaminy w nim zawarte regulują aktywność gruczołów łojowych, a kolagen i keratyna sprawia, iż włosy stają się błyszczące i jedwabiste.

Lotion i ampułki na łysienie

Zadaniem lotionu jest zatrzymanie wypadania włosów i stymulacja ich wzrostu. Lotiony posiadają stymulatory wzrostu takie jak: ekstrakt z łożyska, kofeina, adenozyny, fitoestrogeny, cynk, żelazo, krzem, witaminy, magnez, aminokwasy, inozytol. Cynk zmniejsza produkcją gruczołów łojowych przez hamowanie 5-alfa reduktazy. Zapobiega powstawaniu łupieżu tłustego i reguluje przetłuszczanie. Keratyna zawarta w lotionie i ampułkach regeneruje osłabione włosy. Produkty mające w składzie ekstrakt z liści oliwek czy ekstrakt z pokrzywy działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Lotion czy ampułki na łysienie androgenne mają w składzie także biotynę, pantenol, wyciąg z kasztanowca, ekstrakt z jagód głogu oraz wiążące DNA i RNA, które działają nawilżająco i ochronnie.

Przeszczep włosów

W wielu przypadkach pacjenci cierpiący na łysienie androgenne decydują się na przeszczep włosów. W medycynie estetycznej wykorzystuje się wiele technik zagęszczania włosów, jednakże do najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych należy metoda przeszczepu włosów. Zabieg ten przeprowadzany jest paroma metodami, jednakże z takim samym rezultatem. Z potylicy zostają pobierane zdrowe mieszki włosowe, a następnie przeszczepione na skronie, szczyt głowy, a także pozostałe miejsca, gdzie widoczne jest przerzedzenie włosów. Przeszczep włosów można przeprowadzić poprzez pobranie pojedynczych mieszków włosowych albo wycięcie z potylicy sporych pasów skóry z mieszkami, którego dzieli się na parę mniejszych elementów i umiejscawia w danych miejscach głowy. Do wad tego zabiegu można zaliczyć dużą inwazyjność i cenę zabiegu, która wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do zalet zaliczyć można zadowalające efekty po przeprowadzonym zabiegu.

Zobacz więcej  Endermologia lpg - wiosna czas na masaż

Dieta pomagająca w ograniczeniu wypadania włosów

Sposobem na posiadanie pięknych i zdrowych włosów jest wczesne zapobieganiu ich wypadaniu. Aby mieć włosy w dobrym stanie należy przede wszystkim zadbać o mieszki włosowe i zapewnić im wszelkie niezbędne do prawidłowej pracy składniki. W tym celu należy spożywać jedynie zdrowe produkty, powinny być one o niskim indeksie glikemicznym (IG). Osoby cierpiące na łysienie androgenne posiadają wyższy poziom cukru we krwi. Dieta wysokowęglowodanowa źle wpływa na włosy, jak i na cały organizm. Bardzo ważne dla osób borykających się z łysieniem androgennym, jest utrzymanie prawidłowego poziomu glikemii w organizmie, dzięki czemu można powstrzymać problem wypadających włosów. Istotna jest także właściwa ilość białka w diecie. Warto więc przyjmować w diecie mięso, warzywa strączkowe. Dobrze jest łączyć w diecie białka zwierzęce i roślinne oraz spożywać często ryby. Nie powinno się także zapominać o jedzeniu jajek, które dostarczają organizmowi spore ilości aminokwasów, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych.

Preparaty oraz suplementy diety

Żeby pomóc organizmowi w walce z tym schorzeniem, należy przyjmować różnego rodzaju suplementy diety oraz napary ziołowe. Produkty mające w składzie biotynę i witaminę B są konieczne w procesie wzrostu włosów. Należy także przyjmować preparaty zapewniające właściwy poziom żelaza w organizmie. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie ziół bogatych w fitoestrogeny (pluskwia groniasta, czerwona koniczyna). Warto także przyjmować probiotyki, które produkują w jelitach duże ilości witamin z grupy B. Zdrowe, silne i gęste włosy można uzyskać, stosując dietę o niskim indeksie glikemicznym, z uzupełnieniem niedoboru minerałów i witamin.

Jeśli zauważymy objawy przypominające łysienie androgenne, powinniśmy od razu udać się do specjalisty, który doradzi rodzaj leczenia. Nie należy lekceważyć tego problemu.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop