Blog

Łupież suchy i tłusty – zmora wielu osób

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Pojawienie się łupieżu może oznaczać wiele nie przyjemności. Pojawiające się na skórze białe kawałeczki są widocznie dla osób z naszego otoczenia. Jednakże łupież nie musi pozostać z nami na zawsze. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz metod pomoże w pozbyciu się łupieżu. Oto kilka metod na pozbycie się uciążliwych dolegliwości skórnych.

Rodzaje łupieżu

Na skórze głowy mogą się pojawić aż 3 rodzaju łupieżu. Każdy z nich jest inny i wymaga nieco innej pielęgnacji. Powstawanie łupieżu nie ma granicy wieku – może pojawić się u każdego. Na pojawienie się stanu zapalnego skóry głowy są narażeni głównie mężczyźni. Czasem problem występuje także u kobiet i dzieci. Jednym słowem tendencja do złuszczania komórek naskórka zależy w głównej mierze od kondycji naszej skóry.

Suchy łupież (pityriasis simplex)

Jest przyczyną zapalenia skóry widoczną na owłosionej części naskórka naszej głowy. Rzadziej pojawia się na brwiach i rzęsach. Oddziałuje na naszą skórę głowy w postaci małych drobinek w kolorze czystej bieli lub lub z dodatkiem srebra. Łupież suchy jest pozbawiony substancji tłustych. Łatwo osadza się na ubraniach lub oparciu siedziska. Jest łatwy do identyfikacji przez osoby postronne. Przy występowaniu suchego łupieżu możemy odczuwać lekkie swędzenie.

Tłusty łupież  (pityriasis steatoides)

W jego przebiegu skórę głowy otaczają żółtawe strupy. Są to objawy stanu zapalnego. Pod lupą mikroskopu stan zapalny dzieli się na warstwy. Jak przy powstawaniu łupieżu suchego proces jest skoncentrowany na złuszczaniu się naskórka. W tym przypadku skóra głowy produkuje tłustą warstewkę, zwaną potocznie łojem. Nadmierny łojotok przyczynia się do przetłuszczania skóry głowy. Łupież tłusty może ulegać dalszym nawrotom. Bez odpowiedniego leczenia może przerodzić się w nieodwracalną chorobę skóry.

Pstry łupież (pityriasis versicolor)

Jest głównym winowajcą jego powstawania są drożdżaki. U pacjentów może się pojawić również na skórze głowy i całego ciała. Najczęściej występuje w formie brązowych plam podobnych do znamienia typu myszka. W przypadku skóry głowy łupież pstry będzie widoczny poprzez występowanie łuszczących się plam. Jego leczenie wymaga konsultacji dermatologicznej. Jest podstawą do wdrożenia pielęgnacji na włosy i skórę.

Łupież suchy czy tłusty – rozpoznanie

Charakterystyczne objawy łupieżu pozwalają na szybkie rozpoznanie zachodzących zmian. Problem może się pojawić w przypadku siły natężania objawu. W przypadku kontroli stanu naszych włosów możemy śmiało określić z jakim typem łupieżu przyjdzie nam się zmierzyć.

Występowanie łupieżu tłustego

Kiedy nasze włosy zaczną się przetłuszczać lub mamy naturalną tendencje do nadmiernego łojotoku skóry możemy być pewni, że będziemy posiadaczami łupieżu tłustego. Z uwagi na różne wydzielanie sebum z gruczołów łojowych można skorzystać z pomocy trychologa. Dzięki odpowiednim urządzeniom pomiarowym dokona dokładnej analizy skóry głowy i oceni całkowity stan Twoich włosów. Walkę z łupieżem tłustym może rozpocząć samodzielnie m.in. stosując odpowiednie produkty.

Zobacz więcej  Krem przeciwzmarszczkowy na zmarszczki mimiczne: Spłycające działanie  kremów przeciwzmarszczkowych w walce z oznakami starzenia skóry

Występowanie łupieżu suchego

Ten rodzaj łupieżu jest łatwy w rozpoznaniu. Trudno go pomylić z innymi formami łupieżu. Najczęściej jest widoczny w postaci proszku do prania lub śniegu. Z łatwością możemy ściągnąć go z włosów poprzez przeczesywanie. Sucha lub normalna skóra głowy to idealne warunki do rozwoju łupieżu suchego. W celu pozbycia się białych blaszek na skórę głowy powinno się aplikować odpowiednie preparaty kosmetyczne.

Inne rozpoznanie

Poza klasycznymi przypadkami występowania łupieżu suchego i tłustego istnieją także inne odmiany. Pojawienie się innych objawów np. kolorytu może świadczyć o występowaniu łupieżu Gilberta. Ta choroba skóry charakteryzuje się różowym zabarwieniem. Dość niepokojącym objawem jest łupież azbestowy. Najczęściej pojawia się w formie podzielnych blaszek. Jego rozpoznanie jest dość trudne, gdyż swoim wyglądem przypomina zmiany łuszczycowe.

Jak łupież wpływa na nasze zdrowie?

Nadmierne złuszczanie niekorzystnie wpływa na kondycje naszych włosów. Łupież, który towarzyszy człowiekowi od zawsze. Może stać się jego największym wrogiem. W praktyce brak stosowania odpowiednich preparatów, używanie odpowiedniego szamponu może pogłębić świąd skóry na głowie.

Łupież nigdy nie znika

Lekceważenie leczenia łupieżu nie sprawi, że łupież skóry głowy minie. Problem sam nie zniknie. Jest to nieodwracalna zmiana, która wymaga zastosowania odpowiedniej kuracji oczyszczającej. Długo utrzymujący się łupież może przyczynić się do:

 • zamiany łupieżu suchego na łupież tłusty o nasilonej strukturze np. łupież azbestowy
 • nasilenia dowolnej zmiany skóry głowy – im dłuższa blokada kanalików włosa, tym wyższe przyczyny występowania określonych chorób włosa.
 • zaburzenia hormonalne – to wynik różnych procesów zachodzących w naszym ciele od okresu dojrzewania, aż po występowanie menopauzy u kobiet. Zaburzenia hormonalne mogą być wynikiem stosowania farmakologii. Czasem wynikają z innych jednostek chorobowych.
 • łojotokowego zapalenia skóry – poważnej choroby naskórka głowy.

Mając na uwadze nasilenie objawów odpowiedzialnych za dowolny typ łupieżu warto poznać domowe sposoby leczenia. W tym celu konieczne będzie poznanie różnych metod eliminacji objawów złuszczania się skóry.

Łupież z braku odpowiedniej higieny

Zbyt krótkie oczyszczanie skóry głowy może być przyczyną do powstawania białych blaszek na włosach. Mało dokładne oczyszczanie skóry głowy sprawia, że namnażają się bakterie i grzyby chętne do budowy własnego osiedla. Swędzenie skóry głowy to główne objawy sugerujące, że posiadasz łupież. Aby się go pozbyć musisz poświecić więcej czasu na mycie skóry głowy.

Zobacz więcej  Peeling kawitacyjny - czysta cera

Ryzykowna gorąca woda na łupież

Osłabienie bariery hydro-lipidowej skóry może przyczynić do rozwoju bakterii łupieżowych. Im wyższa temperatura wody, tym skór staje się bardziej zaczerwieniona. Jeśli dochodzi do naruszenia warstwy zewnętrznej na skórze pojawia się łojotok. Jest to odpowiedź organizmu na niekorzystny czynnik w postaci zbyt ciepłej wody. Jeśli lubisz długie i gorące prysznice unikaj przegrzania głowy.

Pot po treningu sportowym

Pocenie się ciała może prowadzić do zbyt mocnego przegrzania organizmu. Pod wpływem aktywności fizycznej nasza temperatura ciała ulega podwyższeniu. Związku z czym organizm może wydzielać nadmierną produkcję łoju. Ten z kolei prowadzi do powstania zmian zwanych łupieżem. W celu ochrony przed jego powstawaniem wystarczy obmycie całego ciała wodą. Umyte włosy z dodatkiem szamponu nie zapychają kanalików włosowych, co w konsekwencji zapobiega tworzeniu się zrogowaciałego naskórka pod pierzyną z mieszków włosowych.

Leczenie łupieżu suchego w domowych warunkach

Strony na temat urody, portale dla kobiet przekazują nam cenne rady na temat dbania o skórę głowy. Wskazówki na podanych stronach mogą pomóc nam w walce z łupieżem.

Do najprostszych metod na łupież suchy możemy zaliczyć stosowanie odpowiednich preparatów. W tym przypadku warto zainwestować w dobry szampon przeciwłupieżowy. Z uwagi na suchy stan skóry głowy szampon powinien zawierać pityrosporum jest to substancja wykorzystywana w leczeniu różnych rodzajów łupieżu. Kuracja na bazie wyżej wymienionej substancji jest wykorzystywana w na łupież pstry. W produktach na łupież suchy jest spotyka w postaci szamponu o kremowej formule.

Profesjonalne mycie włosów techniką fryzjerską skutecznie usuwa nadmiar suchej warstwy skóry. Dokładność w zakresie higieny daje ogromne rezultaty i zapobiega nawrotom suchego łupieżu.

Domowe sposoby na łupież tłusty

W leczeniu łupieżu skóry głowy przydatne będą szampony przeciwłupieżowe. Schemat eliminacji tłustej warstwy wydzielającej łojotok wymaga jedynie oczyszczenia. Tylko odpowiedni szampon do włosów tłustych z tendencją do powstawania łupieżu pomoże pozbyć się łupieżu.

Z uwagi na wyższe ryzyko powstawania łupieżu szampon powinien być nieco mocniejszy. Warto wybierać produkty na bazie kwasu salicylowego. To substancja o charakterze oczyszczającym. Zawarty w szamponie kwas salicylowy doskonale oczyści skórę.

Na łupież tłusty i suchy dobrze działa codzienna higiena włosów. Polega ona na dokładnym umyciu skóry głowy, która jest podstawą do wprowadzania dalszych zabiegów kosmetycznych tj. nakładanie masek czy odżywek, a nawet stylizacja włosów.

Zobacz więcej  Czym są kurzajki dla dłoniach i jak sobie z nimi radzić?

Dodatkowe preparaty na różne rodzaje łupieżu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leczenie domowe wzbogacić o dodatkowe preparaty, kosmetyki, a nawet substancje lecznicze.

Poza stosowaniem klasycznego szamponu o działaniu przeciwłupieżowym warto skorzystać z peelingów do skóry. To proste kosmetyki do głębszego oczyszczania naszej skóry głowy. Jego konsystencja nie różni się niczym od peelingu do ciała.

W leczeniu łupieżu mogą być przydatne preparaty apteczne. Są to różnego typu kremy na objawy łupieżu. Można je stosować na różne rodzaje łupieżu. Są rodzajem wcierek, które mogą eliminować świąd, łojotok oraz łupież suchy. Dodatkowo mogą obniżać uporczywe wypadanie włosów w trakcie trwania łupieżu. Z uwagi na większą skuteczność koniecznie czytaj informacje zawarte na opakowaniu.

Leczenie skóry głowy z pomocą trychologa

Korzystanie z pomocy specjalisty może przyśpieszyć leczenie. Z uwagi na problemy ze znajomością składów szampon przeciwłupieżowy może okazać za mocny na nasze włosy. Wizyta trychologiczna pomoże pozbyć się łupieżu w bezpieczny i bardziej profesjonalny sposób. Na początek skóra głowy zostanie poddana dogłębniej analizie.

Przy pomocy badania naskórka na obecność grzybów (analiza mykologiczna) możemy określić dokładnego winowajcę złuszczania skóry głowy. Poza łupieżem pacjent może tracić włosy. Wówczas wykonuje się trichoskopię. Do walki z łupieżem tłustym wykonuje się analizę keratynizacji łojotokowej pod kątem wydzielania zbyt dużej ilości łoju np. w wyniku występowania stanu zapalnego.

Różne rodzaje badania pozwalają dokładnie określić potrzeby naszej skóry. Ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec masy drobnych organizmów, które atakują nasze włosy.

Po określeniu dokładnej przyczyny powstania zmian łupieżowych. Trycholog wypisuje nam odpowiedną receptę. Na objawy łupieżowe trycholog może przepisać szampony, peelingi lub specjalne wcierki.

Dla chętnych osób istnieje możliwość pokazania prostych metod pielęgnacji skóry głowy na co dzień. Trycholog może pokazać nam metody na prawidłowe mycie włosów. W przypadku stosowania peelingu może wykonać dla nas specjalistyczny zabieg czyszczący. Podpowie jak należy kupować szampony. Przekaże informacje na temat składników o szkodliwym działaniu.

Wiedza zaczerpnięta od prawdziwego eksperta wraz z systematycznością w stosowaniu leczenia ochroni nas przed dalszym rozwojem drożdżaków – grzybów, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian łupieżowych.

Z porad trychologa – Jak należy myć włosy?

 • Rozczesz włosy
 • Ustaw odpowiednią temperaturę wody
 • Nawilżaj włosy przy użyciu wody
 • Nabierz niewielką ilość szamponu i rozetrzyj aż do powstania piany
 • Masuj skórę głowy szamponem
 • Dobrze spłucz włosy ciepłą wodą
 • Odciśnij nadmiar wody przy użyciu ręcznika
 • Na zniszczone końcówki nałóż olejek.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop