Blog

Laserowe usuwanie żylaków- komu jest polecane i jak wygląda?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Laserowe usuwanie żylaków- komu jest polecane i jak wygląda?

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesny i małoinwazyjny zabieg. Polega on na leczeniu żylaków kończyn dolnych w znieczuleniu miejscowym poprzez metodę laserową. Procedura ta ma wysoką skuteczność i pozwala usunąć żylaki bez ingerencji chirurgicznej, a co za tym idzie cięć i blizn pooperacyjnych. Aby cieszyć się z długotrwałych rezultatów zabiegu, pacjent musi pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zaleceń pozabiegowych.

Wskazania do laserowego leczenia żylaków

Usuwanie żylaków laserem jest świetną alternatywą dla tradycyjnej operacji chirurgicznej. Jeśli chodzi o wskazania do zabiegu, to procedura jest wykonana ze względów zdrowotnych i estetycznych. USG Doppler jest najważniejszym badaniem kwalifikującym do terapii. Jego wynik ukazuje cofanie się krwi w żyle poprzez niewłaściwe działanie jej zastawek. Laserowe zamykanie żył daje świetne efekty i jest zalecane u osób, które zmagają się z nieestetycznym wyglądem nóg.

Jakie żyły można zamykać laserem?

Przy wykorzystaniu lasera można skutecznie leczyć nawet duże niewydolne żyły, także u pacjentów ze zmianami skórnymi wynikającymi z przewlekłej niewydolności żylnej, czyli zmianami troficznymi. Laser pozwala na zamknięcie na przykład żyły odpiszczelowej czy żyły odstrzałkowej, które w klasycznym zabiegu chirurgicznym usuwa się poprzez wykonanie kilku nacięć. Profesjonalny laser umożliwia też zamykanie samych żylaków i teleangiektazji.

Zabieg usuwania żylaków- jak się do niego przygotować?

Laserowe usuwanie żylaków uwzględnia postępowanie zachowawcze oraz zabiegowe. Jeśli chodzi o to pierwsze to polega ono na eliminacji czynników ryzyka, farmakoterapii i kompresjiterapii. Warto podkreślić, że zaawansowane stany wymagają leczenia pozabiegowego.

W przypadku żylaków leczenie zachowawcze nie jest wystarczająca do radykalnego rozwiązania problemu. Celem terapii przewlekłej niewydolności żylnej jest głównie obniżenie ciśnienia krwi żylnej w dystalnej części kończyny dolnej.

Zamykanie żylaków metodą laserową, wymaga wykonania szeregu badań laboratoryjnych, do których zaliczamy morfologię, poziom glukozy we krwi. Niezbędne jest też zbadanie przepływów w naczyniach kończyn dolnych przy użyciu ultrasonografii dopplerowskiej z podwójnym obrazowaniem.

Specjalista przeprowadza z pacjentem również dokładny wywiad lekarski i badanie podmiotowe. Lekarz udziela też ważnych informacji dotyczących przyjmowania leków przed procedurę. Na laserowe leczenie żylaków najlepiej udać się w komfortowym ubraniu i butach na płaskim obcasie.

Zobacz więcej  Czym jest Neauvia?

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pozwala on na sprawne zamknięcie niewydolnej żyły. Po wyłączeniu z obiegu naczynia żylnego jest ono po prostu wchłaniane. A więc zamknięcie niewydolnej żyły pozwala pozbyć się nieestetycznych żylaków, jak i źródła problemu.

Najpierw specjalista oznacza żyły na skórze, u których dojdzie do podgrzania ściany naczynia. Potem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Następnie wykonuje się nakłucie skóry, podczas którego do żyły wprowadza się cewnik ze światłowodem. Procedura ta odbywa się pod kontrolą USG.

Potem specjalista uruchamia laser, a jego światło jest absorbowane przez hemoglobinę. Po wyjęciu cewnika żyła się obkurcza. Po zamknięciu niewydolnego naczynia pacjentowi zakładany jest opatrunek na nogę, który musi na niej pozostać przez kilka kolejnych dni. Zamykanie żylaków przy użyciu wiązki laserowej trwa około 60 minut.

Zabieg nie wymaga założenia szwów i co ważne, można po nim wrócić do domu. Usuwanie żylaków laserem daje natychmiastowe efektu w postaci zaniku nieestetycznych żylaków w naczyniach. Ostateczny efekt można zaobserwować po około 8 tygodniach.

Zalecenia po laserowym usunięciu żylaków

Po laserowym usuwaniu żylaków nie należy nosić obuwia na wysokim obcasie. Dobrze jest po zakończeniu terapii udać się na spacer, który pobudzi krążenie krwi. Przez pierwszy tydzień po kuracji pacjent zażywa leki przeciwzakrzepowe i musi nosić specjalne opaski uciskowe. Przez około 14 dni po zabiegu laserowego usuwania żylaków odradzana jest intensywna aktywność fizyczna.

Co ważne, przez ok. 6 tygodni należy nosić w nocy specjalne rajstopy. Przez ok. 2-3 miesiące należy unikać słońca i nie wystawiać się na działanie wysokich temperatur. Promieniowanie słoneczne może skutkować przebarwieniami na skórze. Nie należy też planować długich podróży samochodem.

Laserowe usuwanie żylaków – możliwe powikłania

Usuwanie żylaków metodą laserową jest sposobem bezpiecznym, który nie wiąże się z powstawaniem blizn. Nie należy jednak wystawiać skórę zbyt szybko na działanie słońca. Ryzyko poważnych powikłań pozabiegowych jest minimalne. W rzadkich przypadkach pacjent może doświadczyć takich objawów jak: silny ból, gorączka, uczucie duszności, ciężaru w klatce piersiowej czy duży obrzęk. Jeśli zaobserwuje u siebie powyższe symptomy, wówczas powinien zgłosić się do lekarza.

Zobacz więcej  Rodzaje operacji bariatrycznych: zmniejszenie żołądka jako skuteczny sposób chirurgicznego leczenia otyłości

Możliwe powikłania, które występują najczęściej i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia to: niewielkie zasinienie skóry, lekki obrzęk skóry, dyskomfort, ból o średnim natężeniu, uczucie zesztywnienia

Bardzo rzadko pojawiają się poważniejsze powikłania takie jak:

 • zapalenie żył,
 • zakrzepica,
 • zator w tętnicy płucnej,
 • krwiaki o znacznej rozległości,
 • obrzęk w obszarze całej kończyny,
 • poparzenia skóry.

Jakie są efekty zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków polega na użyciu wiązki lasera, który daje bardzo szybkie efekty. Krwiaki, zgrubienia i przebarwienia zanikają o wiele sprawniej, aniżeli w przypadku innych metod. Ponadto pacjent może szybciej powrócić do swojej normalnej aktywności. Wykorzystanie wiązki lasera zmniejsza również ryzyko możliwych powikłań. Pacjent po zabiegu zakłada specjalną pończochę uciskową.

Jeżeli będzie on pamiętał o stosowaniu się do zaleceń lekarskich i zmieni swój tryb życia, wówczas może liczyć na trwałe efekty. Chcąc uzyskać jeszcze lepsze rezultaty w przypadku rozległych żylaków, pajączków czy też współwystępowania żylaków siatkowatych, następnym etapem kuracji jest mikroskleroterapia kompresyjna. Bardzo rzadko leczenie żylaków jest możliwe w połączeniu terapii pajączków. Oprócz ablacji laserowej niekiedy okazuje się niezbędne przeprowadzenie skleroterapii „piankowej”.

Czy laserowe usuwanie żylaków boli?

Energia generowana przez światło lasera musi być duża, aby skutecznie obkurczyć, po czym zamknąć światło naczynia. Warto jednak pamiętać, że cała procedura przeprowadzana jest po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Jak więc można przypuszczać, kuracja z użyciem lasera nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi.

Jeżeli jednak pacjent podczas zabiegu zacznie odczuwać pieczenie, drętwienie czy inne dolegliwości w obszarze kończyny poddanej procedurze, należy je od razu zgłosić lekarzowi. Laserowe usuwanie żylaków to metoda bezinwazyjna, bezbolesna i skuteczna. Co ważne, nie powstanie ona do pojawienia się blizn.

Jakie są zalety laseroterapii żylaków kończyn dolnych?

Laserowe usuwanie żylaków niesie ze sobą wiele zalet. Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku tej metody ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne. W trakcie trwania zabiegu nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Cała procedura jest niebywale skuteczna, a przy tym mało inwazyjna. Kolejnym jej atutem jest to, że to jedyna terapia ambulacyjna, a więc pacjent nie musi po niej zostawać w placówce. Sama rekonwalescencja przebiega szybko i sprawnie, a pacjent może szybko wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Zobacz więcej  Przeszczep włosów - odzyskaj męskość

Czy wewnątrznaczyniowy zabieg laserowy jest skuteczniejszy od echoskleroterapii?

Zabieg przeprowadzany przy zastosowaniu lasera wewnątrznaczyniowego jest jednorazową procedurą o niebywale wysokiej skuteczności, które wynosi nawet do 96 procent. Jeśli chodzi o duże żyły zamykane techniką klasycznej echoskleroterapii igłowej, do otrzymana dobrego efektu niezbędne jest wykonanie 2-3 zabiegów, co wiąże się oczywiście z wyższą ceną tej metody. Częstość udrożnień żylaków zamykanych echoskleroterapią piankową wynosi do 30%.

U kogo nie można wykonać zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Niestety, nie u wszystkich osób można wykonać laserowe leczenie żylaków. Niekiedy jest to całkowicie niemożliwe, a czasem tylko utrudnione. To lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu, biorąc pod uwagę wyniki badań, szczegółowy wywiad oraz badanie USG Doppler żył kończyn dolnych. Wśród przeciwwskazań do zabiegu należy wymienić:

 • zły stan ogólny pacjenta (choroba nowotworowa, unieruchomienia, obciążenia internistyczne),
 • zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w fazie ostrej,
 • ciąża.

Istnieje też szereg tak zwanych przeciwwskazań względnych do wykonania laserowego zamykania żył.

 • uczulenie na środek znieczulających,
 • niekorzystny przebieg naczynia, czyli np. duże średnica czy stopień jego skrętności,
 • zmiany pozakrzepowe w układzie głębokim (wówczas leczenie żylaków musi być związane z poszerzoną diagnostyką i niekiedy leczeniem żył głębokich),
 • spore zmiany pozakrzepowe w głównych pniach żylnych układ powierzchownego,
 • zdiagnozowane zaburzenia krzepnięcia jak na przykład trombofilia).

Laserowe leczenie żylaków to bezpieczniejsza i mniej inwazyjna metoda, od chirurgicznej procedury. Ma ona liczne zalety, a pacjent nie musi obawiać się blizn i długiego okresu rekonwalescencji.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop