Blog

Laserowe usuwanie rumienia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Rumień na twarzy, szyi i dekolcie to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To problem nie tylko natury estetycznej – często powoduje spadek pewności siebie i nie pozwala w pełni cieszyć się życiem. Na szczęście, nowoczesna medycyna estetyczna umożliwia pozbycie się tej nieestetycznej przypadłości. Najskuteczniejszą metodą jest laseroterapia – pozwala bezpiecznie, bezboleśnie i skutecznie zwalczyć rumień.

Rumień – wstydliwa przypadłość

Rumień to nic innego jak skutek zaburzeń pracy naczyniowej skóry – to skutek ich pękania i rozszerzania się. Czerwienienie skóry na skutek spożycia gorących lub ostrych potraw, po wysiłku fizycznym czy na skutek stresu to często pierwsza oznaka obecności rumienia. Jego symptomy to całe spektrum zjawisk – od rumienia napadowego po duże ilości rozszerzonych naczynek krwionośnych, tworzących na skórze nieestetyczną, czerwoną pajęczynę. Osoby posiadające wrażliwą i naczynkową cerę powinny unikać czynników wpływających na powstawanie rumienia i pękanie naczynek krwionośnych.

Rumienia nie należy mylić ze skłonnością do rumienienia się twarzy – rumień to problem o wiele poważniejszy. Często zaczerwienieniu skóry towarzyszy uczucie pieczenia, szczypania, ból, a nawet wypryski. Towarzyszy trądzikowi różowatemu. Zmiany mogą tymczasowo znikać, jednak zawsze pojawiają się ponownie – nawrotowość objawów jest cechą charakterystyczną rumienia.

Czynniki wpływające na powstawanie rumienia

Istnieje szereg czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie rumienia. Mogą, ale nie muszą – to, co u jednej osoby doprowadzi do powstania takich zmian, u kogoś innego może nie zostawić śladu. Zagrożone są osoby, których cera jest wrażliwa, naczynkowa, bądź które mają naturalną skłonność do rumienienia się. Do czynników tych zalicza się przede wszystkim oddziaływanie wysokich temperatur, a także kontakt z twardą, chlorowaną wodą i wystawianie skóry na nagłe zmiany temperatury. Nasilenie objawów rumienia mogą powodować niektóre leki, zwłaszcza sterydowe, a także stres i wzmożony wysiłek fizyczny.

Rumień może pojawić się na skutek zakażenia skóry niektórymi bakteriami lub wirusami. Może tez zostać wywołany przez czynniki chemiczne, a także być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Są to przede wszystkim:

 • antybiotyki,
 • tetracykliny,
 • salicylany,
 • sulfonamidy,
 • leki na epilepsję,
 • ibuprofen.

Aby chronić się przed powstawaniem rumienia należy unikać saun, solarium, znacznych wahań temperatur oraz wszelkich czynników powodujących wzrost ciśnienia tętniczego. Posiadacze skóry podatnej na rumień powinni unikać spożywania alkoholu oraz innych używek. Wzmagać rumień może też antykoncepcja hormonalna. O taką skórę należy szczególnie dbać, używając delikatnych płynów do mycia i odpowiednich kremów pielęgnacyjnych, przeznaczonych do skory wrażliwej. Często konieczne jest poddanie się leczeniu farmakologicznemu, które uzupełnia laseroterapię.

Zobacz więcej  Aidee – recepta online

Na czym polega zabieg na rumień?

Zabieg laserowego usuwania rumienia zawsze musi być poprzedzony konsultacją z lekarzem lub kosmetologiem. Na podstawie oględzin i wywiadu z pacjentem specjalista dobiera źródło, moc impulsów oraz częstotliwość zabiegów. W niektórych przypadkach już jeden zabieg powoduje znaczną poprawę stanu skóry, zwykle jednak konieczne jest przeprowadzenie 3-5 serii zabiegów. Pomiędzy poszczególnymi zabiegami powinno minąć około 4 tygodni.

Obecnie w laseroterapii rumienia korzysta się ze zróżnicowanych rozwiązań, dobierając narzędzie do potrzeb konkretnego pacjenta. Świetne efekty daje użycie następujących narzędzi:

 • lasera Quadrostar Pro Yellow,
 • VariLite 532 nm,
 • 940 nm Harmony XL PRO Dye-VL,
 • terapia z zastosowaniem głowicy Hot-Cold, emitującej na zmianę niską i wysoką temperaturę,
 • terapia ultradźwiękami,
 • laser neodymowo-yagowy 1064 nm – to najgłębiej penetrujący laser dostępny na rynku. Umożliwia niszczenie naczyń krwionośnych o dużej średnicy, umieszczonych głęboko pod skórą.

Zabiegi laserowego usuwania rumienia są, co do zasady, bezbolesne. Przy użyciu niektórych narzędzi może pojawić się swędzenie i pieczenie – w takich przypadkach specjalista zastosuje miejscowe znieczulenie strumieniem zimnego powietrza. Emitowane przez laser promienie są absorbowane przez hemoglobinę, czyli barwnik czerwonych krwinek. Promień dociera wgłąb naczyń krwionośnych, gdzie na skutek jest absorpcji dochodzi do gwałtownego podgrzania naczynka, które zostaje trwale zniszczone i wchłonięte. Zabiegi z użyciem lasera są bardzo precyzyjne – docierają głęboko do źródła problemu, likwidując go, a przy tym nie naruszając pozostałych tkanek.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu laseroterapii należy odpowiednio przygotować skórę. Przede wszystkim, przez około miesiąc przed zabiegiem nie należy opalać skóry ani poddawać jej zabiegom złuszczającym. w tym okresie należy też zrezygnować ze stosowania kosmetyków z retinolem lub z kwasami owocowymi. Środki te można stosować tylko w tych miejscach, które nie będą poddane zabiegowi.

Na co najmniej 2-3 tygodni przez terminem zabiegu należy zrezygnować z przyjmowania leków i ziół posiadających działanie światłouczulające. Wrócić do ich stosowania można w 2 tygodnie po zabiegu. Jeśli więc kosmetolog zalecił wykonanie serii zabiegów, może okazać się konieczne zrezygnowanie z tych leków nawet na kilka miesięcy.

Zobacz więcej  Lwia zmarszczka - Kwas hialuronowy vs. Botoks: Wypełnianie, usuwanie i likwidacja zmarszczek między brwiami

Przygotowując się do zabiegu należy też zrezygnować z depilowania skóry – na co najmniej 2 tygodnie przez terminem zabiegu. Na sam zabieg należy stawić się z czystą, wygoloną w miejscu wykonywania zabiegu skórą. Dobę przed wykonaniem zabiegu nie wolno spożywać alkoholu. Kosmetolog lub lekarz może zalecić również inne środki ostrożności, w zależności od stosowanego narzędzia – zawsze należy ściśle ich przestrzegać!

 

Efekty laseroterapii

Laseroterapia umożliwia znaczną redukcję rumienia lub nawet całkowite jego usunięcie – zarówno zaczerwienienia występującego stale, jak i tego, które pojawia się nagle, pod wpływem różnorodnych czynników. Skóra zyskuje ujednolicony koloryt. Po wykonaniu przewidzianej serii zabiegów naczynia krwionośne zostają trwale zamknięte, plamy na skórze ulegają redukcji, a wygląd twarzy, szyi i dekoltu znacznie się poprawia.

Laseroterapia charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwalają pozbyć się problemu na stałe, dzięki temu, że usuwane są źródła powstawania rumienia. Nie oznacza to jednak, że po terapii nie trzeba stosować specjalnych, delikatnych środków pielęgnacji. Niewłaściwa pielęgnacja skóry mającej tendencję do rumienia może spowodować uszkadzanie kolejnych naczyń krwionośnych, i w konsekwencji – nawrót problemu.

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu skóra może być lekko zaczerwienione. Może występować szczypanie i swędzenie, które jednak ustępuję po kilku godzinach. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z kosmetologiem, który nadzorował wykonanie zabiegu.

Po zabiegu – co robić, a czego nie robić?

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu nie należy robić niczego, co może podrażnić skórę. Nie należy stosować peelingów czy innych środków powodujących złuszczanie się skóry. Przez około dwa tygodnie po wykonaniu zabiegu nie należy wystawiać skóry na intensywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, silny wiatr czy mocne promienie słoneczne. Przez około tydzień po zabiegu należy zrezygnować z wszelkich treningów, wizyt na siłowni, w saunie i na solarium oraz na basenie. Nie należy też brać gorących kąpieli ani gorących lub zimnych pryszniców. Przestrzeganie wskazanych przez kosmetologa ograniczeń umożliwi skórze szybką regenerację, a co za tym idzie – skuteczne pozbycie się problemu.

Zobacz więcej  Bariatria - najważniejsze informacje

Może się zdarzyć, że bezpośrednio po zabiegu rumień nasili się. Efekt taki może utrzymywać się kilka godzin, a nawet kilka dni – nie powinno to wywoływać paniki. Rumień można zakryć delikatnymi dla skóry makijażem. Na kilka dni trzeba będzie zrezygnować z silnych kosmetyków, w tym z mydła i środków zawierających alkohol. Kosmetolog może zalecić chłodzenie skóry za pomocą cold-packów bądź stosowanie specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry po laseroterapii. Każdy przypadek jest inny, a postępowanie po zabiegu zależy zarówno od zastosowanej metody leczenia, jak i indywidualnych cech pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Niestety, nie każdy może poddać się laseroterapii. Przeciwwskazania to przede wszystkim niewyrównana cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy lub przysadki mózgowej, padaczka, choroba nowotworowa, zaburzenia krzepliwości krwi, niezdiagnozowane zaburzenia pigmentacji skóry, a także problemy z gojeniem skóry lub bliznowce. Zabiegów nie wykonuje się u osób posiadających świeżą opaleniznę, będących w ciąży lub karmiących piersią. Dodatkowo przeciwwskazaniem do zabiegu jest zażywanie światłouczulających leków – chyba, że istnieje możliwość ich czasowego odstawienia na minimum 4 tygodnie. W przypadku zażywania Accutane konieczne jest odstawienie leku na aż sześć miesięcy. Co więcej, przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest posiadanie rozrusznika serca bądź wewnętrznego defibrylatora. Zabieg należy odłożyć, jeśli na powierzchni poddawanej laseroterapii skóry pojawi się wysypka, opryszczka czy inne zmiany dermatologiczne.

Podsumowując, przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • choroba nowotworowa,
 • choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki,
 • AIDS lub zakażenie wirusem HIV,
 • rozrusznik serca lub wewnętrzny defibrylator,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • bielactwo,
 • problemy z gojeniem,
 • stany zapalne w miejscu wykonywania zabiegu,
 • aktywna łuszczyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • żółtaczka,
 • padaczka,
 • zażywanie leków i ziół o działaniu światłouczulających,
 • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
 • stosowanie retinoidów doustnie – przez okres 6 miesięcy przed zabiegiem,
 • stosowanie kosmetyków z retinolem lub na bazie alkoholu – należy zrezygnować z nich na dwa tygodnie przez zabiegiem,
 • stosowanie leku Accutane – należy odstawić go na 6 miesięcy przed terminem zabiegu.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop