Blog

Laserowe leczenie chrapania

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Laserowe leczenie chrapania
Chrapanie ma negatywne oddziaływanie na nasz komfort psychiczny, jak również na kondycję całego organizmu. Jest ono wynikiem znacznie zmniejszającej się struktury nosa i gardła. Może doprowadzać do niedotlenienia organizmu, jak i spotęgować uczucie niewyspania. Obniża poziom koncentracji, jest przyczyną bólów głowy i sprowadza do bezdechu sennego. Bezdech senny to po prostu zaburzenia w obrębie wentylowania płuc w czasie snu, albo też spłycenie oddechu o jakieś 50 procent. Jego przyczyną będzie zatrzymywanie się przepływania powietrza w obrębie górnych dróg oddechowych. Bardzo skutecznym rozwiązaniem tego typu problemów będzie wykorzystanie metody laserowego leczenia.

Skąd się właściwie bierze chrapanie?
Do chrapania dochodzi zawsze wtedy, kiedy następuje wibracja w obrębie podniebienia miękkiego (nie tylko podczas wydechu, ale także i wydechu). Znacznie groźniejszą odmianą będzie zapadnięcie się podniebienia miękkiego albo języka, które odpowiedzialne są za hamowanie swobodnego przepływania powietrza. Taka sytuacja doprowadza niestety do wspomnianego już wyżej bezdechu sennego.

W ponad osiemdziesięciu procentach przyczyną tego typu problemów będzie zwiotczenie mięśni. Do takich sytuacji dochodzi głównie pod wpływem alkoholu, ale również po tym, jak przyjmie się niektóre leki. Pod wpływem oddychania wiotkie podniebienie zaczyna drżeć i jest przyczyną powstawania charakterystycznego odgłosu chrapania. Chrapanie, jak i bezdech senny pojawić się mogą także pod wpływem innego typu problemów, jak chociażby przerost migdałków gardłowych i podniebiennych, niedrożność nosa, jak i wydłużone podniebienie miękkie oraz języczek.

Dlaczego tak istotne będzie leczenie chrapania?
Chrapanie może mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Z jednej strony osoby chrapiące na co dzień mają dużo płytszy sen, dlatego nierzadko są po prostu niewyspane. Co gorsza, osoby mające bezdech senny podlegają wielokrotnemu wybudzaniu w przeciągu nocy, co ma znaczący wpływ na jakość ich snu. W efekcie mogą pojawić się chroniczne bóle głowy i przemęczenie. Poza tym chrapanie, jak również bezdech senny utrudniają znacząco odpływanie krwi do naszego mózgu, co może prowadzić niestety do powstawania wielu różnych stanów chorobowych. Zwiększa się chociażby ryzyko udaru mózgu, jak i zawały serca.

Co warto będzie wiedzieć o tym zabiegu?
Laserowe leczenie chrapania jest zabiegiem bezbolesnym, nieinwazyjnym, a przy tym nie będzie wymagać zastosowania znieczulenia, przeprowadzenia rekonwalescencji, jak i jakiekolwiek dodatkowego przygotowania. Czas jego trwania to około 20 minut i przeprowadza się go w trzech seriach – w 1, 15, jak i w 45 dniu zabiegowego cyklu. Pojedynczy zabieg będzie się składał z fazy wstępnej i oczywiście finalnej. Laserowe leczenie chrapania jest w pełni bezpieczne, nie powoduje skutków ubocznych, zaś jego skuteczność potwierdzono naukowo i wynosi ona około dziewięćdziesięciu procent. Pacjent nie jest zmuszony przed przeprowadzeniem zabiegu do przyjmowania jakichkolwiek leków, zaś po jego wykonaniu może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków i zajęć. Przeprowadzenie zabiegu nie jest także związane z żadnymi ograniczeniami w zakresie picia i jedzenia. Zabiegi laserowe stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnie stosowanych metod leczenia bezdechu sennego i chrapania.

Zobacz więcej  Osutka plamisto-grudkowa: Objawy, leczenie, aspekty farmakologiczne i dermatologiczne wielopostaciowej osutki plamistej

Wskazania do laserowego leczenia chrapania:
bezdech senny,
chrapanie.
Przeciwwskazania do laserowego leczenia chrapania:
ciąża i czas karmienia piersią,
zapalenie gardła, ale również inne schorzenia gardła i strun głosowych,
zaburzenia krzepnięcia krwi,
skłonności do powstawania przebarwień na skórze,
łuszczyca, bielactwo, choroby nowotworowe, padaczka,
przyjmowanie sterydów,
używanie leków fotouczulających,
stosowanie samoopalaczy,
opalona skóra (słońce i solarium skrócej aniżeli 4 tygodnie przed przeprowadzeniem zabiegu laserowego leczenia chrapania).
Jak wygląda dokładnie zabieg laserowego leczenie chrapania?
Zabieg ten polega przede wszystkim na naświetlaniu laserem właściwych struktur gardła pacjenta, co zmniejsza znacząco amplitudę chrapania i częstotliwość występowania bezdechów sennych. Wiązka laserowa podgrzewa tkankę należącą do języczka, bocznych części języka, podniebienia miękkiego, jak i łuków podniebiennych. Niewielkie uszkodzenia odpowiedzialne są za pobudzanie procesów regeneracyjnych. Naświetlany obszar znacząco się obkurcza, zmniejszając tym samym stopień wiotkości naszego gardła. Oddziaływanie temperaturą stymuluje włókna kolagenowe, które odpowiadają za zwiększanie poddawanych zabiegowi struktur gardła pacjenta. Jest to bardzo istotne szczególnie w procesie leczenia chrapania, gdyż jego najważniejszą przyczynę stanowi osłabienie, jak i zwiotczenie mięśniówki gardła. Nazbyt wiotkie struktury gardła są tym samym usztywniane, zaś łuki podniebienne i nasada języka stają się dużo bardziej sprężyste. Pierwsze efekty terapii zaczynają być już widoczne po około 4-6 tygodniach, czyli w czasie, który jest niezbędny celem wzmocnienia się włókien kolagenowych.

Chrapanie – różne metody leczenia
Skutecznie przeprowadzane leczenie uporczywego chrapania wymaga przeprowadzenia trafnej, ale też i profesjonalnej diagnostyki źródła owego problemu. Dlatego też w czasie konsultacji lekarz specjalista zajmuje się przeprowadzaniem dokładnego wywiadu, jak i zleca i wykonuje niezbędny zestaw badań. Dopiero wówczas będzie w stanie dobrać najlepszą dla danego pacjenta metodę leczenia chrapania.

Laserowe leczenie chrapania
Z użyciem terapii laserowej można zwalczyć nie tylko uporczywe chrapanie, ale również i bezdech senny. W czasie zabiegu wykorzystywany jest laser CO2, dzięki któremu można korygować podniebienie miękkie, języczek należący do podniebienia miękkiego, czy też zmniejszyć podniebienne migdałki. Zabieg ten jest raczej bezbolesny i nie wiąże się bezpośrednio z okresem rekonwalescencji. Procedura jest dosyć łatwa, szybka i nie będą po niej pozostawać jakiekolwiek nieestetycznie wyglądające blizny. Przy tym oczywiście laserowe leczenie daje doskonałe rezultaty.

Zobacz więcej  Najlepsze zabiegi na twarz po 50 roku życia

Radiofalowa diatermia
Radiofalowa diatermia jest techniką wykorzystywaną w czasie zabiegowego leczenia bezdechu sennego i chrapania. Stosuje się ją w: plastyce nasady języka, plastyce małżowin dolnych nosowych, plastyce gardła, plastyce podniebienia miękkiego i gardła. Technika ta polegać będzie na wykorzystywaniu w czasie zabiegu prądu mającego natężenie fal radiowych, dzięki czemu zmniejsza się uszkodzenie tkanek, zredukowaniu ulegają też dolegliwości bólowe, obrzęk pooperacyjny, zaś tkanki znacznie szybciej się goją. Metoda ta umożliwia redukcję ewentualnych bólowych dolegliwości, jak i innego typu źródeł dyskomfortu po przeprowadzonej operacji, ale również skutkuje ładniejszym gojeniem się tkanki. Zabieg jest bezpieczny i krótko trwa.

Snoreplastyka
Bezdech senny i chrapanie w 80% spowodowane są nazbyt wiotkim podniebieniem. Właśnie z taką przypadłością poradzi sobie znakomicie snoreplastyka. Zabieg ten polega na utwardzaniu podniebienia, dzięki temu zniwelowany zostaje właśnie problem nazbyt wiotkiego podniebienia.

W czasie zabiegu wstrzykiwany jest podśluwkowo specjalistyczny lek w parę miejsc. Jest to procedura zupełnie bezbolesna, nie tylko w czasie zabiegu, ale również i po jego przeprowadzeniu. Po kilku, kilkunastu tygodniach dochodzi do powstania tkanki włóknistej, która staje się sztywna. Zaraz po wykonaniu zabiegu pacjent może się już udać do domu.

Leczenie chrapania z zastosowaniem kriochirurgii
Kriochirrugię można zastosować w leczeniu bezdechów sennych i chrapania, które spowodowane są zmianami w kształcie podniebienia i migdałków. Efektu będą widoczne już po paru dniach od przeprowadzenia zabiegu. Jest to metoda bezkrwawa i bezbolesna. Kilka dni po samym zabiegu można będzie odczuwać swego rodzaju dyskomfort, niemniej jednak ból ten nie jest silny na tyle, żeby konieczne stało się używanie środków przeciwbólowych.

Metoda ta polega na stymulacji migdałków z użyciem niskiej temperatury, dlatego więc kriochirurgię nazywa się także zamrażaniem albo leczeniem zimnem.

Laserowe leczenie chrapania – jakie są wskazania pozabiegowe?
Biorąc pod uwagę niską inwazyjność zabiegu, pacjent właściwie chwilę po jego przeprowadzeniu może powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Nie zalecane jest picie nazbyt zimnych albo nazbyt gorących napojów, jak i spożycia zbyt pikantnych posiłków. Rekomendowane jest także spożywanie większej ilości płynów w przeciągu pierwszych dni po zabiegu.

Laserowy zabieg Night Lase
Zabieg Night Lase nie wymaga zbyt szczególnych przygotowań. Zwykle wystarczy przejście jednej sesji, aby móc pozbyć się kłopotu z chrapaniem. W wypadku braku uzyskania poprawy terapię przeprowadza się po raz kolejny po upływie około 6 miesięcy. Przed zabiegiem niewskazane będzie spożywanie żadnego typu pokarmu (możemy coś zjeść dopiero około godzinę po naświetlaniu). Zanim zostanie rozpoczęta terapia, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad. Później wykonywane są wstępne laryngologiczne badania celem wykluczenia zmian obturacyjnych nosogardła i gardła środkowego – po przejściu opisywanego etapu pacjent jest już gotowy do zabiegu. Ta procedura medyczna nie jest przyczyną skutków ubocznych (w tym także alergii) i jest całkowicie bezbolesna. Szczególnie podatne osoby na odczuwanie bólu znieczula się w sposób miejscowy. Terapia NightLase polegać będzie na podgrzewaniu tkanek miękkich języczka i podniebienia z użyciem wiązki lasera. Skutkiem działania tego systemu będzie kontrakcja kolagenu, która pociąga za sobą usztywnienie się tkanki (znaczne zwiększenie jej sprężystości). W czasie seansu, w zależności od stopnia zaawansowania wiotkości w obrębie struktur gardła, lekarz aplikuje na obszar zabiegowy około 6 tysięcy impulsów. Oddziaływanie termiczne lasera jest przyczyną skurczenia się naświetlane go miejsca, jak i stymulacji produkcji kolagenowych włókien.

Zobacz więcej  Od czego powstają podkrążone oczy i jak sobie z nimi radzić?

Przez kilka dni po przeprowadzonej terapii możliwie będzie odczuwanie objawów, które przypominają w przebiegu nieco anginę. Bezpośrednio po zakończonym zabiegu chrapanie może się nasilać z uwagi na lekką opuchliznę, niemniej jednak zaniknie całkowicie w przeciągu kilku dni. Do ewentualnie występujących powikłań, które mogą pojawić się po przeprowadzeniu omawianej wyżej sesji laserowej należą infekcje bakteryjne albo grzybicze w obrębie gardła, niewydolność gardłowo-podniebienna, jak i zaburzenia barwy naszego głosu. Podniebienie może przybierać szarobrązowy kolor i przez czas paru tygodni mieć niezbyt równą strukturę. Celem unikania tego rodzaju symptomów, przez co najmniej kilka dni po przeprowadzonym zabiegu pacjent przyjmuje przepisane przez lekarza antybiotyki.

Praktycznie chwilę po zakończonym zabiegu pacjent może wrócić do swoich normalnych zajęć. Rezultatem leczenia będzie zregenerowanie i usztywnienie się struktury kolagenu, co pociągnie za sobą powstrzymanie wibracji języczka i miękkich części naszego podniebienia. Najbardziej istotnym efektem terapii będzie wyeliminowanie problemu z chrapaniem i zminimalizowanie ryzyka pojawienia się bezdechów sennych, co jest zauważalne już po wykonaniu pierwszego zabiegu. Zupełne wyzbycie się problemu, jak i osiągnięcie stosunkowo najlepszych rezultatów zapewni leczenie laserowe składające się z serii 3 zabiegów, które przeprowadzane są w przeciągu około sześciu tygodni.

Jakie są rezultaty leczenia chrapania laserem?
Dzięki zastosowaniu terapii laserowego leczenia chrapania pacjent może liczyć na to, iż zlikwidowany będzie całkowicie problem z chrapaniem i bezdech senny, albo te schorzenia ulegną radykalnej redukcji.

Celem pozyskania satysfakcjonujących pacjenta efektów terapeutycznych konieczne będzie przeprowadzanie serii co najmniej trzech zabiegów.

Jak często trzeba powtarzać zabieg?
Pełna procedura zabiegów powinna się składać z trzech osobnych zabiegów, które wykonywane są w przeciągu sześciu tygodni. Zaleca się wykonywanie trzech serii zabiegowych 1,15, jak i 45 dnia terapii. Zanim odbędzie się zabieg, wymagana jest wizyta kwalifikacyjna u laryngologa.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop