Blog

Laser CO 2 – wszystko co musisz wiedzieć

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Laser CO 2 – wszystko co musisz wiedzieć

Laser CO2, określany często jako laser frakcyjny, jest powszechnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Okazuje się bowiem, że przy pomocy lasera frakcyjnego możliwe staje się wykonanie wielu różnego rodzaju zabiegów. Pozwalają one na pozbycie się blizn potrądzikowych, przebarwień, włókniaków czy rozstępów. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jak przebiega zabieg laserem frakcyjnym. Wówczas będziemy mogli określić, czy chcemy z niego skorzystać, czy też nie jest nam potrzebny.

Czym jest laser frakcyjny?

Zanim udamy się do salonu medycyny estetycznej, dobrze byłoby dowiedzieć się, czym laser frakcyjny w ogóle jest. Okazuje się, że to nic innego jak bardzo nowoczesne urządzenie, które z powodzeniem może zostać użyte do dogłębnej regeneracji skóry. W wyniku zabiegu laserem frakcyjnym dochodzi do powstania mikrouszkodzeń naskórka. Dzięki temu możliwe jest pobudzenie komórek skóry do intensywnej odnowy i regeneracji.

Jak już zaznaczono na wstępie, laser frakcyjny ma bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki temu, może on poprawić wygląd skóry, a także pomóc w pozbyciu się określonych zmian zlokalizowanych na niej. Mowa tu chociażby o brodawkach czy włókniakach. Dobrze byłoby zatem znać wskazania do wykonania zabiegu, bo wówczas będziemy wiedzieć, w jaki sposób możemy sobie pomóc.

Komu może pomóc zabieg laserem frakcyjnym?

Laser CO2 ma szansę pomóc naprawdę wielu osobom. Mowa tu o kobietach, jak i o mężczyznach w różnym wieku. Dzięki profesjonalnej laseroterapii możliwe staje się odmładzanie skóry. Dlatego też, laser frakcyjny CO2 pomoże osobom, które chcą zatrzymać młodość na dłużej. Zazwyczaj są to przedstawicielki płci pięknej. Ponadto, z zabiegów laserowych mogą skorzystać osoby, których problemem są blizny potrądzikowe. Niekiedy pozostawia je trądzik, który przebyliśmy w czasach wczesnej młodości. Wreszcie, laser CO2 może posłużyć do usunięcia zmian skórnych w postaci włókniaków czy brodawek. Zawsze jednak należy upewnić się co do tego, że konkretne włókniaki czy inne zmiany mogą zostać usunięte przy pomocy lasera. Każdorazowo ocenia to lekarz.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem lasera CO2?

Z zabiegu laserem frakcyjnym nie zawsze można skorzystać, nawet jeżeli występują określone wskazania. Trzeba mieć bowiem na uwadze także przeciwwskazania. Wśród nich wyróżniają się:

 • skłonności do powstawania blizn o charakterze przerostowym
 • długotrwałe opalanie się na słońcu przez ostatnie 3 tygodnie
 • korzystanie z solarium przez ostatnie 3 tygodnie
 • ciąża
 • okres karmienia piersią
 • choroby nowotworowe
 • niewyrównana cukrzyca
 • niewydolność nerek
 • zażywanie niektórych leków (retinoidy, leki zmniejszające krzepliwość krwi)

Niektóre z wyżej wymienionych przeciwwskazań mają charakter przemijający. Jeżeli ustąpią, będzie można wykonać zabieg laserem CO2. Jeśli jednak nie, być może konieczne będzie skorzystanie z innego zabiegu. Na szczęście, współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które mogą okazać się przydatne w pokonaniu trądziku czy zmarszczek zlokalizowanych na skórze. Z tego też względu, zdecydowana większość pacjentów znajdzie zabieg skrojony na miarę swoich potrzeb.

Zobacz więcej  Hiperhydroza: problem nadmiernej potliwości – wpływ na jakość życia i nowoczesne metody leczenia 

Jak przebiega zabieg przy pomocy lasera CO2?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak przebiega zabieg przy pomocy lasera CO2. Warto zaznaczyć, że przed wykonaniem zabiegu, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Dzięki temu możliwe jest ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu bądź też ich braku. Ponadto, w trakcie rozmowy przed zabiegiem, lekarz może wyjaśnić pacjentowi jego przebieg. Pacjent ma zaś czas na to, aby zadać specjaliście pytania, na które chce znać odpowiedzi.

Przed wykonaniem pierwszego zabiegu, konieczne staje się staranne oczyszczenie obszaru skóry poddawanemu zabiegowi. Następnie, specjalista medycyny estetycznej bądź dermatologii, ustawia odpowiednie parametry urządzenia. Światło lasera uszkadza sąsiednie komórki skóry, przez co dochodzi do stymulacji włókien kolagenowych skóry. Mikrouszkodzenia nie są grubsze niż około 3 milimetry.

Każdy pacjent chciałby, aby zabieg przebiegał w komfortowych warunkach. Niestety, laseroterapia jest nieco nieprzyjemna. Dla zwiększenia komfortu pacjenta, lekarz wykonuje zabieg w znieczuleniu. Do znieczulenia stosowana jest najczęściej specjalna maść. Na jej działanie trzeba chwilę poczekać, dlatego od momentu nałożenia maści do momentu rozpoczęcia zabiegu, upływa zazwyczaj kilkanaście minut. Dzięki zastosowanemu znieczuleniu, dyskomfort podczas zabiegu niemalże nie jest odczuwalny. Może jednak pojawić się bardzo delikatne mrowienie czy szczypanie. Doświadczą go zwłaszcza osoby wyjątkowo wrażliwe na wszelkie doznania bólowe. Możliwe więc, że część osób wcale nie odczuje dyskomfortu.

Jak szybko pojawią się efekty?

Każdy chciałby, aby laser frakcyjny przyniósł od razu pożądane i satysfakcjonujące nas efekty. Niestety, w pełni zadowalające nas rezultaty nie pojawią się natychmiast. Dostrzeżemy je najczęściej po upływie 4 tygodni od wykonania pierwszego zabiegu. W niektórych przypadkach dobre efekty możemy uzyskać, jeżeli wykonamy więcej niż jeden zabieg. Zawsze należy słuchać lekarza prowadzącego, który będzie wiedział, kiedy najlepiej wykonać kolejny zabieg laserem CO2.

Na jakie rezultaty można liczyć?

Jak wspomniano wyżej, widoczne efekty nie pojawią się tuż po zabiegu. Dostrzeżemy je znacznie później, bo po upływie kilku tygodni od wykonania zabiegu. Jeżeli upłynie wystarczająca ilość czasu, poprawie ulegnie wygląd naszej skóry. Warto wiedzieć, że zabiegowi można poddać nie tylko twarz, ale także obszar szyi czy dekoltu. Oczywiście, laser CO2 może także pomóc w zadbaniu o inne części ciała. Dla uzyskania optymalnych efektów, najlepiej wykonać zalecaną przez lekarza dermatologii liczbę zabiegów. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo tego, że nasza skóra będzie wyglądać tak, jak byśmy tego chcieli. Podczas jednego zabiegu możliwe staje się najczęściej usunięcie brodawek. Jeżeli jednak walczymy z bliznami po trądziku, konieczne może okazać się wykonanie całej serii zabiegów. Z każdym zabiegiem, blizny powinny być jednak coraz płytsze. Oczywiście, efekty zabiegu laserem frakcyjnym to również wygładzone zmarszczki. Laser CO2 eliminuje przebarwienia oraz sprawia, że skóra staje się pełniejsza zdrowego blasku. Wyjściowa kondycja naszej skóry bardzo często przesądza jednak o tym, jak szybko pojawią się satysfakcjonujące nas efekty. Niestety, nawet w medycynie estetycznej nie jest możliwe uzyskanie natychmiastowego efektu, jeżeli niezbyt dobrze dbaliśmy o skórę przez lata.

Zobacz więcej  Sposoby skutecznie usunąć worki pod oczami: Domowe sposoby na pozbycie się sińców i opuchlizny

Jak należy postępować po zabiegu laseroterapii?

Wiele osób zastanawia się, jak postępować po pierwszym zabiegu laserem CO2. Na pewno warto poprosić lekarza wykonującego zabieg o wskazówki. Bezpośrednio po zabiegu skóra nie będzie wyglądać najlepiej i należy zdawać sobie z tego sprawę. Pojawić może się zaczerwienienie, a także nieprzyjemne uczucie napięcia. Niektórym pacjentom może dokuczać także obrzęk, a także łagodny świąd naskórka. U wyjątkowo wrażliwych osób pojawić może się także pieczenie.

Aby gojenie skóry przebiegało prawidłowo, konieczne jest przestrzeganie okresu rekonwalescencji. Powinien on trwać minimum tydzień. W niektórych przypadkach, pacjent musi jednak zachować czujność przez nieco dłuższy okres czasu. Konieczne jest więc przestrzeganie wszelkich zaleceń lekarza medycyny estetycznej.

Aby skóra przestała być zaczerwieniona i podrażniona, należy odpowiednio ją traktować. Kluczem do sukcesu jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Dzięki temu uzyskamy także lepsze efekty laseroterapii. Następnego dnia po zabiegu, należy użyć kremu ochronnego. Najlepiej, jeżeli będzie to krem z filtrem przeciwsłonecznym. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe nie jest jednak wskazana. Unikajmy więc przebywania na słońcu, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Mogą być nimi nie tylko rozszerzone pory, ale i uciążliwe przebarwienia. Przez kilka dni po zabiegu dobrze byłoby unikać także sauny czy alkoholu. Makijaż można zastosować najwcześniej po dwóch dniach od zbiegu laserem CO2.

Jakie są skutki uboczne zabiegu laserowego?

Niestety, laser CO2 może powodować pewne skutki uboczne nawet wtedy, gdy zabieg zostanie wykonany niezwykle starannie. Ciężko bowiem przewidzieć, w jaki sposób skóra zareaguje na światło lasera. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, jakie skutki uboczne mogą wystąpić. Warto jednak zaznaczyć, że lekarz na pewno nas o nich poinformuje. Wśród najczęstszych niepożądanych skutków laseroterapii wyróżnić można:

 • zaczerwienienie
 • przebarwienia
 • zakażenie bakteryjne
 • blizny zanikowe
 • infekcje skórne
 • blizny o charakterze przerostowym
Zobacz więcej  Domowy poradnik: krok po kroku - metody oczyszczania twarzy w domu

Jeżeli niepożądane skutki na naszej skórze były naprawdę uciążliwe, być może nie będzie można powtórzyć zabiegu. Czasami jednak, niepożądane efekty znikają równie szybko, jak się pojawiły. Wówczas nadal możliwe jest korzystanie z dobrodziejstw laseroterapii.

Jaką porą najlepiej wykonać zabieg i jak znaleźć odpowiedni gabinet?

Laser CO2 uwrażliwia na działanie promieni słonecznych. Z tego też względu, laseroterapia raczej nie jest zalecana wiosną oraz latem. Wówczas promieniowanie ultrafioletowe jest najbardziej intensywne. Proces gojenia skóry mógłby więc zostać upośledzony. Aby uniknąć zaczerwienienia skóry i innego rodzaju problemów, warto byłoby pomyśleć o wykonaniu laseroterapii jesienią albo zimą. Wówczas skóra zdecydowanie lepiej poddaje się różnego rodzaju zabiegom medycyny estetycznej. Nie oznacza to jednak, że jesienią oraz zimą nie powinniśmy chronić skóry przed słońcem. W jesienne i zimowe dni, światło słoneczne także może być ostre. Wskazane jest więc stosowanie wspomnianych wyżej kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Powinien on być jednak odpowiednio wysoki, aby nasza skóra była chroniona w wystarczający sposób.

Bardzo ważne jest także to, aby wybrać odpowiedni gabinet medycyny estetycznej. Bardzo pomocne może okazać się porównanie opinii na temat poszczególnych gabinetów medycyny estetycznej. Dzięki temu, bez wątpienia uda nam się znaleźć najlepszą z ofert. Nie wolno jednak zapominać o tym, że ceny zabiegów z wykorzystaniem lasera CO2 mogą być różne. Konieczne jest więc porównanie kilku albo nawet kilkunastu ofert. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo znalezienia oferty atrakcyjnej cenowo, jak i jakościowo. Wiele gabinetów medycyny estetycznej oferuje także zniżki, jeżeli pacjent zdecyduje się skorzystać z całej serii zabiegów. Warto byłoby mieć to na uwadze. Dobrze byłoby także przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza. Współpraca na linii lekarz- pacjent jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów. Warto dzielić się ze specjalistą swoimi wątpliwościami, bo bardzo prawdopodobne jest to, że dermatolog będzie potrafił je rozwiać. Jeżeli zaś z jakichś przyczyn, lekarz nie wzbudza naszego zaufania, poszukajmy innego. Dla zdecydowanej większości pacjentów istotne jest bowiem nie tylko to, aby lekarz był fachowy, ale także i to, aby był uprzejmy i kulturalny. Współpraca z takim specjalistą układa się w zdecydowanie bardziej harmonijny sposób.

Liczba

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop