Blog

Kwas hialuronowy – płytsze zmarszczki

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Kwas hialuronowy – płytsze zmarszczki

Kwas hialuronowy jest znany również pod nazwą „eliksir młodości”. Ma to związek z szerokim wachlarzem jego zastosowania w kosmetologii oraz medycynie estetycznej. Procesy zachodzące w organizmie są całkowicie naturalne i nie da się ich magicznie zatrzymać. Jednakże kwas hialuronowy, jest doskonałym narzędziem do walki z pojawiającymi się pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Co może wydawać się ciekawe kwas hialuronowy wykorzystuje się również w leczeniu niektórych chorób: nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby i oczu

Procesy naturalnego starzenia się skóry

Procesy starzenia się skóry są całkowicie normalne i nie da się ich całkowicie zatrzymać. Proces rozpoczyna się już po ukończeniu 25 roku życia i są związane z bardzo wieloma różnymi czynnikami, do których można zaliczyć zmiany o podłożu hormonalnym oraz nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Procesy starzenia związane są ze znacznym obniżeniem metabolicznej aktywności komórek, drastycznie zmniejszającymi się zdolnościami organizmu do procesów regeneracyjnych i zwiększoną podatnością na działanie stresu oksydacyjnego.

Pośród wielu niekorzystnych zjawisk można zauważyć:

  • degradacja kolagenu – co skutkuje tym, że tkanka podskórna przestaje być sprężystym, gładkim „materacem” i zaczyna się nieestetycznie fałdować,
  • ubytek kwasu hialuronowego, który przyczynia się do znacznego odwodnienia tkanek skóry – z kolei sucha skóra staje się bardziej podatna na pojawienie się sieci zmarszczek (skóra łatwiej się „załamuje”),
  • osłabienie hydrolipidowej bariery ochronnej naskórka, prowadzi do zauważalnego przesuszenia się skóry co skutkuje zwiększoną szkodliwością czynników zewnętrznych oraz stresu oksydacyjnego,
  • zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych – nasila problem przesuszenia skóry (generalnie uważa się, że osoby posiadające tłustą cerę wolniej się starzeją).

To co staje się zauważalne to pogorszenie się stanu skóry, pojawienie się zmarszczek oraz bruzd. Charakterystyczne jest także nierównomiernie rozmieszczenie melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik zwany melaniną. Powoduje to występowanie mało estetycznych przebarwień, co wpływa na niską ochronę przed działaniem promieniowania UV. Dodatkowo zmiany starzeniowe dotyczą zaburzeń w mechanizmach immunologicznych skóry oraz zdolności w wytwarzaniu witaminy D3.

Zobacz więcej  Mezoterapia sposobem na lśniącą i zdrową skórę

Na skutek rozpadu włókien kolagenowych, obniża się elastyczność skóry (za którą odpowiada elastyna), oraz optymalnego poziomu jej nawilżenia (za które odpowiada kwas hialuronowy).

Skóra przez to staje się:

  • bardziej sucha,
  • mniej elastyczna,
  • mniej miękka,
  • cieńsza.

 

Funkcje kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy (HA – ang. hialuronic acid) jest substancją, która naturalnie występuje się w naszym organizmie. W zdecydowanie największej ilości występuje w tkankach naszej skóry. Wraz z wiekiem i z upływem czasu, kwasu hialuronowego w naszym ciele ubywa, dlatego medycyna estetyczna daje możliwość przeprowadzenia zabiegu, polegającego na uzupełnieniu jego niedoboru, poprzez zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy to glukozaminoglikan, którego głównym zadaniem jest wiązanie w skórze cząsteczek wody oraz odpowiada za jej właściwe nawilżenie .

Każdego dnia ponad trzydzieści procent kwasu hialuronowego, który jest obecny w naturalny sposób w tkankach organizmu, ulega procesowi rozpadu. A w powstałe miejsce pojawiają się nowo wyprodukowane cząsteczki kwasu. Jednakże wraz z upływem niemiłosiernego czasu, ilość wytwarzanego kwasu hialuronowego znacznie się obniża, co prowadzi do degeneracji tkanek. Dlatego też co raz większa część społeczeństwa decyduje się ma uzupełnienie niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.

Eliminowanie zmarszczek przy pomocy kwasu hialuronowego

W medycynie estetycznej wykorzystuje się zazwyczaj dwa główne rodzaje kwasu hialuronowego:

– kwas hialuronowy nieusieciowany,

– kwas hialuronowy usieciowany.

Kwas hialuronowy nieusieciowany stosowany jest najczęściej w celu głębokiego nawilżenia skóry. Utrzymuje się w tkance średnio od kilku dni do około miesiąca. Kwas nieusieciowany podaje się w głąb tkanki skóry cienką i krótką igłą w formie punktowych nakłuć po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego specjalistycznym kremem znieczulającym.

Kwas hialuronowy usieciowany stanowi typowy wypełniacz. Czas utrzymania się w tkance skóry zależy w głównej mierze od stopnia jego usieciowania, miejsca podawania oraz indywidualnych cech pacjenta. Im kwas hialuronowy jest bardziej usieciowany, tym dłużej zachowuje się w tkance, natomiast efekty zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym utrzymują się w zależności od pacjenta od 6 nawet do 18 miesięcy.

Zobacz więcej  Bostonka czym smarować, by szybko wrócić do zdrowia?

Preparaty wykorzystywane do zabiegu i zawierające kwas hialuronowy, które zostają wstrzyknięte głęboko do skóry właściwej skutecznie uzupełniają jego niedobór, widocznie nawilżają skórę, wypełniają zmarszczki, nadają objętość, modelują usta, poprawiają kontur twarzy, pobudzają naturalne procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu nawet po wchłonięciu preparatu skóra wygląda dużo lepiej niż przed wykonanym zabiegiem.

Kwas hialuronowy wykorzystywany do zabiegu zminimalizowania pierwszych zmarszczek jest preparatem czysto syntetycznym, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia objawów alergii i innych objawów niepożądanych. Zapewnia to dużą wygodę zabiegową, ponieważ nie wymaga wykonania  wcześniejszej próby uczuleniowej.

Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym nie jest zabiegiem inwazyjnym, jednakże w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań zawsze poprzedzony jest szczegółowym wywiadem medycznym.

Przebieg zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym

Pierwszy etap zabiegu obejmuje nałożenie na obszar zabiegowy specjalnego preparatu ze znieczuleniem – najczęściej w postaci kremu. W szczególnych przypadkach, zwłaszcza u pacjentów z niskim progiem bólowym lekarz może zdecydować o podaniu silniejszego środka znieczulającego.

Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu w głębsze warstwy naskórka w miejscu potrzebującym odnowy, preparatu zawierającego kwas hialuronowym. Kwas hialuronowy ma niezwykle elastyczną, bardzo plastyczną i krystaliczną postać żelu, który uzupełnia miejsca, gdzie pojawiły się zmarszczki czy bruzdy lub brakuje objętości.

Kwas hialuronowy najczęściej wprowadzany jest przy pomocy igły lub też mikrokaniuli, jest to zależne od miejsca wstrzyknięcia oraz wskazań lekarza.

Mikrokaniula w przeciwieństwie do igły jest tępo zakończona, co powoduje ślizganie się wewnątrz tkanki, co ma za zadanie znaczne zmniejszenie ryzyka pojawienia się  po zabiegu siniaków, krwiaków oraz ogranicza do minimum ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych. Kwas hialuronowy można podawać na wiele różnorodnych sposobów – liniowo wzdłuż linii zmarszczki, w formie depozytów, które wypełniają zapadniętą tkankę lub jako nici hialuronowe mające na celu napięcie i zliftingowanie skóry.

Zobacz więcej  Lipoliza - sposób na skuteczną walkę z tłuszczem

 

Wskazania do wykonania zabiegu

– utrata sprężystości skóry,

– utrata nawilżenia głębokich warstw skóry,

– pojawienie się pierwszych zmarszczek,

– oznaki starzenia się skóry,

– blizny pooperacyjne,

– wypełnienie ubytków w skórze.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

– aktywne choroby o podłożu autoimmunologicznym,

– ciąża,

– okres karmienie piersią,

– skłonność do powstawania blizn przerostowych,

– stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),

– nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

 

Spodziewany efekt po zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym

Przewagą zabiegów wypełniania zmarszczek przy pomocy specjalistycznego kwasu hialuronowego jest ich niezwykle wysoka skuteczność, jednak należy zaznaczyć, że nie jest to zabieg, który wykonuje się jednorazowo. Po upływie pomiędzy 9 a 12 miesiącem po zabiegu, kwas ulega degradacji a następnie wchłonięciu, co powoduje konieczność powtórzenia zabiegu. Z jednej strony dla niektórych jest to wada, z drugiej zaś daje gwarancję całkowitego bezpieczeństwa, pod warunkiem skorzystania z usług profesjonalistów, czyli lekarzy medycyny estetycznej. Co więcej, oznacza to, że wprowadzona zmiana nie ma charakteru trwałego, co ma ogromne znaczenie, jeśli pacjent podejmie decyzję o zaprzestaniu tego rodzaju terapii.

Zalecenia po zabiegu wypełnienia kwasem hialuronowym.

Objawy niepożądane po zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym:

– zaczerwienienie, obrzęk,

– ból w miejscu wstrzyknięcia materiału – objawy te znikają w przeciągu maksymalnie 72 godzin,

– świąd w przypadku skóry wrażliwej,

– nadwrażliwość w miejscu zabiegu,

– sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni.

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk miejscowy, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 dni. Końcowy efekt zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym jest widoczny po około 2 tygodniach gdy wstrzyknięty kwas zwiąże wodę i odpowiednio ułoży się w tkankach. W tym czasie pacjent powinien wypijać więcej płynów oraz unikać saumy i solarium.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop