Blog

KWAS HIALURONOWY – kompendium wiedzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czym jest kwas hialuronowy i dlaczego jest taki popularny w sektorze kosmetycznym?

Kwas hialuronowy to liniowy polisacharyd, zbudowany z powtarzających się sekwencji kwasu glukuronowego i N-acetyloglukozaminy. Jest tak zwanym honorowym proteoglikanem, ze względu na jego odmienną budowę chemiczną. To związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmie człowieka, w prawie każdym fragmencie ciała w postaci hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. W skórze koncentruje się aż 56% ilości kwasu hialuronowego. Jest go także dużo w mazi stawowej i ciele szklistym oka. Jest też składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej, Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych. Niestety po 25 roku życia produkcja kwasu hialuronowego zmniejsza się. Po przekroczeniu 40 lat proces ten się nasila. Im mniej tego kwasu w skórze, tym większa podatność na uszkodzenia. Prowadzi także do przesuszenia i coraz powolniejszej regeneracji skóry. Warto więc dostarczać go do organizmu za pomocą kosmetyków i zabiegów z jego użyciem. Co więcej jest to substancja, która bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Kwas hialuronowy wraz z kolagenem i elastyną tworzą ELIKSIR MŁODOŚCI, zapewniający utrzymanie młodego wyglądu skóry.

Swoją nieprzemijającą popularność w sektorze kosmetycznym zawdzięcza NATURZE. W jaki sposób? Otóż, kwas hialuronowy jest jednym ze składników budulcowych włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Związek ten pełni funkcję wypełniacza przestrzeni międzykomórkowej.Poza tym 1 gram kwasu hialuronowego może zatrzymać około 6% wody. Możliwości absorpcji wody są tak duże, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 250 cząsteczek wody! W przemyśle kosmetycznym, wykorzystuje się go jako substancję spajającą, tworzącą naturalny film osłaniający warstwę rogową naskórka przed substancjami chemicznymi i bakteriami. Kwas hialuronowy stosuje się jako doskonałą substancję nawilżającą, w przypadku której nie ma ryzyka powstania teleangiektazji. W obecnych czasach główne źródło hialuronianu to szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Przy jego otrzymywaniu wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.

Usieciowany, czy nieusieciowany – czym się różni?

Spotyka się dwie postacie kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Ten pierwszy jest chemicznie zmodyfikowany, tak aby wytwarzać wiązania między cząsteczkami i łączyć je w większe zespoły. Profitem tego typu kwasu hialuronowego jest jest większa trwałość. Dzieje się tak dlatego, że większe cząsteczki są mniej podatne na działanie enzymu rozkładającego kwas, czyli hialuronidazy. Usieciowany kwas hialuronowy jest wykorzystywany w wypełniaczach tkanek miękkich. Aby jak najdłużej pozostał w miejscu aplikacji, należy unikać wysokich temperatur i dymu tytoniowego. Czas w którym wypełniacz utrzymuje się w skórze wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Zobacz więcej  Bruzdowe zmarszczki na twarzy: Powstawanie i rola bruzd nosowo-wargowych

Naturalnie występująca postać kwasu hialuronowego to jego nieusieciowany rodzaj. Przewaga tego typu kwasu są tak ważne właściwości wiązania cząsteczek wody, których brakuje w przypadku jego usieciowania. Podanie nieusieciowanego kwasu hialuronowego powoduje natychmiastowy efekt poprawy nawilżenia i jakości skóry, który jednak utrzymuje się tylko przez kilka dni. Ten typ doraźnej poprawy kondycji cery jest polecany szczególnie latem.

Kwas hialuronowy – rozwiązanie licznych problemów

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją wykorzystywaną zarówno do produkcji kosmetyków jak i do przeprowadzania zabiegów estetycznych, mających poprawić urodę. To jeden z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych preparat w medycynie estetycznej. Z wiekiem skóra wiotczeje, powstają zmarszczki, bruzdy i blizny. Włókna kolagenowe nie są już tak silnym szkieletem podtrzymującym skórę, jak wcześniej. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje ratunek! Mało tego, NATURALNY ratunek, który nie wyrządzi krzywdy organizmowi. Efekty jakie można uzyskać, wykorzystując kwas hialuronowy są zależne od rodzaju zabiegu. Dobre efekty uzyskuje się wprowadzając do skóry specjalnie do tego przeznaczone ampułki z kwasem hialuronowym poprzez mezoterapię bezigłową, mikroigłową lub igłową. Kwas hialuronowy z powodzeniem wykorzystuje się w medycynie estetycznej do celów korekcji zmarszczek,wolumetrii twarzy oraz powiększania ust.

W przypadku zabiegów wypełniających, z użyciem kwasu hialuronowego, jako naturalnego wypełniacza, można spodziewać się następujących efektów(w zależności od miejsca zabiegowego):

 • modelowania i poprawy owalu twarzy,
 • natychmiastowego nawilżenia skóry,
 • wypełniania zmarszczek,
 • spłycenie bruzd,
 • odbudowa utraconej objętości tkanek,
 • przeciwdziałanie siłom grawitacji,
 • ujędrnienia i rewitalizacji skóry,
 • nieinwazyjnej korekty wybranych obszarów twarzy i ciała,
 • powiększenia ust,
 • zniwelowania asymetrii ust,
 • korekty nosa.

Przygotowaniem do zabiegu jest zaprzestanie przyjmowania leków przeciwzapalnych i aspiryny na 3 dni przed planowanym zabiegiem. Przygotowanie to ma zapobiec powstawaniu obrzęków i siniaków. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonania wypełnieni kwasem hialuronowym to należą do nich: ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, skłonności do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry, nowotwory, przyjmowanie antybiotyków i nadwrażliwość na kwas hialuronowy.Zabieg wypełniający polega na podaniu kwasu hialuronowego przez iniekcję bezpośrednio do skóry właściwej. Preparat wypełniający ma formę plastycznego, elastycznego żelu, który wypełnia pożądany obszar. Ważne jest to, że zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nie wymagają okresu rekonwalescencji. Jedynymi objawami pozabiegowymi są lekkie zasinienie i obrzęk po wkłuciach. Ustępują one samoistnie już po kilku dniach. Przez 24h po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego i napojów alkoholowych. Nie ma rekonwalescencji, a efekty utrzymują się w zależności od indywidualnych uwarunkowań od 6 do 12 miesięcy.

Zobacz więcej  Zabiegi odchudzające - czy to dobry pomysł na zrzucenie kilogramów?

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Coraz częściej o wyborze kosmetyku decyduje jego skład. To bardzo ważne, że konsumenci stają się bardziej świadomi. Dobre kosmetyki zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy. Jest on podstawowym składnikiem nawilżającym, stosowanym w kremach, maseczkach, tonikach do twarzy, płynach micelarnych, balsamów do ciała oraz serum. Dzięki właściwościom higroskopijnym kwasu hialuronowego,odparowywanie wody z powierzchni skóry zostaje mocno ograniczone. Jest on także składnikiem filmu łzowego, więc jest bardzo popularny w kropelkach nawilżających do oczu. Kosmetyków z zawartością omawianej substancji warto używać do codziennej pielęgnacji, jako wzmocnienie działania odmładzających zabiegów kosmetycznych.

Krem do twarzy z kwasem hialuronowym – jaka jest jego przewaga?

W drogeriach znajduje się wiele kremów dedykowanych określonej grupie wiekowej. Kremy zawierające kwas hialuronowy są natomiast idealne dla każdej grupy wiekowej. Ze względu na właściwości nawilżające będzie doskonały dla wszystkich osób borykających się z problemem przesuszonej, odwodnionej cery. Jeśli nie jest się uczulonym na kwas hialuronowy, jego stosowanie przysłuży się skórze. Przy wyborze kremu warto sprawdzić, czy zawiera 2 rodzaje kwasu: wielkocząsteczkowy i niskocząsteczkowy kwas hialuronowy. Większe cząsteczki tworzą na skórze barierę powstrzymującą odparowywanie wody. Małe cząsteczki wnikają w naskórek, uszczelniając go i nawilżając.

Krem pod oczy – dlaczego tak ważna jest obecność w nim kwasu hialuronowego?

Skóra rozmieszczona wokół oczu jest najcieńszą i najbardziej wrażliwą częścią skóry. Dzieje się tak dlatego, że jest pozbawiona gruczołów łojowych, które odpowiadają za tłuszczową ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz za jej nawilżanie. W tym miejscu w pierwszej kolejności można spodziewać się zmarszczek mimicznych. Właśnie dlatego należy szczególnie troszczyć się o okolice oczu. Jak to zrobić? Trzeba regularnie, rano i wieczorem nawilżać i wygładzać naskórek z pomocą odpowiedniego kremu, zawierającego kwas hialuronowy. Przysłuży się on także do wzmocnienia właściwości obronnych skóry. Okolice oczu staną się bardziej promienne i będą wyglądały na młodsze.

Zobacz więcej  Jak radzić sobie z rozstępami na plecach u nastolatków - praktyczne porady i rozwiązania

Włosy i kwas hialuronowy – czy do siebie pasują?

Dużo słyszy się o dobroczynnym działaniu kwasu hialuronowego na skórę. Jest on także niezastąpiony w przypadku innych kuracji, dotyczących ludzkiego ciała. W przypadku włosów można go stosować na 3 sposoby: jako serum na rozdwojone końcówki, jako dodatek do szamponów i odżywek oraz jako nawilżające skórę głowy serum z kwasem hialuronowym. Istotne jest aby dbać nie tylko o włosy ale również o skórę głowy, która także potrzebuje nawilżenia, ukojenia i wzmocnienia.

Inne zastosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy pomaga w leczeniu oparzeń, wrzodów skóry oraz wspomaga proces gojenia się ran. Ważna rolę odgrywa także w okulistyce. Na bazie kwasu hialuronowego produkuje się płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu, gdzie dzięki swojemu działaniu regenerującemu i nawilżającemu pomaga w łagodzeniu podrażnień oczu. Wykorzystywanie tego wspaniałego związku chemicznego w ortopedii to wykonywanie zastrzyków z kwasem hialuronowym w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. W ginekologii jest wykorzystywany przy zwalczaniu stanów zapalnych i przyspieszaniu gojenia ran pooperacyjnych.

Reasumując, kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie w postaci hialuronianu sodu. Największa jego ilość znajduje się w skórze. Pełni on między innymi funkcje budulcowe, nawilżające, ochronne, regeneracyjne, przyspieszające gojenie się ran i stanów zapalnych. Jest niezwykle ważnym składnikiem tkanek ludzkiego ciała.Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego, co może prowadzić do wiotczenia skóry, jej przesuszenia oraz pojawiania się zmarszczek. Najczęściej stosowanym zabiegiem z wykorzystaniem naturalnego wypełniacza jest iniekcja kwasu hialuronowego w formie usieciowanej do skóry właściwej w celu powstrzymania destrukcyjnego upływu czasu. Nieusieciowany kwas hialuronowy aplikuje się w celu szybkiej rewitalizacji skóry i jej głębokiego nawilżenia. Zabiegi kwasem hialuronowym należy powtarzać, ponieważ ze względu na to, ze jest to naturalna substancja, ulega rozkładowi. Enzymem odpowiedzialnym za rozkładanie kwasu hialuronowego jest hialuronidaza. Kwas hialuronowy jest naturalnym ratunkiem dla osób które pragną dokonać drobnych poprawek swojej urody. Dzisiejsza medycyna estetyczna i kosmetologia, z jego pomocą poradzą sobie z wieloma mankamentami.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop