Blog

Kriolipoliza, czyli innowacyjny sposób na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Z roku na rok kosmetologia oraz medycyna estetyczna osiąga coraz wyższy poziom zaawansowania. Wiele kobiet zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. Na przeciw oczekiwaniom stworzono nowoczesny i w pełni innowacyjny zabieg, który wykorzystuje efekt zamrażania.

Kriolipoliza, bo o niej mowa, polega przede wszystkim na zamrażaniu komórek tłuszczowych, dzięki czemu całkowicie bezboleśnie pomaga w walce z nadmiarem tłuszczu. Specjaliści mówią, że kriolipoliza jest dużo skuteczniejsza niż wciąż niezwykle popularna liposukcja.

Warto jednak pamiętać, że dwie najważniejsze rzeczy, które są najskuteczniejsze w utracie zbędnych kilogramów to odpowiednia dieta i sport. Jednak do zadowalających efektów potrzeba cierpliwości i utrzymania dyscypliny. Duża cześć kobiet, aby przyspieszyć rezultaty decyduje się na popularne zabiegi kosmetologiczne lub medycyny estetycznej jakim jest liposukcja. Jednak liposukcja należy do stosunkowo inwazyjnych zabiegów i jako alternatywę specjaliści proponują innowacyjne rozwiązanie w postaci kriolipolizy. Czym jest i w jaki sposób przebiega zabieg dowiesz się z niniejszego artykułu.

Kriolipoliza – historia powstania zabiegu.

Tę dość specyficzną metodę odchudzania po raz pierwszy użyto kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jest to dzieło dwóch lekarzy z Massachusetts dr med. Dietera Mansteina a także dr med. R. Roxa Andersona, którzy w swoich badaniach udowodnili, że podskórne komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na oddziaływanie zimna niż otaczające je tkanki. Podskórne komórki tłuszczowe ulegają rozkładowi już w temperaturze 0 stopni Celsjusza.

Wykazano, że w pełni kontrolowane oraz miejscowe chłodzenie tkanki tłuszczowej skutkuje ubytkiem i utratą podskórnego tłuszczu. Wyniki przeprowadzonych badań opublikowano w czasopiśmie Lasers in Surgery and Medicine w roku 2008. Selektywny ubytek podskórnej tkanki tłuszczowej  jednocześnie nie uszkadzając powłoki skórnej. Badania przyczyniły się do opracowania nowoczesnej metody wspomagającej proces odchudzania jaką jest kriolipoliza, czyli zabieg zamrażania komórek tkanki tłuszczowej.

Kriolipoliza jako zabieg dozwolony na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje od roku 2009. Obecnie w Polsce praktycznie każda klinika medycyny estetycznej i kosmetologii w swojej ofercie posiada ten rodzaj zabiegu.

Kriolipoliza, na czym polega zabieg.

Zabieg, który obiecuje spektakularne efekty, bowiem szacuje się, że zabieg kriolipolizy może zmniejszyć objętość podskórnej tkanki tłuszczowej nawet o 30 do 40%. Najbardziej widoczne efekty są widoczne po upływie około czterech miesięcy, a sam efekt to czas około pół roku. Oczywiście dbanie o siebie, odpowiednia dieta i do tego duża dawka sportu z pewnością przedłużą uzyskane rezultaty podczas zabiegu.

Zobacz więcej  Hastina 24 + 4 – recepta online

Metoda kriolipolizy polega na silnym zamrażaniu komórek tkanki tłuszczowej przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Zastosowanie niskiej temperatury nie powoduje zniszczenia narządów wewnętrznych jak również naczyń krwionośnych, gdyż są one na nią odporne. Niska temperatura z kolei oddziałuje na komórki tłuszczowe, które ulegają rozpadowi, czyli lipolizie, a następnie wydalane są w naturalnych procesach metabolicznych. Na skutek działania niskiej temperatury lipidy krystalizują się a następnie są uwalniane z komórek tłuszczowych i transportowane przez działania układu limfatycznego. Wynikiem tego, jest widoczna redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej.

Przebieg zabiegu lipolizy.

Zabieg jest praktycznie nie inwazyjny, dlatego też nie wymaga wykonania wcześniejszych badań i szczególnych przygotowań. Czas jaki jest przeznaczony na wykonanie zabiegu to jedna godzina. Zabieg kriolipolizy wykonywany jest przy pomocy specjalnego aplikatora próżniowego, który zasysa tkankę. Aplikator przykładany jest do obszaru zabiegowego, a dzięki niemu zostaje pobrane ciepło z komórek, zgodnie z wybranym profilem. Aplikator wyposażony jest w specjalistyczne czujniki, które stale monitorują i regulują chłodzenie tkanki.

Komórki tłuszczowe, czyli adipocyty, które zlokalizowane są w podskórnej tkance tłuszczowej, poddawane są stopniowemu ochłodzeniu. Są one bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur, ponieważ zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Bezpieczeństwo zabiegu jest niezwykle wysoce i nie powoduje on uszkodzenia sąsiadujących tkanek. A to wszystko z tego względu, że zarówno sąsiadujące naczynia krwionośne jak i  nerwy obwodowe, melanocyty i fibroblasty to struktury o niskiej zawartości lipidów, dzięki czemu są dużo odporniejsze na efekty mrożenia.

Dzięki tym różnicom, zabieg kriolipolizy umożliwia eliminację zbędnego tłuszczu bez dodatkowych uszkodzeń. Komórki tłuszczowe poddane zamrażaniu stopniowo ulegają degradacji i są wydalane z organizmu, co sprawia, że z tygodnia na tydzień efekty są coraz bardziej zauważalne, a grubość tkanki tłuszczowej ulega znacznemu zmniejszeniu.

Proces eliminacji tkanki tłuszczowej przebiega stopniowo:

Zobacz więcej  Jaki retinol wybrać na początek? Produkt z retinolem w serum, kremie i więcej!

– w pierwszym etapie bezpośrednio dzięki krystalizacji, następuje w przeciągu dwóch do sześciu tygodni proces apoptozy i rozpuszczanie komórek tłuszczowych oraz uwalnianiem zawartych lipidów,

– pośrednio poprzez stymulację współczulnego układu nerwowego, która wywołuje lipolizę.

Liczba zabiegów dobierana jest indywidualnie w zależności do miejsca wystąpienia problemu:

  • komórki tłuszczowe na brzuchu – rekomendowane są dwa zabiegi,
  • talia – rekomendowany jeden zabieg,
  • dolna część pleców – rekomendowane są dwa zabiegi.

Temperaturę zabiegu dobiera się również w zależności od stopnia zaawansowania zalegającej tkanki tłuszczowej. Dla osób z lekką nadwagą rekomendowany jest jedynie zabieg „rzeźbiący” od +5 do 0 stopni C. Dla osób otyłych z widocznymi fałdkami tłuszczu od 0 do -5 stopni C. Z kolei dla osób bardzo otyłych z dużymi fałdami tłuszczu od -5 do -10 stopni C.

Niższe temperatury niż -10 stopni mogłyby okazać się niebezpieczne niebezpieczne, natomiast wyższe niż +5 mało efektywne. 

Spodziewane efekty po zabiegu kriolipolizy.

Zabieg kriolipolizy jest nieinwazyjny i praktycznie bezbolesny. W zależności od wrażliwości skóry pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia i siniaki, które znikną w ciągu kilku dni. Zabieg wykonywany może być zarówno przez lekarza jak i pielęgniarkę, fizjoterapeutę lub kosmetyczkę.

Efekty zabiegu nie są widoczne od razu. Czas jaki musi minąć to z reguły od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie organizm regularnie pozbywa się lipidów z komórek tłuszczowych.

Kriolipoliza jest skierowana przede wszystkim do osób chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej z małego obszaru. Zabieg stosowany jest zazwyczaj na takich obszarach jak: brzuch, plecy i boczki, dolna część bioder, czyli tzw. brzyczesy oraz górna partia ud.

Pierwsze efekty są zauważalne już po dwóch, trzech tygodniach od zabiegu. Uszkodzone komórki tłuszczowe są stopniowo wydalane przez makrofagi, czyli komórki układu odpornościowego a następnie usuwane z organizmu. Tempo tych procesów metabolicznych jest całkowicie indywidualne  dla każdego organizmu, przez co nie da się ustalić dokładnego tempa.

Zobacz więcej  Krosty i strupy na skórze głowy - przyczyny i zapobieganie

Zalety zabiegu kriolipolizy:

– bezinwazyjność,

– brak okresu rekonwalescencji,

– wygoda i duże bezpieczeństwo,

– wysoka skuteczność,

– mała liczba przeciwwskazań.

Pomimo tego, że zabieg kriolipolizy jest całkowicie nieinwazyjny, na skutek działania niskich temperatur i podciśnienia mogą wystąpić negatywne skutki uboczne. Do nich można zaliczyć:

  • uczucie dyskomfortu w miejscu objętym zabiegiem, w wyniku działania podciśnienia,
  • po zabiegu w miejscu działania głowicy mogą wystąpić zaczerwienienia a także zasinienia, które z reguły ustępują po kilku godzinach po kriolipolizie,
  • mocniejsze siniaki, które również mogą wystąpić znikają po upływie kilku dni,
  • możliwe jest wystąpienie obrzęku i uczucia bolesności w miejscu zabiegu, które mogą się utrzymywać maksymalnie do 48 godzin po zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu kriolipolizy.

Warto również zapoznać się z przeciwwskazaniami, które mogą dyskwalifikować pacjenta do zabiegu kriolipolizy:

pacjenci z wszczepionym stymulatorem serca, urządzeniami sztucznie podtrzymujące życie jak również przenośnymi urządzeniami do pomiaru EKG,

– aktywne choroby związane z wątrobą,

– okres ciąży i laktacji,

– choroba Raynauda,

– ostra pokrzywka wywołana pod wpływem zimna,

– krioglobulinemia,

– hipoproteinemia,

– zaawansowana i nieleczona cukrzyca u osób starszych,

Zabieg kriolipolizy jest niewskazany dla dzieci, osób szybko marznących lub też nadwrażliwych na zimno.

Zabieg kriolipolizy jest innowacyjnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na efektywnym pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej z małych obszarów ciała. Zabieg doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie starań o lepszą sylwetkę razem z odpowiednio dobraną, zdrową dietą a także zwiększoną aktywnością fizyczną. Przed zabiegiem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad mający na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań a także przedstawiany i omawiany jest przebieg zabiegu. Pacjent nie wamaga hospitalizacji i praktycznie od razu po zabiegu może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop