Blog

Korekta nosa jako najskuteczniejsza metoda na pozbycie się kompleksów i poprawę jakości życia

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Korekta nosa jako najskuteczniejsza metoda na pozbycie się kompleksów i poprawę jakości życia

Dla wielu osób największym kompleksem od najmłodszych lat jest ich własny nos. Udowodniono, że podczas poznawania nowej osoby to właśnie nos jest pierwszym elementem, który niemalże natychmiastowo przykuwa uwagę. Jeśli kształt nosa rozmówcy odbiega od standardowego, wpływa to nie tylko na jego proporcje twarzy, ale sprawia dużo ciężej jest się skupić na przekazywanej przez niego treści, ponieważ bacznie obserwuje się właśnie tę część ciała. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że mnóstwo ludzi niezależnie od płci oraz wieku poszukuje sposobu na poprawienie kształtu nosa. Chirurgia plastyczna wychodzi na przeciw oczekiwaniom pacjentów, i pozwala im spełnić marzenia o posiadaniu idealnego nosa. Jak dotąd najlepszym a także najskuteczniejszym, bo przynoszącym trwałe efekty sposobem, jest przeprowadzenie operacji plastycznej nosa.

 

Na czym polega zabieg korekcji nosa?

Operacja plastyczna nosa to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej, który ma na celu poprawę kształtu nosa i uzyskanie zadowalających dla pacjenta efektów. Wskazaniem do wykonania zabiegu korekty nosa jest zarówno kształt nosa jak i jego wielkość, ponieważ operacja nosa jest skutecznym sposobem również na wprowadzenie zmian w obrębie nosa i zmniejszenie go. Tak naprawdę zabieg korekty nosa jest w stanie zniwelować bardzo wiele defektów, które wpływają na jego wygląd. Mowa tutaj o garbie nosa, skrzywieniu jego grzbietu, deformacji czubka nosa, a także zmianach pourazowych. Medycyna estetyczna jest obecnie tak rozwinięta, że na większości przypadków można wykonać korekcję nosa, chociaż uzyskany finalnie efekt jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji pacjenta i tego jaki był początkowy kształt nosa.

Metody korekty nosa

Zabieg korekty nosa może być wykonany na dwa różne sposoby, ponieważ istnieją dwie techniki operacji plastycznej nosa.

Metoda „otwarta”

Pierwszą z nich nazywaną metodą otwartą, wykonuje się w sytuacjach kiedy zniekształcenia nosa są znaczne i zabieg polegał będzie na całkowitej zmianie kształtu nosa. Metoda ta zwykle wiąże się z nacięciem na słupku nosa, które przyjmuje kształt litery V. Druga metoda czyli metoda zamknięta, jest stosowana w sytuacjach kiedy operacja będzie dotyczyła tylko grzbietu nosa np. usunięcie garbu.

Metoda „zamknięta”

W metodzie zamkniętej nacięcie jest wykonywane wewnątrz nosa, poprzez jego dziurki co sprawia, że jest ono praktycznie niewidoczne. Podczas zabiegu metodą zamkniętą zazwyczaj modeluje się część chrzęstną nosa a korekcja ma na celu zniwelowanie defektów takich jak przerośnięte skrzydełka, za duży, zadarty, opadnięty lub zniekształcony czubek.

Zobacz więcej  Zabieg liposukcji na duże krągłości - wszystko, co warto wiedzieć wcześniej

Lekarz medycyny estetycznej już podczas przeprowadzania wstępnego wywiadu z pacjentem jest w stanie określić, która z metod będzie wskazana w jego przypadku. Uważa się, że większe możliwości oferuje metoda otwarta ponieważ pozwala na dużo bardziej precyzyjne uzyskanie pożądanego kształtu nosa. Często wystarczy wprowadzić zmiany w części chrzęstnej nosa, jednak niekiedy konieczne jest zmodyfikowanie również części kostnej, tak aby korekta nosa przyniosła oczekiwane efekty, jednak to lekarz decyduje która metoda sprawdzi się lepiej.

Korekta nosa kwasem hialuronowym

Jeśli z różnych przyczyn nie jest możliwe wykonanie tradycyjnego zabiegu chirurgii plastycznej jakim jest korekta nosa w znieczuleniu ogólnym z pomocą przychodzi kwas hialuronowy. Medycyna estetyczna poza tradycyjnymi zabiegami wykonywanymi w znieczuleniu ogólnym oferuje także możliwość wykonania mniej inwazyjnych zabiegów, które odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi wykonanie w znieczuleniu miejscowym są często lepiej tolerowane przez pacjentów, a efekt końcowy jest widoczny od razu. Korekta przy użyciu kwasu hialuronowego wymaga jednak powtarzania zabiegu, ponieważ substancja ta utrzymuje się w organizmie ok. 6-12 miesięcy. Zabieg kwasem hialuronowym nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji, co jest jest największym atutem.

Korekcja przegrody nosowej

Korekta nosa nie zawsze przeprowadzana jest ze względów estetycznych. Bardzo często wskazaniem do przeprowadzenia korekty nosa są względy zdrowotne. U niektórych pacjentów kształt nosa jest zadowalający, jednak występują nieprawidłowości w budowie części chrzęstnej tzw. krzywa przegroda, która znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach korekta nosa jest niezbędna w celu poprawy jego drożności, co prowadzi do łatwiejszego oddychania a dodatkowo niweluje chrapanie. Prostowanie przegrody nosowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych.

Jak wygląda operacja plastyczna nosa?

Operację plastyczną nosa wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zanim jednak lekarz przeprowadzi korektę nosa zleci szereg badań, aby ustalić czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Najważniejszy jest w tym wypadku układ krzepnięcia, ale lekarz może zalecić dodatkowe badania np. badanie ogólne moczu czy też rtg klatki piersiowej. Jeśli zabieg może zostać bezpiecznie przeprowadzony lekarz wykona go jedną z dwóch wyżej opisanych metod (otwarta lub zamknięta), co zwykle trwa ok. 3 godzin. Jeśli okaże się, że pacjent nie może skorzystać z tradycyjnej formy zabiegu, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu kwasem hialuronowym. Po korekcie nosa pacjent pozostaje pod opieką lekarza przez kilka tygodni.

Zobacz więcej  Lemena – recepta online

Operacja nosa – czy efekty zabiegu widoczne od razu?

Korekta nosa jest jednym z zabiegów należących do zakresu chirurgii plastycznej, po którym efekty nie są widoczne od razu. Po przeprowadzeniu korekty nosa pacjent musi przejść przez okres rekonwalescencji, podczas którego jest konieczność noszenia specjalnych opatrunków a sam nos i okolica wokół niego może być mocno opuchnięta – może to trwać nawet do kilku dni po zabiegu. Operacje nosa są zabiegami mocno inwazyjnymi, dlatego nos potrzebuje kilku tygodni aby powrócić do stanu sprzed zabiegu. Pacjent ostateczne efekty tego zabiegu z dziedziny medycyny estetycznej, może podziwiać po całkowitym zagojeniu się nosa, czyli po około 6 miesiącach. Jest to jednak uśredniony czas a czas gojenia zależy od kilku czynników m.in od uwarunkowań samego pacjenta oraz jego sumienności w stosowaniu się do indywidualnych zaleceń, które wskazuje lekarz medycyny estetycznej. Jedynie zabieg wykonywany kwasem hialuronowym daje natychmiastowe efekty, co jest dużym osiągnięciem w medycynie estetycznej.

Jakie są zalecenia dla pacjenta po zabiegu korekty nosa?

Korekcja nosa jest zabiegiem chirurgicznym co oznacza, że po jego wykonaniu pacjent wymaga rekonwalescencji. Pierwsze dni po zabiegu są najtrudniejsze z uwagi na utrzymującą się opuchliznę oraz dolegliwości bólowe. Po przeprowadzeniu zabiegu zakładane są szwy o które należy odpowiednio dbać, aby nie dopuścić do powstania powikłań. Lekarz zakłada także gips, który jest związany z unieruchomieniem nosa. Zdjęcie szwów oraz gipsu następuje zazwyczaj po 10 dniach od wykonania korekty nosa.

Czego nie powinno się robić po przeprowadzeniu korekcji nosa?

 • moczyć założonego opatrunku oraz samodzielnie go zdejmować,
 • palić papierosów oraz wdychać dymu papierosowego (przez około 6 tygodni),
 • opalać się i wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych (przez około 6 tygodni),
 • uprawiać sportu oraz wykonywać cięższych prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (przez co najmniej 6 tygodni),
 • mocno wydmuchiwać nosa (przez około 8 tygodni),
 • nosić okularów (co najmniej miesiąc),
 • brać gorących kąpieli oraz myć włosów (przez tydzień po zabiegu);

Jakie działania są wskazane po korekcie nosa?

 • ograniczenie gwałtownych ruchów oraz schylanie się,
 • stosowanie chłodnych opatrunków w okolicy nosa,
 • wysokie ułożenie głowy na czas snu,
 • stosowanie wody morskiej w celu usunięcia zalegającej wydzieliny,
 • osłanianie nosa przed słońcem poprzez noszenie np. czapek z daszkiem lub kapeluszy;
Zobacz więcej  Hemoroidy - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Dla kogo przeznaczona jest korekcja nosa?

Zabieg korekcji nosa jest przeznaczony dla wszystkich, którzy z jakiegoś powodu nie są zadowoleni ze swojego nosa, co wpływa na komfort ich życia i prowadzi do kompleksów. Nieprawidłowości w wyglądzie nosa może być wiele, a wśród nich najczęściej spotyka się: skrzywienie grzbietu nosa, zniekształcony czubek nosa, przerośnięte skrzydełka czy wielkość nosa.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje korekcja nosa?

Korekcja to jedna z najbardziej zaawansowanych operacji plastycznych nosa, cena zwykle waha się w przedziale 15.000 – 20.000 PLN. Na cenę na wpływ wiele czynników m.in. stopień zaawansowania zabiegu oraz to czy korekta nosa będzie wymagała modyfikacji części chrzęstnej czy również części kostnej.

Jak poprawić kształt nosa?

Kształt nosa można poprawić wykonując korektę nosa chirurgicznie lub z użyciem kwasu hialuronowego.

Czy operacja plastyczna nosa jest niebezpieczna?

Korekta nosa jest inwazyjnym zabiegiem, jednak przeprowadzenie go w prawidłowy sposób nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Przed wykonaniem zabiegu lekarz zleca szereg badań, aby ustalić czy u pacjenta można wykonać operację plastyczną. Jeśli okaże się, że pacjent ma przeciwwskazania do wykonywania wszelkich zabiegów chirurgicznych, korekcja nosa może zostać przeprowadzona w mniej inwazyjny sposób np. kwasem hialuronowym.

Jak pozbyć się garbu na nosie?

Usunięcie garbu jest możliwe nie tylko poprzez przeprowadzenie korekcji nosa. Dla tych, który z różnych przyczyn operacje plastyczne nosa są niewskazane, ratunkiem są mniej inwazyjne metody korekcji nosa związane z wstrzyknięciem kwasu hialuronowego. Przy korekcie nosa tym sposobem nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia wtórnej korekcji nosa?

Wtórna korekcja nosa to zabieg przeprowadzany w sytuacji, kiedy tkanki nosa uległy samoistnej zmianie kształtu po wcześniejszym zabiegu nawet mimo jego poprawnego wykonania.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania korekty nosa?

Korekcji nosa nie można wykonać u kobiet w ciąży a także u dzieci, u których nos jest nadal w fazie wzrostu. Przeciwwskazaniem do operacji nosa jest także nieuregulowana cukrzyca oraz choroby związane z układem autoimmunologicznym. W przypadku pacjentów, którzy mają nieuregulowane nadciśnienie tętnicze również operacje plastyczne nosa nie są wskazane.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop