Blog

Korekcja odstających uszu u dzieci i dorosłych

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Korekcja odstających uszu u dzieci i dorosłych

Odstające uszy są powodem kompleksów wielu ludzi i choć potrafią dodać uroku, to częściej kojarzą się z czymś nieestetycznym i niezgodnym z kanonem piękna. Zdarza się, że niektórzy próbują maskować ten defekt, jednak noszenie opasek i rozpuszczonych włosów zwykle tylko zwraca uwagę na kompleks. U dziecka odstające uszy stanowią szczególny problem, ponieważ może skutkować to nieprzyjemnymi komentarzami ze strony rówieśników. Medycyna estetyczna wychodzi na przeciw temu problemowi, oferując korekcję odstających uszu.

Odstawanie uszu – przyczyny

O odstających uszach mówimy wówczas, gdy małżowina uszna oddalona jest od czaszki na minimum 2 cm. Przyczyn odstających uszu może być wiele. Czasem jest to kwestia dziedziczna. Może być to również efekt niewłaściwego ułożenia dziecka do snu, ponieważ małżowina uszna kształtuje się przez kilka pierwszych lat życia człowieka. Odstające uszy, to problem, który sięga także początku życia płodowego. W łonie matki może nastąpić ucisk na uszy dziecka, przez co po narodzinach zauważymy u niego właśnie ten problem. Defekt i urazy małżowiny usznej, a także wady anatomiczne w jej budowie również mają wpływ na wygląd uszu. Ponadto ich odstawaniu często towarzyszą inne wady rozwojowe, takie jak ucho filiżankowe, ucho zwisające, ucho marchiavellego lub ucho satyra. Nieprawidłowości płatka małżowiny usznej mogą doprowadzić do zwijania się uszu w kierunku przednim, co skutkuje ich nieestetycznym wyglądem. Często kompleks związany z wyglądem uszu, wiąże się również z obecnością guzka darwina. Jest to wypukłość małżowiny usznej, która nie pełni żadnej istotnej roli w organizmie. Karol Darwin twierdził, że stanowi ona dowód na wspólne pochodzenie wszystkich ssaków naczelnych. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się kompleksów, które są spowodowane obecnością guzka darwina oraz odstawaniem uszu.

Korekcja odstających uszu

Zabieg korekcji odstających uszu, inaczej otoplastyka, polega na zmniejszeniu dystansu, między małżowiną uszną, a czaszką. Często podczas zabiegu wykonuje się również poprawę wyglądu uszu i usunięcie defektów, które przeszkadzają pacjentowi w ich wyglądzie. W naszej klinice, chirurgiczna korekcja odstających uszu, to jedna z częściej wykonywanych operacji plastycznych. Chociaż nie jest to skomplikowany zabieg chirurgiczny, to warto się na niego przygotować, a przede wszystkim wykonać podstawowe badania laboratoryjne, kwalifikujące do jego wykonania. Odstające uszy występują nie tylko u dorosłych, dlatego zabieg wykonuje się również u dzieci. Jest to szybki, jednodniowy zabieg, po którym pacjent wraca do domu i nie wymaga hospitalizacji.

Zobacz więcej  Konchoplastyka - najważniejsze informacje odnośnie zabiegu

Dla kogo jest to zabieg?

Korekta uszu to zabieg dla osób, które mają odstające uszy, asymetrię, wrodzone i nabyte defekty, nawet związane z urazami. Przede wszystkim otoplastyka skierowana jest do osób, dla których wygląd uszu stanowi kompleks i rzutuje na ich samopoczucie, funkcjonowanie, psychikę i życie prywatne. Uszy u dziecka, mogą stanowić cel kpin ze strony rówieśników, dlatego szczególnie u młodych ludzi powinno się zwracać uwagę na komfort i spokój psychiczny. Dobrym pomysłem jest wówczas wizyta u chirurga plastycznego. Wiele osób zmagających się z problemem odstających uszu próbuje pozbyć się go na własną rękę, na przykład przyklejając uszy do skóry głowy, za pomocą plastrów, albo nosząc obcisłe opaski. Jednak to nie przynosi pożądanych efektów.

Otoplastyka krok po kroku

Zabieg na odstające uszy poprzedzony jest konsultacją chirurgiczną. Lekarz dokładnie sprawdza wygląd małżowin usznych, analizuje problem, tłumaczy efekty zabiegu korekcji uszu. Ocenia budowę anatomiczną i dobiera odpowiednią metodę korekcji. Ustala, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, do wykonania zabiegu oraz zleca dodatkowe i podstawowe badania laboratoryjne. W przypadku osób dorosłych, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg rozpoczyna się od nacięcia tylnej powierzchni małżowin usznych, a następnie chrząstki budujące małżowinę uszną zostają modelowane, w taki sposób, aby efekt był jak najbardziej zadowalający. W następnej kolejności zmniejsza się odległość między czaszką, a uszami. Polega to na nacięciu tylnej części małżowiny usznej i umiejętnym założeniu szwów w taki sposób, aby uszy były bardziej przylegające do skóry głowy. Korekcja uszu odbywa się w pozycji leżącej, pod dogodnym dla pacjenta i chirurga kątem, dlatego bardzo ważna jest współpraca. Zabieg trwa 1-2 godziny, a po tym czasie pacjent może udać się do domu i nie ma konieczności go hospitalizować. Trudniejsze modelowanie chrząstki może zając nieco więcej czasu. Zabieg nie pozostawia widocznych blizn.

Zobacz więcej  Usuwanie tatuażu - czy zabieg jest skomplikowany?

Korekcja odstających uszu u dziecka

Odstające uszy u dziecka i kompleksy, jakie powodują, są jak najbardziej zaleceniem do wykonania zabiegu korekty odstających uszu. Otoplastykę wykonuje się przeważnie u dzieci po 7 roku życia, ponieważ wcześniej małżowina uszna nadal się formuje. Uszy u dziecka również wymagają dokładnych oględzin przez chirurga. Bardzo ważne jest zadbanie o komfort psychiczny i odpowiednie nastawienie dziecka. Najczęstszą przyczyną decydowania się rodziców na korektę uszu u dziecka, jest wyśmiewanie go przez rówieśników. U dziecka zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Odstające uszy dziecka, nie muszą być dłużej jego zmartwieniem.

Przeciwwskazania do korekcji odstających uszu

Choć zabieg na odstające uszy należy do szybkich i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji, to istnieje kilka przeciwwskazań dyskwalifikujących z jego wykonania. Są to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • miesiączka,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • elektroniczne i metalowe implanty słuchowe,
  • ogólny zły stan zdrowia, złe wyniki badań.

Zalecenia po zabiegu i okres rekonwalescencji

Korekta uszu pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania, ponieważ nie jest zabiegiem wymagającym długotrwałej i trudnej rekonwalescencji. Powinno się jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze przez kilka dni zabiegu (przeważnie 9), aż do zdjęcia szwów, nie powinno się myć głowy. Miejsce zabiegowe może sprawiać ból i być obrzęknięte, dlatego zaleca się delikatność oraz aby bez potrzeby nie dotykać, nie uciskać i nie drażnić tych wrażliwych miejsc. Często zalecane jest noszenie specjalnej opaski uciskowej, nawet przez okres 2 tygodni od zabiegu. Nie zaleca się też korzystać z sauny i kąpieli słonecznych. Powinno się także przez kilka miesięcy unikać sportów kontaktowych, które mogą skutkować obrażeniami i uderzeniami w okolicy zabiegowej. W przypadku korekcji odstających uszu u dziecka ważne jest, aby po zabiegu unikało ono aktywności fizycznej i uważało podczas kontaktu z rówieśnikami. Powinniśmy wcześniej przygotować dziecko na ewentualność wystąpienia bólu i dyskomfortu po zabiegu.

Jak należy przygotować się do zabiegu korekty odstających uszu?

Jeżeli zabieg wykonywany będzie w znieczuleniu ogólnym, koniecznym jest przybycie na czczo. Przy znieczuleniu miejscowym zaleca się spożycie lekkiego posiłku przed zabiegiem. Zalecane jest przybycie bez makijażu na twarzy, szyi, bez kolczyków w uszach. Powinno się także zmyć lakier z paznokci. Na około 2 tygodnie przed zabiegiem zaleca się odstawić palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Warto przyjść na zabieg w bluzce rozpinanej na guziki lub zapinanej na zamek, tak aby uniknąć ściągania koszulki przez głowę. Do zabiegu niezbędne jest przebyte szczepienie na WZW typu B.

Zobacz więcej  Opryszczka - czym jest jak sobie z nią radzić

Efekty otoplastyki

Korekcja odstających uszu to zabieg, który wpływa nie tylko na wygląd i aspekt estetyczny. Jest to przede wszystkim ogromna ulga psychiczna dla osób borykających się z problemem odstających uszu. Są one często wystawione na niewybredne komentarze i uszczypliwość ze strony innych. Odstające uszy to defekt, który widać na pierwszy rzut oka i jest trudny do zakamuflowania. Mimo, iż wydawać by się mogło, że to niewielki i bardzo kosmetyczny defekt, to na prawdę – życie z odstającymi uszami może nie być łatwe i taki drobny mankament obniża często poczucie własnej wartości. Dzisiejszy rozwój chirurgii plastycznej, pozwala wyeliminować ten defekt za pomocą szybkiego zabiegu. Odstające uszy nie muszą być już uciążliwym problemem.

Podsumowując, istnieje sposób na zniwelowanie problemu odstających, a także brzydko wyglądających i zdeformowanych uszu. Jest nim otoplastyka. Wygląd uszu wpływa na samopoczucie i komfort psychiczny wielu osób, w tym dzieci, narażonych na przykre komentarze ze strony rówieśników. Warto zadbać o swój komfort i psychikę, poddając się szybkiemu i niewymagającemu długiej rekonwalescencji zabiegowi. Podczas otoplastyki poprawia się nie tylko odległość uszu od skóry głowy, ale także ich kształt, który mógł ulec zmianie w wyniku wielu czynników. Często do deformacji dochodzi już w łonie matki i nie mamy na to żadnego wpływu. Doświadczony chirurg przeprowadzi konsultację i obejrzy uszy pacjenta, biorąc pod uwagę wyniki jego badań, zażywane leki i inne czynniki mogące mieć wpływ na przebieg zabiegu. Nie ma potrzeby żyć z kompleksem, który można wyeliminować w łatwy i szybki sposób. 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop