Blog

Kinesiology taping – nowoczesna metoda leczenia bólu

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Kinesiology taping – nowoczesna metoda leczenia bólu

Kinesiotaping to bardzo popularny zabieg, który pomaga przy bólu mięśni, ale również pozwala szybciej pozbyć się zmarszczek i nierówności na skórze. Plastry kinesiotaping są zakładane przez fizjoterapeutów i masażystów, którzy ukończyli kurs plastrowania dynamicznego. Takie plastry są używane przez sportowców i osoby aktywne, ale korzystają z nich również osoby starsze i zmagające się z bólem stawów.

Kinesiology taping – na czym polega?

Coraz bardziej popularny staje się taping, w tym taping limfatyczny. Jak działa kinesiotaping i czemu jest tak popularny?

To metoda terapeutyczna wykorzystywana przy kontuzjach, przy dużym wysiłku fizycznym, a także jako wspieranie procesów leczniczych. Plastry do kinesiotapingu mają długość nawet 5 m, dlatego można je dostosować do każdej osoby indywidualnie. Są pomocne w leczeni bólu oraz na obrzęki limfatyczne, zwłaszcza dla osób otyłych i zmagających się z nadwagą. Stosuje się je również na porażenie nerwu twarzowego po wylewie.

Skóra oklejana jest plastrami taj, by zwiększyć przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami. Mają one działanie przeciwbólowe, a także zwiększa rozluźnienie mięśni. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku stanu po urazie lub w przypadku dużego napięcia powięzi. Są one bolesne, dlatego konieczne jest zastosowanie plastrów. Cure tape mają zastosowanie również podczas uprawiania sportu, kiedy mięśnie są mocno przeciążone i pojawiają się tzw. zakwasy. fizjoterapeuci zalecają je również po urazach, w tym zwichnięciach, ponieważ stabilizują stawy i zapobiegają kolejnym kontuzjom.

Twórcom tych rewolucyjnych plastrów jest chiropraktyk dr Kenzo Każe, który samodzielnie opracował materiał do produkcji taśm. Plastry kinezjologiczne są produkowane w różnych kolorach, które oznaczają ich elastyczność. Dzięki temu plastry są dostosowane do miejsca, gdzie się je nakleja. Nie mają negatywnego wpływu na ludzką skórę – klej nie podrażnia skóry i łatwo można go zmyć po zdjęciu plastrów. Taping mogą stosować osoby aktywne, a także uwielbiające pływanie. Od wielu lat są stosowane w ortopedii, ale również w kosmetologii. To naturalne wspomaganie organizmu w ciąży, przy częstych kontuzjach i chroni organizm przed zaleganiem płynów. Będzie też nieinwazyjną ochroną dla stawów, zwłaszcza dla osób otyłych. Plastry dynamiczne mogą być stosowane również u dzieci – wspomagają proces regeneracji po złamaniach i skręceniach.

W ciąży z kolei taśmy do kinesiotapingu pomagają w odciążeniu pleców. Ta metoda jest nieinwazyjna, a przede wszystkim nie wpływa negatywnie na nienarodzone dziecko. Taśmy można używać również po rozwiązaniu – są bardzo pomocne, zwłaszcza po cesarskim cięciu. To skuteczna metoda terapeutyczna wykorzystana w leczeniu blizn. Wiele kobiet chwali sobie tę metodę spłycania blizny po cesarskim cięciu. Jest ona znacznie tańsza, niż mezoterapia skóry lub drogie kosmetyki na blizny.

Zobacz więcej  Leczenie chrapania przy użyciu lasera

Taśmy są praktycznie niewyczuwalne i stosujemy je na całym ciele. Wiele sposobów zastosowania taśm, a także łatwe ich przyklejenie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj terapii. Nie mają skutków ubocznych i co ważne wspomagają pracę mięśni. Ilość taśm można dostosować do twoich preferencji oraz odczuć. Dlatego te popularne taśmy od japońskiego doktora Kenzo nadal są tak popularne. Plastrowanie dynamiczne stało się dość tanią, a także skuteczną metodą w leczeniu bólu i napięcia. Wiele produktów stosowanych w rehabilitacji nie są tak skuteczne, jak kinesiotaping. Dane pokazują, że coraz więcej osób stosujących inne metry leczenia bólu również przekonują się do zakładania plastrów do kinesiotapingu.

Zalety kinesiotapingu

Innymi zaletami takiej terapii są: łatwość aplikowania taśm, nieduża cena oraz bezbolesność terapii. Taśmy pomogą przy kontuzji, ale również to idealne produkty na stany zapalne stawów oraz metoda walki z zaleganiem limfy w organizmie.

Można je nosić przez całą dobę, nawet gdy podczas ćwiczeń wykonujemy dużo ruchów. Nie blokują one mięśni, a jedynie wspomagają je, rozluźniając je i wspierając w trakcie pracy. To skuteczne leczenie bólu, a także lepszy przepływ krwi do ważnych narządów. Plastrowanie dynamiczne może być z powodzeniem stosowane u osób aktywnych fizycznie, którzy nie chcą rezygnować z codziennych aktywności.

Plastry powinny być zakładane przez profesjonalnego fizjoterapeutę, który dostosuje ich ilość i wielkość do miejsca na ciele oraz dolegliwości. Aplikację można wykonać samodzielnie, jednak bez odpowiedniego kursu możemy nie wiedzieć jak je dobrze przykleić.

Najlepiej więc zgłosić się do fizjoterapeuty, który wie jak powinny być używane taśmy do kinesiotapingu. Do aplikacji nie trzeba używać dodatkowego kleju, ponieważ plastry posiadają już własny klej, odpowiedni dla skóry. Dzięki temu, że posiadają one aż 5 m można je stosować nawet na całych plecach lub nogach, bez względu na nasz rozmiar.

Kto powinien zastosować taping?

Taping jest odpowiednią terapią w trakcie kontuzji, a także można stosować go jako wspomaganie rehabilitacji. To idealna i skuteczna terapia przeciwbólowa dla sportowców i osób aktywnych, które chcą zmniejszyć napięcie mięśni. Kinesio tapy jest również polecane w przypadku, kiedy mięśnie muszą być wzmocnione po operacji kolana lub po złamaniu.

Zobacz więcej  Opryszczka penisa: objawy, przyczyny i skuteczne leczenie narządów płciowych u mężczyzn

Trzeba pamiętać, że plastry do kinesiotapingu są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta inny produkt będzie odpowiedni do leczenia bólu, a inny do wysiłku fizycznego oraz odciążenia mięśni.

Przy kinesiotapingu liczy się indywidualne podejście do pacjenta oraz jego schorzenia. W większości przypadków taśmy do kinesiotapingu są zakładane tylko na jedną część ciała jednocześnie. Czasem jednak można zakładać je zarówno na nogi jak i odcinek lędźwiowy, zwłaszcza kiedy potrzebna jest bardziej złożona terapia. Przy aplikacji warto zwrócić uwagę na te najbardziej bolesne miejsca i warto zastosować również różne metody zakładania taśm.

Plastrowanie dynamiczne jest szczególnie ważne, jeśli chcemy zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić koordynację, zmniejszyć obrzęk po zwichnięciu lub skręceniu kostki, a także odciążyć mięśnie.

Gdzie można kupić taśmy do kinestotapingu?

Mimo, że metoda kinesiotaping pochodzi z Japonii i jej twórcą jest japoński chiropraktyk, to ten rodzaj leczenia bólu jest obecnie powszechny na całym świecie. Oznacza to, że produkty do tej terapii są dostępne dosłownie wszędzie. Łatwo można je kupić również w Polsce i są w asortymencie sklepów ortopedycznych i rehabilitacyjnych.

Najczęściej spotykane są plastry o długości 5 m. Można je podzielić tak, by pasowały do danej części ciała. Pomagają w leczeniu bólu, ale są także używane przez kosmetologów jako kinesiotaping twarzy.

Różne kategorie taśm sprawiają, że można je dostosować do danej partii ciała. Szerokie zastosowanie tej metody przyczyniło się również do powstania różnych rodzajów taśm, o różnych stopniach rozciągliwości. Te mniej elastyczne są przeznaczone szczególnie do miejsc po zabiegach operacyjnych. Mogą również pomóc przy dużym napięciu mięśni.

Kategorie, podkategorie i oferty sklepów ortopedycznych na pewno podpowiedzą nam, jakie taśmy kinesiotaping będą odpowiednie na nasze schorzenie. Koniecznie sprawdź jednak ich zastosowanie, ponieważ niektóre z nich mogą być używane tylko do twarzy lub dla dzieci.

Istnieją strony, na których można zamówić różne rodzaje taśm, a także inne akcesoria, potrzebne w pracy fizjoterapeuty.

W Internecie są reklamy, które oferują produkty o długości 5 m, ale można zakupić również pocięte kawałki taśm. Są one jednak znacznie droższe, więc lepszym pomysłem będzie zakup dużego opakowania i przycięcie samodzielnie kawałków, dostosowanych do danej partii ciała.

Zobacz więcej  Przebarwienia pozapalne na skórze: Czym są, jak powstają i jak im zapobiegać? Analiza czerwonych śladów

Kinesiotaping kosmetyczny – na czym polega?

Jak się okazuje kinesiotaping nie jest przeznaczony wyłącznie dla sportowców. Różne kategorie tej metody leczenia bólu pozwalają również na aplikację taśm na twarzy. Kobiety szczególnie cenią sobie kinesiotaping twarzy, ponieważ to w pełni naturalna i nieinwazyjna metoda zwalczania zmarszczek, obrzęków na twarzy oraz poprawienia ukrwienia skóry. Dla kobiet to wspaniały zabieg, który pozwoli pozbyć się bruzd, rozluźni mięśnie twarzy, a także sprawi, że skóra stanie się bardziej promienna.

Kinesiotaping twarzy pozwala na przywrócenie prawidłowego tonusu mięśni, a także podnosi jej owal, co znacznie poprawia wygląd skóry. Co ważne metoda ta działa tak samo dobrze jak większość produktów przeciwzmarszczkowych, a dodatkowo jest od nich tańsza. Dzięki rozluźnieniu mięśni i poprawie ukrwienia skóry, większość składników odżywczych trafia w jej głąb. Dodatkowo mięśnie twarzy są rozluźnione, a skóra ma mniej zmarszczek.

Często kinesiotapong twarzy jest połączony z masażem kobido oraz nakładaniem maski ulgowej. Po zabiegu pielęgnacyjnym i masażu, na czystą skórę twarzy przyklejane są kinesiotaping , dzięki którym można znacznie zniwelować zmarszczki oraz obrzęk limfatyczny. Najczęściej używane są produkty o długości 5 m, które później są cięte na mniejsze kawałki, dostosowane do kierunku naklejania ich na skórę twarzy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kinesiotaping?

Ta metoda leczenia nie powinna być stosowana w przypadku:

– nowotworu,

– stanów zapalnych na skórze,

– bezpośrednio na rany lub niezagojone blizny,

– zakrzepicy żył.

Przed zastosowaniem takiej terapii warto skonsultować się z lekarzem. Często fizjoterapeuci oraz ortopedzi sami wykonują badanie oraz sprawdzają, czy dany pacjent może mieć założony kiniestiotaping.

Nie zaleca się zakładania plastrów przed innymi badaniami, takimi jak USG, czy RTG, ponieważ mogą one uniemożliwić ich prawidłowe wykonanie.

Plastrów nie zakłada się również przed masażem. Powinny być one naklejane na czystą i suchą skórę. Można je nosić do 8 dni i moczyć w wodzie. Aby trzymały się dłużej na skórze, nie zaleca się długich, gorących kąpieli, ani wizyt w saunie. Pacjent może zdjąć je samodzielnie, kiedy te zaczynają się odklejać. Skóra pod plastrami może być sucha, dlatego powinno się ją nawilżyć za pomocą kremu z witaminą A i E. W przypadku dłuższej terapii warto zgłosić się do fizjoterapeuty po kolejne oklejenie taśmami.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop