Blog

Jak walczyć z zakolami występującymi u kobiet?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Jak walczyć z zakolami występującymi u kobiet?

Zakola występują tak pod wpływem androgenów (męskich hormonów płciowych), jak i na skutek obumierania cebulek włosowych pod wpływem przyczyn zewnętrznych (czynników mechanicznych, chemicznych oraz infekcji). U mężczyzn wiążą się najczęściej z naturalnie wysokim poziomem hormonów płciowych i stanowią wyłącznie problem kosmetyczny. Nadmierna produkcja androgenów w organizmie kobiet i związane z nimi powstawanie zakoli może jednak świadczyć o uogólnionym stanie chorobowym organizmu. Nie jest tak zawsze – zakola wystąpić mogą tak u kobiet w podeszłym wieku, jak i u kobiet młodych także z przyczyn innych niż hormonalne.

Leczenie wypadania włosów zależy od jego przyczyny: specyficzne leczenie farmakologiczne wdraża się przy łysieniu u kobiet typu androgenowego. Znacznie w doborze sposoby kuracji ma także stan zaawansowania choroby oraz indywidualne predyspozycje pacjentki. Najlepiej sprawdza się leczenie kompleksowe, stanowiące połączenie metod farmakologicznych, zabiegów medycznych takich jak laseroterapia i mezoterapia oraz zdrowej diety i środków domowych. Przeszczepy włosów stosuje się głównie u pacjentek z zaawansowanymi zakolami, jest to jednak metoda skuteczna i stosunkowo mało inwazyjna.

Łysienie androgenowe typu żeńskiego

Androgenowy typ łysienia występuje u większości mężczyzn, nie jest jednak rzadkością także u kobiet. Niemal u każdego mężczyzny z upływem czasu linia włosów cofa się. Większa widoczność zakoli wiąże się także z krótkimi fryzurami preferowanymi przez większość mężczyzn. U kobiet na widoczność zakoli wpływ ma także specyfika budowy twarzy. Wypadanie włosów jest procesem naturalnym i występuje u obu płci – przeciętnie każdy człowiek traci około 100 włosów dziennie.

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet może oznaczać jednak poważne problemy zdrowotne. Zwiększona produkcja męskich hormonów płciowych, z którą wiąże się wypadanie włosów, wskazywać może nawet na niedoczynność tarczycy i choroby nowotworowe (zwłaszcza nowotwory jajników i nowotwory nadnerczy). Nie należy więc lekceważyć problemu wypadających włosów.

U wielu kobiet występuje jednak naturalnie wysoki poziom testosteronu wytwarzanego w nadnerczach. U większości z nich jest on warunkowany dziedzicznie. Znaczne wahania hormonalne występują także w okresie menopauzy oraz przy zaburzeniach miesiączkowania.

Zobacz więcej  Lipotransfer Micro Nano Fat

Tak u kobiet, jak i u mężczyzn łysienie typu androgenowego wiąże się z wrażliwością mieszków włosowych na androgeny typu DHT. Androgeny prowadzą do deregulacji pracy mieszków włosowych – nie tylko do wypadania, ale także do osłabienia i spowolnienia wzrostu włosów. Przebieg łysienia androgenowego u kobiet jest przy tym odmienny, niż u mężczyzn: częściej, niż typowe zakola i cofnięcie się linii włosów występuje znaczna utrata gęstości włosów, najczęściej w okolicach czubka głowy.

Inne przyczyny powstawania zakoli u kobiet

Inne niż androgenowe przyczyny łysienia u kobiet częściej prowadzą do powstawania typowych, podobnych do występujących u mężczyzn zakoli. Przerzedzanie się włosów przyspieszają np. stosowane przez wiele kobiet kosmetyki. Należą do nich zwłaszcza lakiery, pianki i żele, które zlepiają włosy, co prowadzi do uszkodzeń mechanicznych.

Osłabienie struktury włosów wiąże się także ze zbyt intensywną stylizacją i ze zbyt częstym farbowaniem włosów. Szkodliwe dla pracy mieszków włosowych jest również suszenie włosów gorącym powietrzem, stosowanie prostownic do włosów, a nawet wiązanie włosów i nadmiernie intensywne szczotkowanie. Swobodna, naturalna fryzura jest więc koniecznością u kobiet, które borykają się z problemem powstawania zakoli. Nie wyklucza to jednak maskowania łysienia za pomocą długich fryzur i grzywek.

Czynnikami wywołującymi nieandrogenowe wypadanie włosów i kobiet są także stres, nieodpowiednia dieta i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Na wypadanie włosów i powstawanie zakoli znaczny wpływ ma niedostatek mikroelementów (zwłaszcza chromu) i witamin z grupy B. Wypadanie włosów powodują też niektóre leki, np. antybiotyki i sterydy.

Chirurgia plastyczna w leczeniu zakoli u kobiet

W przypadku zaawansowanych, rozległych zakoli optymalną metodą leczenia jest chirurgia plastyczna, a więc przeszczep włosów. Nie ma możliwości łatwego i szybkiego rozwiązania problemu zakoli wyłącznie za pomocą metod farmakologicznych i naturalnych. Przeszczep włosów jest jednak metodą inwazyjną i obarczoną pewnym ryzykiem niepowodzenia. Konieczna do jego przeprowadzenia jest także pełna diagnostyka stanu zdrowia pacjentki.

Przeszczep włosów polega na pobraniu ich z miejsca, w których są gęste i wszczepieniu w sferze biorczej. Wszczepione włosy mogą więc różnić się w pewnym stopniu (np. kolorem, grubością) od włosów naturalnie występujących w okolicy skroniowo-czołowej. Stosuje się przy tym różne metody przeszczepiania włosów. Za mało inwazyjną i skuteczną uważana jest metoda FUE, popularność zachowują jednak także metody FUT i SAFER. W przypadku metody FUE mieszki włosowe do przeszczepu pobiera się pojedynczo, dzięki czemu w sferze dawczej nie powstają blizny. Inne metody, w tym przeszczep implantów włosowych, wiążą się z pobraniem stosunkowo dużego wycinka skóry.

Zobacz więcej  Promieniowanie UV – skuteczne sposoby na walkę z największym wrogiem zdrowej skóry

Przeszczep włosów to zabieg bezpieczny i bezbolesny. Wykonuje się go przy znieczuleniu miejscowym. Nie wiąże się też z koniecznością długiej rekonwalescencji: już na drugi dzień po zabiegu pacjentka może powrócić do obowiązków zawodowych.

Zabiegi medyczne w leczeniu zakoli u kobiet

W przypadku mniej zaawansowanych zakoli u kobiet dużą skutecznością odznaczają się zabiegi medyczne. Wykonują je nie tylko dermatolodzy i trycholodzy, ale także salony kosmetyczne. Najbardziej popularne zabiegi na wypadanie włosów to laseroterapia i mezoterapia.

Mezoterapia polega na wprowadzeniu do skóry głowy skoncentrowanych substancji odżywczych. W ich skład wchodzą duże dawki witamin i mikroelementów lub osocze wzbogacone o płytki krwi (osocze bogatopłytkowe). Preparaty te wprowadza się w skórę za pomocą wenflonów lub specjalnych pistoletów. Istotne jest także samo nakłuwanie skóry – powstające przy nakłuwaniu niewielkie urazy pobudzają skórę do pracy i poprawiają ukrwienie tkanki podskórnej. Osocze bogatopłytkowe pobiera się najczęściej z własnej krwi pacjenta. Cechuje się ono większą skutecznością, niż koktajle witaminowe.

Laseroterapia w leczeniu zakoli u kobiet jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną. Wykorzystuje się w niej laserowe światło czerwone o niewielkim natężeniu. Celem zabiegu jest przyspieszenie metabolizmu w poddawanych naświetlaniu cebulkach włosowych. Wadą zabiegu jest konieczność stosowania wielu naświetleń przez długi okres czasu. Regularne sesje laseroterapii są skuteczne u większości pacjentów, u dużej grupy (około 30%) nie występuje jednak wyraźna poprawa.

Redukcja zakoli u kobiet za pomocą środków farmakologicznych

Farmakoterapia znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku powstawania zakoli u kobiet na tle androgenowym. Leki mają na celu obniżenie produkcji androgenów. Leczenie hormonalne jest jednak długotrwałe i nieobojętne dla ogólnego stanu zdrowia.

Popularne “środki na porost włosów” rzadko odznaczają się wysoką skutecznością. Niewiele z nich ma jakiekolwiek potwierdzone przez badania naukowe działanie. Istnieją jednak także leki pobudzające pracę mieszków włosowych o działaniu potwierdzonym przez badania i często przepisywane przez dermatologów. Do środków takich należy minoksydyl (minoksidilum). Wysoką skutecznością cechuje się on jednak tylko u osób, u których łysienie jest mało zaawansowane.

Zobacz więcej  Innowacyjne rozwiązanie w regulowaniu otyłości przez założenie regulowanej opaski żołądkowej oraz jego wpływ na kontrolę wagi

Skuteczna jest także suplementacja witaminowo-mineralna. Dla pobudzenia aktywności cebulek włosowych istotne są zwłaszcza preparaty zawierające chrom.

Zakola u kobiet – sprawdzone domowe sposoby

Powstawanie zakoli wiąże się często z długotrwałym, nadmiernym tarciem w okolicach skroniowo-czołowych. Duże znaczenie mają także niekorzystnie działające na skórę głowy kosmetyki do włosów oraz intensywne zabiegi pielęgnacyjne (np. farbowanie włosów, trwała ondulacja). Podstawowym środkiem domowym zapobiegającym powstawaniu zakoli jest więc ochrona skóry głowy i niedopuszczanie do niszczenia cebulek włosowych. By unikać nadmiernego tarcia, należy zrezygnować z twardych grzebieni i szczotek na rzecz przyborów z miękkiego włosia naturalnego. Korzystny jest także spokojny sen w odpowiednio dobranej pozycji – należy unikać spania na boku.

Przy wypadaniu włosów nadmiar szamponów i odżywek częściej okazuje się szkodliwy, niż pomocny. Lepiej wybrać więc sposoby naturalne, takie jak maseczki do włosów z żółtkiem jaj lub mycie włosów w rumianku. Zalecanym także przez lekarzy domowym środkiem na walkę z zakolami jest olej rycynowy. Jego skuteczność opiera się na pobudzaniu produkcji kreatyny, istotne jest także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Osoby cierpiące na wypadanie włosów powinny unikać stresu, prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o zrównoważoną dietę. Szczególnie ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów.

Za sposób na walkę z zakolami można uznać także ich ukrycie. Fryzura z grzywka lub dobrze dobrana treska umożliwia zamaskowanie zakoli.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop