Blog

Jak pozbyć się punktów rubinowych?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Jak pozbyć się punktów rubinowych?

Punkty rubinowe to zmiany skórne, które mogą pojawić się prawie na każdej części ciała. Zwykle nie wymagają leczenia, ale mogą być przyczyną krwawienia, gdy dojdzie do ich przypadkowego rozcięcia lub rozdrapania.

Punkty rubinowe to inaczej rubinki, naczyniaki rubinowe, naczyniaki starcze i plamy De Morgana. Zwykle pojawiają się na ciele 30-latków i starszych osób. Ich czerwona barwa wynika z obecności wielu małych naczyń krwionośnych wewnątrz zmiany skórnej.

Naczyniak starczy nie powinien niepokoić pacjenta, chyba że jest częstą przyczyną krwawień lub zmieni się jego kolor, kształt albo rozmiar. Gdyby takie okoliczności miały miejsce, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ wymienione symptomy mogą oznacza nowotwór skóry.

Jak wyglądają naczyniaki rubinowe?

Punkty rubinowe zwykle są jasnoczerwone, mają okrągły lub jajowaty kształt i mały rozmiar – od wielkości główki od szpilki do 5 milimetrów wielkości. Niektóre naczyniaki starcze są gładkie i niemal równe z powierzchnią skóry, inne dość wypukłe. Najczęściej występują na tułowiu, ramionach i plecach. Krwawienie nie pojawia się bez powodu – zwykle wtedy, gdy pacjent podrapie, przytrze lub rozetnie punkty rubinowe.

Co powoduje, że naczyniaki starcze pojawiają się na ciele?

Dokładne przyczyny naczyniaków starczych nie są znane, ale ważną rolą mogą grać czynniki genetyczne. Sprawiają one, że prawdopodobieństwo wystąpienia zmian rubinowych u określonej grupy osób dorosłych jest wyższe niż u innych.

Naczyniak rubinowy często pojawia się w okresie, w którym w organizmie dokonują się zmiany hormonalne, przykładowo – w czasie ciąży, także ma miejsce nadmierna ekspozycja na środki chemiczne lub występują określone warunki medyczne.

Nie ulega wątpliwości, że istnieje korelacja między plamami De Morgana i wiekiem pacjenta. Zwykle pierwsze zmiany rubinowe pojawiają się wraz z osiągnięciem 30. roku życia i zwykle wraz z wiekiem są co raz większe i częstsze. Badania pokazują, że ponad 75% osób powyżej 75. roku życia posiada na swojej skórze przynajmniej jeden punkt rubinowy.

Czy nazwa „naczyniaki starcze” jest adekwatna?

Nazwa „naczyniak starczy” nie powinna zmylić pacjentów, ponieważ takie zmiany występują już w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Są to plamki lub grudki naczyniowe o kolorze od różowego do ciemnogranatowego. Powstały one na skutek proliferacji rozszerzonych naczyń krwionośnych. Co ważne, są one zmianami łagodnymi i nie ulegają zezłośliwieniu. Ich liczba może zwiększać się z wiekiem. Jeśli są usuwane, to głównie z powodów kosmetycznych.

Zobacz więcej  Objawy Covid-19 - jak je rozpoznać?

Czy punkty rubinowe powodują swędzenie?

Naczyniaki starcze są bezobjawowe i nie powinny powodować swędzenia. Jeśli pacjent zauważy objaw swędzenia lub pieczenia skóry w pobliżu punktów rubinowych, powinien zachować ostrożność, aby nie zadrapać naczyniaków. Może to skutkować uszkodzeniem zmiany skórnej i krwotokiem.

Należy pamiętać, że swędzenie skóry jest charakterystyczne dla chorób skóry, które nie mają związku z naczyniakami. Punkty rubinowe można, przykładowo, pomylić z:

 • alergią skórną,
 • trądzikiem różowatym,
 • suchą skórą,
 • półpaścem,
 • ospą wietrzną.

Jeśli świąd skór nie ustaje, a ponadto powoduje dyskomfort, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, aby ustalić właściwe leczenie.

Dlaczego kobiety w ciąży są bardziej narażone na powstawanie naczyniaków rubinowych?

Mimo że bezpośrednia powstawania naczyniaków jest nieznana, to wiadomo, że często pojawiają się u kobiet w ciąży. Badania pokazują, że zmiany hormonalne i wysoki poziom prolaktyny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, mogą stanowić przyczyny do rozwoju plam De Morgana w czasie ciąży. W takiej sytuacji zmiany na skórze często zmniejszają się lub znikają po porodzie.

Jaki jest udział czynników genetycznych w rozwoju naczyniaków?

Mimo że przyczyny nie są dobrze poznane, wiadomo, że te niewielkie czerwony punkty na ciele człowieka mogą mieć podłoże genetyczne. Częściej występują o osób, których rodzice lub dziadkowie zmagali się z podobnym problemem. Warto pamiętać, że są to zmiany niezłośliwe i rzadko przekształcają się w nowotwory złośliwe.

Jaki wpływ na powstanie naczyniaków rubinowych mają naczynia krwionośne?

Niestety, nie jest tak, że każde naczynie działa prawidłowo. Co więcej, jeśli na skórze człowiek pojawiają się punkty rubinowe, to znaczy, że coś źle działa w organizmie. Naczynko, które znajduje się blisko powierzchni skóry, może się rozszerzać. Jak jednak wiadomo, ścianki naczyń z wiekiem, stają się co raz słabsze i bardziej kruche. Jest proces znany jaki proliferacja. Jeśli płytkie naczynie dość mocno rozszerzy się, to w obrębie zmiany na skórze powstanie zgrubienie. Będzie to właśnie plama De Morgana.

O kilku przyczynach pojawiania się zmian na skórze już zostało napisane. Dość powszechnie wiadomo, że punkty rubinowe powstają wraz z wiekiem człowieka, ponieważ naczynia stają się co raz słabsze. Ponadto decydują tutaj hormony i czynniki środowisko, co jest powodem, że nie każdy człowiek ma naczyniaki, a jedynie niektórzy.

Zobacz więcej  Zmarszczki na szyi pod kontrolą

Do niewspomnianych dotąd czynników należy:

 1. nieprawidłowa dieta,
 2. używki,
 3. stres i przemęczenie,
 4. choroby,
 5. ekspozycja na promieniowanie UV.

Czy naczyniaki rubinowe można poddać leczeniu?

Najprawdopodobniej pacjent nigdy nie będzie musiał leczyć naczyniaków rubinowych. Warto za to pamiętać, że możliwe jest ich usunięcie. Niewątpliwie może pojawić się konieczność usunięcia naczyniaków starczych, gdy powodują dyskomfort lub zmiana skórna znajduje się w miejscach narażonych na otarcia lub uderzenia, skutkujące krwawieniem. Dziś w medycynie stosowane są różne metody, by usunąć punkty rubinowe.

Elektrokoagulacja

Jest to operacyjna metoda leczenia, w wyniku której zmiana skórna zostaje wypalona z zastosowaniem prądu doprowadzonego za pomocą małej sondy. Aby skorzystać z tej metody usuwania naczyniaków rubinowych pacjent musi mieć umieszczoną na ciele podkładkę uziemiającą, która ochroni resztę ciała przed działaniem prądu.

Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie konsultacji dermatologicznej. Lekarz stwierdzi, zmianę można usunąć tego typu metodą.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się:

 • stwardnienie skóry,
 • lekki obrzęk,
 • zaczerwienienie,
 • niewielkie zasinienie.

Objawy te ustępują po kilku godzinach. W miejscu usuniętej zmiany może pojawić się strupek, który znika w ciągu 5 – 21 dni.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu to:

 • ciąża, karmienie piersią,
 • rozrusznik serca,
 • metalowe części w organizmie,
 • nowotwory i stany po leczeniu nowotworów (5 lat),
 • antybiotyki (tydzień po zakończonej kuracji),
 • tendencje do tworzenia się keloidów (blizn przerosłych),
 • epilepsja, – zaburzenia krążenia i krzepnięcia (leki przeciwzakrzepowe),
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry (opryszczka, liszajec),
 • uszkodzenia skóry w miejscu wykonywania zabiegu.

Proces gojenia jest uzależniony od ogólnego stanu zdrowia (np. anemia wydłuża proces gojenia).

Kriochirurgia

Aby usunąć naczyniaki rubinowe, medycyna estetyczna wykorzystuje czasem także zamrażanie ciekłym azotem. Jest to metoda zapewniające niemal natychmiastowy powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania, ponieważ jest szybka i stosunkowo łatwa do przeprowadzenia.

Zabieg laserowy

Naczyniaki rubinowe są według tej procedury usuwane przy pomocy impulsowego lasera barwnikowego (PDL). Szczególnie dobrze ta metoda sprawdza się, gdy punkty rubinowe mają kolor czerwony. PDL to laser, którego wiązka energii ma żółtą barwę i która wydziela wystraczająco dużo ciepła, by zlikwidować wybrane punkty rubinowe. Ta technika jest szybka i wykonywana w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać na noc w szpitalu.

Zobacz więcej  Genioplastyka: plastyka brody jako rozwiązanie dla wystającej brody - wszystko, co musisz wiedzieć o operacji

Proponowane zabiegi różnią się między sobą m.in. czasem trwania, czasem powrotu pacjenta do pełnej funkcjonalności, a także większym lub mniejszym prawdopodobieństwem powstania blizn po zabiegu.

Czy zmiany rubinowe mogą odnowić się po usunięciu?

Jest możliwe, że mimo zabiegu usunięcia zmian na skórze, naczyniaki powrócą. Nie należy się jednak obawiać nawrotu, ponieważ nie świadczy on o tym, że coś złego dzieje się w organizmie.

Czy naczyniaki rubinowe można usuwać metodami domowymi?

Można spotkać się z wieloma informacjami, wskazującymi, jak pozbyć się punktów De Morgana w domu. Nie powinno się jednak testować na sobie takich metod. Są one nie tylko niebezpieczne, ale także nie mają stwierdzonej badaniami skuteczności, a więc mogą doprowadzić do licznych problemów zdrowotnych, jak np. zakażenia bakteryjne czy stany zapalne skóry.

Zioła na zmiany rubinowe również nie okazują się wartym zachodu sposobem na zmniejszenie ich widoczności. Po konsultacji z lekarzem mogą być jednak stosowane, głównie w tym celu, aby opóźnić procesy starzenia się organizmu oraz spowodować poprawę stanu zdrowia.

Kiedy szukać pomocy medycyny w leczeniu powstawania punktów rubinowych?

Jeśli pacjent zauważy zmiany w wyglądzie naczyniaków starczych, powinien umówić się na wizytę u lekarza. Jest to niezwykle ważne, aby lekarz spojrzał na każda zmianę skórną, która ulega modyfikacji. Pacjentowi wystarczy konsultacja nawet z lekarzem pracującym w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, który w razie potrzeby wyda skierowanie do specjalisty. Gdy lekarz zauważy niepokojące symptomy, będzie starał się przede wszystkim wykluczyć podejrzenie nowotworu skóry.

Lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu biopsji, co oznacza, że zmiana zostanie usunięta w znieczuleniu miejscowym, a a ona sama lub jej mały fragment szpital wyśle do badania celem postawienia diagnozy lub wykluczenia innych chorób.

Punktu rubinowe w perspektywie długoterminowej

To, co wiadomo z całą pewnością, to że punkty rubinowe nie znikną bez ingerencji lekarza, ale także jest bardzo mało prawdopodobne, aby były dla pacjenta źródłem problemów zdrowotnych. Mogą od czasu do czasu powodować krwawienie, jeśli zostaną podrażnione.

Jednakże, nie można zapominać, że zmiany skórne, których:

 • wielkość,
 • kształt lub
 • kolor

ulegają modyfikacji powinny zostać zbadane przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop