Blog

Hiperpigmentacja – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Hiperpigmentacja – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Hiperpigmentacja – co kryje się pod tym terminem?

Hiperpigmentacja skóry to przebarwienie spowodowane nadmiernym wytwarzaniem przez organizm składnika, który nazywa się fachowo melanina. Jest to naturalny składnik organizmu, który nadaje kolor oczom i włosom. Kiedy melanocyty nie działają prawidłowo, powoduje to powstawanie ciemnych plam na skórze. W niektórych miejscach może ich być za dużo lub są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika – może to powodować, że na skórze właściwej pojawią się nieregularne plamy o różnych kolorach.

Przebarwienia skóry to często złożony problem estetyczny. Ich powstawanie może mieć wiele przyczyn. Aby móc skutecznie usunąć zmiany barwnikowe, konieczna jest umiejętność identyfikacji tych zmian, zrozumienia mechanizmu ich powstawania oraz zdiagnozowania głębokości, na jakiej występują w tkance. Na tej podstawie dobiera się odpowiedni zabieg kosmetyczny, który pomoże zwalczyć przebarwienia skóry.

Hiperpigmentacja skóry może stanowić poważną przyczynę pogorszenia jakości życia. Jednak, co istotne, przebarwienia nie są bolesne, zwykle pojawiają się na częściach ciała wystawionych na działanie promieni słonecznych, powodując ciemniejszy odcień skóry. Dowiedzmy się zatem, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień.

Hiperpigmentacja – przyczyny powstawania

Nadmierna ekspozycja ciała na światło słoneczne

Hiperpigmentacja Światło słoneczne również dokłada się do powstania przebarwień. Promienie ultrafioletowe wnikają w głąb skóry, a przy dłuższej ekspozycji na słońce mogą trwale uszkodzić komórki produkujące melaninę. Nagromadzenie dużych ilości melatoniny nazywane jest hiperpigmentacją i może prowadzić do nieestetycznych plam i przebarwień.

Dodatkowo, przy zbyt dużej ilości ekspozycji na słońce, nie chronimy się dostatecznie przed ewentualnymi nowotworami skóry, którym ani kremy, ani kosmetyki nie będą już w stanie przeciwdziałać.

Przebarwienia po trądziku

Częstym powodem występowania przebarwień są również pozostałości po przebytym leczeniu trądziku lub łuszczycy, tak zwane zapalenie skóry. Pryszcze mogą ulec przebarwieniu, gdy staną się w stanie zapalnym. Melanogeneza – czyli produkcja pigmentu w skórze, jest zaburzona, a gdy melanina jest nadmiernie produkowana przez organizm, może doprowadzić do powstawania czerwonych plam.

Zobacz więcej  Wszystko co powinnaś wiedzieć o wolumetrii twarzy

Mimo wszystko, w przeciwieństwie do blizn, przebarwienia można łatwo usunąć, nawet domowymi sposobami.

Zmiany hormonalne

Inną przyczyną przebarwień jest również związana z wiekiem nierównowaga hormonalna. W tym wypadku hiperpigmentacja te występują najczęściej u kobiet. Zaburzenia hormonalne również mają niebagatelne znaczenie w sposobie funkcjonowania naszej skóry – mimo, że składnik ten posiada istotne funkcje, to jednak jego nadprodukcja melaniny jest czymś, co będzie wpływało na stopień i rozmieszczenie plam na naszym ciele. Predyspozycje genetyczne tak samo. Jeżeli melanina będzie produkowana w nadmiernej ilości, będzie to miało ogromny wpływ na przebarwienia.

Przebarwienia skóry w trakcie ciąży

Przebarwienia skóry są związane z melaniną, pigmentem, który określa kolor skóry. W czasie ciąży skóra jest bardziej podatna na powstawanie wyprysków z powodu nierównomiernego rozmieszczenia melaniny w naskórku.

Nadmierna ekspozycja latem na słońce a promieniowanie słoneczne

Dzisiejsza medycyna określa jasno, że promieniowanie słoneczne w zbyt dużej ilości ma negatywny wpływ na stan naszej skóry, oczywiście tylko w przypadku, jeżeli nie chronimy się wystarczająco przed promieniowaniem. Produkcja pigmentu odpowiadającego za występowanie przebarwień może być również spowodowana przez stosowaną antykoncepcję hormonalną.

Rodzaj przebarwień – jakie wyróżniamy?

Brązowe plamy na skórze mają różne pochodzenie i istnieje kilka rodzajów zmian pigmentacyjnych skóry:

Piegi

Piegi to małe brązowe plamki na skórze o średnicy kilku milimetrów. Gromadzi się w nim pigment skóry, zwany melaniną. Na skórze pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie UV: twarz, dekolt, grzbiety dłoni, przedramiona. Zmiany te częściej występują u osób o jasnej karnacji. Piegi na twarzy są często uważane za urocze, ale niektóre osoby decydują się na pozbycie się piegów poprzez zabieg laserowego wybielania piegów. To popularny zabieg medycyny estetycznej, który w zależności od nasilenia zmian może je rozjaśnić lub całkowicie wyeliminować.

Przebarwienia pozapalne

Przebarwienia pozapalne mogą mieć różną wielkość i kształt. Pojawiają się tam, gdzie istniał wcześniej stan zapalny. Zapalenie może być spowodowane różnymi rodzajami chorób skóry lub urazami (np. złymi praktykami ręcznego czyszczenia, bardziej inwazyjnymi zabiegami na tkankach).

Zobacz więcej  Korekta nosa jako najskuteczniejsza metoda na pozbycie się kompleksów i poprawę jakości życia

Przebarwienia pozapalne mogą być bardziej nasilone u osób o ciemniejszej karnacji. Hiperpigmentacja tego typu zwykle utrzymuje się pomimo ustania czynnika sprawczego i są widoczne jako ciemne plamy na skórze przez dłuższy czas (miesiące, a nawet lata) na skórze.

Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate, które określane są również jako plamy starcze są większe i ciemniejsze niż piegi. Ich powstawanie wiąże się z masową produkcją pigmentu skóry i wzrostem liczby komórek go produkujących – melanocytów. Są widoczne już w dzieciństwie i dotyczą całego organizmu, a także błon śluzowych. Są one również związane z promieniowaniem UV ze słońca.

Leczenie hiperpigmentacja – jakie są sposoby?

Sposobów na leczenie hiperpigmentacji jest wiele, dlatego połączenie tych paru sposobów jest w stanie z ogromnym prawdopodobieństwem zniwelować ciemne plamy, najczęściej w związku z występowaniem dużej ilości melaniny w organizmie.

Ochrona przed słońcem

Najważniejszą bronią w walce z przebarwieniami jest stosowanie kremów z filtrami UV przy każdej ekspozycji skóry na słońce. Na rynku dostępnych jest wiele kremów do skóry, które można stosować nawet jako bazę pod makijaż. Im wyższe oznaczenie przy takim kremie, tym wyższa jest ochrona skóry.

Promienie słoneczne również niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry, dodatkowo przez to skutki hiperpigmentacji mogą być jeszcze gorsze, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona w komórkach naskórka.

Jeżeli zaniedbamy ten aspekt, może się okazać, że nabawimy się plam barwnikowych. Zaburzenia barwnikowe zwykle tworzą dobrze zdefiniowane plamy, które mogą być: brązowe, lub podobne do skóry. Znamiona mogą mieć różne rozmiary i zwykle powstają tam, gdzie była długotrwała ekspozycja na słońce.

Kremy

Przy pomocy kremów lub innych kosmetyków jesteśmy w stanie złagodzić stany zapalne skóry. Istotny jest jednak ich odpowiednie dobranie tak, aby bardziej nie zaszkodziły naszej cerze. W tym celu najlepiej skonsultować się z dermatologiem bądź kosmetologiem przy okazji wykonywanego zabiegu, aby dobrał dla nas odpowiednie kosmetyki.

Suplementacja witaminą C

Sposobem na zmniejszenie przebarwień skóry jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty z witaminą C, która ma zdolność hamowania produkcji melaniny, dzięki czemu rozjaśnia cerę i usuwa plamy.

Zobacz więcej  Ginekologia estetyczna - moda czy konieczność?

Zabiegi kosmetyczne

Nie ma wątpliwości, że zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej dadzą najszybsze rezultaty. Dodatkowo przed zabiegiem warto skonsultować ewentualne obawy z kosmetologiem, który dobierze odpowiedni zabieg do kondycji naszej cery oraz uwzględni przy tym przyjmowane przez nas niektóre leki.

Warto jednak zdecydować się na zabiegi laserowe, które polegają na kontrolowanej liczbie mikrouszkodzeń i precyzyjnym ich rozmieszczeniu na skórze. Dzięki temu, że laser podgrzewa komórki pigmentowe i niszczy je – zabieg jest świetnym rozwiązaniem w przypadku hiperpigmentacji pozapalnej. Po zabiegu ślady po hiperpigmentacji zazwyczaj początkowo ciemnieją, ale bledną lub znikają po około 2 tygodniach.

Kolejnym zabiegiem, który warto rozważyć jest mezoterapia – metoda ta zyskuje na popularności, ponieważ pozwala wpływać na produkcję melaniny od wewnątrz. Substancje aktywne zawarte w koktajlu iniekcyjnym hamują ich powstawanie oraz rozjaśniają istniejące plamy. Zaleca się również stosowanie tego typu zabiegów profilaktycznie, aby zmniejszyć ryzyko powstania lub nasilenia się przebarwień w tym czasie.

Zabieg najlepiej powtarzać co parę tygodni. Korzyści z mezoterapii jest mnóstwo, między innymi dzięki temu zabiegowi martwy naskórek zostaje rozpuszczony, to koloryt skóry również ulega znacznej poprawie.

Peelingi chemiczne – kwasy

Kwasy to najczęściej stosowane peelingi chemiczne. Najpopularniejsze to kwas glikolowy, migdałowy, pirogronowy, salicylowy oraz azelainowy. Wybór odpowiedniego typu zależy od aktualnej pory roku i potrzeb naszej skóry. Jest to bardzo popularny zabieg w gabinetach kosmetycznych. Właściwe dobranie peelingu może przynieść doskonały efekt terapeutyczny, a dzięki tego typu zabiegom o właściwościach rozjaśniających jesteśmy w stanie odwrócić powstawanie hiperpigmentacji.

Powstawanie przebarwień to istotny problem, który wpływa na jakość życia i obniża pewność siebie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swoją skórę tu i teraz przy pomocy zabiegów oraz innych metod zapobiegania zjawisku, jakim jest hiperpigmentacja skóry.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop