Blog

Hifu – kiedy i na co można go stosować

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zabieg HIFU to coraz bardziej popularna praktyka z zakresu medycyny estetycznej. Na jej wykonanie decyduje się coraz więcej osób w bardzo różnym wieku. Skąd ta popularność? Z pewnością wpływa na nią wiele czynników, spośród których warto wymienić przede wszystkim bardzo duże bezpieczeństwo oraz potwierdzoną tysiącami opinii skuteczność. Bardzo wiele osób z pewnością doceni fakt, że jest zabieg wykonywany jest w całości bez użycia skalpela, jest więc całkowicie bezinwazyjny. Na czym więc opiera się zabieg HIFU? Do jego wykonania wykorzystywana jest jedynie technologia ultradźwięków, które zwiększają elastyczność skóry, wpływają na poprawienie jej napięcia, a co dla niektórych szczególnie istotne – redukuje także ilość tkanki tłuszczowej. W poniższym artykule znajdziesz kompleksowe informacje na temat wszystkich aspektów l

Czym jest zabieg HIFU?

HIFU to bardzo nowoczesny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który wykonywany jest przez najbardziej prestiżowe gabinety medycyny estetycznej. Jego popularność wynika z faktu rozlicznych zalet, które przyciągają coraz więcej zadowolonych pacjentów. Wiele osób podkreśla jego bezbolesność, niechirurgiczny charakter oraz minimalne ryzyko jakichkolwiek powikłań lub skutków niepożądanych.

HIFU to anglosaski skrót pod którym kryje się rozwinięcie high-intensity focused ultrasound. W wolnym tłumaczeniu można przełożyć to na intensywnie skupioną wiązkę fal dźwiękowych o bardzo dużym zasięgu. Głównymi aktorami tego nowoczesnego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej są ultradźwięki. Podczas procedury wykorzystana zostaje skoncentrowana wiązka fali ultradźwiękowej. Całe skupienie jej energii zostaje skoncentrowane na jednym fragmencie na obszarze ciała. Doprowadza ona do tego, że komórki rozpoczynają intensywny ruch i tarcie, które generuje bardzo wysoką temperaturę. W jego wyniku wewnątrz tkanek dochodzi do szeregu niewielkich poparzeń, które zajmują obszar od połowy do jednego milimetra. Chociaż na pierwszy rzut oka może brzmieć to niepokojąco, tego typu poparzenia nie tylko są niegroźne, ale wręcz mają dobroczynny wpływ na nasz wygląd. Pod skórą dochodzi bowiem do bardzo intensywnej regeneracji a tym samym do odbudowy stymulowanych poprzez dochodzących do uszkodzenia tkanek. Dodatkową zaletą jest fakt, że fale ultradźwiękowe mają moc docierania do bardzo głębokich warstw skóry. Sprawia to, że warstwy wierzchnie, w tym naskórek, pozostają nietknięte. Właśnie dlatego zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i nie pozostawia żadnych ran czy blizn.

Na jakiej zasadzie działa zabieg HIFU?

Dla wielu osób z pewnością istotne jest to w jaki sposób przebiega zabieg HIFU. Podczas jego przebiegu dochodzi do dwóch zjawisk o zakresie mechanicznym oraz termicznym. Obydwa mają bardzo duże znaczenie w kontekście efektów zabiegu. Zjawisko termiczne wynika z faktu, że poddawana wiązkom laserowym tkanka absorbuje ultradźwięki. W jej wnętrzu dochodzi do bardzo znacznego wzrostu temperatury (nawet do okolic sześćdziesiąciu – siedemdziesięciu stopni Celsjusza). W wyniku tego dochodzi do koagulacji tkanki. Zjawisko mechaniczne z kolei opiera się na tym, że wewnątrz komórek we fragmencie ciała, który poddawany jest zabiegowi, pojawiają się pęcherzyki gazu. To one powodują wzrost ciśnienia, a co za tym idzie niszczą strukturę komórki, która potem ma ulec regeneracji

Zobacz więcej  Levomine – recepta online

Zabieg HIFU może być wykonywany na różnych obszarach ciała, jednak pacjenci najczęściej decydują się na obszar twarzy i szyi. W jego konsekwencji zwiększa się produkcja elastyny oraz włókien kolagenowych. Ma to bardzo duże znaczenie dla wyglądu skóry oraz kształtu twarzy. Z pewnością staje się ona o wiele gładsza i nawilżona a jej struktura wydaje się o wiele bardziej zwarta i „gęsta”. Oprócz poprawy napięcia skóry możemy spodziewać się także innych przyjemnych konsekwencji zabiegu. Dla wielu osób bardzo ważna może okazać się znacząca i widoczna na pierwszy rzut oka redukcja zmarszczek – zarówno kurzych łapek, jak i tych, które powstały w wyniku palenia papierosów. HIFU pozwala na znaczące opóźnienie procesu starzenia się skóry, a przy tym wpływa znacząco na odmłodzenie owalu twarzy i zmniejszenie poziomu opadania policzków. Dodatkową zaletą z pewnością może okazać się widoczne zredukowanie rozstępów i blizn – na przykład tych po trądziku czy ospie.

Dla wielu niezdecydowanych osób z pewnością dużą rolę odegrają opinie pacjentów i lekarzy, które świadczą o bardzo dużej skuteczności zabiegu HIFU. Znaczna poprawa skóry może być widoczna już bezpośrednio po zabiegu. Na pełne efekty musimy poczekać mniej więcej przez okres około dziewięćdziesięciu dni, czyli trzech miesięcy. Wtedy właśnie kończy się proces regeneracji i tworzenia się nowego kolagenu.

Jakie są wskazania do zabiegu HIFU?

Zabieg HIFU najczęściej wykorzystuje się dla bezinwazyjnego liftingu skóry twarzy lub szyi. Metoda ta może jednak być stosowana także na obszary takie jak:

  • brzuch
  • talia
  • uda
  • ramiona
  • pośladki
  • kolana

Najczęściej deklarowanym celem wykonywania tego zabiegu jest zmniejszenie obecności tkanki tłuszczowej oraz wymodelowanie sylwetki. Bardzo często podnoszona jest także kwestia skorygowania lub całkowitej likwidacji niedoskonałości, takich jak blizny, rozstępy czy przebarwienia. Metoda HIFU bardzo popularnym rozwiązaniem wśród kobiet, które cierpią na nadmiar zwiotczałej skóry, szczególnie po porodzie lub po szybkiej i stosunkowo dużej utracie masy ciała.

Zobacz więcej  Jak rozszerzyć pory i pozbyć się zaskórników na nosie

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że metoda HIFU wykorzystywana jest w medycynie estetycznej od niedawna. Od wielu lat jednak stosowana jest w leczeniu takich przypadków jak mięśniaki macicy oraz różnego rodzaju nowotwory (na przykład nerek czy prostaty). Podobnie jak. w przypadku medycyny estetycznej, leczenie nowotworów metodą HIFU polega na wykorzystaniu wiązki o dużym natężeniu, która przenika do wnętrza guza. Podniesiona temperatura doprowadza do likwidacji komórek nowotworowych.

Kto nie powinien korzystać z zabiegu HIFU?

Tak jak w przypadku każdego innego zabiegu, nie tylko z zakresu medycyny estetycznej, metoda HIFU także posiada pewnego rodzaju przeciwwskazania. Przede wszystkim nie powinny decydować się na niego osoby chore na nowotwory oraz choroby serca. Przeciwwskazaniem są także choroby skóry, dermatoza oraz różnego rodzaju rany i otarcia. HIFU nie powinny podejmować się osoby ze skłonnością  do powstawania keloidów, nieustabilizowaną cukrzycą, padaczką oraz chorobami neurologicznymi. Przeciwwskazaniem mogą okazać się także różnego rodzaju przyjmowane leki. Przede wszystkim są to środki przeciwzapalne. Zabiegowi HIFU nie powinny poddawać się także kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby, które posiadają rozrusznik serca lub innego rodzaju metalowe implanty.

Szczególne przeciwwskazania dotyczą zabiegu HIFU wykorzystywanego na skórze twarzy. Nie powinno się wykonywać go przez okres dwóch tygodni od przebiegu innego zabiegu, w którym wykorzystano kwas hialuronowy czy botoks.

Jakie są skutki uboczne zabiegu HIFU?

Metoda HIFU uważana jest przez wielu ekspertów za jeden z najbardziej bezpiecznych zabiegów medycyny estetycznej. Jest on nie tylko bezbolesny, ale także nieinwazyjny. Właśnie dlatego skutki uboczne w jego przypadku są bardzo niewielkie. Często wspomina się o niewielkim zaczerwienieniu, które może utrzymywać się przez kilka godzin po zakończeniu zabiegu. Przez kilka dni może utrzymywać się lekka bolesność oraz nadwrażliwość w miejscu zbiegu. Niektóre osoby skarżą się także na szybko przemijającą bezsenność. Najbardziej dokuczliwym i jednocześnie najrzadszym potencjalnym skutkiem ubocznym jest parestezja zakończeń nerwowo-czuciowych.

Zobacz więcej  Sono Queen - żegnajcie opadające powieki

Przebieg zabiegu HIFU – co warto wiedzieć?

Metoda HIFU jest bardzo skuteczna, aby jednak była bezpieczna, powinna być wykorzystana wyłącznie w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Ta nowoczesna metoda wykorzystywana jest wyłącznie za pomocą najwyższej klasy sprzętu, który musi być obsługiwany przez profesjonalistów. W przeciwnym razie zabieg może być nie tylko nieskuteczny, ale także niebezpieczny dla zdrowia pacjenta. Nieodpowiednio dobrana wiązka może doprowadzić nawet do poparzeń kości.

Bezpośrednio przed dokonaniem zabiegu nasza skóra zostaje posmarowana specjalistycznym żelem. Dopiero potem osoba, która wykonuje zabieg przykłada do skóry urządzenie, które emituje fale ultradźwiękowe. Zabieg nie wymaga szczególnie długiej rekonwalescencji a tuż po jego wykonaniu możemy opuścić gabinet medycyny estetycznej.

Jak postępować po zabiegu HIFU?

Wiemy już, że zabieg HIFU jest bezbolesny i bezpieczny, wiele osób jednak zastanawia się, czy po jego zakończeniu należy zachowywać szczególną ostrożność oraz w jaki sposób postępować, aby nie zepsuć efektów. Przede wszystkim specjaliści zalecają, aby zachować szczególną ostrożność i nie podrażniać wrażliwej skóry. Niezalecane jest także złuszczanie skóry za pomocą peelingów. Do pielęgnacji warto wybrać raczej delikatne kosmetyki. W pierwszej dobie po zabiegu warto powstrzymywać się od dużego wysiłku fizycznego, warto także uważać z bardzo intensywnym śmianiem się czy mówieniem. Lekarze zwracają także szczególną uwagę na to, aby w ciągu miesiąca po wykonaniu zabiegu nie przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (za wyjątkiem paracetamolu).

Metoda HIFU to bardzo bezpieczny i nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, na który decyduje się coraz więcej kobiet, ale także mężczyzn. Szczególnie polecany jest osobom, które cierpią na nadmiar luźnej skóry – na przykład po ciąży lub bardzo szybkiej i intensywnej utracie wagi. Zwykle pierwsze efekty można zauważyć już po dobie od zabiegu, warto jednak zaznaczyć, że na pełne efekty musimy poczekać nawet trzy miesięcy, ponieważ dokładnie tyle trwa proces regenerowania się poddanych zabiegowi komórek. W zależności od potrzeb pacjenta zabieg może być wykonywany.

Wykorzystanie metody HIFU w medycynie estetycznej ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na skuteczny lifting skóry bez konieczności użycia skalpela, a co za tym idzie w sposób niemal całkowicie bezinwazyjny.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop