Blog

Domowe sposoby na gęste i zdrowe włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Gęste włosy

Zdrowe oraz gęste włosy to niewątpliwie marzenie wielu kobiet i mężczyzn na całym świecie. Są oznaką zdrowia, młodości, witalności i pięknie się prezentują. Niestety nie każdy może cieszyć się z walorów jakie dają gęste i grube włosy. Wiele osób każdego dnia boryka się z problemami związanym z cienkimi, łamliwymi oraz szybko przetłuszczającymi się włosami. Jest to duży problem dotyczący coraz większej części całej populacji ludzi. Osoby dotknięte tym problemem tracą pewność siebie i nieustannie poszukują nowych sposobów na zagęszczenie włosów i poprawę ich kondycji. Na szczęście powstało wiele metod na wzmocnienie włosów. Liczne płukanki, odżywki, wcierki, szampony mają za zadanie zregenerować włosy i poprawić ich wygląd. Przyczyn kłopotów z włosami może być wiele. Czasami zła kondycja włosów jest spowodowana nieprawidłową dietą, brakiem w organizmie odpowiednich witamin, a nawet nadmiernym stresem. Niestety cienkie, wypadające bądź przyklapnięte włosy mogą być także oznaką złego stanu zdrowia. Dlatego warto nie należy ignorować problemów związanych z włosami.

Stan skóry głowy, a gęste włosy

Każda kobieta posiadająca bujną i zadbaną fryzurę czuje się atrakcyjna. Niestety jedną z najczęściej występujących przyczyn złej kondycji włosów jest ich nieodpowiednia pielęgnacja. Prostowanie, suszenie, farbowanie, używanie nieodpowiednich kosmetyków – wszystko to ma ogromny wpływ na jakość włosów. Dlatego podstawą zdrowych włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja. Czasami cienkie, słabe włosy są uwarunkowane genetycznie. Na szczęście nawet i w takiej sytuacji istnieje szereg rozwiązań pomagających zwalczyć ten problem.

Każdy żyjący na świecie człowiek dziennie traci około 100 włosów. Jest to całkowicie naturalne zjawisko i nie powinno wzbudzać naszego niepokoju. Jednak w momencie gdy włosów zacznie wypadać więcej powinna zapalić się nam w głowie żółta ostrzegawcza lampka. Szybka interwencja i rozpoznanie problemu często pozwala uniknąć i zapobiec dalszej utracie włosów. Niemniej jednak jak wcześniej wspomniano przyczyn wypadania włosów i łysienia może być bardzo dużo. Jednym z najlepszych sposobów na ocenę stanu skóry głowy oraz kondycji włosów jest badanie trychologiczne.

Trychologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny mającą za zadanie określić przyczyny schorzeń skóry głowy powodujące wypadanie włosów. Odpowiednia weryfikacja problemu pomaga dopasować metody leczenia do indywidualnego schorzenia pacjenta i w efekcie pozbycie się problemu. Mianem trychologa określa się odpowiednio wykfalifikowanego specjalistę kosmetologa. Taka osoba zajmuje się badaniem przyczyn wypadania włosów. Niestety trycholog nie jest lekarzem, a co za tym idzie nie zajmuje się leczeniem farmakologicznym oraz leczeniem operacyjnym rozpoznanych problemów. Dlatego coraz częściej lekarze dermatolodzy decydują się na wyspecjalizowane szkolenia z trychologii. Otwiera to drzwi do większej ilości metod leczenia. Trychologia pomaga rozpoznawać oraz zwalczać między innymi takie schorzenia jak: łysienie, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry głowy, a nawet łupież.

Zobacz więcej  Zanieczyszczenie powietrza - wpływ na włosy

Badanie trychologiczne skóry głowy

Przeprowadzenie badania trychologicznego trwa około 30-60 minut i jest całkowicie bezbolesne. Cały proces badania składa się z kilku etapów:

 1. Szczegółowy wywiad z pacjentem: w pierwszej kolejności osoba przeprowadzająca badanie zadaje liczne pytania dotyczące między innymi: dotychczasowej pielęgnacji włosów, codziennej diety, przebytych niedawno chorób, alergii, a także trybu życia pacjenta.
 2. Badanie fizykalne: po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem trycholog przystępuje do badania fizykalnego. Specjalista ocenia objętość włosów, stan skóry głowy, sprężystość, łamliwość i grubość włosów.
 3. Trichoskopia: Jest to komputerowe badanie włosów oraz skóry głowy. Etap ten nie wymaga wyrywania włosów w celu uzyskania próbki do badań. Analizie podawane są: łodygi włosów, ujście mieszków włosowych oraz otaczająca je skóra. Natomiast trichogramu, czyli mikroskopowe badanie stanu cebulek włosowych wymaga pobrania próbek włosów. Przeważnie włosy do badania pobiera się z około 10 różnych miejsc na głowie i dokładnie bada się je pod mikroskopem.

Trycholog w swojej pracy używa elektronicznego mikroskopu oraz mikrokamer. Dzięki temu w trakcie badania specjalista jest w stanie określić fazę wzrostu, w której obecnie znajdują się włosy. W ten sposób są również wykrywane nieprawidłowości w budowie włosa. Dodatkowo specjalista w najbardziej problematycznych miejscach za pomocą mikrokamery wykonuje zdjęcia, które następnie są wysyłane do laboratorium w celu szczegółowej analizy.

Pacjent przed przeprowadzeniem badania trychologicznego nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Mimo to należy się dostosować do kilku zaleceń dzięki, którym będzie możliwa prawidłowa diagnoza. Przede wszystkim pacjent na 2-3 dni przed badaniem nie powinien myć głowy oraz stosować środków służących do stylizacji włosów. Może to zakłócić wyniki badania. Natomiast w sytuacji gdy włosy zostały poddane koloryzacji muszą mieć co najmniej 10mm odrost. Dodatkowo pacjent na badanie może zabrać z sobą aktualne badanie krwi wykazujące poziom poszczególnych witamin w organizmie. Udając się do gabinetu trychologa możesz także zapisać sobie jakie leki oraz suplementy diety stosowałeś w ostatnim czasie.

Przyczyny wypadania włosów

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn do jednych z najczęściej występujących czynników mających wpływ na osłabienie włosów i problemu skóry głowy należą:

 • długotrwały stres: codzienna obecność stresu wpływa destrukcyjnie na organizm, w tym na stan włosów.
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • zła bądź uboga w składniki odżywcze dieta: Wysoko przetworzona żywność wpływa negatywnie na włosy. To co spożywamy w codziennej diecie powinno być bogate w witaminy oraz minerały. Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta wpływa na poprawę stanu włosów i paznokcie, cera staje się zdrowsza i korzysta na tym cały organizm.
 • indywidualne predyspozycje genetyczne,
 • nieodpowiednia pielęgnacja: Nieodpowiednio dobrane szampony i odżywki mogą wywołać stany zapalne skóry, a w efekcie doprowadzić do wypadania włosów. Częste suszenie oraz używanie urządzeń modelujących włosy bardzo je wysusza i zwiększa ich łamliwość. Co więcej niektóre zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja, częste farbowanie osłabiają włosy.
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • łuszczyca skóry głowy,
 • choroba Addisona,
 • zatrucie metalami ciężkimi: Metalami ciężkim można zatruć się nieświadomie np. podczas jedzenia niektórych produktów spożywczych.
 • anemia: Jedną z przyczyn cienkich, wypadających włosów może być anemia inaczej zwana niedokrwistością.
 • zbyt wysoki lub zbyt niski poziom testosteronu,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • Trichotillomania: zaburzenie obsesyjno-kompulsywne,
 • cukrzyca, otyłość: Wszystkie choroby metaboliczne wpływają negatywnie na stan skóry głowy.
 • choroby układu nerwowego,
 • choroby tkanki łącznej,
 • łysienie plackowate: Jest to jedna z częstszy przyczyn utraty włosów.
 • choroby związane z nadczynnością oraz niedoczynnością tarczycy.
Zobacz więcej  Wypadanie włosów garściami - co oznacza intensywne wypadanie włosów i jakie są skuteczne sposoby na zapobieganie utracie włosów?

Jak mieć gęste włosy?

Jak mieć gęste włosy? To pytanie codziennie zadają sobie miliony osób na świecie. Gęste włosy to marzenie. Podstawową zdrowych włosów jest nasza codzienna rutyna. Przede wszystkim nawet bardzo przetłuszczających się włosów nie należy myć codziennie. Zbyt częste mycie osłabia i osusza strukturę włosa. W trakcie mycia włos traci swoją naturalna ochronę, czyli sebum wydzielane przez skórę głowy. Dlatego zaleca się mycie włosów co dwa dni bądź jeśli to możliwe rzadziej. Kolejnym ważnym aspektem podczas pielęgnacji włosów jest dobór temperatury wody w jakiej myjemy głowę. Zbyt wysoka temperatura niewątpliwie szkodzi włosom.

Gdy zamierzamy umyć włosy przed rozpoczęciem tej czynności warto rozczesać włosy. W ten sposób unikniemy trudnych do rozczesania splątań powstałych w trakcie mycia. Do umycia włosów należy stosować szampony oraz odżywki, które zostały przez nas wcześniej sprawdzone i mamy pewność, że nas nie uczulają. Obecnie na runku istniej ogrom specyfików na porost włosów. Są to wcierki, maski na włosy, płukanki, a ich zadaniem jest odżywienie oraz regeneracja włosów. W trakcie mycia każdy kosmetyk, także szampon i odżywka powinny zostać dokładnie spłukane. Bowiem pozostałości po nich mogą niepotrzebnie obciążać i osłabiać włosy. Natomiast po umyciu należy unikać mocnego wycierania i szarpania włosów ręcznikiem. Podczas suszenia można przegrzać oraz podrażnić skórę głowy, dlatego warto używać suszarki, która jest wyposażona w funkcję chłodnego nawiewu. Dysza suszarki powinna znajdować się co najmniej 30 cm od suszonego kosmyka włosów. Można również całkowicie zrezygnować z suszenia włosów za pomocą suszarki pozostawiając mokre kosmyki do samoistnego wyschnięcia. Wiele kobiet z długimi włosami po umyciu zawija na nich ręcznik w tak zwany turban. Niestety jest nie dobre rozwiązanie gdyż zmniejsza objętość włosów i powoduje mikrouszkodzenia w strukturze włosa.

Dobór kosmetyków stosowanych do pielęgnacji włosów powinien być dopasowany do ich indywidualnych właściwości i rodzaju włosów. Na przykład jeśli włosy są po koloryzacji zaleca się stosowanie szamponu stworzonego do ochrony włosów po takim zabiegu.

Zobacz więcej  Znieczulenie nasiękowe – w jaki sposób uśmierza ból?

Na kondycje włosów ma ogromny wpływ mają zbilansowane posiłki. Jesteśmy tym co jemy. Jeśli nasza codzienna dieta dostarcza organizmowi niezbędne składniki odżywcze funkcja wzrostowa włosa będzie prawidłowa. Witamina B, żelazo, biotyna, kwasy tłuszczowe Omega 3, białka – dieta bogata w te składniki sprawi, że nasze włosy staną się gęste i grube.

Domowe sposoby na gęste włosy i zdrowe włosy

Wiele osób nie chcąc korzystać z chemicznych preparatów na wzrost włosów decyduje się na domowe sposoby. Jest to dokonała alternatywa. Z naturalnych metod na piękne oraz zdrowe włosy korzystały nasze babki i prababki, które z zebranych przez siebie ziół własnoręcznie tworzyły preparaty wzmacniające włosów. Ponadto nawet w skład kosmetyków chodzą naturalne substancje dostępne dla każdego.

Oto kilka domowych sposobów na gęste i zdrowe włosy:

 • Płukanka z cytryny: idealna w walce przeciwko przetłuszczającym się włosom. Sporządzona na bazie cytryny domowa płukanka pomaga przywrócić skórze głowy prawidłowe pH oraz usuwa nadmiar sebum delikatnie oczyszczając włosy. Dodatkowo wzmacnia ich strukturę. Sposób przygotowania: sok z cytryny należy wycisnąć do dwóch szklanek wody. Następnie po umyciu wystarczy wypłukać włosy mieszanką, a po trzech minutach dokładnie spłukać letnią wodą. Efekty są już widoczne nawet po kilku pierwszych zastosowania płukanki. Najlepiej stosować ją systematycznie.
 • Olejek rycynowy: Idealny na porost włosów. Olejek rycynowy należy wetrzeć w skórę głowy na suche bądź wilgotne włosy, pozostawić go na włosach na około 20-40 minut, a następnie spłukać letnią wodą. Olejek doskonale wzmacnia osłabione cebulki włosów oraz pobudza je do wzrostu.
 • Płukanka bądź szampon z pokrzywy: Pokrzywa jest bardzo cenną rośliną. Zawiera wiele witamin i minerałów. Działa pozytywnie na szybkie wzmocnienie i porost włosów. Sposób przygotowania: 4-5 gałązek łodyg pokrzywy należy zalać wrzątkiem i pozostawić w nim do zaparzenia. Po upływie około 15 minut napar należy odsadzić i pozostawić aby przestygł. Gdy tak się stanie płukanka jest gotowa i należy umyć nią włosy.
 • Maseczka z mleka bądź miodu i drożdży: skuteczny sposób na wzmocnienie włosów oraz zahamowanie procesu ich wypadania. Sposób przygotowania: Ważne aby drożdże spożywcze należy dokładnie wymieszać z mlekiem lub miodem. Następnie wystarczy powstałą mieszankę systematycznie nakładać na wilgotne włosy. Maska nałożona na włosy po kilku lub kilkunastu minutach (w zależności od potrzeb) powinna zostać spłukana letnią wodą. Efekty kuracji są widoczne po kilku regularnych zastosowaniach. Maska poprawia wygląd włosów i jest świetnym sposobem na zwiększenie ich objętości.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop