Blog

Gradówka na oku – co warto wiedzieć?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Gradówka na oku – co warto wiedzieć?

Gradówka na oku to dość powszechny problem natury okulistycznej, który może dotknąć ludzi w różnym wieku. Pomimo, że gradówka na oku jest niewielka, jej obecność związana jest z bólem i pogorszeniem widzenia. Dobrze byłoby zatem mieć świadomość tego, jak rozpoznać gradówkę oka i w jaki sposób należy ją leczyć.

Przyczyny powstawania gradówki oka

Za powstanie gradówki oka, bezpośrednio odpowiadają bakterie bytujące na skórze. Schorzenie to powiązane jest z łojotokowym zapaleniem skóry, a także z dermatozą o nazwie trądzik różowaty. Ryzyko pojawienia się gradówki oka zwiększają również niektóre choroby o charakterze ogólnoustrojowym, takie jak na przykład cukrzyca typu drugiego. To wyjątkowo uciążliwe schorzenie okulistyczne dość często pojawia się także u osób uskarżających się na przewlekłe przemęczenie.

Gradówka na oku może pojawić się również u użytkowników soczewek kontaktowych, którzy nie zachowują podstawowych zasad higieny podczas ich wkładania do oczu. Problem ten może również dotknąć przedstawicielek płci pięknej, które codziennie wykonują makijaż na górnej powiece. Niestety, nie zawsze pamiętamy o tym, aby usunąć wszelkie pozostałości kosmetyków kolorowych ze skóry przed pójściem spać. Jeżeli nie chcemy, aby pojawiła się u nas gradówka oka, dokładne zmywanie makijażu musi wejść nam w nawyk. Bardzo pomocne mogą okazać się płyny micelarne, które można nabyć w każdej drogerii i aptece.

Jakie są objawy gradówki?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie są właściwie objawy gradówki oka. Przede wszystkim, warto mieć świadomość tego, że schorzenie to może wystąpić zarówno w obrębie powiek dolnych, jak i górnych. Pojawić może się niekorzystna zmiana ostrości widzenia, jak również nieprzyjemne uczucie ucisku. Dużych rozmiarów guzek może naprawdę mocno ograniczyć pole widzenia, dlatego warto właściwie zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie.

Jak rozpoznać gradówkę oka?

Gradówka na oku jest zazwyczaj dość prosta do rozpoznania. Lekarz okulista na pewno nie będzie miał problemu z postawieniem odpowiedniej diagnozy, ale dla laika może być to dość problematyczne. Schorzenie to może być bowiem pomylone z jęczmieniem.

Przede wszystkim, gradówka na oku przybiera postać niewielkich rozmiarów guzka, który wypełnia krwisto-ropna treść. Średnica gradówki nie przekracza zazwyczaj 7 milimetrów. Jak już zaznaczono wyżej, guzek może pojawić się na górnej bądź dolnej powiece. Bezpośrednią przyczyną powstania gradówki jest zatkanie ujścia gruczołu Meiboma. Nietrudno zgadnąć, że zastój wydzieliny skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego tkanek oczodołu.

Zobacz więcej  Diamilla – recepta online

Co ciekawe, zarówno gradówka na górnej, jak i na dolnej powiece, nie powoduje początkowo dolegliwości bólowych. Gdy guzek zaczyna zwiększać swój rozmiar, pojawia się jednak zaczerwienienie, a także bolesne zgrubienie powieki.

Czy gradówka oka jest zaraźliwa?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czy gradówka na oku jest zaraźliwa, czy też nie. Niestety, to schorzenie okulistyczne należy do tych, którymi możemy się zarazić. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że za powstanie gradówki odpowiedzialne są zazwyczaj bakterie gronkowca. Nietrudno zgadnąć, że przenoszą się one w sposób wyjątkowo łatwy. Jeżeli chcemy uniknąć zarażenia się gronkowcem i przeniesienia go w okolice oczu, musimy przykładać dużą wagę do higieny osobistej. Nade wszystko unikajmy dotykania oczu brudnymi rękoma. W miejscach publicznych, warto mieć przy sobie jakiś żel antybakteryjny. Starajmy się przemywać nim dłonie po wyjściu ze sklepu spożywczego, jak również po opuszczeniu środków transportu publicznego. Niestety, mimo że gradówka częściej występuje u osób nieprzestrzegających zasad higieny osobistej, nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do tego, że ten problem nas nie dotknie. Niemniej jednak, dbanie o higienę brzegów powiek oraz rąk każdego dnia, znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się gradówki.

Leczenie gradówki domowym sposobem

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak przeprowadzić leczenie gradówki domowym sposobem. Czy jest to w ogóle możliwe bez robienia sobie krzywdy? To zależy. Na pewno nie powinno się podejmować prób wyciskania gradówki. Może to doprowadzić do zwiększenia obrzęku powieki, a także do powstania widocznych blizn.

Na szczęście, istnieją całkiem skuteczne, domowe metody, które przyniosą ulgę. Przede wszystkim, warto przykładać się do codziennej higieny oka. W aptekach dostępne są specjalne płyny przeznaczone do starannego oczyszczania brzegów powiek. Dobrym pomysłem będą także masaże powiek oraz ciepłe okłady. Należy jednak dbać o to, aby kompresy nie były zbyt gorące. Skóra powiek jest bowiem wyjątkowo delikatna i skłonna do podrażnień. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że robienie ciepłych okładów pomoże tylko i wyłącznie wówczas, gdy będziemy to robić kilka razy dziennie.

Zobacz więcej  Odkrywając potęgę cynku: właściwości i działanie tlenku cynku w kosmetyce na trądzik 

Jeżeli ani masaż powiek, ani regularne przepłukiwanie oczu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, koniecznie należy udać się do okulisty w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nieleczona gradówka oka może mieć dla nas bardzo przykre następstwa.

Co robić, jeśli objawy utrzymują się?

Jeżeli gradówka oka nie ustępuje samoistnie, należy udać się do lekarza. Najlepiej, jeśli będzie to oczywiście okulista. Specjalista przeprowadzi badanie oka w lampie szczelinowej oraz zbierze pełny wywiad od pacjenta. Może zalecić stosowanie maści na receptę, które będą miały za zadanie zwalczyć przewlekłe zapalenie. Jeżeli występują schorzenia dodatkowe, takie jak trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry, lekarz powie co robić, aby skutecznie je zwalczyć.

Gradówka na oku – leczenie chirurgiczne

Mimo, że gradówka na oku jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości skóry powiek, nie zawsze udaje się ją wyleczyć przy pomocy tych mniej inwazyjnych sposobów, takich jak na przykład stosowanie maści. Czasami trzeba pomyśleć o zabiegu chirurgicznym. Na szczęście, nie jest on zazwyczaj konieczny w przypadku małych zmian. Jeśli jednak obrzęk powieki nie zmniejsza się bądź doszło do podrażnienia gałki ocznej, zabieg chirurgiczny będzie najprawdopodobniej niezbędny. W przeciwnym razie, może dojść do trwałych zaburzeń widzenia.

Zabieg chirurgiczny w przypadku leczenia gradówki nie jest na szczęście jakoś szczególnie skomplikowany. Co ważne, jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu. Bez względu na to, czy gradówka występuje na powiece górnej, czy dolnej, zabieg trwa nie więcej niż pół godziny. Jeśli zmiana jest niewielka, usunięcie zalegającej wydzieliny nie jest trudne. Jeżeli jednak gradówka w obrębie powieki jest spora, zabieg może być dłuższy i nieco bardziej skomplikowany.

Ze względu na to, że zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjent może odczuwać dyskomfort dopiero po kilku godzinach od jego wykonania. Jeżeli gradówka występowała na dolnej powiece oka, ewentualne dolegliwości bólowe nie powinny być dotkliwe. Nieco większy dyskomfort powodować może ranka na górnej powiece. Niemniej jednak, bez względu na lokalizację gradówki, miejsce poddane zabiegowi goi się szybko. Aby przyśpieszyć proces regeneracji, lekarz zaleca najczęściej suszenie oka suchym ciepłym powietrzem.

Zobacz więcej  Chirurgia plastyczna, czyli wszystko to, co musisz o niej wiedzieć

Trwałe blizny po chirurgicznym zabiegu usunięcia gradówki należą do rzadkości. Niemniej jednak, nie można wykluczyć tego problemu w stu procentach, zwłaszcza jeśli gradówka była zaawansowana. Na szczęście, istnieją metody pozwalające na zmniejszenie widoczności ewentualnych blizn.

Powikłania – nieleczona gradówka

Bez względu na to, na której powiece powstaje gradówka, problemu tego nie można bagatelizować. Jeżeli domowe leczenie gradówki nie przynosi efektów, z wizytą u okulisty zwlekać nie wolno. Powikłania nieleczonej gradówki mogą być bowiem bardzo poważne. Może dojść na przykład do rozwoju stanu zapalnego oczodołu, a nawet do ogólnego zakażenia organizmu. Poza tym, im później podjęte leczenie gradówki, tym większe prawdopodobieństwo tego, że antybiotykoterapia nie wystarczy i skończy się na zabiegu chirurgicznym. To zaś wiąże się z o wiele większym dyskomfortem niż stosowanie maści o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Co robić, jeśli gradówka oka nawraca?

U większości osób, gradówka na oku jest problemem, który pojawia się raz i po wyleczeniu nie nawraca. Niestety, niektórzy borykają się z tym schorzeniem wyjątkowo często. Jeżeli należymy do osób często zmagających się z gradówką, należy poinformować o tym swojego lekarza okulistę. Może on zalecić badania, które pozwolą na odkrycie przyczyny częstego stanu zapalnego. Być może zmagamy się z trądzikiem różowatym bądź z łojotokowym zapaleniem skóry? A może pożyczamy innym swoje kosmetyki do makijażu, takie jak tusz do rzęs czy cienie? Jeżeli tak, należy jak najszybciej skończyć z tym nawykiem. Warto także przebadać się pod kątem schorzeń pogarszających ogólną odporność organizmu. Mowa tu między innymi o cukrzycy typu drugiego, czy o niektórych schorzeniach autoimmunologicznych. Nawracające gradówki mogą bowiem wiązać się z poważnym zagrożeniem dla naszego narządu wzroku.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop