Blog

Gaz rozweselający- czym jest i jak działa?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Gaz rozweselający- czym jest i jak działa?

Gaz rozweselający to mieszanina tlenu i podtlenku azotu. Sedacja wziewna wykonywana jest głównie podczas zabiegów stomatologicznych. Zastosowanie gazu rozweselającego to bezpieczny sposób na znieczulenie czy uspokojenie pacjentów, którzy obawiają się leczenia zębów. Gaz podawany jest przez specjalną maskę. Sedacja z użyciem podtlenku azotu sprawia, że pacjent czuje się mniej zestresowany, odprężony, a przy tym może odczuwać mniejsze dolegliwości bólowe.

Czym jest i jak działa gaz rozweselający?

Sedacja wziewna polega na wdychaniu tlenu z podtlenkiem azotu, zwanym także jako gaz rozweselający. Jak działa gaz rozweselający? Dzięki niemu, leczenie zębów staje się dla pacjenta mniej uciążliwe. Dochodzi do redukcji stresu związanego z zabiegami stomatologicznymi. Pacjent odczuwa stan odprężenia i relaksu. Zastosowanie gazu rozweselającego jest bezpieczne, co ważne podanie środka rozweselającego może być powtarzane. Na gaz ten nie można się bowiem uodpornić. Sedacji wziewnej poddawani są dorośli, ale także młodsi pacjenci. Podtlenek azotu sprawdza się u wszystkich osób cierpiących na dentofobię.

Zaletą sedacji wziewnej jest to, iż pacjent zachowuje przez cały czas trwania zabiegu swoją świadomość, a więc może współpracować z dentystą. Podtlenek azotu jest bezpiecznym środkiem, który nie wywołuje właściwie skutków ubocznych. Jest to związane z tym, iż gaz ten nie odkłada się w organizmie i zostaje wydalony w niezmienionej postaci. Nie doprowadza więc do uzależnienia czy trwałych zmian w ciele. Użycie gazu rozweselającego jest więc też możliwe u dzieci. Jego efekty ustają już po 5 minutach od zdjęcia maseczki, wówczas pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym?

Zabieg z użyciem sedacji wziewnej polega na podaniu tlenku azotu poprzez założenie na nos pacjenta specjalnej maski. Kiedy gaz zacznie działać stomatolog może podać pacjentowi znieczulenie i przystąpić do leczenia zębów. Działanie gazu ustępuje po 5 minutach o od zakończenia inhalacji, wówczas pacjent odzyskuje pełną świadomość. Gaz rozweselający może być wykorzystywany już u najmłodszych osób w wieku powyżej 3 roku życia. Ważne jest to, aby dziecko nawiązywało kontakt i współpracowało ze stomatologiem. Stosowany gaz rozweselający jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i życia dziecka. Ważne jest jednak to, aby podtlenku azotu nie używać na siłę, aby dziecko nie doznało urazu psychicznego w gabinecie dentysty. Mogłoby to go zrazić do odbywania kolejnych wizyt.

Zobacz więcej  Liposukcja klasyczna - przygotowania do zabiegu

Sedacja wziewna gazem rozweselającym- komu jest polecana?

Efekty stosowania gazu rozweselającego są bardzo dobre zwłaszcza u osób, które odczuwają silny lęk przed zabiegami dentystycznymi. Co ważne, przed podaniem gazu rozweselającego dobierana jest jego dawka. Stomatolog jest w stanie spłycać czy też zwiększać powoli stan zrelaksowania pacjenta. Po podaniu gazu rozweselającego lekarz może też łatwiej podać zastrzyk znieczulający, gdyż podtlenek azotu zmniejsza odczuwanie bólu, w tym nakłucia. Działanie gazu rozweselającego sprawdza się także u tych najmłodszych. Rodzice muszą jednak wyrazić zgodę na jego podanie, a maluch musi współpracować z lekarzem. Dentysta po podaniu gazu rozweselającego może bez trudu pozbyć się kamienia nazębnego, rozpocząć leczenie próchnicy i wypełnić ubytki w zębach.

Gaz rozweselający- jakie ma zalety?

Gaz rozweselający ma liczne zalety. Przede wszystkim:

 • gwarantuje przyjemne uczucie zrelaksowania, odprężenia i odstresowania,
 • zmniejsza odczuwanie bólu,
 • może być wykorzystywany u pacjentów powyżej 3 roku życia,
 • pozostawia pacjenta w stanie świadomości, co pozwala mu na współpracę z lekarzem,
 • jest bezpieczny i nie uzależnia,
 • nie odkłada się w organizmie i jest z niego szybko usuwany,
 • jest wydychany w tej samej formie,
 • jego działanie ustępuje już po 5 minutach,
 • nie wywołuje reakcji alergicznej,
 • nie można się na niego uodpornić,
 • niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Gaz rozweselający u dentysty

Podtlenek azotu wykorzystywany jest on dłuższego czasu, przeszedł dokładne badania i jak wiadomo, jest on bezpieczny dla zdrowia człowieka. Gaz znalazł zastosowanie przede wszystkim w wielu gabinetach dentystycznych. Jest on wybawieniem dla osób, które czują silny stres i lęk przed wizytą u dentysty. To sposób radzenia sobie z dentofobią, która dotyka wielu osób i to w różnym wieku. Podtlenek azotu obniża aktywność układu nerwowego, jednakże jego podanie nie skutkuje utratą świadomości. Działa w sposób całkowicie odwracalny. Efektem jego działania jest rozluźnienie bez zniesienia odruchów. Pacjent swobodnie oddycha, przełyka, a także mówi. Jest w pełni świadomy wykonywanego zabiegu i może współpracować ze stomatologiem. Leczenie zębów nie jest przy tym dla niego dyskomfortowe. Odczuwa relaks, błogi stan i odprężenie. Jest też w doskonałym nastroju. Aby zatrzymać jego działanie, należy podać pacjentowi czysty tlen przez ok. 5 minut. Zastosowanie gazu rozweselającego w gabinecie stomatologicznym wymaga właściwego wyposażenia. Właśnie dlatego wizyta z jego użyciem będzie oczywiście droższa od tej standardowej.

Zobacz więcej  Kaniula - główna rola w zabiegach medycyny estetycznej

Gaz rozweselający u dentysty dla dzieci

Gaz rozweselający może być wykorzystywany także u dzieci. To chętnie wybierane rozwiązanie, która umożliwia wykonane wszelkich niezbędnych czynności leczniczych w jamie ustnej tych najmłodszych. Jego podanie jest bezbolesne, a więc akceptowalne przez dzieci. Sedacja u młodszych pacjentów działa w ten sam sposób co u dorosłych. Powoduje odprężenie i pozbywa się lęku przez leczeniem zębów i samą osobą dentysty. Oprócz tego odpowiada za pojawienie się zjawiska niepamięci wstecznej, a więc dzieci nie powracają swoimi wspomnieniami do chwili zabiegu. Zdarza się, iż mieszanka podtlenku azotu i tlenu doprowadza do pojawienia się marzeń sennych u dzieci. Właśnie dlatego rodzice często określają ją jako gaz usypiający. Inhalacja gazem daje szybki efekt i eliminuje uczucie strachu najmłodszych, przez które lekarz nie byłby w stanie wykonać żadnych czynności.

W jaki sposób przygotować dziecko do znieczulenia gazem rozweselającym?

Przede wszystkim dziecko nie powinno jeść na ok. 3 godziny przez zabiegiem oraz nic pić na ok. 2 godziny przed wizytą u dentysty. W czasie wizyty u dentysty dziecko zawsze musi być w towarzystwie osoby dorosłej. Nie powinno się mu zakładać niewygodnych, zbyt przylegających do ciała ubrań. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, po podaniu gazu rozweselającego nie powinny one w tym samym dniu prowadzić pojazdów mechanicznych.

Gaz rozweselający w trakcie porodu

Gaz rozweselający znajduje zastosowanie nie tylko w gabinetach stomatologicznych. Jest on wykorzystywany również w czasie porodu, chociaż w Polsce jest to akurat rzadkość. W krajach europejskich sięga się po niego jednak dosyć chętnie. Wybierają go kobiety, którym zależy na bezpiecznym środku znieczulającym. Według danych jest on bezpieczniejszy od innych, popularnych sposób na znieczulenie kobiety. Co ważne, gaz rozweselający jest korzystny dla samej kobiety, jak i przyjazny dziecku. Poród z podtlenkiem azotu to sposób na uczucie komfortu. Nie oddziałuje on w żaden sposób na samą akcję porodową. Nie obniża poziomu tlenu we krwi czy też nie doprowadza do rozkurczania macicy. Lekarze radzę, aby gaz rozweselający wdychać najlepiej na początku albo przed samym skurczem.

Zobacz więcej  Domowe sposoby na ujędrnienie skóry twarzy: jak poprawić elastyczność i zlikwidować opadający owal twarzy przy użyciu skutecznych kosmetyków

Gaz rozweselający u dentysty a bezpieczeństwo

Gaz rozweselający zarówno jeśli chodzi o osoby dorosłe, jak i dzieci, jest w pełni bezpieczny. Specjaliści twierdzą nawet, iż jest on bezpieczniejszą opcją od innych klasycznych środków znieczulających. Jest on wybierany między innymi w sytuacji, kiedy lekarz stwierdza pewne przeciwwskazania do narkozy. Podczas używania podtlenku azotu, specjalny aparat dba o jego odpowiednią podaż. Mieszanka tlenu i gazu usuwana jest z organizmu już w ciągu 30 minut. Znany na całym świecie gaz rozweselający jest skutecznym sposobem na redukcję stresu związanego z zabiegami dentystycznymi. Mieszanka  N₂O/O₂ jest dobrze znana, tak samo, jak jej działanie. Jest ona często stosowana jeszcze przed podaniem środka znieczulającego.

Przeciwwskazania do stosowania gazu rozweselającego

Gaz rozweselający jest uznawany za bezpieczny sposób na pozbycie się lęku i stresu towarzyszącym wizycie u dentysty. Znane są jednak pewne przeciwwskazania do jego podania. Zalicza się do nich takie czynniki jak:

 • przerost migdałków,
 • pacjentów z porfirią,
 • choroby psychiczne,
 • stwardnienie rozsiane,
 • ciężkie choroby płuc.

Skutki uboczne zastosowania gazu rozweselającego

Gaz rozweselający może doprowadzać do wystąpienia pewnych skutków ubocznych, tak samo, jak każdy inny środek. Należy jednak podkreślić to, iż występują one bardzo rzadko. Po inhalacji mieszaniną podtlenku azotu i tlenu pacjent może skarżyć się na uczucie mrowienia, mdłości, senność czy zawroty głowy. W rzadkich przypadkach dochodzić może do utraty przytomności. U dzieci sedacja wziewna tym gazem może skutkować nudnościami i wymiotami. Co ważne, gaz rozweselający może wchodzić w reakcję z pewnymi lekami, a więc należy poinformować stomatologa o wszelkich przyjmowanych przez siebie substancjach.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop