Blog

Zabieg Fotona 4D to laserowy lifting twarzy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Jednym z głównych obszarów zainteresowania współczesnej medycyny estetycznej jest spowolnienie procesów starzenia i odwracanie jego pierwszych oznak. Z wiekiem zmniejsza się zawartość kwasu hialuronowego w skórze oraz osłabiają się włókna kolagenowe i elastynowe, co powoduje zwiotczenie i  utratę elastyczności skóry, a w końcu powstanie zmarszczek – najbardziej widocznej oznaki starzenia się. O zachowanie młodości najlepiej zacząć starać się jak najwcześniej, dopóki zmiany dopiero się zaczynają się pojawiać lub jeszcze są niewidoczne. Proces rozpoczyna się już po 25 roku życia, dlatego w swoją cerę warto inwestować jeszcze przed trzydziestymi urodzinami.

Nowoczesne zabiegi odmładzające powinny być komfortowe dla pacjenta i jak najmniej inwazyjne. Brak widocznego podrażnienia i łuszczenia skóry oraz innych niepożądanych skutków ubocznych jest bardzo istotny dla pacjentów, którzy nie mają czasu na kilkudniową rekonwalescencję po zabiegu. Współczesne technologie wychodzą na przeciw potrzebom klientów i nie wymagają poświęcania wielu godzin na zabiegi pielęgnacyjne.

Fotoodmładzanie T3 – czym jest?

Jednym z takich zabiegów jest, zyskujące coraz większą popularność, fotoodmładzanie T3. Skąd pochodzi jego nazwa i jaką technologię wykorzystuje?

Fotoodmładzanie T3 to zabieg pielęgnacyjny, który za pomocą wiązki lasera dociera do głębokich warstw skóry i pobudza procesy regeneracyjne. Nazwa zabiegu wiąże się z angielskimi nazwami 3 efektów, które zapewnia:

 1. Tightness – napięcie skóry
 2. Tone – wyrównanie kolorytu cery
 3. Textur – wygładzenie powierzchni skóry.

Wszystkie te 3 elementy składają się na kompleksową poprawę kondycji skóry, nie tylko przez usunięcie pierwszych efektów starzenia, ale też innych drobnych niedoskonałości.

Mechanizm działania

Fotoodmładzanie T3 jest przeprowadzane z użyciem urządzenia o nazwie Fotona SP, które wykorzystuje lasery Nd:YAG i Er:YAG. Podczas tego zabiegu stosuje się laser Nd:YAG. Wysoka skuteczność wynika z jego właściwości, ponieważ jest to laser o najgłębszych możliwościach penetracji, wśród laserów dostępnych na rynku. Docierając do głębokich warstw skóry, laser tworzy mikrouszkodzenia, które stymulują organizm do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Tkanki traktują celowe uszkodzenia podobnie jak zranienia, co rozpoczyna gojenie i powstawanie nowych komórek na miejsce starych. Ten mechanizm jest wykorzystywany nie tylko w zabiegach z użyciem lasera, ale też np. mikrodermabrazji. Zabieg fotoodmładzania T3 jest często porównywany do mikrodermabrazji, ze względu na podobne efekty, jednak jego znaczną przewagą jest brak złuszczania naskórka. Nie każdy pacjent ma możliwość brania urlopu do zakończenia negatywnych skutków zabiegu, dlatego warto zdecydować się na techniki nieablacyjne, czyli nie powodujące łuszczenia wierzchnich warstw skóry.

Zobacz więcej  Diety na zdrowe włosy

Oprócz powodowania mikrouszkodzeń, światło lasera jest absorbowane przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Powoduje to zmniejszenie widoczności poszerzonych naczynek. Kolejnym efektem jest zwiększenie temperatury tkanek, które pobudzane są w ten sposób do większej produkcji włókien kolagenowych oraz kurczenia tych istniejących. Zmniejszanie się z wiekiem ilości kolagenu w organizmie to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry, dlatego odwracanie tego procesu pozwala na pogrubienie, wygładzenie i ujędrnienie cery.

Wskazania do zabiegu

Zabieg fotoodmładzania T3 jest głównie skierowany do osób zauważających pierwsze oznaki starzenia, ale nie jest to jego jedynie zastosowanie. Laser pomoże się uporać także z przebarwieniami, rozszerzonymi naczynkami, rumieniem, widocznymi porami i bliznami potrądzikowymi. Dzięki zwiększaniu produkcji kolegenu jest skuteczny w profilaktyce pierwszych zmarszczek. Zabieg będzie pomocny również u pacjentów ze zmęczoną i poszarzałą cerą. Po sezonie letnim, laser pomoże usunąć przebarwienia posłoneczne po opalaniu i piegi. Można go polecić dla osób zapracowanych, nie mogących sobie pozwolić na długotrwałe serie zabiegów i nieestetyczne efekty uboczne. Po zabiegu fotoodmładzania T3 już następnego dnia można wrócić do swoich codziennych aktywności, bez większych ograniczeń.

Przygotowanie do fotoodmładzania T3

Przygotowanie do zabiegu jest bardzo proste, ponieważ zawsze poprzedza go wizyta u lekarza specjalisty, który wykluczy wszystkie możliwe przeciwwskazania i doradzi pacjentowi jak się przygotować. Najważniejsze jest powstrzymanie się od opalania (na słońcu, w solarium) przez miesiąc poprzedzający zabieg, ponieważ mogłoby to wywołać nieestetyczne przebarwienia. Przez ten czas zalecane jest używanie kremów z wysokim filtrem UV (minimum 30 SPF). Jeżeli pacjent przyjmuje leki fotouczulające, należy odstawić je 7 dni przed fotoodmładzaniem T3. Przez poprzedzający tydzień nie należy także wykonywać żadnych peelingów. Dzień przed zabiegiem nie powinno się spożywać alkoholu pod żadną postacią.

Jak wygląda zabieg?

Czas trwania fotoodmładzania T3 to około 30 minut, jeżeli zabieg jest wykonywany tylko na twarzy oraz około 45 minut, jeśli obejmuje też szyję. Przez swoją niewielką inwazyjność jest całkowicie bezbolesny. Rozpoczyna się od nałożenia na twarz pacjenta specjalistycznego żelu chłodzącego, dzięki któremu nie występują obrzęki. Następnie, za pomocą głowicy lasera, jego wiązka jest emitowana do głębokich warstw skóry w krótkich seriach, których długość zostaje dobrana przez lekarza podczas konsultacji. Fotoodmładzanie T3 należy powtarzać co 2-4 tygodnie. Ilość serii zależy od stopnia zaawansowania problemu, jednak zazwyczaj 5-6 zabiegów daje zadowalające pacjenta efekty.

Zobacz więcej  Kiedy warto się zdecydować na lifting twarzy ?

Zalecenia po fotoodmładzaniu T3

Negatywne skutki związane z zabiegiem są niewielkie i mało uciążliwe dla pacjenta. Może pojawić się niewielkie zaczerwienienie i obrzęk, które znikają w ciągu jednego dnia. Jest to zabieg nieablacyjny, czyli nie wiążacy się z intensywnym łuszczeniem skóry. Zazwyczaj jest ono całkowicie niewidoczne, w nielicznych przypadkach może pojawić się drobne złuszczanie naskórka. Fotoodmładzanie T3 nie wiąże się z dużymi ograniczeniami po zabiegu. Najważniejszą kwestią jest ostrożność w ekspozycji na słońce, czyli stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Należy także zadbać o skórę za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Poleca się intensywne nawilżanie oraz stosowanie witaminy C, np. w postaci serum. Można również włączyć doustną suplementację tej witaminy. Do powyższych zaleceń powinno się stosować przez pierwsze 4 tygodnie po zabiegu. Z codziennej pielęgnacji przed i po zabiegu zaleca się wykluczyć kosmetyki na bazie alkoholu, ponieważ mogą spowodować wysuszenie skóry.

Efekty zabiegu

Szybkość pojawienia się efektów jest zależna od tego, czego oczekujemy. Usunięcie przebarwień, rozjaśnienie skóry, zwężenie porów, oczyszczenie skóry trądzikowej i likwidacja widocznych naczynek są widoczne od razu po zabiegu. Na ujędrnienie i odmłodzenie trzeba jednak zaczekać dłużej, ponieważ produkcja nowych włókien kolagenowych jest procesem, który nie zachodzi w ciągu kilku godzin. Pełne efekty można zaobserwować dopiero po 6-12 miesiącach. Na skuteczność zabiegu wpływają również indywidualne czynniki, takie jak wiek, stan zdrowia oraz konsekwencja w stosowaniu się do zaleceń przed i po zabiegu. Podczas konsultacji poprzedzającej fotoodmładzanie T3, lekarz zawsze przedstawia pacjentowi realne możliwości poprawy kondycji skóry w konkretnym przypadku.

Przeciwwskazania do fotoodmładzania T3

Tak jak każdy zabieg, fotoodmładzanie T3 nie może być wykonywane u każdego pacjenta. Istnieje szereg przeciwwskazań, które mogłyby negtywnie wpłynąć na efekty i bezpieczeństwo zabiegu. Konsultacja lekarska ma na celu wykluczenie ich występowania. Do przeciwwskazań należą:

 • ciąża i laktacja
 • choroba nowotworowa (zwłaszcza nowotwór skóry), obecnie lub w przeszłości
 • nosicielstwo wirusa HIV, AIDS
 • żółtaczka typu B lub C
 • nadciśnienie tętnicze
 • nieuregulowana cukrzyca
 • zespół policystycznych jajników
 • posiadanie rozrusznika serca
 • choroby krwi
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • epilepsja
 • bielactwo
 • łuszczyca w fazie aktywnej
 • wrodzona skłoność do powstawania przebarwień lub bliznowców
 • stany zapalne, zakażenia bakteryjne lub wirusowe na twarzy lub szyi
 • suplementacja witaminy A lub kremów zawierających witaminę A
 • przyjmowanie antybiotyków do miesiąca przed zabiegiem
Zobacz więcej  Czerwone kropki w jamie ustnej: afty, krostki, krosta i pleśniawki - przyczyny i sposoby leczenia

Należy także pamiętać, aby 4 tygodnie przed i po zabiegu nie opalać się, ponieważ zwiększona ilość melaniny w skórze może spowodować przebarwienia. Tydzień przed wykonaniem fotoodmładzania należy odstawić:

 • leki i zioła fotouczulające (nagietek, rumianek, dziurawiec)
 • leki zaburzające krzepliwość krwi
 • sterydy.

Jeżeli odstawienie wyżej wymienionych leków nie jest możliwe lub wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem, należy zrezygnować z wykonania zabiegu.

Bezpieczeństwo zabiegu

Fotoodmładzanie T3 wykorzystuje wysokiej klasy laser Nd:YAG, który należy do bardzo bezpiecznych. Najważniejszą kwestią podczas zabiegów z użyciem lasera, jest zabezpieczenie przed przegrzaniem, a nawet poparzeniem skóry. Urządzenie Fotona SP wykorzystuje dwa chroniące przed tym mechanizmy: VSP i ESP. Zmienny Kwadratowy Impuls (VSP) dzięki któremu rozkład energii nie jest stały i nie prowadzi do przegrzania żadnego miejsca na skórze. Drugim mechanizm to Kontrola Zwrotna Impulsu (ESP), zapewniająca stały poziom światła lasera. Wykorzystanie tych technologii pozwala zmaksymalizować efekty zabiegu przy zachowaniu wszystkich norm bezpieczeństwa.

Fotoodmładzanie T3 jest zabiegiem o bardzo szerokim spektrum działania, nie obejmującym tylko oznak starzenia się, ale też większość powszechnych problemów skórnych. Do jego największych zalet należy bezpieczeństwo, brak skutków ubocznych, skuteczność i proste przygotowanie to zabiegu. Każdy pacjent zmagający się z niedoskonałościami cery może umówić się na konsultację lekarską. Specjalista wykluczy możliwe przeciwwskazania, przygotuje klienta do zabiegu przez odpowiednie zalecenia, przedstawi realne do osiągnięcia efekty oraz ustali wszystkie indywidualne szczegóły. Należy również pamiętać, że czas gra tutaj bardzo ważną rolę. Im szybciej problem dermatologiczny zostanie poddany leczeniu, tym większa szansa na jego całkowite usunięcie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop