Blog

Fazy transplantacji włosów metodą FUE od A do Z

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Łysienie problem na skalę światową.

Łysienie jest chorobą polegającą na zaburzeniach prowadzących do postępującego zaniku wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Wynika to z nadwrażliwości mieszka włosowego na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu DHT. Pod wpływem jego działania mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, ulegając jednocześnie zmniejszeniu. W efekcie końcowym mieszek wytwarza już tylko krótki, słaby włos pozbawiony barwnika.

Łysienie może być zarówno wynikiem innych dolegliwości jak i reakcją organizmu na przyjmowane w danej chwili leki. Może też stanowić samodzielny zespół chorobowy.

Łysienie niezależnie od wieku dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, a nawet dzieci. Wiąże się to z dużym dyskomfortem, stanowiąc nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkimi psychologiczny. Często doprowadza do zaniżenia własnej wartości, samoizolacji, a w skrajnych przypadkach do ciężkich stanów depresyjnych.

Na szczęście w dzisiejszej dobie istnieją metody leczenia, polegające na przeszczepie włosów, dające trwałe efekty w postaci owłosionej skóry głowy. To bardzo dobre rozwiązane w przypadku, gdy zawiodły inne metody leczenia.

Przeszczep włosów metodą FUE.

Jedną z najnowszych i najbezpieczniejszych metod przeszczepu włosów jest metoda FUE.

FUE, czyli Follicular Unit Excision, oznacza w dosłownym tłumaczeniu wycięcie jednostki pęcherzykowej. Polega ona na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych z okolicy dawczej i przeszczepianiu ich w okolicę biorczą. W metodzie tej przeszczepia się wszystkie niezbędne struktury włosa, w tym również komórki macierzyste odpowiedzialne za jego wzrost. Ponadto metoda nie pozostawia blizn widocznych gołym okiem. Zabieg FUE wykonuje się z reguły w przypadku korekcji niewielkich ubytków owłosienia. Jednakże jest on także wykonywany w przypadku większych obszarów łysienia. Należy wówczas liczyć się ze znacznie dłuższym czasem zabiegu. Podczas jednej operacji wykonuje się do 3000 przeszczepów.

Przygotowanie do zabiegu.

Zabieg transplantacji włosów poprzedzony jest oczywiście niezbędnymi badaniami. Do standardowych należą:

 • morfologia krwi,
 • poziom glukozy badany na czczo,
 • układ krzepnięcia,
 • badanie ogólne moczu,
 • Hbs Antygen,
 • Hcv Antygen,
 • HIV.

Dokładnie jest też badany obszar dawczy. Gęstość włosów sprawdzana jest przez specjalnie zaprojektowaną kamerę. Przy jej pomocy określa się liczbę mieszków włosowych na cm2. Ocenia się też grubość, kolor i liczbę włosków zawartych w każdym mieszku włosowym.

Zobacz więcej  Jaki retinol wybrać na początek? Produkt z retinolem w serum, kremie i więcej!

Ponadto przed wyznaczoną datą zabiegu nie wolno:

 • spożywać alkoholu już na 7 dni przed operacją,
 • zażywać aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy już na 10 dni przed zabiegiem,
 • używać kosmetyków, płynów lub leków zawierających w składzie Minoxidil i to już na miesiąc przed planowanym przeszczepem,
 • spożywać leków ziołowych, suplementów diety i zielonej herbaty na dwa tygodnie przed zabiegiem.

Dodatkowo należy mocno ograniczyć palenie papierosów i w dniu zabiegu zrezygnować z picia kawy. Natomiast w dniu przeszczepu zalecana jest wygodna odzież i dokładne umycie głowy. Przeprowadzany jest skrupulatny wywiad lekarski o posiadanych lub przebytych chorobach, zwłaszcza o cukrzycy czy problemach z ciśnieniem krwi. Lekarza należy również poinformować o przebytych wcześniej operacjach i zabiegach.

Dodatkowo bezwzględnie przed zabiegiem nie wolno skracać włosów.

Pierwszy etap zabiegu.

Przeszczep przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zatem pacjent nie będąc pod wpływem narkozy jest przez cały okres zabiegu przytomny. Natomiast sama dawka znieczulenia zostaje dobrana tak, by ograniczyć występowanie ewentualnych efektów ubocznych do minimum.

W pierwszym etapie przeszczepu pobiera się odpowiednią ilość mieszków włosowych z rejonu dawczego, którym najczęściej jest potylica. Poszczególne jednostki włosa, zawierające od 1 do 4 włosów pobiera się przy użyciu specjalistycznej igły punkcyjnej. Dzięki temu pobierany materiał jest maksymalnie chroniony przed uszkodzeniem, a rejon dawczy nie posiada widocznej blizny.

Pobrane do przeszczepu włosy są oczywiście kontrolowane i analizowane pod kątem przydatności do przeszczepu. Jednostki uszkodzone, suche lub przecięte zostają odrzucone i nie zostają wliczane do ogólnej liczby przeszczepów. Natomiast zadowalający materiał przeszczepowy przechowywany jest w lodówce, co z kolei minimalizuje ryzyko obumarcia. Etap pierwszy kończy się założeniem na rejon dawczy opatrunku, po pobraniu odpowiedniej ilości przeszczepów niezbędnych do zabiegu.

Etap drugi przeszczepu.

 

Kolejna faza przeszczepu polega na przygotowaniu obszaru biorczego. W pierwszej kolejności projektuje się linię włosów i właściwe wyznaczenie miejsc docelowych implantowanych jednostek włosowych. Kluczową część zabiegu rozpoczyna oczywiście miejscowe znieczulenie. W momencie, gdy znieczulenie już w pełni działa, za pomocą specjalistycznej igły wykonuje się mikroskopijne otworki, w które będą wszczepiane pobrane wcześniej mieszki.

Zobacz więcej  Chirurgiczne leczenie nadpotliwości: zabieg sympatektomii piersiowej w redukcji nadmiernego pocenia

Końcowa faza przeszczepu.

Ostatnia część zabiegu polega na wszczepieniu poszczególnych jednostek włosowych w przygotowane mikro nacięcia. Implantację przeprowadza się przy użyciu różnej wielkości implantorów, które kształtem przypominają igłę.

Zabieg kończy się zabezpieczeniem rejonu biorczego jałowym opatrunkiem.

Po zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu transplantacji pacjent może powrócić do domu. Wskazany jest jednak minimum godzinny odpoczynek. Przeszczep włosów metodą FUE nie wymaga zakładania szwów. Zatem okres rekonwalescencji jest krótki. Trwa około tygodnia, ale do pracy zawodowej można przystąpić już następnego dnia.

Obszar biorczy jest po zabiegu zaczerwieniony i może być delikatnie obrzęknięty. Istnieje tez możliwość odczuwania swędzenia i mrowienia. Do snu należy układać głowę lekko uniesioną, a leczone obszary należy delikatnie myć bez pocierania skóry. W żadnym wypadku nie wolno umytej głowy suszyć ręcznikiem czy suszarką. Bezsprzecznie myty obszar pozostawiamy do wyschnięcia. Przez okres pierwszych siedmiu dni należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, gorących kąpieli i spożywania alkoholu.

Przeszczepione włosy rosną przez kilka tygodni po zabiegu, a następnie wypadają. Jest to całkowicie normalny objaw. Przeszczepione mieszki włosowe zakotwiczają się w skórze i wstępny wzrost włosa pojawia się po około 4 miesiącach od transplantacji. Ostateczny, właściwy odrost następuje po upływie 9 miesięcy od zabiegu.

Pierwsza wizyta kontrolna po transplantacji ma miejsce po 14 dniach od zabiegu. Następna po upływie 3 miesięcy i kolejna po 6 miesiącach. Ostatnia kontrola oceniająca już rezultaty zabiegu odbywa się po 12 miesiącach od zabiegu.

Zalecenia po przeszczepie.

Po zabiegu nie należy dotykać ani myć przeszczepionych włosów przez okres do 8 dni.

Płukanie skóry głowy można wykonać na 3 dzień po transplantacji. Skórę należy przepłukać ciepłą wodą bez pocierania i suszenia.

Od 8 dnia można rozpocząć stosowanie środków stymulujących wzrost włosów. Również tego dnia można też rozpocząć delikatne mycie włosów.

Zobacz więcej  Noscar - masa perłowa w walce z bliznami

Szampon, jak i inne środki pomocnicze w pielęgnowaniu pacjent powinien otrzymać w ramach zabiegu. Przed umyciem włosów na miejsce implantacji trzeba nałożyć niewielką ilość oliwki. Powinna ona pozostać na skórze głowy przez 30 minut. Oliwka nawilży skórę i ułatwi usunięcie strupków.

Ponadto po przeszczepie stosowanie szczotki jest dozwolone dopiero po upływie 3 tygodni od zabiegu. Należy też szczególnie chronić miejsce biorcze przed wszelakimi zadrapaniami i urazami.  Bezwzględnie nie należy też wykonywać żadnych gwałtownych ruchów głową.

Możliwe objawy uboczne i ważne wskazówki.

Po zabiegu możliwe jest wystąpienie obrzęków w miejscu przeszczepienia włosów i sąsiedniej okolicy. Jest to całkowicie naturalny objaw, który ustępuje po 3-4 dniach.

Na okres 3-4 dni po zabiegu wskazanym jest zrezygnować z aktywności seksualnej, palenia papierosów i spożywania alkoholu.

Na okres do pół roku bezsprzecznie należy unikać wizyt w solarium oraz wystawiania się na działanie promieni słonecznych.

W ciągu 3 tygodni od daty wykonania przeszczepu nie wolno przeprowadzać zabiegów fryzjerskich takich jak stylizacja włosów, nakładanie odżywek, farbowanie czy ścinanie.

Podsumowanie.

Przeszczep włosów jest rozwiązaniem dla osób łysiejących z różnych przyczyn, jak i tych, które chcą po prostu zagęścić włosy. Jeżeli pacjent jest zdyscyplinowany i skrupulatnie przestrzega zaleceń lekarskich, zabieg zapewnia trwałe owłosienie. Włosy rosną równomiernie na całej głowie. Są też odporne na wypadanie, ponieważ pobiera się je z okolicy potylicy. Obszar ten jest całkowicie niewrażliwy na działanie dihydrotestosteronu, którego działanie z kolei jest główną przyczyną łysienia androgenowego. Jednakże na końcowe efekty przeszczepu włosów należy poczekać do roku czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ oprócz efektów wizualnych zabieg umożliwia odzyskanie pewności siebie, lepszego samopoczucia i pozbycia się kompleksów. Ponowna możliwość bycia sobą i cieszenia się życiem jest warta odrobiny wysiłku i wyrzeczeń.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop