Blog

Egzema na dłoniach – czy wiesz jakie są jej przyczyny?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Egzema na dłoniach – czy wiesz jakie są jej przyczyny?

Jeśli masz pracę, która wymaga częstego kontaktu z mokrymi warunkami lub dużej ilości mycia rąk, podejmij dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje ręce. Do mycia rąk używaj raczej środka odkażającego niż mydła i wody. Stosowanie mydła rozpuszcza naturalne oleje skórne i dodatkowo wysusza delikatną skórę dotkniętą egzemą.

Atopowe zapalenie skóry na dłoniach

Niektóre składniki środków do higieny rąk mogą podrażniać zakończenia nerwowe (powodując uczucie szczypania), ale nie usuwają olejków ani nie uszkadzają skóry w takim stopniu jak mydło. Badania potwierdziły, że środki do higieny rąk są mniej ryzykowne niż częste, energiczne mycie. Jednak niektóre składniki środków odkażających do rąk, takie jak substancje zapachowe i konserwanty, mogą powodować reakcje skórne u niektórych osób. Najbezpieczniej jest wybrać środek do odkażania rąk, który nie zawiera substancji zapachowych i alkoholi.

Unikaj mydła do naczyń, które twierdzi, że „redukuje tłuszcz”. Składniki zawarte w mydłach do naczyń redukujących tłuszcz mogą podrażniać skórę i pogarszać egzemę.

Jak uniknąć egzemy dłoni?

Aby chronić ręce przed mydłem, środkami czyszczącymi i częstym kontaktem z wodą, należy nosić rękawice winylowe, a nie gumowe, które mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Bądź świadomy, że rękawice winylowe zatrzymują pot, który może podrażnić skórę i pogorszyć egzemę. Aby rozwiązać ten problem, kupuj winylowe rękawiczki, które są nieco luźniejsze; zakładaj białe bawełniane rękawiczki pod winylowe, aby odprowadzić wilgoć; często zdejmuj rękawiczki, aby pozwolić skórze oddychać i nakładaj krem nawilżający.

 

Używając mydła i wody, nakładaj tylko niewielką ilość mydła na dłonie, unikaj mydlenia i zwilżania wierzchów dłoni. Skóra dłoni jest grubsza i mniej podatna na podrażnienia. Wybierz łagodne mydło, które nie zawiera substancji zapachowych ani konserwantów. Najbezpieczniejsze są produkty, które się nie pieniły. Miej przy sobie jeden z tych produktów, aby uniknąć bardzo ostrych mydeł w dozownikach w publicznych toaletach.

 

Jak najczęściej nakładaj na dłonie nijaki krem nawilżający. Przynajmniej zaraz po umyciu rąk, ale 20 razy dziennie to nie za często. Gęsty krem nawilżający lub maść działa lepiej niż balsam, który można wylać z butelki. Wybierając produkt, przeczytaj składniki na etykiecie. Wybierz taki, który nie ma długiej listy składników, nie zawiera substancji zapachowych ani dużej ilości konserwantów.

Bądź świadomy, że niektórzy ludzie mogą być uczuleni na niektóre składniki środków nawilżających, więc jeśli twoja egzema się pogarsza, przestaw się na zwykłą wazelinę lub olej mineralny. W przypadku ciężkiej egzemy na dłoniach lub stopach spróbuj zastosować dodatkową barierę ochronną na wierzchu kremu nawilżającego, np. maść nawilżającą lub zwykłą maść z tlenkiem cynku.

Zobacz więcej  Najczęstsze problemy skórne: Objawy, leczenie, profilaktyka chorób skóry i dermatoz – Przyczyny wykwitów skórnych

 

Unikaj stosowania miejscowych sterydów częściej niż dwa razy dziennie lub przez więcej niż kilka dni z rzędu. Podczas gdy leki te działają kojąco, częste i długotrwałe stosowanie może osłabić skórę i uczynić ją bardziej podatną na uszkodzenia, tworząc błędne koło pogorszenia po odstawieniu leku. Protopic i Elidel nie powodują tego problemu i mogą być stosowane przez dłuższy czas.

Lekarz pomoże w leczeniu egzemy

Jeśli Twoje ręce nagle staną się bolesne, pokryte pęcherzami lub płaczące, zgłoś się do lekarza. Posiew na bakterie lub wirus opryszczki może pomóc w ustaleniu przyczyny i skierowaniu najbardziej odpowiedniego leczenia.

Pamiętaj, że możliwe jest wystąpienie alergii na składniki mydeł, środków nawilżających, leków miejscowych i rękawiczek, nawet jeśli od lat używasz tych samych produktów bez problemów. Możesz mieć alergię kontaktową na jeden lub więcej z tych produktów, jeśli stan Twoich dłoni pogarsza się mimo stosowania przez Ciebie reżimu nawilżającego. Skonsultuj się z dermatologiem w sprawie testów płatkowych i unikania alergenów.

Nasze najważniejsze wskazówki dotyczące utrzymania czystych i zdrowych rąk podatnych na egzemę

Przyjrzyj się mydłu, którego używasz i sprawdź, czy ma niskie pH, inaczej takie mydła mogą być substancjami drażniącymi.

Zabierz ze sobą mydło, abyś mógł umyć ręce, kiedy jesteś poza domem. Stwierdziliśmy, że twarde mydła są łatwiejsze w transporcie i mniej podatne na rozlanie niż mydła w płynie.

Upewnij się, że zewnętrzna strona pojemnika jest czysta – umyj pudełko lub butelkę jednocześnie z myciem rąk aby zażegnać egzemę dłoni.

Upewnij się, że wszystkie ślady mydła zostały spłukane przed dokładnym osuszeniem rąk.

Unikaj nadmiernego suszenia rąk gorącymi suszarkami.

Osusz skórę czystym ręcznikiem.

Rozważ zainwestowanie w ręcznik z mikrofibry, ponieważ jest on bardziej przyjazny dla skóry niż zwykłe ręczniki.

Znajdź środek odkażający z dodatkiem środka nawilżającego na czas, gdy nie możesz dostać się do umywalki, aby umyć ręce (więcej poniżej).

Pozostaw emolient lub krem do rąk przy umywalce, aby przypomnieć sobie o nawilżaniu przy każdym myciu rąk.

Suche ręce mogą potrzebować bardziej tłustego emolientu o wyższej zawartości lipidów niż reszta ciała. Twój lekarz rodzinny może przepisać maść przeznaczoną specjalnie do stosowania na dłonie.

Zobacz więcej  Jak skutecznie usunąć rozstępy: Poznaj skuteczne zabiegi usuwania rozstępów

Zainwestuj w krem do rąk w rozmiarze podróżnym, aby używać go, gdy jesteś poza domem. Podobnie jak w przypadku pojemników na mydło, upewnij się, że utrzymujesz zewnętrzną część tuby w czystości.

Na dłoniach egzema może być bolesna

Pojawiająca się egzema na dłoniach jest bardzo irytująca. Może powodować zaczerwienienie, swędzenie, pęknięcia, pęcherze i suchość aż do złuszczania się i łuszczenia, ale to nie wszystko.

Leczenie egzemy dłoni

Podczas złych objawów egzemy rąk, palce mogą puchnąć, a ręce mogą boleć. Bez odpowiedniego leczenia, egzema rąk może stać się chroniczna. W ciężkich przypadkach może nawet utrudniać zapinanie ubrań lub korzystanie z komputera.

Co więc powoduje pojawienie się wyprysków? Przyczyny egzemy

Narażenie na alergeny lub czynniki drażniące – objawy egzemy

Egzema na dłoniach jest często powodowana lub pogarszana przez kontakt z substancją, która jest drażniąca – na przykład alkoholem, wybielaczami, środkami czyszczącymi lub rozpuszczalnikami – lub taką, która wywołuje reakcję alergiczną, jak perfumy lub niektóre rośliny. Kwiaciarze często dostają zapalenia skóry na kciuku i palcu wskazującym podczas ścinania chryzantem i tulipanów (jest to znane jako „palce tulipanowe”).

Przyczyny egzema – swędzenie między palcami dłoni

W kuchni, warzywa – szczególnie czosnek i cebula – mogą prowadzić do zaostrzenia choroby, zwłaszcza na opuszkach palców. Nawet tkaniny mogą zaostrzyć egzemę rąk. Szorstkie, grube materiały, takie jak wełna i sztywne syntetyki, takie jak poliester, mogą wywołać cykl swędzenia-drapania, który pogarsza stan.

Przyczyny egzemy dłoni w Twoim wypadku

Jak temu zapobiec: Zwróć uwagę na to, co uruchamia twoją egzemę. Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w pracy, dowiedz się, co podrażnia Twoją skórę i unikaj lub ogranicz kontakt z tymi rzeczami. Używaj pralki, zmywarki i robota kuchennego, kiedy to możliwe, i poproś innych członków rodziny o pomoc w pracach domowych, gotowaniu i ogrodnictwie, aby dać swoim rękom przerwę.

Egzema o podłożu zapalnym

Chroń swoje ręce przed czynnikami drażniącymi i alergenami, zakładając winylowe lub bawełniane rękawiczki podczas wykonywania prac. Noś wytrzymałe rękawice winylowe lub neoprenowe w pracy, jeśli jesteś tam narażony na działanie czynników wyzwalających. Jeśli rękawice, które masz, podrażniają Twoją skórę, poproś dermatologa o zalecenia.

Stres

Stres wyzwala produkcję hormonów, w tym kortyzolu i adrenaliny, które mogą tłumić układ odpornościowy i powodować reakcję zapalną w skórze. Rozszerzenie egzemy może spowodować jeszcze większy stres, co prowadzi do błędnego koła. Jeśli jesteś pod wpływem dużego stresu emocjonalnego lub fizycznego, możesz być bardziej narażony na egzemę dyshydrotyczną, typ, który powoduje swędzące pęcherze na dłoniach, które mogą być wypełnione płynem.

Zobacz więcej  Łysienie androgenowe - czym jest i jak leczyć?

Przyczyny niealergicznych chorób skóry – stres

Jak tego uniknąć: Ćwiczenia to doskonały sposób na zarządzanie stresem. Poza zwiększeniem produkcji dobrych dla samopoczucia substancji chemicznych, poprawia również sen, co może pomóc w dalszym obniżeniu poziomu stresu. Aby złagodzić niepokój na miejscu, rób powolne, głębokie, rozszerzające brzuch wdechy przez nos i wydechy przez usta.

Pocenie się

Niezależnie od tego, czy spacerujesz na zewnątrz, bawisz się z dziećmi, czy ćwiczysz, pocenie się może podrażniać skórę. Słony osad, który pozostaje po wyparowaniu potu, jest znany z tego, że pogarsza świąd. Niektóre badania sugerują, że osoby z egzemą są bardziej podatne na nadmierne pocenie się.

Egzema kontaktowa przez pot

Jak się przed tym ustrzec: Miej przy sobie ręcznik podczas ćwiczeń lub gdy jesteś na zewnątrz, aby wytrzeć pot, a następnie spłucz pot letnią wodą, aby zapobiec gromadzeniu się soli. Ponieważ noszenie rękawiczek, zwłaszcza wodoodpornych, może powodować pocenie się rąk, zdejmuj je często (co około 20 minut), aby pozwolić skórze się ochłodzić.

Zużycie fizyczne

Drobne urazy rąk, takie jak kopanie w ogrodzie gołymi rękami, mogą powodować lub pogarszać egzemę, podobnie jak tarcie podczas wykonywania takich czynności jak przenoszenie dużych ilości papieru.

Jak tego uniknąć: Noś rękawice odpowiednie do zadania. Bawełniane i materiałowe rękawiczki mogą utrzymywać ręce w czystości i chronić przed otarciami, ale mogą nie być odpowiednie do pracy z szorstkimi lub ostrymi materiałami. Praca z kolczastymi roślinami, liśćmi palmowymi lub krzewami jarzębiny może wymagać skórzanych rękawic z dłuższymi mankietami.

Podsumowanie

Unikanie czynników wywołujących egzemę często jest bardzo pomocne w radzeniu sobie z tym schorzeniem. Kluczem jest, aby być sumiennym. To może zająć ogromną ilość wysiłku, jeśli masz ciężkie zapalenie skóry rąk, a ludzie często chcą szybkiej naprawy, ale wkładanie tego wysiłku, aby dbać o skórę naprawdę opłaca się w utrzymaniu egzemy z powrotem.

Nie zniechęcaj się: Egzema rąk może być uporczywa i może upłynąć kilka miesięcy, zanim płaty czerwonej, łuszczącej się i zaognionej skóry w pełni się zagoją. Po tym czasie jest mniej prawdopodobne, że egzema powróci.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop