Blog

Drenaż limfatyczny twarzy – sposób na poprawę stanu skóry i przywrócenie jej elastyczności

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Drenaż limfatyczny twarzy – sposób na poprawę stanu skóry i przywrócenie jej elastyczności

Piękna skóra i promienny wygląd, to coś co sprawia, że czujemy się atrakcyjnie i komfortowo. Niestety duża ilość stresów, a także coraz szybsze tempo życia sprawiają, że coraz ciężej zadbać o młody wygląd skóry twarzy, szyi oraz dekoltu. Nie zawsze zabiegi wykonywane w domowym zaciszu potrafią przynieść oczekiwane rezultaty, dlatego warto poszukać rozwiązania pośredniego pomiędzy drogimi zabiegami a tymi wykonywanymi samodzielnie. Znakomitym sposobem na poprawę stanu skóry a także poprawę prawidłowego funkcjonowania organizmu jest masaż limfatyczny.

Co to jest masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny nazywany także drenażem limfatycznym to zabieg mający za zadanie stymulację układu limfatycznego do prawidłowego działania. Układ limfatyczny odgrywa bardzo dużą rolę we właściwym funkcjonowaniu ludzkiego ciała ponieważ odpowiada za oczyszczanie tkanek organizmu z nagromadzonych toksyn, które mogą być niebezpieczne. Limfa jest jasnym wodnistym płynem, zawierającym w swoim składzie białka oraz elektrolity. Jeżeli krążenie limfy nie jest prawidłowe oczyszczanie tkanek organizmu jest nie możliwe, przez co mogą pojawiać się obrzęki powstałe na skutek zalegania niepożądanych toksyn. Jeżeli toksyny zalegają w organizmie zbyt długo, częstym przypadkiem są zastoje limfatyczne.

Jak wygląda masaż limfatyczny twarzy?

Drenaż limfatyczny twarzy to zabieg wykonywany w profesjonalnych gabinetach masażu lub gabinetach medycyny estetycznej. Masaż limfatyczny twarzy i szyi podobnie jak w przypadku masażu limfatycznego innych części ciała polega na mechanicznej stymulacji limfy do jej prawidłowego przepływu. Podczas masażu limfatycznego wykonuje się okrężne ruchy, rozpoczynając od węzłów chłonnych i stopniowo przesuwając się ku górze. Drenaż limfatyczny twarzy polega na delikatnym uciskaniu oraz pocieraniu skóry, co pozwala skutecznie usunąć toksyny a dodatkowo przywrócić prawidłową elastyczność skóry, co pozytywnie wpływa na jej kondycję. Czas zabiegu oscyluje zwykle od 30 min do 45 min, a częstotliwość jego wykonywania zależy głównie od indywidualnych potrzeb danej osoby. Należy pamiętać o tym aby przeprowadzić zabieg w serii, aby przyniósł on jak najlepsze rezultaty.

Korzyści płynące z regularnego drenażu limfatycznego twarzy

Regularny masaż limfatyczny twarzy wpływa pozytywnie na cały organizm ponieważ usprawnienie przepływu limfy, przynosi dobroczynne skutki dla wielu organów wewnętrznych. Najbardziej zauważalna zmiana to znacznie lepszy stan skóry, który można zaobserwować już po kilku pierwszych zabiegach. Drenaż limfatyczny twarzy najczęściej wykonuje się z uwzględnieniem szyi i dekoltu, więc również w tych miejscach za sprawą poprawy komórek skóry, efekty zabiegu widoczne są gołym okiem. Przy regularnym wykonywaniu masażu limfatycznego twarzy zanikają obrzęki powstałe na skutek nagromadzenia toksyn, dodatkowo wpływa on pozytywnie na redukcję cieni pod oczami. Po serii zabiegów skóra zostanie ujędrniona a zmarszczki spłycone, co dotychczas wiązało się jedynie z zastosowaniem wypełniaczy. Drenaż limfatyczny twarzy można wykonywać samodzielnie w zaciszu domu, jednak bardzo ważna jest technika masażu, dlatego jeśli nie ma się pewności jak wykonać zabieg prawidłowo, warto jego przeprowadzenie powierzyć specjaliście.

Zobacz więcej  Mezoterapia igłowa - nowoczesny zabieg ratujący skórę

Masaż limfatyczny nóg

Jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej dobroczynnych zabiegów jest drenaż limfatyczny nóg. Naczynia limfatyczne tworzą gęstą sieć w całym ludzkim organizmie jednak to właśnie nogi najczęściej jako pierwsze dają znać o tym, że w układzie limfatycznym coś nie do końca działa poprawie. Jeśli nasze stopy często są opuchnięte lub pojawiają się na nich obrzęki to wyraźny znak, że limfa nie przepływa płynnie. Poprawnie wykonany drenaż pomaga w usuwaniu obrzęków poprzez prawidłowe krążenie krwi oraz limfy co usprawnia działanie całego organizmu.

Prawidłowy przepływ limfy ważny proces w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu

Po długim i męczącym dniu bardzo często nie możemy pozbyć się uczucia ciężkich nóg. To uczucie, które zwykle usprawiedliwiamy ogólnym zmęczeniem organizmu jest bardzo wyraźnym sygnałem, że w dolnej części ciała mogło dojść do zastoju limfatycznego. W takich sytuacjach możemy zwykle zaobserwować również opuchliznę pojawiającą się w okolicach stóp i łydek. Obrzęki pojawiają się też jeśli dłuższy czas w ciągu dnia spędzamy w pozycji stojącej. Dolegliwości te wynikają z nieprawidłowego krążenia krwi oraz limfy, które nie usuwają zalegających toksyn z organizmu. Regularne wykonywanie drenażu limfatycznego zapobiega powstawaniu opuchlizny, a ponadto może przyczynić się do usunięcia cellulitu, który jest prawdziwą zmorą współczesnych kobiet.

Przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego

Jak każdy zabieg, tak również drenaż limfatyczny ma przeciwwskazania do wykonywania, dlatego nie powinno się go wykonywać osobom, u których:

  • aktualnie trwa gorączka, lub stan zapalny organizmu
  • stwierdzono jakiekolwiek nowotwory,
  • w ciągu kilku dni przed zabiegiem miała miejsce ekstrakcja zęba,
  • zdiagnozowano poważne choroby skóry lub na skórze pojawiły się wykwity zapalne,
  • powstały poważne uszkodzenia mechaniczne skóry,
  • zdiagnozowano niewydolność serca,
  • występują guzki węzłów chłonnych;

Każda osoba, która nie jest pewna czy z powodu stanu jej zdrowia nie jest wskazany ten rodzaj masażu, powinna skonsultować się ze specjalistą, aby ustalić czy można bezpiecznie przeprowadzić drenaż.

Zobacz więcej  Liposukcja ud - sprawdzona metoda na piękne nogi

Jak prawidłowo wykonać masaż limfatyczny nóg

Podobnie jak w przypadku masażu twarzy, celem masażu limfatycznego nóg jest usprawnienie krążenia limfy i polega na manualnym uciskaniu odpowiednich miejsc należących do układu limfatycznego. Pierwsze zabiegi mogą wydawać się nieco nieprzyjemne i bolesne, jednak wraz z upływem czasu kiedy skóra i mięśnie przyzwyczają się do sposobu w jaki wykonuje się ruchy podczas masażu, zabieg staje się przyjemny i relaksujący. Drenaż limfatyczny w przypadku nóg zawsze rozpoczyna się od stóp, przesuwając się ku górze. Tego rodzaju masaż można podzielić na dwie zasadnicze fazy: fazę przesuwania – w której dochodzi do przepychania płynów w kierunku węzłów chłonnych oraz fazę odprężania. Jeśli zabieg był wykonywany w odpowiedni sposób wspomaga także odbudowę uszkodzonego układu limfatycznego. Drenaż limfatyczny może być wykonywany w domu, jednak w pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty, aby wiedzieć jak mocny powinien być ucisk, aby w najlepszym stopniu pobudzić układ limfatyczny do działania.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń całego układu limfatycznego. Schorzenie to jest spowodowane długotrwałym zastojem limfy a objawia się nabrzmieniem kończyn. W miejscach gdzie zalega limfa początkowo pojawia się opuchlizna, która w początkowej fazie rozwoju schorzenia nie jest bolesna. Z czasem jednak limfa twardnieje powodując duży obrzęk, który powiązany jest nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale znacząco wpływa na sprawność kończyny utrudniając normalne funkcjonowanie. Nie leczony obrzęk limfatyczny może powodować szereg powikłań, a wśród nich m.in zakażenie skóry wraz z tkanką podskórną.

W czym pomaga drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny w pierwszej kolejności usprawnia przepływ krwi i limfy, które odpowiadają za prawidłowe usuwanie toksyn z organizmu. Na pierwszy rzut oka samo usuniecie toksyn nie jest widoczne, jednak już po pierwszym zabiegu pojawia się różnica w wyglądzie skóry. Prawidłowo wykonany masaż limfatyczny pomaga w przywróceniu skórze prawidłowej elastyczności co sprawia, że staje się ona jędrna. Seria drenaży limfatycznych wykonywanych w okolicach twarzy pomoże spłycić zmarszczki i przywrócić młody wygląd cerze. Zabieg pomaga także usunąć opuchliznę oraz obrzęki, które mogą pojawiać się zarówno na twarzy jak i w innych częściach organizmu. Dodatkowo, drenaż limfatyczny wspomaga usuwanie niechcianego i problematycznego cellulitu z ud, pośladków czy okolic brzucha.

Zobacz więcej  Czy można opóźnić łysienie ?

Ile kosztuje masaż limfatyczny?

Cena masażu limfatycznego jest uzależniona głównie od miejsca, w którym wykonywany jest zabieg. Aby mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany przez profesjonalistę warto udać się do sprawdzonego studio masażu lub umówić się na zabieg w gabinecie medycyny estetycznej. Koszt zabiegu zwykle nie przekracza 100 PLN, a miejsca w których jest on wykonywany oferują korzystniejsze ceny w przypadku umówienia się na serię masaży. Warto pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się przy systematycznym wykonywaniu zabiegu, dlatego osobom, które nigdy nie korzystały z drenażu limfatycznego zaleca się wykupienie od razu serii, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny może być wykonywany na kilka sposobów ponieważ istnieją różne techniki tego zabiegu. Wszystkie techniki opierają się jednak na podobnym działaniu, mającym na celu usprawnienie przepływu krwi i limfy oraz przepchnięcie ewentualnych zastojów limfatycznych, aby toksyny mogły zostać usunięte z naszego ciała. Masaż limfatyczny może być wykonany przy użyciu specjalnego sprzętu, przy użyciu bańki chińskiej lub za pomocą rąk. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po przeprowadzeniu drenażu zaleca się spożywać duże ilości płynów w celu szybszego wydalenia toksyn.

Jak samemu zrobić drenaż limfatyczny?

Przeprowadzenie drenażu limfatycznego samemu jest możliwe, warto jednak poznać sposób na to aby zabieg przeprowadzić prawidłowo. Źle wykonany masaż limfatyczny może spowodować powstanie na ciele siniaków lub krwawych wybroczyn, stąd bardzo ważne jest, aby używać odpowiedniej siły nacisku. Jeśli zamierzamy samodzielnie wykonać drenaż limfatyczny nóg, należy pamiętać o tym, żeby masaż rozpocząć od samych stóp, stopniowo przechodząc ku górze w kierunku pachwin. Przed rozpoczęciem zabiegu warto sprawdzić jak wygląda układ limfatyczny u człowieka, aby wiedzieć w jakim kierunku należy przepychać płyny. Dobrym sposobem, jest także udanie się na zabieg do specjalisty i obserwację ruchów, które wykonuje.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop