Blog

Czym są plamy starcze nazywane plamami wątrobowymi?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czym są plamy starcze nazywane plamami wątrobowymi?

Nasze dłonie są nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych – ostre mydła, środki odkażające, zmienny klimat i światło słoneczne to czynniki, które wpływają na sposób, w jaki starzeją się nasze dłonie. Większość zabiegów pielęgnacyjnych przeciwdziałających starzeniu się skóry obejmuje nakładanie nadmiaru serum i kremu nawilżającego na szyję i dekolt, ale nawet najbardziej skrupulatne osoby często pomijają grzbiety dłoni, co powoduje widoczną różnicę wieku pomiędzy dłońmi a innymi obszarami.

Hiperpigmentacja przyczyną plam starczych

Problemy, które często obserwujemy to zmiany w jakości skóry i hiperpigmentacja. Na dłoniach objawia się to zwykle jako ciemne plamy (lub plamy starcze, jak powszechnie wiadomo) – nadprodukcja melaniny, która tworzy ciemniejsze plamy w porównaniu z odcieniem skóry w tle. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka środków zapobiegawczych, które możemy podjąć, aby zapewnić sobie szczęśliwe i zdrowe dłonie przez cały rok.

Peelingi chemiczne na przebarwienia starcze

Jedną z ulubionych metod Dr Sophie w leczeniu plam starczych na dłoniach jest zastosowanie innowacyjnej techniki, która w sposób szczególny celuje w plamy słoneczne przed połączeniem z ogólnym peelingiem chemicznym, aby stworzyć świeży, równy ton skóry. Peelingi chemiczne zazwyczaj zawierają kombinację alfa-hydroksykwasów, które głęboko złuszczają skórę i są doskonałą opcją dla wszystkich typów skóry, które mają problemy z pigmentacją.

Nawilżanie może pomóc zlikwidować plamy starcze

Skrajne temperatury mają tendencję do wypłukiwania wilgoci ze skóry, a zimą nasze dłonie często wyglądają gorzej. Utrzymanie nawilżenia nie poprawi istniejącej pigmentacji, ale sprawi, że dłonie będą wyglądać młodziej. Zacznij od zamiany ogólnego mydła, które usuwa skórę na łagodniejszą formułę i natychmiast zastosuj krem nawilżający.

Krem o dużej sile emolientów, który zapewnia intensywne nawilżenie i zmniejsza widoczne oznaki fotostarzenia. Nie zapominaj jednak o złuszczaniu naskórka – produkt nie będzie wnikał tak głęboko, jeśli nagromadzą się w nim martwe komórki skóry. Warto raz w tygodniu stosować produkt złuszczający ze swojej zwykłej pielęgnacji skóry, aby zapewnić jej odpowiednią bazę.

Ochrona przeciwsłoneczna na plamy wątrobowe

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jeśli wyniesiesz z tego artykułu jedną rzecz, niech będzie to ten krok. Zawsze upewnij się, że chronisz swoje dłonie przed promieniami UVA i UVB, stosując codziennie ochronę przeciwsłoneczną o szerokim spektrum działania. Dr Sophie zaleca nakładanie obfitej warstwy na grzbiet każdej dłoni po zakryciu twarzy.

Plamy starcze są spowodowane ekspozycją na słońce, dlatego też najczęściej występują na obszarach ciała, które są często wystawione na działanie promieni słonecznych, takich jak dłonie, ramiona, ręce i twarz. Ponieważ plamy starcze występują najczęściej w miejscach, które są zwykle eksponowane, wiele osób ze zrozumiałych względów czuje się z nimi skrępowana.

Zobacz więcej  Pieprzyki na ciele - rodzaje, leczenie, czy są groźne

Starcze plamy mogą być objawem raka białej skóry

Chociaż każdy może rozwinąć plamy starcze, jak sama nazwa wskazuje, są one bardziej powszechne u osób starszych. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem nasza skóra ma mniejszą zdolność do samoregeneracji. Jednak nawet jeśli nasza skóra może nie być w stanie sama zwalczyć plam starczych, istnieje wiele zabiegów, które mogą pomóc przywrócić skórze jej dawne, naturalne piękno.

Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów na plamy starcze jest mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja, odpowiednia nawet dla najbardziej wrażliwych typów skóry, działa poprzez delikatne usuwanie martwych komórek skóry i pobudzanie wzrostu nowych, świeżych i czystych komórek skóry. Oprócz zwalczania plam starczych, zabieg mikrodermabrazji pomoże również zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, nadając twarzy blask.

Usuwanie plam starczych – plamy starcze na dłoniach

Peelingi chemiczne to kolejna popularna metoda walki z plamami starczymi. Wykwalifikowany dermatolog może opracować indywidualny peeling chemiczny, który jest przeznaczony dla danego typu skóry pacjenta. Ten nietoksyczny roztwór chemiczny usuwa wierzchnią warstwę skóry i zachęca do odnowy komórek, dzięki czemu cera staje się bardziej jednolita.

Jedną z ostatnich metod pozbycia się plam starczych jest kriochirurgia. Jest to zupełnie inny rodzaj leczenia – nieprawidłowe komórki są usuwane poprzez ich zamrożenie, co powoduje ich rozpad. Przy tak wielu różnych rodzajach dostępnych zabiegów, konsultacja z dermatologiem jest najlepszym sposobem na upewnienie się, że masz zabieg, który przyniesie najlepsze rezultaty dla Twojego typu skóry.

Czym są brązowe plamy na skórze?

Plamy na skórze są jednym z wiodących problemów estetycznych, ponieważ mają bezpośredni wpływ na jakość życia i poczucie własnej wartości tych, którzy je mają. Istnieją różne rodzaje plam, a przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji depigmentacyjnej konieczne jest ich rozróżnienie.

Usuwanie plam pigmentacyjnych

Większość plam jest spowodowana melaniną, co oznacza, że są one wynikiem nadmiernej produkcji tego pigmentu. W ramach tej kategorii, główne rodzaje plam skórnych to melasma, PIH, plamy wątrobowe lub starcze oraz piegi.

Diagnoza lekarska jest niezbędna, aby odróżnić plamy związane z melaniną, które można leczyć metodami depigmentacji, od innych rodzajów plam, takich jak czerniak, naczyniaki, bielactwo itp.

Dlaczego na skórze pojawiają się ciemne plamy?

Hiperpigmentacja jest naturalnym mechanizmem ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Światło słoneczne jest główną przyczyną pojawiania się plam na skórze, ponieważ wyzwala nadprodukcję melaniny, jednocześnie wzmacniając działanie każdego innego czynnika wyzwalającego. Jest ono ostatecznie odpowiedzialne za wszystkie rodzaje plam związanych z melaniną. Intensyfikuje również zabarwienie istniejących plam, takich jak piegi, plamy wątrobowe lub starcze, melasma i PIH.

Zobacz więcej  Objawy nerwicy: Diagnostyka opadającej powieki jako możliwy symptom miastenii

Do powstawania ciemnych plam przyczyniają się również inne czynniki:

Starzenie się skóry: po 40. roku życia nasilają się zaburzenia polegające na produkcji i dystrybucji melaniny, co prowadzi do powstawania plam starczych, które częściej występują w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz, szyja, dłonie i ramiona.

Procesy zapalne: procesy takie jak trądzik i oparzenia lub niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak złuszczanie laserowe lub chemiczne, mogą powodować ciemnienie skóry ze względu na wywołany przez nie stan zapalny. Wynikiem tego jest hiperpigmentacja pozapalna (PIH), rodzaj plam, które występują szczególnie często w przypadku ciemnej skóry.

Predyspozycje genetyczne: określone czynniki genetyczne predysponują pewne osoby do rozwoju nieprawidłowej pigmentacji skóry. Ekspozycja na światło słoneczne często sprawia, że te anomalie stają się bardziej widoczne. Tak jest w przypadku piegów, które są szczególnie powszechne u osób o jasnej skórze i rudych włosach.

Leki fotouczulające: niektóre leki mogą powodować fotouczulenie, co skutkuje pojawieniem się plam na skórze. Występuje to w przypadku takich leków jak ibuprofen, środki antykoncepcyjne, leki przeciwhistaminowe itp.

Narażenie na czynniki chemiczne: niektóre substancje chemiczne, takie jak perfumy, dezodoranty lub olejki mogą powodować fototoksyczność, która może być źródłem za niektórymi hiperpigmentacjami.

Wahania hormonalne: żeńskie hormony płciowe (estrogen i progesteron) stymulują nadprodukcję melaniny, gdy skóra jest wystawiona na działanie słońca i mogą prowadzić do melasmy, która jest najczęstszym rodzajem plam podczas zmian hormonalnych.

Jak można usunąć ciemne plamy na twarzy?

Plamy starcze – po prostu kolejna rzecz, z którą musimy się zmierzyć! Z wiekiem dopada nas wiele (denerwujących) problemów skórnych, które mogą wpływać na nasz estetyczny wygląd. Tak więc do listy problemów skórnych, które decydują się uświetnić nas swoją obecnością, gdy się starzejemy, dołączyły plamy starcze. Są one dość powszechne wśród dorosłych, jednak ich pojawienie się i intensywność zależy od wielu czynników, takich jak dieta i styl życia. Chociaż nie niosą one ze sobą żadnego ryzyka dla zdrowia, mogą stanowić problem natury estetycznej, bo bądźmy szczerzy, nie są ładne!

Prawdą jest, że plamy starcze są powszechne wśród starzejących się dorosłych, ale czasami również młodsze osoby mogą zauważyć podobne plamy tworzące się na ich skórze. Ważne jest również, aby zrozumieć, że niektóre rodzaje skóry są bardziej skłonne do przedwczesnego rozwoju tych plam.

Jeśli jest to coś, co Cię martwi, możesz skonsultować się z dermatologiem w sprawie niezbędnych kroków, które możesz podjąć, aby pozbyć się tych plam. Ale do tego czasu, pozwala omówić niektóre z zabiegów, które mogą zalecić, aby zmniejszyć wygląd plam starczych;

Zobacz więcej  Powiększanie piersi - implanty firmy Mentor

Mikrodermabrazja

Twój dermatolog może zasugerować mikrodermabrazję; nieinwazyjną procedurę, dzięki której skóra jest złuszczana przy użyciu diamentów i podciśnienia w celu usunięcia górnej warstwy martwych komórek skóry. Pomaga to wygładzić wszelkie plamy i w znacznym stopniu zmniejszyć ich widoczność.

Ponadto, proces mikrodermabrazji sprzyja stymulacji komórek skóry i wzrostowi nowej skóry. Dzięki temu uzyskasz świeższy, bardziej młodzieńczy blask.

Ponieważ jest to łagodniejsze podejście, możesz nie zauważyć drastycznych zmian w pierwszym posiedzeniu i zalecamy 6-12 sesji, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Peeling chemiczny

Chcesz wiedzieć, jak wszystkie gwiazdy uzyskują swój blask?! Nie tylko możesz mieć ten zabieg samodzielnie, ale możesz również mieć peeling chemiczny w połączeniu z mikrodermabrazją.

Peelingi chemiczne mogą być naprawdę skutecznym sposobem na plamy starcze, uszkodzenia słoneczne, trądzik, nierówny koloryt skóry i zaskórniki. Rozwiązanie to jest w stanie złuszczyć zewnętrzną (i starszą) warstwę skóry, co oznacza, że nowa skóra, która się pojawia jest gładsza i bardziej promienna.

Jeśli chodzi o plamy starcze, rodzaj stosowanego roztworu chemicznego jest najmniej inwazyjny i jest powszechnie określany jako “lunchtime peels”, gdzie odchodzisz z niewielkim zaczerwienieniem w tym obszarze. W ciągu kilku dni pojawi się łuszczenie i suchość.

Krioterapia

Na koniec dermatolog może zaproponować zamrożenie plam starczych za pomocą urządzenia Cryopen. Jest to zabieg nieco bardziej inwazyjny niż mikrodermabrazja i peelingi chemiczne.

Proces polega na zastosowaniu ciekłego azotu na dotkniętym obszarze w celu zniszczenia ciemniejszej pigmentacji. Ten rodzaj leczenia jest idealny, jeśli masz do czynienia z pojedynczą plamą lub mniejszym skupiskiem plam.

Co powoduje hiperpigmentację?

Hiperpigmentacja występuje, gdy melanina (barwnik nadający skórze kolor) jest nadmiernie produkowana, tworząc ciemne plamy o różnej wielkości, kolorze i ilości. Kiedy komórka skóry zostaje zaatakowana przez agresora, automatycznie zaczyna produkować nadmierną ilość melaniny jako środek samoobrony, co może prowadzić do pojawienia się ciemnych plam. Najczęstszych agresorów trudno uniknąć: ekspozycja na słońce i uszkodzenia wywołane wolnymi rodnikami z zanieczyszczeń, które powodują plamy starcze; wahania hormonalne związane z kontrolą urodzeń lub ciążą, które powodują melasmę; oraz urazy skóry związane z wypryskami, a także skaleczeniami, zadrapaniami i wysypkami, które mogą prowadzić do powstania blizn pozapalnych.

Co radzi dermatolog?

Plan działania dermatologa może obejmować przepisane na receptę leczenie miejscowe, które hamuje produkcję melaniny i rozjaśnia istniejące przebarwienia. Mogą jednak wystąpić minusy, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie, suchość, hipopigmentacja (białe plamy spowodowane brakiem melaniny) i blizny w przypadku ciemniejszej karnacji. Te recepty nie mogą być również stosowane przez dłuższy czas.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop