Blog

Czy można opóźnić łysienie ?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

   Czy można opóźnić łysienie ?

    Łysienie jest uciążliwym i często spotykanym schorzeniem, dotykającym nawet 70 procent mężczyzn. U większości osób ubytki włosów zaczynają być widoczne jeszcze przed ukończeniem 35 roku życia. U ponad połowy panów zauważalna jest także niższa samoocena. Osoby borykające się z łysieniem cierpią czasem na depresję, wzrasta u nich także poziom stresu. Przeważnie schorzenie to występuje na podłożu genetycznym i jest powiązane z dziedziczoną wrażliwością na stanolon, czyli aktywną formę testosteronu. Czasem łysienie wynika ze złej higieny, nieodpowiednich szamponów, czy złej diety. Jednak niezależnie od powodów występowania łysienia, można opóźnić cały proces, dzięki czemu zakola i wszelkie ubytki będą widoczne znacznie później. Warto na samym początku udać się do dermatologa. Dobry specjalista, będzie w stanie jedynie po wzorze łysienia ustalić z dużą prawdopodobieństwem jego wszelkie przyczyny. Będzie także w stanie sprawdzić, czy pacjent nie cierpi na jakąś chorobę, doprowadzającą do szybszego tempa rozwoju choroby. W naszym kraju mężczyźni często cierpią na łojotokowe zapalenie skóry, jednak nie każdy z nich potrafi leczyć tę chorobę w odpowiedni sposób. Lekarz przepisze także receptę na właściwe leki, których celem będzie opóźnienie łysienia uwarunkowanego genetycznie. Podczas przyjmowania leków należy jednak uważać, gdyż niektóre z nich powodują obniżenie libido. Leki opóźniające proces wypadania włosów wpływają na testosteron, przez co może to odbić się na potencji, jednakże na rynku znaleźć można także produktu bez tego przykrego efektu ubocznego.

W jaki sposób można opóźnić proces łysienia?

Odpowiednia dieta

Powodem złego stanu włosów, ich wypadania, matowienia i łamliwości jest czasem zła dieta. Taki stan jest reakcją na brak danych substancji odżywczych. Warto zwracać uwagę na rodzaj przyjmowanego pożywienia, gdyż aby zachować piękne i zdrowe włosy, istotna jest zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi wszelkich ważnych dla jego właściwego funkcjonowania substancji. Posiłki powinny być przede wszystkim pełnowartościowe, zawierające w sobie wszystkie witaminy oraz minerały konieczne do prawidłowej pracy naszego organizmu. Warto spożywać produkty bogate w składniki mineralne takie jak miedź, krzem i cynk. Znaleźć je można w pestkach dyni i słonecznikach, roślinach strączkowych i orzechach. Istotne jest także dostarczanie w diecie pełnowartościowego białka, warto więc zjadać chude mięso, produkty zbożowe, jaja i ryby. Na kondycję oraz zdrowy wygląd włosów wpływają także witaminy z grupy B, witamina C, witamina A oraz witamina E.

Zobacz więcej  Najbardziej pożądana metoda przeszczepiania włosów

Styl życia

Długotrwale występujący stres jest niezwykle wyniszczający dla naszego organizmu. Jego efektem może być między innymi wypadanie włosów i znaczne pogorszenie ich kondycji. Bardzo częste i silnie stresujące sytuacje, mogą również spowodować zbyt wczesne osiwienie. Na stan włosów wpływają także w dużym stopniu używki. Papierosy, alkohol oraz nikotyna w kawie źle wpływają na stan mieszków włosowych. Użytki mogą być powodem wypadania włosów i ich słabego wzrostu.

Kosmetyki do włosów

Kosmetyki do włosów mogą okazać się pomocne w powstrzymaniu zbyt wczesnego łysienia. Ich zadaniem jest wzmocnienie włosów. Substancje znajdujące się w takich produktach mają odżywić włosy i powstrzymać działanie dihydrotestosteronu, polepszają więc widocznie kondycję włosów. Eliminują przyczyny łysienia takie jak zapalenia skóry, łupież, łojotok czy infekcje grzybicze. Warto zainwestować w profesjonalne preparaty do włosów przeciwko łysieniu, na rynku dostępne są różnego rodzaju odżywki, wcierki i serum na piękne włosy. Dzięki nim będziemy mogli zachować bujne włosy na znacznie dłuższy czas.

Masowanie skóry głowy

Masowanie skóry głowy ma na celu wzmocnienie włosów. Wystarczy jedynie kilkunastominutowy masaż głowy, a skóra stanie się wyraźnie ukrwiona, przez co cebulki włosowe zostaną właściwie odżywione. NA rynku dostępne są specjalistyczne masażery głowy, jednak w zupełności wystarczą po prostu palce. W salonach masażu oferowane są także masaże głowy, które nie tylko pomagają walczyć z łysieniem, ale także doskonale odstresują i relaksują.

Właściwa higiena

Niezwykle istotna w celu opóźnienia procesu nadmiernego wypadania włosów jest właściwa pielęgnacja skóry głowy. Częste mycie włosów wcale nie powoduje ich większego przetłuszczania. Włosy powinno się myć tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie. Zbyt duża ilość bakterii, łoju oraz martwego naskórka sprzyja rozwojowi chorób skóry, co jest związane z pogorszeniem kondycji włosów. Prawidłowa pielęgnacja włosów polega przede wszystkim na doborze dobrych produktów, odpowiednich dla naszej skóry oraz włosów. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę przeróżnych szamponów, odżywek, wcierek i masek do włosów. Jeżeli jednak nie wiemy, jakie produkty będą dla nas najlepsze, wówczas warto udać się po poradę do trychologa.

Zobacz więcej  Zalecenia i pielęgnacja po makijażu permanentnym brwi: jak dbać o brwi i dobrże wyglądać po zabiegu?

Fryzura ma znaczenie

Dredy, ciasno upięte włosy czy plecione warkoczyki źle wpływają na stan naszych włosów. Niekorzystny wpływ na włosy ma także noszenie mocno spinających klipsów i gumek czy częste noszenie kasku rowerowego. Zjawisko nadmiernego wypadania włosów przez mocne i długotrwałe naciąganie i ucisk mieszków włosowych nazywane jest łysieniem trakcyjnym. Jednakże mamy na nie spory wpływ, bowiem wystarczy zmienić swoje nawyki co do codziennej fryzury. Objawem trakcyjnego łysienia jest przede wszystkim zaczerwienienie skóry, napięcie i ból skóry głowy w miejscu ucisku. Czasem pojawiają się także punktowe stany zapalne i łuszcząca się skóra głowy. Nie należy bagatelizować tych objawów.

Leki na wypadanie włosów

Lekarze najczęściej na łysienie przepisują produkty zawierające dwie substancję: finasteryd i minoksydyl. W Stanach Zjednoczonych oraz wielu innych krajach korzysta się także z dutasterydu. Finasteryd, jak i minoksysyl posiadają udowodnioną klinicznie skuteczność.

Finasteryd

Jest lekiem na wypadanie włosów, którego zadaniem jest zahamowanie wytwarzania dihydrotestosteronu. Przyjmuje się go w sposób doustny raz na dzień w dawce 1 mg. Preparat ten stosowany jest również w przypadku przerostu gruczołu krokowego, wówczas stosuje się dawkę 5 miligramów. Finasteryd działa poprzez zwolnienie procesu schorzenia i zwiększenie wzrostu włosów w obszarze dotkniętym łysieniem androgennym. Podczas długotrwałego stosowania preparatu zawierającego tę substancję, u ponad połowy pacjentów następuje wyraźna poprawa stanu włosów. Efekty uboczne występują bardzo rzadko, u mniej niż 5 procent pacjentów. Do efektów ubocznych można zaliczyć odwracalną impotencję, zmniejszenie libido, ginekomastię, osłabienie. Lek zawierający finasteryd jest dostępny tylko na receptę.

Minoksydyl

Jest lekiem zewnętrznym, dostępnym w postaci płynu o 2 stężeniach 2 procent oraz 5 procent. Z leku mogą korzystać mężczyżni, jak i kobiety. Produkt charakteryzuje się mniejszą skutecznością, aniżeli finasteryd, jednak jego mniejsza dawka jest dostępna bez recepty. Wśród działań niepożądanych należy wymienić przede wszystkim podrażnienie i zaczerwienienie skóry. W aptekach znaleźć można również wiele suplementów diety na skórę i paznokcie, jednak ich skuteczność nie jest potwierdzona.

Zobacz więcej  Czerwona twarz: przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia zaczerwienionej skóry oraz czerwonych plam

Zabiegi laserowe na łysienie

Jeśli inne metody nie przyniosły zadowalającego efektu, warto skorzystać z zabiegów laserowych. Taka terapia doskonale poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zwiększa się porost włosów. Jeśli chcemy osiągnąć zadowalające rezultaty, kuracja musi trwać około roku, a następnie należy co miesiąc zgłaszać się na tak zwane zabiegu podtrzymujące. Leczenie jest całkowicie bezbolesne.

Mezoterapia

Mezoterapia polega na nastrzykiwaniu skóry substancjami, które stosuje się także w trakcie zabiegów odmładzających. Leki do wykonania mezoterapii skóry głowy dobiera się w sposób indywidualny, przy pomocy trychogramu (ocena włosów pobranych w paru obszarów głowy).

Przeszczep włosów

Z każdym rokiem na świecie przeprowadza się około miliona zabiegów chirurgicznych i niechirurgicznych rekonstrukcji owłosienia. Liczba zabiegów cały czas wyraźnie wzrasta. W naszym kraju ten rynek dopiero jest w fazie rozwoju, jednakże metody rekonstrukcji owłosienia stają się coraz bardziej popularne i wybierane. Popularnością cieszą się przeszczepy włosów. W trakcie takiego zabiegu pobierane są zespoły mieszkowe, po czym nakłuwana jest skóra głowy. W powstałe nacięcia wszczepia się pobrane wcześniej włosy. Zaletą metody FUE jest znaczna redukcja nieestetycznych, podłużnych blizn, które często było powodem rezygnacji z przeszczepu włosów. Właściwie nie istnieją przypadki całkowitego wypadania włosów, nawet u bardzo zaawansowanych przypadków, istnieje możliwość pobrania mieszków włosowych z tyłu albo z przodu głowy, które następnie wykorzystuje się do przeszczepu. Przeszczep włosów jest najbardziej skuteczną metodą na pozbycie się swoich kompleksów i odzyskanie zdrowego wyglądu włosów. Dzięki przeszczepowi większość mężczyzn odzyskuje pewność siebie i pokonuje depresję.

Aby, opóźnić proces łysienia, należy przede wszystkim korzystać ze sprawdzonych i efektywnych metod.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop