Blog

Choroby żył: objawy, leczenie, diagnoza

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Choroby żył: objawy, leczenie, diagnoza

Obecnie tysiące ludzi na całym świecie zmaga się z chorobami żył. Mogą być to żylaki, zakrzepica i inne niebezpieczne schorzenia. Wszelkie choroby żył są jednymi z najpoważniejszych schorzeć, które nie tylko zmniejszają w znaczącym stopniu komfort życia chorego, ale i stanowią bezpośrednie zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia. Osoby zmagające się z chorobami żył niejednokrotnie nie są w stanie funkcjonować jak zdrowe osoby, co dodatkowo wywiera wpływ na ich samopoczucie oraz samoocenę. Dlatego problemów z żyłami nie należy bagatelizować oraz lekceważyć. Ważna jest wiedza na temat tego rodzaju chorób gdyż szybka i prawidłowa diagnoza jest bardzo istotna w podjęciu szybkiego leczenia danego pacjenta.

Choroby żył: objawy i leczenie

Objawy chorób żylnych początkowo mogą być bardzo niejednoznaczne. Osoby zmagające się z chorobami żył zazwyczaj w pierwszej kolejności odczuwają np. zmęczenie nóg, ból (w przypadku chorób żylnych występujących w kończynach dolnych), po upływie czasu może pojawić się obrzęk. Co więcej większość osób zwraca uwagę na problemy żylne dopiero w momencie widocznych, tak zwanym gołym okiem objawów, czyli żylaków. Natomiast bardzo nieprzyjemną chorobą są żylaki odbytu.

Czym są żylaki?

Problemy żylne oraz same żylaki występują w społeczeństwie tak często iż niemal każda osoba potrafi rozpoznać pojawienie się żylaków u siebie. Przede wszystkim jest to bolesny problem oraz wysoce nieestetyczny. Widoczne żylaki powstają w wyniku poszerzenia się żył. Za główną przyczynę poszerzania się żył uznaje się niewydolność zastawek żylnych. Gdy dana zastawka w żyle się nie domyka, krew krążąca w tej żyle cofa się oraz zalega w niej. W taki sposób zalegająca krew powoduje nacisk oraz bolesne rozciąganie się chorej żyły.

Występowanie żylaków najłatwiej jest rozpoznać w pozycji stojącej gdyż żyła jest wypukła i często w ciemnym odcieniu. Żylaki najczęściej umiejscowione są w wewnętrznych partiach łydek, ud bądź pod kolanami. Nieleczone żylaki bardzo często prowadza do groźnych powikłać. Chorzy często odczuwają uporczywe pieczenie nóg oraz pojawia się obrzęk. Zdarzają się również sytuacje, w których żylakom od samego pojawienia się ich towarzyszy zapalenie żył. Warto również wiedzieć, że nie u każdego chorego żylaki będą stanowił bolący problem. Choroba żylna może przebiegać bez jakichkolwiek objawów.

 • Żylaki wtórne: Żylaki wtórne to takie, które zostały wywołane przez inną przebytą chorobę bądź choroby. Najczęściej żylaki wtórne pojawiają sią po; chorobie zakrzepicy żył głębokich, urazach, nacisku na naczynia krwionośne oraz różnego typu zaburzeniach rozwoju układu żylnego.
 • Żylaki pierwotne: Ten rodzaj żylaków związany jest z rodzinną skłonnością do ich pojawiania się. Oby, które mają w gronie bliskich osób kogoś kto zmagał lub zmaga się z żylakami są bardziej na nie podatne. Dzieje się tak ponieważ jest możliwość iż u takiej osoby występuje podatność żył na rozciąganie się pod wpływem słupa krwi oraz możliwość występowania cienkich ścian żył.
Zobacz więcej  Kilka słów o niciach liftingujących

Gdzie powstają choroby żył?

W skład organizmu ludzkiego wchodzi układ krwionośny, który składa się z sieci żył oraz tętnic. To właśnie żyły oraz tętnice odpowiedzialne są za dostarczanie organizmowi tlenu oraz substancji odżywczych. W raz z każdym uderzeniem serca krew pompowana jest do każdej nawet najbardziej odleglej części organizmu oraz z powrotem. Wówczas tętnice doprowadzają pompowaną krew do narządów i do pozostałych części ciała, natomiast żyły są odpowiedzialne do powrotu krwi do mięśnia sercowego. W momencie gdy krew powraca z kończyn dolnych do serca na jej przeszkodzie stoi grawitacja. Aby krew pomimo grawitacji mogła wracać do serca w żyłach znajdują się zastawki żylne, a cały system mięśniowo‐szkieletowy wspomaga prawidłową prace układu krwionośnego. Jeżeli, któraś z żył nie działa prawidłowo oddziaływuje to negatywnie na cały organizm. W żyłach mogą pojawić się skrzepy, które w momencie odklejenia się od ściany żyły mogą doprowadzić nawet do śmieci danego pacjenta.

Leczenie chorób żył

Leczenie chorób żylnych jest uwarunkowane stopniem zaawansowania danej choroby żylnej. Jeśli lekarz stwierdzi po przeprowadzonych badaniach (np. usg Doppler kończyn dolnych) iż problem jest nie wielki i nie zagraża pacjentowi, wówczas może zalecić wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które mają za zadanie ułatwienie przepływu krwi w żyłach oraz zalecić noszenie opaski bądź pończochy uciskowej. Opaski uciskowe mają zadanie uniemożliwienie żyle rozszerzanie się. Niestety jeśli problem jest duży albo pacjent chce pozbyć się wysoce nieestetycznych zmian żylnych (żylaków) potrzebna jest odpowiednia interwencja chirurgiczna.

Chirurgiczne metody leczenia żylaków:

 • Skleroterapia:  jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w leczeniu żylaków jest Skleroterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły specjalnego preparatu. Preparat ma za zadanie wywołać stan zapalny, a w miejscu wstrzyknięcia specyfiku powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknieniu. Wówczas światło żyły ulega zamknięciu, a dzięki temu żylak znika. Metodę tą przeważnie stosuje się w przypadku niewielkich naczyń krwionośnych, a do jeszcze mniejszych zmian można zastosować laser.
 • Miniflebektomia: Metoda ta bardzo często jest metodą towarzysząca innym zabiegom chirurgicznym polegającym na usuwaniu żylaków. dzieje się tak ponieważ drobne i pojedyncze żylaki można usunąć, wykonując nie duże nacięcia skalpelem bądź igłą w miejscu występowania.
 • Zamykanie wewnątrzżylne: Usuwanie danego żylaka odbywa się za pomocą wykonania niewielkiego nakłucia, przez które wprowadzana jest cienka rurka. Natomiast rurka służy do wprowadzenia w światło żyły specjalnego włókna. Następnie za pomocą lasera bądź fal radiowych wytwarza się ciepło, które po wyjęciu cewnika zasklepia daną żyłę. Podobnie jest w przypadku ukuwania chorej żyły za pomocą specjalnego cewnika oraz równoczesne podawanie leku. Przy zamykaniu żył stosuje się także różnego rodzaju odpowiednie specjalistyczne kleje. Metoda ta jest praktycznie bezbolesna.
 • Stripping: Ta metoda polega na chirurgicznym usunięciu żyły odpiszczelowej. Po usunięciu żyły naczynia są odpowiednio podwiązywane w dwóch miejscach jej odcięcia.
Zobacz więcej  Choroby a wypadanie włosów

Oczywiście metoda leczenia powinna zostać dobrana przez lekarza specjalistę po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań. Choroby tego typu często wymagają szybkiej interwencji z zakresu chirurgii naczyniowej. Specjalista ocenia skale problemu być może problem jest tak duży iż wymaga aby został zastosowany drenaż limfatyczny.

Żylaki kończyn dolnych i zakrzepica żylna

Istnieje wiele chorób żył, które stanowią ogromny problem dla osób zmagających się z nimi.

Zakrzepica: 

Jedną z najpoważniejszych chorób żył dla zdrowia i życia jest zakrzepica. Zakrzepy w żyłach mogą powstawać przez zmiany ogólnoustrojowe bądź w skutek zapalenia żył. W zakrzepicy występującej w żyłach głębokich powstają dwa nierozłączne czynniki:

 • skrzeplina w żyle,
 • stan zapalny ściany żyły.

Przyczyną zakrzepicy jest nieprawidłowa praca zastawek w danej żyle oraz zaleganie krwi, która w prawidłowym procesie powinna być pompowana za pośrednictwem żył do serca. Zamiast tego krew zostaje w żyłach kończyn. Do zakrzepicy może dojść w sytuacji gdy krew w żyłach krąży zbyt wolno bądź dana osoba ma zbyt małą ilość ruchu np. długotrwale przebywa w jednej leżącej pozycji po przebytej operacji, osoba prowadzi siedzący tryb życia lub jest po przebytej kontuzji. Gdy powstały w żyle skrzep krwi oderwie się od ściany żyły może przedostać się do płuc i spowodować zatorowość płucną.

Zakrzepica żył głębokich:

Choć zakrzepica powstaje poprzez powstanie zakrzepu krwi w żyle to najczęściej występuje w kończynach dolnych. Warto jednak wiedzieć, że zakrzepy mogą tworzyć się również w innych częściach układu żylnego i nie dawać żadnych objawów chorobowych. Nie zmienia to jednak faktu, że zakrzepica jest chorobą będącą konsekwencją nieprawidłowego przepływu krwi. Gdy krew przepływa przez światło żyły w sposób nieprawidłowy powoduje stan zapalny, który niszczy śródbłonek. Do uszkodzonego śródbłonka przylegają płytki krwi i tak tworzy się zakrzep.

Zespół pozakrzepowy:

Zespół pozakrzepowy to szereg negatywnych skutków przebytej zakrzepicy żył głębokich. Tego typu schorzenia mogą pojawić się w organizmie nawet dopiero po roku do dwóch lat po pojawieniu się tak zwanego incydentu zakrzepowego. Ponadto objawy pozakrzepowe mogą być bardzo różnorodne i występować w kombinacjach. Do najczęściej pojawiających się objawów zespołu pozakrzepowego zaliczają się miedzy innymi:

 • silny/duży obrzęk kończyny dolnej,
 • uczucie ciężkości kończyny,
 • ból i pieczenie kończyny.

Oprócz tego może dojść do upośledzenia budowy nauczyć żylnych, takich jak między innymi:

 • powtórne uszkodzenie żył układu powierzchniowego,
 • wzrost ciśnienia w naczyniach umiejscowionych podskórnie,
 • zaburzenia troficzne,
 • zmiany w żyłach będące następstwem przekształcania się zakrzepu
Zobacz więcej  Wypełnienie warg sromowych większych - dla kogo i jak to działa ?

Malformacja naczyniowa:

Z ta choroba mamy do czynienia w sytuacji kiedy dochodzi do zmiany naczyniowej, która jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem naczyń. Tego typu zaburzenia rozwoju naczyń mogą pojawić się już w okresie płodowym. Do podstawowych objawów malformacji naczyniowej można zaliczyć zmiany błon śluzowych, a także zmiany skórne. Co ważne tego typu zmiany często umiejscowione są w rejonach szyi, głowy oraz ośrodkowego układu nerwowego. Każda zmiana malforacyjna może różnić się od siebie pod względem wyglądu, wielkości oraz umiejscowienia.

Zespół dziadka do orzechów:

Jest to choroba układu żylnego, która dotyczy krążenia trzewnego. Zespół dziadka do orzechów objawia się bardzo różnorodnymi objawami, Pacjent zmagający się z tym schorzeniem może na przykład odczuwać nudności, krwiomocz, białkomocz lub cierpieć z powodu częstych wymiotów. Wówczas dany pacjent zmaga się z zaburzonym odpływem żylnym krwi. Co więcej zespół ten może być wywołany prze ucisk żyły nerkowej.

Żylaki powrózka nasiennego: 

Żylaki powrózka nasiennego są schorzeniem dotykającym mężczyzn. Niestety choroba ta bardzo często prowadzi do całkowitej bezpłodności. Główną przyczyną tego rodzaju żylaków powrózka jest różnego typu uszkodzenie zastawek żył jądrowych. Do jednych z najczęstszych objawów żylaków powrózka zalicza się między innymi:

 • ból w pachwinie,
 • mała bądź niewielka opuchlizna,
 • odczuwalne ciepło w okolicach moszny,
 • ból lub pieczenie jąder,
 • ból odczuwalny podczas wzwodu.

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia żylaków powrózka nasiennego jest operacja, która przeprowadzana jest przez chirurga naczyniowego. Wówczas zabieg polega w głównej mierze na podwiązaniu żyły jądrowej bądź jej embolizacji.

Flebolog: lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób żył

Flebologia to dziedzina medycyny, która dotyczy leczenia chorób układu żylnego. Lekarz flebolog dokładnie rozpoznaje w klinice flebologii chorobę. Następnie przeprowadza odpowiednie badania na przykład; badanie obrazowe i diagnozuje problem, a także jego nasilenie. Lekarz/chirurg naczyniowy rozpoznaje przyczynę powstania rozszerzonych naczyń.

Metod leczenia chorób układu żylnego jest wiele, niektóre z nich wykorzystują energię fal radiowych, inne polegają na wykorzystaniu wiąski lasera, a jeszcze inne polegają na wykorzystaniu specjalistycznych preparatów, które zasklepiają żyły.

Wszelkich objawów niepokojących nie należy bagatelizować niezależnie, czy są to żylaki na nogach, czy żylaki umiejscowione blisko miejsc intymnych. Lekarz flebolog przeprowadzi odpowiednie badania na przykład będące podstawowym badaniem obecnie w krajach rozwiniętych; badanie Dopplera. Niezależnie czy problem dotyka osób młodych, w średnim wieku, czy też osób starszych gdy zostaną dostrzeżone objawy niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do specjalisty. To konsultacja flebologiczna udzieli pacjentowi wszystkich informacji z zakresu profilaktyki niewydolności żylnej i w następstwie diagnozy zajmie się leczeniem żylaków i leczeniem schorzeń żylnych. Lekarz zajmujący się danym pacjentem oceni objawy i ich nasilenie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop