Blog

Czy łysienie to tylko problem facetów?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Obiegowa opinia, że łysienie jest problemem tylko i wyłącznie męskim to mit. Niestety, wiele kobiet boryka się z problemem nadmiernego wypadania włosów, czy nawet z wyłysieniami. Przyczyn tego problemu jest wiele, ale na szczęście z łysieniem można sobie skutecznie radzić. 

Jak rosną włosy?

Wypadanie to naturalne zakończenie życia włosa, czyli ostatni etap cyklu wzrostu włosa. Cykl składa się z 3 faz, które przebiegają identycznie u zdrowych kobiet i mężczyzn.

  • Anagen, czyli etap aktywnego wzrostu włosa. W tej fazie komórki macierzy intensywnie się dzielą. Dzięki temu włos przyrasta. W normalnych warunkach, u zdrowych osób do 90% włosów na głowie powinno znajdować się w fazie anagenu. Ten etap trwa od 2 do 7 lat.
  • Katagen –  faza inwolucji lub zanikania włosa. Etap ten trwa ok. 2-3 tygodnie. W tym krótkim okresie dochodzi do przebudowy korzenia włosa. Zanika jego macierz, zaś sam włos zostaje wypchnięty do góry, ku powierzchni skóry. W danym momencie ok. 3% wszystkich włosów na głowie znajduje się w tej fazie.
  • Telogen – ostatnia faza procesu wzrostu włosa, która tożsama jest z jego spoczynkiem i wypadaniem. Włos jest w tym momencie martwy i nie zachodzą w nim już żadne procesy przemiany materii. Telogen trwa 1-3 miesiące. Cebulki stają się coraz cieńsze, łatwo wysuwają się z mieszków i wypadają podczas czesania, mycia włosów i podczas innych codziennych czynności. Zazwyczaj w miejscu wypadającego włosa wyrasta nowy włos. W fazie telogenu znajduje się jednocześnie do ok. 13% włosów na głowie.

Kiedy wypadanie włosów wymyka się spod kontroli?

W warunkach fizjologicznych mieszki włosowe na Twojej głowie znajdują się w różnych fazach. Dzięki temu wzrost i wypadanie jest zjawiskiem ciągłym. Część włosów naturalnie wypada, ale szybko na ich miejsce wyrastają nowe włoski. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do zachwiania równowagi. Z różnych przyczyn może dochodzić do skrócenia fazy wzrostu wielu włosów na raz i lawinowego ich wchodzenia w fazę inwolucji oraz wypadania. Za bezpieczne uznaje się wypadanie ok. 60-100 włosów dziennie. Jednak gdy ta ilość zostaje znacznie przekroczona, a Ty widzisz kłęby włosów w wannie po kąpieli lub na szczotce po czesaniu, masz podstawy, by zacząć szukać rozwiązania problemu. Niepokoić może szczególnie znaczne i widoczne gołym okiem przerzedzenie kucyka lub co gorsza pojawienie się na głowie łysych placków.

Zobacz więcej  Kinesiotaping jak naklejać plastry?

Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Istnieje kilka głównych problemów zdrowotnych i nie tylko, które mogą przyczyniać się do łysienia u kobiet.

Zaburzenia hormonalne

Często słyszy się o łysieniu typu męskiego (androgenowym). Wypadanie włosów w tym przypadku występuje na tle hiperandrogenizmu. Choć androgeny (szczególnie testosteron), uznawane są za męskie hormony płciowe, warto wiedzieć, że fizjologicznie organizm kobiecy również wydziela niewielką ilość testosteronu. Jednak w pewnych sytuacjach, np. przy zespole policystycznych jajników, po menopauzie lub po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, dochodzi do zwiększonego wytwarzania testosteronu. Hormon ten niszczy mieszki włosowe. Powoduje wypadanie włosów i uniemożliwia wzrost nowych.

Nie tylko androgeny są zagrożeniem dla bujnej czupryny. Niedobór estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych także osłabia włosy. Estrogeny odpowiadają za prawidłowy ich wzrost, zaś hipoestrogenizm sprawia, że dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosa i nadmiernego wypadania.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór hormonów tarczycy ma zgubny wpływ na włosy. Niedoczynność tarczycy powoduje  przerzedzenie i osłabienie włosów. Z kolei nadczynność skutkuje łysieniem uogólnionym lub plackowatym.

Kolejnym zagrożeniem są hormony kory nadnerczy. Do rozregulowania gospodarki tymi hormonami dochodzi w szczególności pod wpływem silnego, permanentnego stresu. Badania wykazują, że łysienie hormonalne można łączyć z długotrwałym wysokim poziomem kortyzolu i adrenaliny we krwi.

Wypadanie włosów w ciąży

Jest to problem powiązany z grą hormonalną. W czasie ciąży wiele kobiet może cieszyć się pięknymi włosami. Za taki stan rzeczy odpowiada wysoki poziom hormonów płciowych, w tym estrogenów. Po porodzie stężenie tych hormonów we krwi gwałtownie spada i przyczynia się to do gwałtownego wypadania włosów oraz ogólnego pogorszenia ich stanu. Nic dziwnego – włosy, które były „przymusowo” zatrzymane w fazie wzrostu przez 9 miesięcy, zaczynają masowo wchodzić w fazy katagenu i telogenu. Nie wszystkie panie borykają się z wypadaniem włosów po ciąży. Jeśli Ciebie dotyczy ten problem, mamy dobrą wiadomość. Po kilku miesiącach wahania hormonów wracają do normy, a włosy zaczynają stopniowo odrastać.

Długotrwałe odchudzanie, niedoborowe żywienie

W dobie kultu szczupłego ciała i modzie na ciągłe bycie na diecie, bardzo łatwo jest zaszkodzić swojemu ciału. Włosy, by pięknie wyglądać, muszą być dobrze odżywione. Niestety, w sytuacjach deficytu substancji odżywczych, organizm skupia się na podtrzymywaniu najważniejszych dla życia organów. Włosy nie są niezbędne do przeżycia organizmu, dlatego w ekstremalnych przypadkach wypadają. Wypadanie włosów spowodowane niedoborowym żywieniem nosi nazwę wypadania telogenowego, gdyż włosy zbyt wcześnie przechodzą w fazę telogenu. Problem stanowią zwłaszcza niedobory witamin i minerałów. Zadbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło cynku, żelaza, witamin z grupy B, witaminy C, D i E. Ważne dla prawidłowego wzrostu włosów jest także dostarczanie niezbędnych ilości białka oraz błonnika. Substancje te można w większości suplementować, jednak pamiętaj, że witaminy i minerały lepiej wchłaniają się, jeśli są dostarczane w pokarmach.

Zobacz więcej  Yasmin - recepta online

Choroby skóry głowy a wypadanie włosów u kobiet

Najczęstszymi drobnoustrojami, który sieją spustoszenie na głowie, są grzyby. Umiejscawiają się one w okolicy mieszków włosowych i mogą powodować plackowate wyłysienia na skórze. Innymi problemami skóry głowy mogą być wszelkiego rodzaju stany zapalne, które hamują wzrost włosów. Stan zapalny może nieodwracalnie niszczyć cebulki włosów i przyczyniać się nawet do permanentnych wyłysień.

Agresywna stylizacja włosów

Nadmierne wypadanie włosów, a nawet wyłysienia, mogą być spowodowane mechanicznym lub chemicznym osłabianiem włosów. Jeśli codziennie wiążesz włosy w ciasny kok lub czeszesz się w kucyk, skóra głowy oraz mieszki włosowe mogą się nadwerężać, a w dalszej perspektywie włosy zaczynają wypadać. Im ciaśniejsze upięcie oraz im częściej je stosujesz, tym bardziej szkodzisz swoim włosom. Włosy może osłabić również noszenie tzw. doczepów, które mocno obciążają cebulki i mieszki włosowe. Stylizacja z użyciem wysokiej temperatury, czy to prostowanie, czy kręcenie, także osłabia włosy. Do wypadania włosów może przyczyniać się zbyt częsta koloryzacja włosów, szczególnie z użyciem agresywnych farb oraz zbyt częsta trwała ondulacja.

Wypadanie włosów a leki

Łysienie może wynikać z działania ubocznego niektórych leków. Są to przede wszystkim leki cytostatyczne oraz immunosupresyjne. Kolejna grupa leków, która może przyczyniać się do wypadania włosów to leki kardiologiczne i przeciwzakrzepowe. Oczywiście, jasne jest, że leki, które mogą w dłuższej perspektywie ratować zdrowie lub życie, są dużo ważniejsze niż włosy. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli Twój stan zdrowia pozwala na odstawienie leków, włosy prawdopodobnie odrosną. Wypadanie włosów mogą powodować również substancje hormonalne, zawarte w lekach przeciwtarczycowych oraz w antykoncepcji.

Jak zatrzymać łysienie u kobiet?

Jeśli niepokoi Cię stan Twoich włosów i podejrzewasz, że problem może tkwić gdzieś głębiej i dotyczyć Twojego zdrowia, nie wahaj się, zgłoś się do lekarza. Warto zbadać poziomy hormonów we krwi i wykluczyć zaburzenia ich wytwarzania. Dobry lekarz rozpozna problem, a po unormowaniu poziomu hormonów nie tylko poczujesz się lepiej, ale również poprawi się stan Twoich włosów. Również choroby skóry wymagają pomocy lekarza. Dobrym pomysłem może okazać się także przyjrzenie się codziennej diecie. Czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych? Czy wykonujesz regularnie podstawowe badania krwi? Jeśli masz problem z ułożeniem zdrowego, dobrze zbilansowanego jadłospisu, zgłoś się do dietetyka.

Zobacz więcej  Contraseton – recepta online

Niestety, czasami zdarza się tak, że mimo starań, stan włosów nie polepsza albo dzieje się to zbyt powoli. W grę wchodzą też różne inne uwarunkowania, takie jak chociażby genetyka, który to problem jest trudny do „przeskoczenia”, choć nie jest to niemożliwe. W dzisiejszych czasach dostępnych jest szereg metod wywodzących się z medycyny estetycznej, które pozwalają na leczenie łysienia u kobiet, niezależnie od przyczyn.

  • Łysienie androgenowe da się zahamować poprzez terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych CGF.
  • Metoda leczenia osoczem bogatopłytkowym PRP stymuluje produkcję kolagenu i wzmacnia oraz odżywia skórę głowy, dzięki czemu również włosy stają się mocniejsze.
  • Mezoterapia igłowa Dr.Cyj Hair Filler to solidna dawka aminokwasów i kwasu hialuronowego, które stymulują mikrokrążenie skóry głowy i intensywnie odżywiają mieszki włosowe.
  • Mezoterapia mikroigłowa Dermapen z dedykowanym koktajlem również dogłębnie odżywia skórę i pobudza intensywną regenerację oraz porost włosów.
  • Przeszczep włosów z użyciem robota medycznego ARTAS polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych i przeszczepieniu ich w miejsca pozbawione włosów – w ten sposób można leczyć zarówno wyłysienia plackowate, jak i niwelować np. zbyt wysokie czoło.
  • Laseroterapia Hair Restoration to najnowocześniejsza metoda leczenia łysienia, podczas której dochodzi do pobudzenia uśpionych mieszków i silnej stymulacji skóry do przywrócenia naturalnego cyklu faz wzrostu włosów.

Wszystkie te zabiegi proponuje klinika medycyny estetycznej SkyClinic. Jeśli masz wątpliwości lub nie wiesz, która z metod leczenia wypadania włosów będzie dla Ciebie odpowiednia, umów się na konsultacje ze specjalistami ze SkyClinic.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop