Blog

Jak liposukcja kawitacyjna może pomóc w walce z tkanką tłuszczową? Na czym to polega?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Jak liposukcja kawitacyjna może pomóc w walce z tkanką tłuszczową? Na czym to polega?

Kawitacja jest często stosowana w połączeniu z tradycyjnymi technikami odchudzania, ponieważ może zwiększyć rezultaty tam, gdzie sama dieta i ćwiczenia nie były w stanie przynieść pożądanych rezultatów. Może ona również działać w połączeniu z innymi rodzajami zabiegów kosmetycznych wykonywanych na obszarach docelowych, takich jak napinanie skóry, co może poprawić wygląd zewnętrzny leczonych obszarów po zakończeniu operacji. Na czym polega liposukcja kawitacyjna? Jaką poprawę wyglądu ciała zapewnia? Ile trwają zabiegi liposukcji kawitacyjnej?

Liposukcja kawitacyjna jako skuteczna metoda usuwania tkanki tłuszczowej

Liposukcja kawitacyjna to rodzaj liposukcji, która wykorzystuje generator ultradźwiękowy do tworzenia maleńkich pęcherzyków w komórkach tłuszczowych. Tłuszcz jest następnie rozbijany i odsysany, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej napięta.

Maleńkie mikropęcherzyki są wytwarzane w komórkach tłuszczowych za pomocą urządzenia zwanego kawitatorem. Pęcherzyki przedostają się do środka komórki tłuszczowej, gdzie pękają i uwalniają fale uderzeniowe, które rozbijają błony komórkowe. Nowo uszkodzone komórki są następnie usuwane przez odsysanie. Po każdym zabiegu, metabolizm organizmu rozbija pozostałe złogi tłuszczu, co prowadzi do dodatkowej utraty wagi w czasie.

Do tej pory konwencjonalne techniki liposukcji są szerzej stosowane. Techniki te polegają na wykorzystaniu igieł i pustych w środku rurek do odsysania komórek tłuszczowych, co może być bolesne, a proces rekonwalescencji również jest niekomfortowy. Jednak dzięki wynalezieniu urządzeń do kawitacji, obecnie liposukcja stała się znacznie mniej bolesna, a powrót do zdrowia trwa krócej w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.

Na czym polega liposukcja kawitacyjna, czyli liposukcja ultradźwiękowa?

Zarówno liposukcja kawitacyjna, jak i ultradźwiękowa dobrze sprawdzają się w usuwaniu tłuszczu. W zasadzie są tym samym zabiegiem. Kawitacja może wymagać zastosowania leków lub znieczulenia. Ultradźwięki wykorzystują połączenie fal dźwiękowych i ciśnienia próżniowego. Nie dochodzi do znaczącego uszkodzenia otaczających tkanek, dlatego nadmiar tkanki tłuszczowej jest usuwany nieinwazyjnie. Kawitacja wydziela pewną ilość ciepła, co może powodować dyskomfort, siniaki lub obrzęk. Ultradźwięki i kawitacja są stosowane od dekad – technologia uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich kilku lat.

Zobacz więcej  Co na wypadanie włosów?

Co ile czasu należy wykonywać zabieg liposukcji kawitacyjnej?

Zabiegi takie jak liposukcja kawitacyjna, która wykorzystuje zjawisko kawitacji powinny być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu, aby osiągnąć maksymalne rezultaty. Jeden zabieg może usunąć od dziewięciuset centymetrów sześciennych do dwóch tysięcy centymetrów sześciennych tłuszczu. Mniejsza ilość tłuszczu nie daje optymalnych rezultatów, a większa ilość tłuszczu może spowodować komplikacje, takie jak infekcje. Najwyższa skuteczność jest obserwowana u pacjentów, którzy decydują się na poddanie serii liposukcji – 1 lub 2 razy w tygodniu. Maksymalna liczba zalecanych sesji wynosi 10, a optymalna 8.

Sesje zabiegowe są zazwyczaj rozłożone w odstępie dwóch tygodni i trwają od 30 minut do godziny, w zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi. Nie jest wymagane znieczulenie ogólne, ale pacjenci mogą wymagać doustnych środków przeciwbólowych w celu uśmierzenia bólu podczas i po zabiegu. Niektórzy pacjenci preferują sedację dla dodatkowego komfortu podczas zabiegu.

Jakie efekty zapewnia liposukcja kawitacyjna?

Kawitacja działa najlepiej w przypadku małych obszarów, takich jak podbródek lub szyja, i jest najbardziej skuteczna u osób, które ważą mniej niż 100 kg. Nie działa dobrze na otyłych pacjentów, ponieważ prawie niemożliwe jest bezpieczne wytworzenie tyle energii za pomocą ultradźwięków, ile byłoby wymagane, aby rozbić wszystkie komórki tłuszczowe.

Efekt kawitacji redukuje komórki tłuszczowe i stymuluje ich metabolizm, co prowadzi do zmniejszenia ich liczby i znacznego wygładzenia cellulitu. Ponadto pomaga zlikwidować drobne fałdy skórne, poprawia napięcie mięśni i zapewnia aktywniejszy drenaż limfatyczny. Fala ultradźwiękowa stymuluje również syntezę kolagenu, co powoduje ujędrnienie skóry i poprawę napięcia mięśni. Efektem tego jest również podniesienie i wymodelowanie sylwetki. Efekty liposukcji kawitacyjnej obejmują poprawę przemiany materii, pobudzenie krążenia i redukcję tkanki tłuszczowej.

Nie wymaga użycia skalpela, co jest znaczącą zaletą. Po zabiegu liposukcji ultradźwiękowej nie ma widocznych ran ani blizn, które prawdopodobnie trzeba by było usuwać kolejne tygodnie.

Zobacz więcej  Lipoliza - sposób na skuteczną walkę z tłuszczem

Liposukcja kawitacyjna, a wskazania do zabiegu

Kawitacja może być również stosowana jako część procedury w celu usunięcia luźnej skóry po masywnej utracie wagi. Proces kawitacji może być wykonywany samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami liposukcji. Jest wskazana głównie do zredukowania rozmiaru pewnego obszaru ciała. Skutecznie prowadzi do usunięcia nadmiaru tłuszczu. Komórki tkanki tłuszczowej są poddawane drganiom, a na skutek wykorzystania ultradźwięków wywołuje się stymulację procesu przemiany materii. Widać nie tylko poprawę wyglądu ciała, ale również samopoczucia.

Liposukcja kawitacyjna, a przeciwwskazania

Aby ustalić, czy pacjent nadaje się do liposukcji kawitacyjnej, chirurg przeprowadza badanie fizykalne i pyta o ogólny stan zdrowia, zażywanie leków i alergie. Pacjenci muszą również przejść badania krwi w celu sprawdzenia funkcji wątroby i nerek oraz upewnienia się, że nie istnieją żadne inne schorzenia, które mogłyby zakłócić przebieg zabiegu. Dodatkowe badania mogą obejmować elektrokardiogram (EKG) w celu sprawdzenia aktywności elektrycznej serca oraz badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej w celu zidentyfikowania wszelkich wewnętrznych blizn lub nieprawidłowości w ścianie jamy brzusznej. Należy zrezygnować z zabiegu w następujących przypadkach i stanach chorobowych:

 • niewydolność krążenia,
 • przewlekłe choroby narządów wewnętrznych,
 • wirusowe choroby skóry,
 • niezidentyfikowane zmiany skórne,
 • choroby konkretnych partii ciała,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • choroby nowotworowe.

Możliwe skutki uboczne kawitacji

Chociaż działania niepożądane występują rzadko, mogą obejmować:

 • Zasinienie w miejscu zabiegu;
 • Tkliwość w miejscu zabiegu;
 • Przebarwienie skóry w miejscu zabiegu;
 • Metaliczny smak w ustach;
 • Uczucie mrowienia w miejscu zabiegu.

Pewien obrzęk może występować w miejscu zabiegu przez kilka tygodni po zabiegu. W niektórych przypadkach, bardziej znaczący obrzęk występuje przez około 10 dni po zabiegu, ale następnie ustępuje. Obrzęk będzie się różnił w zależności od osoby i obszaru poddawanego leczeniu. Można zastosować zimne okłady z lodem na to miejsce.

Ile kosztuje liposukcja kawitacyjna?

Opłaty za liposukcję kawitacyjną wynoszą od 2 000 do 20 000 tys zł. Liposukcja tego typu nie jest objęta ubezpieczeniem, ponieważ jest uważana za zabieg kosmetyczny. Jednak niektóre plany zdrowotne mogą pokryć koszt zabiegu, jeśli jest on niezbędny z medycznego punktu widzenia do leczenia choroby podstawowej lub schorzenia, takiego jak cukrzyca lub obrzęk limfatyczny (zaburzenie układu limfatycznego, które powoduje obrzęk rąk i nóg).

Zobacz więcej  Trądzik różowaty: objawy, leczenie, rumień i przyczyny - jak skutecznie leczyć trądzik różowaty

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop