Blog

Chirurg plastyczny – czym się zajmuje?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Chirurg plastyczny – czym się zajmuje?

Chirurgia plastyczna wzbudza wiele kontrowersji. Nie brakuje jej zwolenników, jak i przeciwników. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że korzystanie z zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki zabiegom, możliwe staje się pozbycie mankamentów swojej sylwetki. Można więc śmiało stwierdzić, że chirurg plastyczny może pomóc wyjść nam z kompleksów. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej i czym dokładnie zajmują się tego rodzaju specjaliści.

Czym jest chirurgia plastyczna?

Jak zaznaczono na wstępie, chirurgia plastyczna staje się coraz popularniejsza. Dobrze byłoby więc wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina medycyny. W kręgu zainteresowań chirurgów plastycznych znajduje się rekonstrukcja różnego rodzaju wad bądź korekta defektów ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że defekt to pojęcie względne. To, co jedni uznają za wadę, dla innych może być atutem sylwetki. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że klinika chirurgii plastycznej zajmuje się wyłącznie powiększaniem piersi czy ust. Warto bowiem zaznaczyć, że dzięki chirurgom plastycznym możliwe staje się leczenie oparzeń, a także pomoc osobom po amputacjach. Warto byłoby zdawać sobie sprawę z faktu, iż chirurg plastyczny musi posiadać rozległą wiedzę, nie tylko z zakresu chirurgii. Powinien on także opanować podstawy traumatologii, laryngologii, neurochirurgii czy też immunologii.

Jak zostać chirurgiem plastycznym?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co należy zrobić, aby wykonywać zawód chirurga plastycznego. Na pewno pierwszym krokiem będzie ukończenie studiów medycznych. Następnie, koniecznie należy dostać się na program chirurgii plastycznej. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia, chirurg plastyczny otrzymuje licencję medyczną. Warto zaznaczyć, że chirurdzy plastyczni mogą zajmować się wykonywaniem operacji z zakresu rekonstrukcji wad wrodzonych, a także zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Dobrze byłoby więc zastanowić się nad tym, w jakiej dziedzinie chirurgii plastycznej chcemy się tak naprawdę specjalizować. Dobrze byłoby poszerzać swoje kwalifikacje, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach i kursach z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Praca w charakterze chirurga plastycznego jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Wymaga także dużej odporności na stres oraz oczywiście odpowiednich zdolności manualnych.

Kiedy warto skorzystać z pomocy chirurga plastycznego?

Chirurg plastyczny może nam pomóc w naprawdę wielu sytuacjach. Wśród wskazań do skorzystania z pomocy specjalistów chirurgii plastycznej wyróżnia się najczęściej:

  • wrodzone wady, takie jak na przykład rozszczepienie wargi
  • rozległe oparzenia skóry
  • amputacje
  • oskalpowania
  • ubytki tkanek
  • „garb” na nosie
  • nieodpowiadający pacjentce rozmiar biustu
  • różnego rodzaju defekty estetyczne
Zobacz więcej  Geny - czy łysienie dziedziczymy po rodzicach ?

Niekiedy, wskazania do operacji plastycznej mają charakter subiektywny. Ostatecznie, o kwalifikacji pacjenta do zabiegu decyduje lekarz. Wizyta w klinice chirurgii plastycznej jest niezbędna, aby móc określić, czy zabieg ma szansę się odbyć.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej?

Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowanej większości osób, chirurgia plastyczna kojarzy się z powiększaniem piersi czy z liposukcją ud. Czy faktycznie są to jednak najczęściej wykonywane operacje plastyczne? Jak się okazuje, niekoniecznie. Powiększanie piersi jest bowiem zabiegiem, który cieszy się niemal tak dużą popularnością jak ich pomniejszanie. I choć mogłoby się wydawać, że pokaźny biust nie stanowi problemu, nie jest to prawda. Zbyt dużych rozmiarów piersi stanowią bowiem ogromne obciążenie dla kręgosłupa. Powodują ból i dyskomfort, a w skrajnych przypadkach także problemy natury psychicznej. Niektórym paniom przeszkadzają jednak zbyt małe piersi i wówczas zabieg, jakim jest powiększenie piersi może znaleźć zastosowanie.

Kolejnym zabiegiem, który cieszy się dość dużym zainteresowaniem jest lifting twarzy. Nie ma się temu co dziwić, bo dzięki temu zabiegowi, pacjentki mogą poprawić stan swojej skóry oraz owal twarzy, który z wiekiem zanika. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że lifting twarzy jest zabiegiem dość inwazyjnym. Ważne jest więc to, aby mieć zaufanie do lekarza, który wykonuje zabieg.

Plastyka brzucha także stanowi dość popularny zabieg chirurgii plastycznej. Najczęściej, wygląd brzucha przeszkadza przedstawicielkom płci pięknej. Panie narzekają na zbyt obwisłą skórę na brzuchu, a także na nadmiar tkanki tłuszczowej. Problemem mogą być także blizny, na przykład po cięciu cesarskim. Plastyka brzucha to poważna operacja plastyczna, która może jednak znacząco zwiększyć pewność siebie kobiety, która się jej poddaje. Tak naprawdę, zabiegowi temu poddają się także mężczyźni, choć zdecydowanie rzadziej niż panie.

Jak przebiega zabieg powiększenia piersi?

Wiele przedstawicielek płci pięknej zastanawia się nad tym, na czym właściwie polega operacja plastyczna w postaci powiększenia piersi. Przede wszystkim, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Pacjentka, która chce mu się poddać, musi wykonać badania mające na celu ocenę ogólnej kondycji swojego zdrowia. Mowa tu chociażby o morfologii obwodowej krwi, a także o badaniu glukozy. Nieodzowne jest także USG piersi. Podczas wizyty w klinice, lekarz dokładnie wyjaśni na czym polega zabieg i zadecyduje o zakwalifikowaniu pacjenta. Niestety, jeżeli stan zdrowia pacjentki jest ogólnie zły, poddanie się operacji plastycznej powiększenia biustu nie będzie możliwe. Nie wolno jednak zatajać przed lekarzem żadnych istotnych informacji. Konsultacja przed zabiegiem polega przede wszystkim na zebraniu wywiadu. Należy powiedzieć specjaliście o przebytych oraz przewlekłych chorobach, bo mogą mieć one istotne znaczenie w kontekście operacji plastycznych.

Zobacz więcej  Przykładowy plan pielęgnacji włosów średnioporowatych: krok po kroku dla doskonałej kondycji

Operacje plastyczne, takie jak powiększenie piersi, wiążą się z koniecznością zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Dobrze byłoby więc, gdyby anestezjolog dokładnie wyjaśnił pacjentce, na czym polega narkoza. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy pacjentka jest poddawana narkozie po raz pierwszy w życiu. Wiąże się to z dość dużym stresem.

Chirurg powinien porozmawiać z pacjentką na temat wyboru odpowiednich implantów piersi. Na wybór implantów wpływ ma wiele czynników. Chirurg bierze pod uwagę kształt piersi, ilość pokrycia mięśniowego, a także preferencje samej pacjentki. Indywidualnie dobiera się również technikę, według której wykonywany będzie zabieg.

Po ustaleniu najważniejszych kwestii, można wykonać zabieg. Po wprowadzeniu pacjentki w stan znieczulenia, specjalista nacina skórę tak, aby umożliwić sobie dostęp do mięśnia piersiowego większego. Implant wkładany jest do tak zwanej loży. Zabieg powinien zostać przeprowadzony bardzo uważnie. Konieczne jest staranne zszycie wszelkich tkanek i skóry. Zabieg trwa dość długo, bo nawet do dwóch godzin. Po zabiegu, pacjentka jest wybudzana i instruowana odnośnie okresu rekonwalescencji.

Na czym polega lifting twarzy?

Wiele przedstawicielek płci pięknej decyduje się także na wykonanie chirurgicznego liftingu twarzy. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jak przebiega tego typu zabieg. Oczywiście przebiega on w znieczuleniu ogólnym. Podobnie jak w przypadku operacji powiększenia biustu, konieczne jest sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia pacjentki przed poddaniem jej zabiegowi.

Podczas liftingu, chirurg plastyczny nacina skórę twarzy w okolicy skroni, ucha oraz wzdłuż linii włosów. Dzięki temu, twarz ma szansę zyskać pożądany przez pacjenta kontur. Lekarz zakłada bardzo niewielkie szwy, aby nie powstały widoczne blizny po wygojeniu się ran. Pełny efekt liftingu widoczny jest zazwyczaj po upływie pół roku od zabiegu. Co ciekawe, efekty są na tyle satysfakcjonujące, że nie jest konieczne ponawianie tego zabiegu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt chirurgicznego liftingu twarzy jest dość wysoki.

Plastyka brzucha – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Kolejny popularny zabieg chirurgii plastycznej to plastyka brzucha. Przez lekarzy, zabieg ten określany jest często mianem abdominoplastyki. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Trzeba zaś przyznać, że z problemem tym zmaga się bardzo dużo osób. Nie ma się temu co dziwić, bo siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta, sprzyjają otyłości brzusznej. W przeważającej większości przypadków, chirurg usuwa nadmiar tkanki z dolnej oraz środkowej części brzucha. Podobnie jak zabieg powiększenia biustu oraz liftingu twarzy, plastyka brzucha to dość inwazyjna operacja. Dlatego też, musi odbywać się ona w znieczuleniu ogólnym. Konieczna jest także odpowiednia kwalifikacja do zabiegu oraz rekonwalescencja. Po każdym zabiegu chirurgicznym, konieczne są konsultacje lekarskie. Dzięki nim można określić, czy rany goją się prawidłowo. Czasami wdaje się bowiem jakaś infekcja i konieczne staje się wdrożenie antybiotykoterapii. W zdecydowanej większości przypadków, nie pojawiają się jednak żadne groźne skutki uboczne. Jeżeli jednak, lekarz stwierdzi, że występują jakieś nieprawidłowości, zaordynuje odpowiednie postępowanie. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do wskazówek chirurga plastycznego, zwłaszcza w kwestii pielęgnowania ran. Wówczas powinny one goić się prawidłowo.

Zobacz więcej  Orlifique – recepta online

Jak wybrać dobrą klinikę chirurgii plastycznej?

Każdemu, kto zastanawia się nad operacją plastyczną zależy na tym, aby była ona wykonana na jak najwyższym poziomie. Konieczne staje się więc wybranie odpowiedniej kliniki. Na szczęście, chirurgia plastyczna jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny. Dzięki temu, powstaje coraz więcej klinik, zwłaszcza w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jakie opinie posiadają kliniki zajmujące się chirurgią estetyczną. Im więcej pozytywnych opinii klientów, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć profesjonalną pomoc z zakresu chirurgii plastycznej.

Dla zdecydowanej większości pacjentów istotne jest to, aby zabieg oraz konsultacja przebiegały w miłej atmosferze. Konieczne jest więc zaufanie do lekarzy, z których opieki korzystamy. Jeżeli z jakichś względów, konsultacja wstępna nie przebiega tak, jak byśmy tego chcieli, poszukajmy innego specjalisty. W przeciwnym razie, współpraca na linii pacjent-lekarz nie będzie układała się dobrze. Należy także liczyć się z tym, że zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej wiążą się z dość dużymi kosztami. Każdy powinien więc zastanowić się nad tym, czy jest w stanie ponieść koszty przygotowania do zabiegu oraz koszty jego przebiegu i rekonwalescencji. Warto byłoby także porównać między sobą kilka albo nawet kilkanaście różnych ofert. Dzięki temu możliwe staje się znalezienie oferty najatrakcyjniejszej pod względem cenowym oraz jakościowym. Nie należy jedynie kierować się najniższą ceną, zwłaszcza jeżeli mamy wątpliwości co do jakości usługi. Na szali stawiamy bowiem nie tylko swój wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim zdrowie, a nawet i życie.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop