Blog

Botoks – usuwamy nadpotliwość

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Botoks – usuwamy nadpotliwość. Skuteczna walka z przykrym problemem.

Nadmierna potliwość to wciąż wstydliwy temat tabu. Wielu ludzi wstydzi się mówić o swoim problemie a wizyta u specjalisty to mur nie do przeskoczenia.

Jednak w sytuacji gdzie odpowiednio dobrana i zachowana higiena lub najdroższe określane mianem najlepszych antyperspiranty zawodzą – warto udać się na specjalistyczną konsultację lekarską i zdiagnozować gdzie leży przyczyna.

Określenie problemu pomoże i umożliwi wprowadzenie odpowiedniej ścieżki leczenia. Obecnie istnieje wiele opcji leczniczych jednak w przypadku mało zadowalających efektów warto rozważyć bardziej efektywne terapie. Coraz bardziej popularnym a co ważniejsze niezwykle skutecznym sposobem na walkę z nadmierną potliwością jest ostrzykiwanie botoksem obszaru dotkniętego problemem.

 

Nadpotliwość – czym jest spowodowana? Przyczyny problemu.

Wielu ludzi (szacuje się, że jest to około 3% społeczeństwa), którzy borykają się z problemem nadmiernej potliwości zastanawiają się nad główną przyczyną występowania u nich tego problemu. Czynnikami, które mogą sprzyjać nadpotliwości są między innymi:

– zwiększony wysiłek fizyczny,

– otyłość i nadwaga,

– silne emocje,

– stresujące sytuacje,

– upał i przebywanie w wysokich temperaturach,

– zaburzenia hormonalne takie jak np. nadczynność tarczycy,

– cukrzyca,

– przebieg menopauzy,

– wysoka gorączka,

– nowotwory i choroby neurologiczne,

– nadpobudliwość nerwowa.

Nadmierna potliwość to patologiczny stan nadmiernej aktywności gruczołów potowych – zazwyczaj w okolicach dołów pachowych, pleców, dłoni oraz stóp. Należy jednak pamiętać, że samo wydzielanie potu jest w pełni naturalnym zjawiskiem. Organizm w ten sposób dokonuje samoistnej termoregulacji w celu zachowania jednakowej temperatury wewnątrz organizmu.

Brak naturalnego mechanizmu pozbywania się ciepła z organizmu skutkowałby jego przegrzaniem. W przeważającej większości pot składa się głównie z wody, ale zawiera nieznaczne ilości soli, tłuszczu, mocznika, kwasu mlekowego oraz metabolitów hormonalnych.

Pot wydzielany jest przez specjalistyczne gruczoły potowe, które są zlokalizowane w ciele ludzkim  w ilości około 2-3 milionów. Można wyróżnić dwa rodzaje tych gruczołów: ekrynowe oraz apokrynowe.

Gruczoły ekrynowe – są to gruczoły rozmieszczone na całej powierzchni skóry, w największym skupieniu na dłoniach oraz podeszwach stóp. Wydzielany przez nie pot jest bezzapachowy, a jego głównym celem jest stałe chłodzenie powierzchni skóry.

Zobacz więcej  Łysienie telogenowe – jak można je leczyć i jakie są objawy

Gruczołu apokrynowe – zlokalizowane są wyłącznie w okolicy dołów pachowych oraz w okolicach pachwin. Wydzielany przez nie pot z reguły na nieprzyjemny zapach, ma to związek z tym, że pot zawiera związki tłuszczowe, które ulegają rozkładowi pod wpływem pracy bakterii bytujących na powierzchni skóry. Sam pot jest bezwonny, jednak produkty przemiany materii mikroorganizmów nadają mu charakterystycznego ostrego i nieprzyjemnego zapachu. Gruczoły apokrynowe uaktywniają się w okresie dojrzewania płciowego.

Jednak u niektórych osób dochodzi do zaburzenia naturalnego procesu wydzielania potu, gdzie sytuacja staje się bardzo nieprzyjemna. Pacjenci zgłaszający się o nas z tym problemem zgłaszają nie tylko utrudnienia codziennych obowiązków ale również wpływ schorzenia na zdrowie psychiczne. Dlatego tak ważne jest przełamanie wstydu i zgłoszenie się do specjalisty o pomoc.

Nadmierna potliwość może przyjmować postać uogólnioną, która dotyczy całej powierzchni ciała, lub też tylko miejscową obejmującą najczęściej:

– nadpotliwość skóry dłoni,

– nadpotliwość pach,

– nadpotliwość stóp,

– nadpotliwość skóry twarzy,

– nadpotliwość skóry głowy (skalpu).

 

Zabieg z użyciem botoksu – skuteczna broń w walce z nadpotliwością.

Wciąż rozwijająca się medycyna estetyczna umożliwiła wprowadzenie dość zaskakującego aczkolwiek skutecznego sposobu na leczenie problemu nadmiernej potliwości. Podczas przeprowadzania zabiegów modelujących zauważono, że wykorzystanie botoksu znacząco zmniejsza nadpotliwość u pacjentów, którzy byli dotknięci tym schorzeniem.

W przypadku zmarszczek mimicznych botoks ma za zadanie częściowe blokowanie  przepływającego sygnału, który dociera do tkanki mięśniowej przez wyspecjalizowane komórki nerwowe. Skutkuje to ograniczeniem pracy mięśnia i minimalizuje zniszczenia skóry wywołane jego nadmierną pracą.

Schemat działania toksyny botulinowej na synapsy zlokalizowane w mięśniach twarzy można z łatwością przenieść również na synapsy występujące w gruczołach potowych i docierających do nich neuronów autonomicznych. Ostrzyknięcie botoksem skutkuje zahamowaniem impulsacji z nerwów współczulnych (czyli pobudzających) a w konsekwencji gruczoł potowy przestaje reagować na zmiany temperatury lub nasilone emocje, dzięki czemu problem nadmiernej potliwości dłoni oraz pod pachami zostaje rozwiązany

Botoks, czyli toksyna botulinowa.

Botoks, czyli toksyna botulinowa (BTX (łac. botulus, kiełbasa) lub substancja znana pod potoczną nazwą jadu kiełbasianego. Jest to substancja wytwarzana przez bakterie beztlenowe. W zależności od dawki może stanowić silnie trującą substancję, ponieważ zaburza syntezę acetylocholiny.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa a opalanie - dlaczego nie należy się opalać

Jednak w niskich dawkach jest wykorzystywana w różnego rodzaju terapiach medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa swoją sławę zyskała dzięki wykorzystaniu jej w zabiegach medycyny estetycznej skupiających się na niwelowaniu istniejących zmarszczek mimicznych czy też w terapii leczenia kurczu twarzy oraz powiek. W ostatnim czasie botoks zyskuje na popularności jako skuteczny środek zmniejszający problem nadmiernej potliwości.

Przebieg zabiegu z użyciem botoksu.

Przed przystąpieniem do procedury zabiegowej w pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem. Jest to istotny punkt, ponieważ lekarz wytłumaczy wszelkie wątpliwości związane z zabiegiem a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania dotyczące zabiegu.

Przed procedurą zabiegową należy dokładnie określić obszar, który dotknięty jest nadpotliwością. Najczęstszą sytuacją jest ta gdzie i tak widoczne są kropelki potu w miejscu najbardziej wymagającym wstrzyknięcia botoksu.

Jednak jeśli nie można dokładnie określić takiego obszaru wykorzystuje się w tym celu tzw. test jodowo – skrobiowy zwany testem Minora. Procedura polega na pokryciu konkretnego obszaru jodyną a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Po upływie kilku lub kilkunastu sekund wspomniane obszary ulegają stopniowemu zaczernieniu.

Znalezione chorobowo zmienione miejsca nadpotliwości dzieli się na mniejsze obszary – kwadraty 1.5 x 1.5 cm przy użyciu roztworu fioletu gencjany.

Sam zabieg polega na podaniu małej ilości toksyny botulinowej płytko w obszary podskórne. Botoks podawany jest do każdego punktu skóry. Zazwyczaj ostrzykuje się okolice, gdzie najliczniej zlokalizowane są gruczoły potowe. Przy pomocy niezwykle cienkiej igły, lekarz specjalista wprowadza podskórnie niewielkie ilości botoksu. Ilość podanej toksyny botulinowej dobierana jest przez lekarza w oparciu o indywidulane potrzeby każdego pacjenta.

Przed zabiegiem, obszar poddawany zabiegowi zostaje znieczulony za pomocą kremu zawierającego lidokainę. Zabieg nie powinien sprawiać dolegliwości bólowych, jednak osoby z dużą wrażliwością na ból mogą odczuwać delikatny dyskomfort w delikatnej okolicy dołów pachowych, cienkiej skóry dłoni oraz stóp.

Zabieg trwa kilka lub kilkanaście minut w zależności od rozległości obszaru poddawanego zabiegowi.

Zobacz więcej  Witaminy na trądzik: Jak dieta i suplementacja mogą poprawić stan skóry? Suplementy diety jako pomocne narzędzia w walce z trądzikiem pospolitym

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Głównym wskazaniem do wykonywania zabiegu z wykorzystaniem ostrzykiwania botoksem jest problem nadmiernej potliwości. Ze względu na podanie substancji w postaci iniekcji, zabieg rekomendowany jest w terapii leczenia różnego rodzaju nadpotliwości miejscowej.

Jednak jak w przypadku każdego zabiegu, tak i tak posiada przeciwwskazania do wykonywania procedury.

Przeciwwskazania bezwzględne:

– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),

– nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)

– stosowanie niektórych leków lub preparatów a także okres do jednego tygodnia od ich odstawienia:

  • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
  • D-penicylamina (Cuprenil)
  • cyklosporyna
  • tubokuraryna, pankuronium, galamina
  • sukcynylocholina
  • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna

– miejscowe aktywne infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)

– okres ciąży, okres laktacji.

Przeciwwskazania względne (lekarz oceni zdolność pacjenta do zabiegu na specjalistycznej konsultacji lekarskiej):

– zaburzenia krzepnięcia,

– stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

 

Rezultaty osiągnięte przy pomocy zabiegu z użyciem botoksu.

Widoczne rezultaty są uzyskiwane już po kilku dniach po zabiegu. Efekt jest uzależniony od indywidualnych kwestii organizmu każdego pacjenta. Z reguły jest to kilka miesięcy, czasem u niektórych pacjentów rezultaty utrzymują się nawet rok (dotyczy to obszaru dołów pachowych).

Toksyna botulinowa ulega stopniowemu rozkładowi i neutralizacji, dlatego też zabieg wymaga regularnych powtórzeń. Wraz z upływem czasu formują się nowe połączenia nerwowe, co skutkuje koniecznością powtarzania zabiegu średnio raz na około dziesięć miesięcy. Czas jest w pełni uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz całościowego przebiegu leczenia nadmiernej potliwości.

 

Wszelkie zabiegi kosmetologiczne oraz typowo rozumianej medycyny estetycznej są w pewnym stopniu ingerencją w funkcjonowanie organizmu i powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowany personel. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą oraz skorzystania z proponowanych zabiegów. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz zatrudniamy najlepiej wykwalifikowany personel w celu zadowolenia naszych klientów.

W celu poznania możliwości naszej kliniki zapraszamy zarówno do kontaktu telefonicznego, mailowego jak i osobistego odwiedzenia naszej kliniki. Nasi najlepsi pracownicy z chęcią odpowiedzą na nurtujące pytania i rozwieją wszelkie obawy i niepewności.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop