Blog

Ból łokcia – przyczyny i objawy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Ból łokcia – przyczyny i objawy

Ból w bocznym odcinku łokcia jest powszechny (częstość występowania w populacji 1-3%).1 Zazwyczaj jest oceniany i prowadzony w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a częstość występowania bólu w bocznym odcinku łokcia w praktyce ogólnej wynosi 4-7/1000 osób rocznie. Przerwany sen, niemożność użycia ręki oraz złe samopoczucie psychiczne (lęk lub depresja) wiążą się z problemami w funkcjonowaniu w domu lub pracy.

Ból przy wykonywaniu określonych ruchów może sugerować zapalenie ścięgna, które może wystąpić po zwiększeniu poziomu aktywności i nawracać:

U osób z zapaleniem nadkłykcia bocznego (łokieć tenisisty) charakterystyczny jest ból przy chwytaniu lub podnoszeniu dłoni w dół, zwykle przy takich czynnościach jak tenis, kajakarstwo, prace budowlane i przy linii montażowej (silne dowody na taki związek w przeglądach systematycznych).

Zapalenie w obrębie stawu łokciowego

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego (łokieć golfisty) jest zwykle nasilane przez czynności wymagające chwytu i zgięcia nadgarstka lub łokcia, takie jak wspinaczka skałkowa, toczenie i wkręcanie śrub oraz siłowe używanie narzędzi (jednak dowody na to są słabsze)

Inne formy zapalenia ścięgien, takie jak zapalenie mankietu rotatorów, mogą powodować ból skierowany w okolice łokcia.

  • Utrata zgięcia i wyprostu z bólem w końcowym zakresie sugeruje zapalenie kości i stawów.
  • Nudności lub osłabienie mięśni mogą wskazywać na neuropatię, być może dotyczącą nerwu promieniowego, lub radikulopatię C6-C8.
  • Zwróć uwagę na możliwość zapalnego lub septycznego zapalenia stawów.
  • Rozważ, czy jest istotne stare lub nowe urazy.

Co powinieneś zrobić odczuwając ból łokcia?

Zapalenie nadkłykcia bocznego (łokieć tenisisty) oraz zespół rowka nerwu łokciowego są najczęstszą przyczyną uporczywego bólu w łokciu, występującego w dwóch trzecich przypadków zgłaszanych w gabinecie ogólnym.4 U około 80-90% osób ustępuje ono samoistnie w ciągu 1-2 lat. Analgezja, modyfikacja pracy i fizjoterapia mogą pomóc w opanowaniu objawów, ale nie wiadomo, czy wpływają na długoterminowe rokowanie.

Przeglądy systematyczne i metaanalizy oceniały leczenie łokcia tenisisty, ale niska jakość włączonych badań i brak długoterminowej obserwacji ograniczają wszelkie wnioski. Jednakże, akceptowana praktyka to:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc, ale powinny być ograniczone tak szybko, jak to możliwe. Stwierdzono, że NLPZ (doustne i miejscowe) są nieskuteczne w tym schorzeniu w dłuższym okresie czasu, a jednocześnie zwiększają działania niepożądane (ból brzucha).
  • Zaleca się krótkie zaprzestanie uprawiania obciążających sportów i prac manualnych przy zachowaniu aktywności. Fizjoterapia koncentruje się na utrzymaniu ruchu i ćwiczeniach wzmacniających , ewentualnie z pomocą ortezy podkurczającej nadgarstek lub ortezy przeciwnadgarstkowej (łokciowej).
  • W przeszłości proponowano wstrzyknięcia kortykosteroidów. W przypadku zapalenia nadkłykcia bocznego zapewniają one tymczasową (sześć tygodni) ulgę w bólu, która może przewyższać ulgę zapewnianą przez NLPZ i fizykoterapię. Do sześciu miesięcy jednak pacjenci leczeni zastrzykami sterydowymi zgłaszają takie same lub większe dolegliwości niż ci, którzy nie otrzymali zastrzyku.
  • Warto ograniczyć przypadki siłowego chwytania, wysuwania nadgarstka i zginania łokcia oraz czas trwania takiego ruchu w pracy i w sporcie wytyczne praktyczne o „niewystarczającym poziomie dowodów” na podstawie badań obserwacyjnych). Może to być poparte instrukcjami dla pracodawcy, takimi jak zmiana schematów pracy, zwiększenie liczby przerw na odpoczynek oraz, jeśli to możliwe, zmiana sposobu manipulowania przedmiotami z użyciem siłowego chwytania i niewygodnej postawy nadgarstka.
  • Jest mało prawdopodobne, aby skutkowało to długotrwałą niepełnosprawnością i nie powoduje zapalenia stawów.
  • Badania obrazowe i skierowanie należy wykonać w przypadku nietypowej lokalizacji lub nasilenia bólu, lub objawów towarzyszących, a także w razie potrzeby wykluczenia alternatywnego rozpoznania (choroby kości i stawów, uwięzienie nerwu).
Zobacz więcej  Leverette – recepta online

Co to jest łokieć tenisisty?

Pomimo swojej nazwy, łokieć tenisisty (medycznie znany jako zapalenie nadkłykcia bocznego) jest dolegliwością nie tylko dla tenisistów czy entuzjastów sportów rakietowych. Może być skutkiem gwałtownych, powtarzających się ruchów nadgarstka, szczególnie w przypadku chwytania. Może być wywołane przez pracę i wiele czynności wykonywanych w czasie wolnym, takich jak tenis.

W przypadku bólu uzbrój się w cierpliwość

Ten uciążliwy i powtarzający się ruch powoduje, że mięśnie i ścięgna przedramienia ulegają uszkodzeniu, a na początku w miejscu przyczepu ścięgna przedramienia w łokciu powstają drobne rozerwania. Powoduje to stan zapalny prowadzący do bólu i tkliwości w łokciu i przedramieniu. Dobra wiadomość jest taka, że w 90% przypadków choroba ustępuje samoistnie. Zła wiadomość jest taka, że może to potrwać kilka lat, zajmując średnio od sześciu do osiemnastu miesięcy. Jak na ironię, tylko około 10% przypadków łokcia tenisisty faktycznie wynika z gry w tenisa.

Jakie jest Twoje ryzyko podczas gry w tenisa? Łokieć golfisty i łokieć tenisisty

Jedno z badań tysięcy tenisistów doniosło, że czterdzieści procent zniosło epizod łokcia tenisisty w przeszłości lub obecnie. Dwadzieścia cztery procent zgłosiło nawracające objawy. Stan ten jest bardziej powszechny u rekreacyjnych niż u profesjonalnych tenisistów. Jest to prawdopodobnie spowodowane profesjonalistami zarówno o lepszej technice i kontroli ich biomechaniki, co skutkuje mniejszym transferem uderzenia z rakiety tenisowej do ramienia, jak również do ich zwracając większą uwagę na ich sprzęt używany.

Zapalenie kaletki łokciowej

Łokieć tenisisty, inaczej zwany zapaleniem nadkłykcia bocznego, to zapalenie punktu zaczepienia mięśnia po zewnętrznej stronie łokcia. Łokieć golfisty, czyli zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego, to zapalenie odpowiednich punktów zaczepienia mięśni po wewnętrznej stronie łokcia.

Łokieć tenisisty jest spowodowany nadużywaniem mięśni prostowników przedramienia, co jest urazem szczególnie związanym ze sportami rakietowymi, natomiast łokieć golfisty jest spowodowany nadużywaniem mięśni zginaczy przedramienia.

Ból w obrębie łokcia

Oba schorzenia mogą powodować intensywny ból łokcia. Ból ten będzie prawdopodobnie nasilał się przy wykonywaniu ruchów i chwytaniu. Ból może również promieniować w kierunku ręki, w niektórych przypadkach obejmując prawie całe przedramię i rękę. Może być ostry, tępy lub mrowiący. Stosunkowo często występuje również utrata siły.

Zobacz więcej  Zalety i trwałość makijażu permanentnego brwi i ust: jak długo się utrzymuje ten zabieg?

Procesem prowadzącym do powstania łokcia tenisisty/golfa jest narastanie uszkodzeń w obszarze ścięgien niektórych mięśni. Może to nastąpić w odpowiedzi na niewielkie powtarzające się lub uciążliwe obciążenia. Ściśle mówiąc, to nie to obciążenie lub uszkodzenie powoduje objawy, ale późniejsza reakcja zapalna, gdy ścięgno zaczyna się goić.

Zapalenie najczęstszą przyczyną bólu

Zapalenie jest jak siniak, ale jeśli odpowiedzialny za nie obszar nie jest odpoczywany/leczony, może stać się samonapędzającym się procesem. Nie pozwalając na prawidłową naprawę uszkodzeń, Twoja reakcja zapalna przechodzi w nadbieg i może faktycznie prowadzić do nowych uszkodzeń tkanki, wszystko przez siebie.

Jedną z pierwszych faz gojenia się tkanek jest odkładanie się tkanki bliznowatej. Jest to mocny materiał, ale nie jest przystosowany do przyjmowania określonych wymagań w taki sam sposób, w jaki było wcześniej zdrowe ścięgno. Oznacza to, że istnieje predyspozycja do nawrotu pierwotnego urazu.

Rozwiązanie problemu łokcia tenisisty lub golfisty zależy od stopnia zaawansowania urazu:

Jeśli uraz jest stosunkowo nowy (mniej niż 2 tygodnie) i nie jest ciężki, stosowanie farmaceutyków przeciwzapalnych i lodu oraz odpoczynek powinny wystarczyć.

Jeśli uraz jest obecny od jakiegoś czasu (cokolwiek ponad 2 tygodnie) może być wymagane leczenie. Jest to bardzo prosty uraz do leczenia, zwykle wymagający jedynie technik uwalniania tkanek miękkich. Czas reakcji różni się znacząco w zależności od przewlekłości i zgodności pacjenta, ale większość urazów powinna zagoić się w czasie krótszym niż 6 tygodni, potencjalnie wymagając kolejnych 6 tygodni do odzyskania pełnej siły w ciężkich przypadkach.

Powikłaniem łokcia tenisisty jest dysfunkcja stawu promieniowo-łokciowego. Obciążenia i stresy, które spowodowały łokieć tenisisty, mogą wpływać na jeden ze stawów łokciowych. Jest to istotna przyczyna przewlekłości u osób cierpiących na łokieć tenisisty. W tym przypadku manipulacja lub mobilizacja jest jedyną drogą do całkowitego ustąpienia objawów. Manipulacja powinna zapewnić rozwiązanie w czasie krótszym niż 3-4 zabiegi.

Przyczyny bólu – zwichnięcie łokcia

Istnieje wiele sposobów, w jaki łokieć może powodować ból, ale przyczyny te dzielą się na cztery główne kategorie.

Indywidualne urazy – Nadwyrężenie lub zwichnięcie, złamanie lub zwichnięcie, które może wystąpić podczas uprawiania sportu. Te urazy są powszechne, często spowodowane przez nadmierne wysiłku lub z upadku. Uraz taki to zazwyczaj ostry ból, który po wyleczeniu ustępuje.

Urazy związane ze zużyciem – Urazy te mogą być również spowodowane ćwiczeniami, ale równie prawdopodobne jest, że są to urazy związane z powtarzającymi się naprężeniami, które pochodzą z miejsca pracy. Powszechne urazy związane z zużyciem to:

Obrzęk w worku płynnym, który zwykle amortyzuje kości, ścięgna i mięśnie.

Zobacz więcej  ZABIEGI WOLUMETRYCZNE - wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Nadwyrężone mięśnie przedramienia

Zapalenie ścięgna, potocznie nazywane łokciem tenisisty lub golfowym, jest to uszkodzenie ścięgien w wyniku nadmiernego użytkowania. Coraz więcej osób cierpi na tę przypadłość i odczuwa przy zginaniu ból łokcia również w wyniku długotrwałej pracy przy biurku – ten rodzaj zapalenia ścięgien nazywany jest potocznie „łokciem komputerowym”.

Uwięzione nerwy, czasami określane jako zespół cieśni nadgarstka – który jest podobny do zespołu cieśni nadgarstka, ale w łokciu – to sytuacja, w której nerw zostaje ściśnięty wokół stawu i powoduje ból.

Złamania stresowe, kiedy małe pęknięcie pojawia się w jednej z kości wokół łokcia, zwykle z nadużycia.

Choroby – Chociaż ból łokcia nie jest zwykle głównym objawem, wiele chorób może również powodować ból wokół stawu. Na przykład zapalenie stawów, podagra, toczeń i choroba z Lyme.

Ćwiczenia na ból łokcia, gdy prostowanie łokcia przynosi ból

Podczas zarządzania każdym rodzajem bólu, wskazane jest, aby nadal wykonywać delikatne ćwiczenia z dotkniętą częścią ciała, aby nie zesztywniała i nie zatarła się, stając się jeszcze bardziej bolesna. Istnieją dwa zalecane ćwiczenia, aby złagodzić ból łokcia:

Zgięcie łokcia – stań prosto z rękami przy boku, podnieś dotkniętą rękę do góry, najpierw dłoń w kierunku barku. Przytrzymaj przez 30 sekund i powtórz 10 razy.

Obrót nadgarstka – siedząc lub stojąc, trzymaj dotkniętą rękę przed sobą, dłonie skierowane do góry, powoli obróć nadgarstek tak, aby dłoń była skierowana w dół. Utrzymaj tę pozycję przez 15 sekund i powtórz 5 razy.

Leczenie bólu łokcia – rtg stawu łokciowego

Ból łokcia jest niewątpliwie nieprzyjemny. Badania wykazały, że może on wpływać na sen, zdolność do używania ręki, a nawet wpływać na zdrowie psychiczne2. Na szczęście przyczyny bólu łokcia nie są zazwyczaj poważne. Oprócz zalecanych ćwiczeń, istnieją inne rzeczy, które możesz wypróbować w domu, aby złagodzić ból.

Lód – Kiedy zaczyna się ból łokcia, spróbuj oblodzić go przez pięć minut, trzy razy dziennie. Powinno to pomóc w zmniejszeniu ewentualnego obrzęku.

Środki przeciwbólowe – Tabletki takie jak paracetamol lub ibuprofen są popularnym sposobem na zmniejszenie obrzęku i bólu.

Podnoszenie ramienia – To działa tylko wtedy, gdy łokieć jest spuchnięty, ale może pomóc zmniejszyć stan zapalny.

Szelki lub poduszki – Dodanie pasów, które unieruchamiają staw łokciowy – w krótkim okresie – może pomóc w szybszym gojeniu. Ważne jest jednak, aby ćwiczyć i poruszać stawem, gdy tylko ból na to pozwala.

Jeśli ból jest silny, odczuwasz mrowienie, masz dreszcze i jakbyś miał gorączkę, nie podejmuj powyższych kroków i skontaktuj się z lekarzem. Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy ramię zmieniło kształt lub słyszeli Państwo trzaskający dźwięk.

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop