Blog

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest genetycznie uwarunkowaną przewlekłą chorobą skóry. Najważniejszym objawem jest sucha, swędząca, łuszcząca się, zaczerwieniona skóra. Może wystąpić u niemowląt, dzieci i dorosłych i często występuje w rodzinach.

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

U osób z atopowym zapaleniem skóry najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, zwana naskórkiem, nie funkcjonuje prawidłowo. Naskórek jest pierwszą barierą oddzielającą go od środowiska człowieka. Ogólnie rzecz biorąc, chronią nas przed czynnikami drażniącymi, alergenami i bakteriami, dzięki czemu nie dostają się do organizmu. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry komórki tworzące naskórek nie sklejają się ze sobą, więc przechodząc przez tę pierwszą barierę różne alergeny wnikają w skórę i powodują stan zapalny. Czynniki, które mogą wywołać rozwój atopowego zapalenia skóry obejmują różne alergeny, takie jak sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, pyłki, orzechy, ryby, skorupiaki, mleko, jaja, mechaniczne podrażnienia skóry (np. surowa wełna ubraniowa) i alergeny pokarmowe. , detergenty, konserwanty, chemikalia, np. dym tytoniowy. Czynniki stresowe również przyczyniają się do zaostrzenia.

Charakterystyczne objawy Atopowego Zapalenia Skóry

Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry to zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie oraz skłonność do ponownego zakażenia. Zmiany skórne mogą obejmować całą powierzchnię skóry, ale częściej występują na łokciach i kolanach oraz twarzy i szyi. Szczególną uwagę należy zwrócić na skórę pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Dzięki zawartości masła shea, oleju konopnego i pantenolu, kremy nawilżające są dobrym wyborem do intensywnej pielęgnacji skóry z objawami AZS.

AZS a inne schorzenia

Atopowe zapalenie skóry jest często związane z innymi schorzeniami, w tym astmą oskrzelową, sezonowym lub przewlekłym katarem siennym oraz alergicznym zapaleniem spojówek. W ostrej fazie atopowego zapalenia skóry można leczyć bardzo wyraźną wysypkę rumieniową na otaczającej skórze, której mogą towarzyszyć pęcherzyki, pęcherze i grudki. Podczas stanu zapalnego można zaobserwować złuszczanie naskórka.

AZS w każdym wieku

U dzieci w wieku poniżej 2 lat atopowe zapalenie skóry powoduje łagodne zmiany skórne. Najczęstsze zmiany pojawiają się na policzkach, skórze głowy lub czole. Zmiany atopowego zapalenia skóry zwykle dotyczą skóry zginaczy (łokci, kolan, nadgarstków). W wieku od 3 do 11 lat zwapnienie jest zwykle zlokalizowane na zakrzywionej powierzchni stawu. W przypadku starszych dzieci i dorosłych może to mieć wpływ na grzbiet dłoni. AZS może rozwijać się i wpływać na całą powierzchnię skóry pacjenta.

Objawy różne, w zależności od wieku

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry? To zależy od Twojego wieku.

W wieku poniżej 2 lat

Będziesz mieć czerwone, łuskowate, łuszczące się plamy, grudki, pęcherze i rany na policzkach, czole, skórze głowy, grzbietach dłoni i przodzie stóp. „17 kul”. Cienkie, matowe, łamliwe włosy. Wysypka pieluszkowa zwykle się nie zmienia.

Do 12 roku życia

Suchość skóry, czerwone plamy, trądzik, strupy, zadrapania Dotknięte łokcie i kolana, szyja, dłonie i stopy, tułów wokół oczu i ust.

Zobacz więcej  Przeciwdziałać i usuwać żylaki: Jak zapobiegać powstawaniu i leczyć objawy niewydolności żylnej oraz pajączki nóg

12 lat i więcej

Okolice oczu i ust, wierzch dłoni, górna część ciała, szorstka, gruba, ciemna skóra pleców, może pozostawiać zadrapania z powodu powtarzającego się graffiti. Piłka nie jest niebezpieczna.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Większość pacjentów z AZS wykazuje pierwsze objawy przed ukończeniem 5 roku życia. Na skórze pojawiają się czerwone plamy i małe guzki. Swędząca wysypka nasila się w nocy. Swędzące zmiany skórne mogą ulec zakażeniu i powodować swędzenie. Ponadto u pacjentów z AZS rozwija się sucha, łuszcząca się skóra, małe grudki z powodu zatkania mieszków włosowych, przerost błony śluzowej dłoni, dodatkowe fałdy skórne pod oczami i skóra wokół oczu. Przy Atopowym Zapaleniu Skóry należy uważać na wszystko.

Atopowe zapalenie skóry różni się w zależności od osoby, a objawy mogą zmieniać się w czasie. Atopowe zapalenie skóry zwykle występuje w kilku obszarach ciała, aw ciężkich przypadkach może dotyczyć większości obszarów skóry.

Nie istnieje test na atopowe zapalenie skóry

Nie ma specjalnego testu stosowanego do diagnozowania atopowego zapalenia skóry. Diagnoza opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym. U 7080% pacjentów cięższe uszkodzenia skóry są spowodowane przez określony alergen, dlatego wykonuje się szczegółowe testy, aby ocenić, jaką alergię powoduje pacjent i wykluczyć ten alergen ze środowiska. Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry stawia się identyfikując co najmniej trzy z następujących czterech stanów, zwanych pierwszorzędowymi punktami końcowymi: Należą do nich świąd skóry, zmiany skórne w typowym wieku i lokalizacji, przebieg choroby przewlekłej lub nawrotowej, stan pacjenta lub jego rodziny. Ponadto u większości pacjentów można zaobserwować mniejsze parametry, w tym zmiany o wczesnym początku, alergie w wywiadzie osobistym i/lub rodzinnym, podwyższony poziom immunoglobuliny E (IgE), wyniki badań krwi, dodatnie alergeny i suchość skóry. Jak jednak leczyć AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła

Choroba ta jest przewlekła, z naprzemiennym zaostrzeniem i poprawą stanu skóry. Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, ale objawy można kontrolować za pomocą innych metod leczenia i leków. Może nie uszkodzić przez wiele lat. Wybór odpowiedniego leczenia uzależniony jest od wieku pacjenta oraz charakteru i stopnia zaawansowania zmiany skórnej. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz leczenie miejscowe i ogólne.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, ale obecnie znanych jest wiele metod łagodzenia objawów i skracania czasu trwania zaostrzeń. Najważniejszą rzeczą jest wiedzieć o swojej chorobie, wiedzieć, co pomaga, a co jest szkodliwe, aby w jak największym stopniu uniknąć komplikacji, uniknąć powikłań i poprawić jakość życia. Nie dajmy się Atopowemu Zapaleniu Skóry.

Suchość skóry – nie ignoruj jej

Choć skłonność do stanów zapalnych jest często dziedziczna, środowisko zewnętrzne niezaprzeczalnie wpływa na występowanie i nasilenie objawów atopowych, czyli nadwrażliwości organizmu na pierwiastki. Czynniki środowiskowe: kurz, pierze, pyłki. Konserwanty zawarte w tkaninach, nawet wodzie czy kosmetykach. Mieszkańcy miast cierpią z powodu zwiększonego bólu, ponieważ są bardziej narażeni, jakość powietrza jest słaba, a codzienna pielęgnacja skóry staje się trudniejsza ze względu na częste zmiany temperatury. Czasem problem pojawia się przy owłosionej skórze głowy, na której również pojawiają się objawy. Te jednak nie zawsze można rozpoznać. Przy owłosionej skórze głowy AZS może być pomylone np. z łupieżem, lub zupełnie niezauważone.

Zobacz więcej  Choroby a wypadanie włosów

Na co powinny uważać osoby z atopowym zapaleniem skóry?

W przypadku atopowego zapalenia skóry, trzeba uważać praktycznie na wszystko. Jeżeli chodzi o leczenie Atopowe Zapalenie Skóry nastręcza wielu problemów. Leczyć atopowe zapalenie skóry można, jednak trzeba działać wielotorowo. Osoby, u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry, powinny uważać na odzież z polaru, która może zranić nawet wrażliwą skórę. Stres powinien zostać zredukowany, ponieważ badania pokazują, że wpływa on na objawy. Rozpoznanie choroby wymaga zwrócenia uwagi na nawracające objawy. Zawsze pojawia się w miejscach przypominających skórę, swędzących, w historii bliskich. Jeśli dyskomfort utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Ważne jest, aby miejsce urazu u nastolatków i dorosłych było inne niż u dzieci. Zmiany charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry są symetryczne w obrębie klatki piersiowej, twarzy, szyi, pośladków i dłoni, przy czym najczęstsze są stany zapalne i powiększenie węzłów chłonnych. U młodych pacjentów atopowe zapalenie skóry dotyczy zginaczy łokcia i kolana, powiek i twarzy, skóry głowy, tułowia i stawów biodrowych. Według badań atopia ma głęboki wpływ na jakość życia. Pacjenci odczuwają nieprzyjemne swędzenie, nieopisaną suchość skóry i chcą pocierać podczas snu (50% badanych). Niestety AD nie ma na to negatywnego wpływu. Nie jest tajemnicą doświadczanie trudności w szkole, ponieważ nawet 60% dzieci z AD nie może skupić się na swędzeniu i innych rzeczach. Stwierdzono również, że dzieci z alergiami częściej odczuwają niepokój. Rodzice małych pacjentów wspominali o tych kwestiach w zeszłym roku.

Dorośli mają również problemy ze skórą i niedogodności. Tu zagrożone jest nie tylko Twoje zdrowie, ale także Twój wizerunek i pewność, której może Ci brakować w życiu zawodowym i prywatnym.

Barwniki i konserwanty w wielu kosmetykach to jeden z naszych największych wrogów. Lekarze zalecają stosowanie rękawic ochronnych podczas prac domowych, krótkich pryszniców oraz przy wyborze materiału zmiękczającego i zawierającego membranę (aby zapobiec odwodnieniu). Należy zwrócić uwagę na pożądaną obecność kwasów tłuszczowych, olejów roślinnych i skwalenu w kremach lub maściach dla pacjentów z AZS. Nie możesz zaszkodzić glicerynie, mocznikowi, kwasowi hialuronowemu. Jednak zawsze interesujące jest przetestowanie nowego produktu na niewielkim ułamku skóry. Unikanie klimatyzowanych pomieszczeń, niskich temperatur, basenów i zakurzonych pomieszczeń może również pomóc w zmniejszeniu skutków zapalenia i atopowego zapalenia skóry u dorosłych.

Jakie kosmetyki przy atopowym zapaleniu skóry?

Oczywiście oprócz niezbędnej terapii farmakologicznej ważna jest również regularna pielęgnacja skóry wrażliwej ze zmianami alergicznymi oraz właściwe stosowanie kosmetyków, aby zapobiec wystąpieniu objawów.

Zobacz więcej  Skyclinic

W tym przypadku emolient, głównie ciekła parafina (Parafinnum Liquidum), jest z powodzeniem stosowany w przemyśle farmaceutycznym od dziesięcioleci, a inne emolienty i składniki wygładzające skórę (oktylododekanol, alkohol cetearylowy, cera)alba są głównym nurtem. Kosmetyki zawierające te składniki są bardzo nawilżające, ponieważ pozostawiają na skórze barierę, która chroni naskórek przed nadmierną utratą wilgoci i pomaga chronić go przed szkodliwymi substancjami obcymi. Nawilżacze są szeroko dostępne w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych. Polecany jest do codziennej pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci i dorosłych z problemami skórnymi, takimi jak alergie. Tego typu produkty mogą być używane w razie potrzeby i występuje pewne nakładanie się.

Atopowe zapalenie skóry – o czym musisz pamiętać?

Osoby z chorobą AZS nie powinny brać długich kąpieli w gorącej wodzie. Okazuje się, że najbezpieczniejszy jest szybki prysznic z wodą o temperaturze nie wyższej niż 38°C.

  • Należy używać miękkich ręczników, które nie powodują podrażnień skóry. Nakładać ostrożnie i wycierać bez pocierania. Powinieneś używać delikatnego ręcznika, który nie zawiera ciemnych barwników, które mogą podrażnić twoją i tak już wrażliwą skórę.
  • Najlepiej byłoby regularnie nawadniać całe ciało rano lub po wzięciu prysznica.
  • Postaraj się uniknąć przegrzania i nagłych zmian temperatury. Wybierz taki, który nie rezygnuje całkowicie z aktywności fizycznej i nie nasila zmian alergicznych pojawiających się na skórze. Krótko mówiąc, nie pocij się. Jeśli jesteś entuzjastą basenu, pamiętaj, że Twoja ekspozycja na chlorowaną wodę powinna być jak najkrótsza. Zalecamy wybór basenu, który wykorzystuje wodę ozonowaną.
  • Zwróć uwagę na detergent używany do prania. Nie zaleca się stosowania zapachowych roztworów czyszczących. Kilkakrotnie wypłucz ubranie, aby usunąć chemikalia, które przedostają się do tkaniny i wchodzą w kontakt ze skórą.
  • Stres jest jednym z czynników nasilających zmiany u osób z chorobą Alzheimera. Dlatego znajdź sposoby radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami i unikaj ich, jeśli to możliwe.
  • Wybierz luźną odzież syntetyczną. Wszystko to zapewnia komfort i dobrą cyrkulację powietrza w skórze. Pamiętaj, aby postawić na bawełnę i zawsze wypierz nowe ubrania przed ich założeniem.
  • Dobrym pomysłem jest również usunięcie w domu zasłon i dywaników, które gromadzą kurz i roztocza. Alergie skórne są podziękowane!

Powyższe zalecenia dotyczą zarówno dorosłych, jak i rodziców dzieci z AD. Alergolodzy doskonale zdają sobie sprawę, że testy alergiczne są niezbędne. Wyeliminowanie uciążliwych pokarmów i alergenów kontaktowych ze swojego życia może na dłuższą metę pomóc w radzeniu sobie z niechcianymi zmianami skórnymi. Polecamy również produkty, które zawierają regenerowane masło shea (zmiękczacz), środki nawilżające lub naprawdę prowitaminę B5 (pantenol) lub alantoinę dla łagodzenia podrażnień. Kosmetyki są ważnym elementem procesu utrzymania dobrej i zdrowej skóry, ale nie są jedynymi.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop