Blog

13 mitów na temat wypadania włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Informacji na wszelkie tematy dotyczące wypadania włosów jest multum, a ich wersja zależy od osoby je podającej. Jedni mówią, że dana rzecz zwiększa nasilenie wychodzenia włosów, chociaż w rzeczywistości jest całkiem odwrotnie, a inni każą stosować medykamenty, które tak naprawdę na nic się nie przydają. W takim razie jakie są najczęściej powtarzane mity dotyczące wypadania włosów?

MIT 1. GEN ŁYSIENIA DZIEDZICZONY JEST WYŁĄCZNIE Z MATKI NA DZIECKO

Po pierwsze, gen przekazywane są potomkowi zarówno przez matkę jak i ojca. To czy dziecko odziedziczy łysienie po swoich przodkach nie będzie w żaden sposób powiązane z płcią. Z tego względu obwinianie wyłącznie swojej matki za te zjawisko jest niesprawiedliwe. Co więcej, badacze sugerują, że w przypadku mężczyzn, których ojcowie byli łysi, istnieje większe prawdopodobieństwo odziedziczenia trwałego wypadania włosów, niż w sytuacji przeciwnej.

MIT 2. ZWIĘKSZENIE LICZBY MIESZKÓW WŁOSOWYCH ZA POMOCĄ MEDYKAMENTÓW

Niestety, żadne medykamenty czy specjalne zabiegi kosmetyczne nie pomogą zwiększyć ilości mieszków włosowych w głowie. To, ile każdy człowiek ich posiada zależy od odziedziczenia ich po swoich przodkach. Jedyną alternatywę może stanowić specjalny przeszczep mieszków z innych miejsc na ciele. Niestety będzie się to wiązać jedynie przerzuceniem łysiny z jednej części ciała na drugą.

MIT 3. OBETNIJ WŁOSY, PRZESTANĄ WYPADAĆ

Jest to jedna z popularniejszych informacji przekazywanych pomiędzy ludźmi, ale niestety błędna. Gdy zetnie się włosy, wydaje się jakby nagle pojawiło się ich na głowie więcej pod względem gęstości. W rzeczywistości ścięta zostaje ich najcieńsza część więc otrzymuje się wrażenie jakby pozostałe włosy przestały nagle wypadać.

MIT 4 WŁOSY ROSNĄ BEZ KOŃCA

W organizmie ludzkim „zaprogramowane” są różne informacje, w tym okres wzrostu każdego włosa. To właśnie dlatego niektóre osoby nie są w stanie zapuścić bardzo długiej fryzury, gdy inni mogą pochwalić się lokami do samej ziemi. Jednakże każdy z tych włosów w końcu wypadnie robiąc miejsce kolejnemu. Będzie to mieć miejsce gdy okres wzrostu dobiegnie końca. To ile on wynosi zależy od genów i prowadzonej diety.

Zobacz więcej  Nici kolagenowe PDO: Proteinowy lifting twarzy dzięki innowacyjnym niciom liftingującym

MIT 5. CZĘSTE NOSZENIE CZAPEK, KAPELUSZY I HEŁMÓW = WYPADANIE WŁOSÓW

Taki sposób myślenia uwarunkowany jest wiedzą, że cebulki włosów potrzebują tlenu do działania. Noszenie nakryć głowy uniemożliwia im ich dopływ. Jednakże uzyskiwany tlen trafia do cebulek przez krew, a nie powietrze. Jeśli czapki czy kapelusze są odpowiednio dopasowane do kształtu głowy, nie spowodują żadnych negatywnych konsekwencji. Jedynie gdy uciskają głowę, a sam dopływ krwi, a w tym i tlenu jest odcinany. Ponadto nagrzane pod okryciem powietrze powoduje wysuszenie, osłabienie a w konsekwencji złamanie się włosa, który może uchodzić za taki, który wypadł.

MIT 6. KIERUJĄC GŁOWĘ W DÓŁ ZWIĘKSZA SIĘ PRZEPŁYW KRWI DO SKÓRY GŁOWY I ZMNIEJSZA ŁYSIENIE

Taki wniosek można wysnuć z poprzedniego mitu. W rzeczywistości włosy nie potrzebują aż tak dużego przepływu krwi. Można ponadto zauważyć, że przy łysieniu jest on mniejszy niż dotychczas. Tak naprawdę to zmniejszenie przepływu krwi jest skutkiem wypadania włosów, a nie na odwrót. Potwierdzeniem tego są przeszczepy włosów i zwiększony przepływ w skórze głowy.

MIT 7. PRZYCZEPIONA CEBULKA PRZY WYPADNIĘTYM WŁOSIE OZNACZA, ŻE NA JEGO MIEJSCU NIE POJAWI SIĘ NOWY

Powiedziano już o cyklu życia włosa. Teraz warto powiedzieć, że składa się on z fazy wzrostu, inwolucji i spoczynku. Nie sposób jest policzyć ile razy powtarza się on w ciągu życia człowieka, aczkolwiek biała lub przezroczysta końcówka u nasady włosa przy jego wypadnięciu nie jest wcale cebulką. Tak prawdę to kolba włosa. Sama cebulka tkwi dalej głęboko w skórze głowy i zabiera się za produkcję nowego włosa.

MIT 8. ZBYT CZĘSTE MYCIE I CZESANIE WŁOSÓW POWODUJE ŁYSIENIE

W zasadzie częste mycie włosów nie wpływa w żaden sposób na ich wypadanie. Oczywiście trzeba używać przy tym odpowiednich, najlepiej naturalnych kosmetyków, które nie zaszkodzą tylko pomogą. Samo szczotkowanie postrzega się negatywnie ponieważ podczas tej czynności na szczotce zawsze zostają jakieś włosy. Jednakże są to już te sztuki, które nie były przytwierdzone do skóry głowy, a jedynie przetrzymywane przez swych sąsiadów. Wszystko jednakże zależy od sposobu i narzędzia jakiego się używa do czesania. Jeśli włosy będzie się szarpać i ciągnąć, oczywistym jest, że skończy się to ich wypadnięciem.

Zobacz więcej  Bliznasil

MIT 9 WYPADANIE WŁOSÓW U MĘŻCZYZN OZNACZA, ŻE SĄ BARDZIEJ MĘSCY

Prawdopodobnie mit ten powstał, aby poprawić mężczyznom samoocenę twierdząc, że wypadanie włosów spowodowane jest zwiększoną ilością testosteronu w organizmie. W rzeczywistości nie istnieje żadne badanie naukowe, które potwierdza to twierdzenie.

MIT 10. WSZELKIE ZABIEGI CHEMICZNE I MECHANICZNE POWODUJĄ WYPADANIE WŁOSÓW

Wszelkie zabiegi kosmetyczne, obojętnie czy są związane ze zwykłym suszeniem włosów czy nanoszeniem na nie chemikaliów (farb do włosów), nie spowodują, że nagle zaczną one wypadać. Jeśli wszystko zostanie prawidłowo wykonane, nie trzeba się nawet o to martwić. Dopiero w sytuacji gdy fryzjer lub samodzielnie potraktuje się włosy nieodpowiednio, uszkadzając je nawet w miejscach pod powierzchnią skóry, ulegną one szybkiemu złamaniu się u nasady, co, ponownie może wyglądać jak wypadnięcie włosa.

MIT 11 OPALANIE POWODUJE UTRATĘ WŁOSÓW

Do tej pory promieniowanie UV kojarzone jest z czymś złym, co uszkadza włosy już na poziomie samych mieszków włosowych i to tak, że nie są one wstanie osiągnąć fazy wzrostu w cyklu życia włosa. Tak naprawdę, zbyt dużo zwykłego słońca może wysuszyć włosy i spowodować ich łamliwość, ale nie ma żadnego sposobu, aby wpłynęło na same mieszki włosowe. Te w końcu ukryte są pod skórą.

MIT 12. MĘŻCZYŹNI CZĘŚCIEJ CIERPIĄ NA WYPADANIE WŁOSÓW NIŻ KOBIETY

Tak naprawdę u obydwu płci wypadanie włosów oscyluje na tym samym poziomie. Różnica polega na radzeniu sobie z tym problemem. Mężczyźni najczęściej golą się na łyso lub skracają włosy by dać wrażenie, że brak włosów to ich świadoma i własna decyzja. Kobiety w tym czasie ukrywają problem poprzez noszenie przewiewnych nakryć głowy, odpowiednie uczesanie czy nawet peruki.

MIT 13. WYPADANIE WŁOSÓW DOTYCZY WYŁĄCZNIE STARSZYCH LUDZI

Bardzo często widzi się starsze osoby z bardzo rzadkimi włosami i przez to uznaje się to za normę. Możliwe są jednak sytuacje gdy wypadanie włosów zaczyna się już po przekroczeniu 20 roku życia, a niekiedy wcześniej. Uwarunkowane jest to genami, a w niektórych przypadkach problemami z ilością hormonów w organizmie – u pań określa się to jako zespół policystycznych jajników. Jednocześnie jeśli osoby młode nie będą się prawidłowo odżywiać, a do tego zostaną poddane bardzo wysokiemu i długotrwałemu stresowi, mogą zauważyć wzmożone wypadanie włosów.

Zobacz więcej  Zmarszczki palacza - jak się ich pozbyć?

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop