Blog

10 faktów i mitów na temat botoksu

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Botox, zwany neuromodulatorem, jest stosowany w zabiegach kosmetycznych od około 20 lat, ale wciąż panuje na jego temat wiele mitów.
Na szczycie listy plasuje się mit, który mówi o tym, że Botox da ci przerażający fałszywy lub nienaturalny wygląd. Przeciwnie, Botox może pomóc Ci pomóc oraz nadać Twojej twarzy naturalny, wypoczęty i jasny wyraz. Czy jesteś gotowy na zniesienie kilku innych mitów? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi twierdząco, w tym artykule poruszyliśmy je wszystkie.

Na początek warto wyjaśnić – czym tak na prawdę jest Botox i co robi?

Po ponad dekadzie na rynku Botox pozostaje jednym z najpopularniejszych mało inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Pomimo stałej popularności zastrzyków, nadal istnieje wiele nieporozumień na temat tego leczenia. Co robi botox? Zastrzyki kosmetyczne Botox lub tzw. toksyna botulinowa to naturalne, oczyszczone białko zatwierdzone przez Federalną Administrację Leków (FDA). Botox jest wstrzykiwany w mięśnie, które powodują zmarszczki na twarzy, tymczasowo je rozluźniając. Zabiegi pozostawiają nałożoną skórę gładką i pozbawioną zmarszczek, a nieleczone mięśnie twarzy pozostają nienaruszone, umożliwiając normalny wyraz twarzy. Niezależnie od tego, czy rozważałeś Botox, czy nie, najprawdopodobniej słyszałeś niektóre z poniższych mitów. Jednak ważne jest, aby poznać fakty i mity na temat Botoxu, zanim zobaczysz chirurga plastycznego twarzy lub pielęgniarkę estetyczną podczas zabiegów Botox.

Zanim jednak przejdziemy do mitów, tutaj znajduje się kilka kluczowych faktów na jego temat

Fakt nr 1: tylko przeszkolony dostawca powinien go wstrzyknąć

Z wielu powodów zawsze musisz ostrożnie dobierać osobę, która ma Ci wykonać zabieg Botox. Producent Botoxu zawsze będzie sprzedawał swoje produkty wyłącznie licencjonowanym specjalistom medycznym. Oznacza to, że jeśli zobaczysz kogoś, kto nie jest lekarzem, najprawdopodobniej nie dostaniesz prawdziwej oferty, a kogoś, kto próbuje zarobić łatwym kosztem oferując środek niewiadomego pochodzenia. Podrobiony botoks może być szczególnie niebezpieczny.

Nawet jeśli masz pewność, że osoba wstrzykująca Ci go używa prawdziwego botoksu, upewnij się, że wie, co robi. Czy przeszła odpowiednie szkolenie? Czy często wykonuje zastrzyki?

W specjalistycznych klinikach botoksu, odpowiedzi na te pytania zawsze brzmią „tak”. W tych właśnie miejscach, osoby, których jesteś klientem stosują wyłącznie ludzi, którzy są zarejestrowanymi pielęgniarkami i chirurgami z certyfikatem chirurgicznym i wykształceniem z zakresu medycyny estetycznej. Oznacza to, że ucząc się, poświęcili oni dla Ciebie swoją młodość, by być w miejscu w którym się teraz znajdują, w przeciwieństwie do osób niewykwalifikowanych.

Zobacz więcej  Cera trądzikowa: skuteczna pielęgnacja skóry z trądzikiem - oczyszczaj, tonizuj i dbaj o cerę trądzikową

Fakt nr 2: jest odpowiedni dla osób z szerokiego zakresu wiekowego

Ludzie czasami zastanawiają się, czy są za młodzi czy za starzy na Botox. Prawda jest taka, że nie ma żadnego magicznego wieku dla zastrzyków z botoksu. Zamiast tego, czy zabieg jest odpowiedni dla Ciebie, zależy od twoich linii i zmarszczek. Niektóre osoby stosują zastrzyki z botoksu jako zapobiegawczy zabieg przeciwstarzeniowy. U niektórych osób, zmarszczki rozwijają się w młodym wieku, na przykład pod koniec 20 lub 30 lat i mogą oni chcieć, aby Botox sprawił, żeby czuli się pewniej ze swoim wyglądem. Inni mogą nie rozwinąć zmarszczek lub tzw.  „kurzych łapek”, dopóki nie będą znacznie starsi, więc nie będą myśleć o Botoxie, dopóki nie osiągną wieku, wynoszącego 50 lat lub nawet więcej.

Fakt nr 3: efekty są tylko tymczasowe

Być może jednym z największych minusów botoksu jest jego czas działania. Zazwyczaj efekty trwają od trzech do sześciu miesięcy. Chociaż nie uzyskasz trwałych rezultatów po zastrzykach, dobrą wiadomością jest to, że możesz je powtarzać w razie potrzeby, aby nie dopuścić do powstania zmarszczek.

Teraz, gdy znasz już więcej faktów na temat botoksu, nadszedł czas, aby sprawdzić, jakie mity panują na jego temat

Mit nr 1: może korygować wszelkie zmarszczki lub linie

Prawda jest taka, że Botox jest przeznaczony do stosowania tylko na określone rodzaje zmarszczek i linii. W tej chwili jest zatwierdzony przez FDA do stosowania na liniach brwiowych (zmarszczonych) – tych dwóch pionowych liniach, które niektórzy rozwijają między brwiami – i na kurzych łapach – małych zmarszczkach, które niektórzy ludzie rozwijają w kącikach oczu. Można go również użyć, aby zmniejszyć wygląd opasek na szyję i fałd na czole.

Linie i zmarszczki, które leczy botoks, wszystkie mają jedną wspólną cechę: rozwijają się z powodu powtarzających się ruchów mięśni w czasie. Botox jest wstrzykiwany w mięśnie, które powodują zmarszczki na twarzy, tymczasowo je rozluźniając. Zabiegi botoksem pozostawiają skórę twarzy gładką i nie pomarszczoną, a nie objęte zabiegiem mięśnie twarzy pozostają nienaruszone, umożliwiając normalny i naturalny wyraz twarzy.

Mit nr 2: jest używany tylko do celów kosmetycznych

Może cię zaskoczyć informacja, że użyteczność botoksu jest czymś więcej niż tylko głęboką skórą. W rzeczywistości, wstępne badania nad Botoxem badały jego zastosowanie, jako sposobu kontrolowania skurczów mięśni, u osób z dystonią, czyli chorobą polegającą na mimowolnych skurczach twarzy. Naukowcy przyjrzeli się także Botoxowi jako sposobowi kontrolowania zeza, znanego również jako leniwe oko.

Zobacz więcej  Peeling domowy czy peeling chemiczny? Który daje najlepsze efekty?

Poza tym FDA zatwierdziła wiele różnych zastosowań Botoxu. Zastrzyki mogą być pomocne dla osób cierpiących na stan, który powoduje, że nadmiernie się pocą. Mogą również pomóc osobom cierpiącym na migreny lub osobom z nad aktywnymi pęcherzami.

Mit nr 3: Botox całkowicie eliminuje potrzebę operacji plastycznej

Faktem jest iż, Botox niekoniecznie zastępuje lub niweluje potrzebę chirurgii plastycznej twarzy, ani też liftingu twarzy. Choć jeśli poddałeś się takim operacjom lub podobnym zabiegom, nie oznacza, że nigdy nie będziesz kandydatem na Botox. Botox leczy bardzo specyficzny rodzaj zmarszczek, a operacja twarzy leczy inne bardzo specyficzne problemy, takie jak luźna lub zwiotczała skóra. Możesz mieć Botox od wczesnych lat 90 i nadal być kandydatem do liftingu w latach 2020 lub 2030. Dodatkowo, jeśli już miałeś lifting twarzy lub lifting brwi, regularne wykonywanie zastrzyków z botoksu może pomóc w utrzymaniu młodzieńczego wyglądu na dłużej.

Mit nr 4: Botox jest niebezpieczny

Nie jest, ma długą historię bezpieczeństwa.

Botox jest badany od ponad 100 lat. Istnieją tysiące prac naukowych i cytatów związanych z zastosowaniami terapeutycznymi oraz kosmetycznymi. Botox został zatwierdzony przez Health Canada i FDA od dziesięcioleci do leczenia pacjentów z szeregiem zaburzeń neurologicznych, a także nadmiernym poceniem się pod pachami.

Botox został zatwierdzony przez Health Canada w 2001 roku do leczenia linii glabellarnych (zmarszczone brwi między brwiami), a następnie został zatwierdzony do leczenia linii czołowych i linii kurzych łap oraz zmarszczek wokół oczu.

Jest to bardzo bezpieczny lek, gdy jest podawany przez wykwalifikowanego lekarza, który przestrzega wszystkich zalecanych protokołów dawkowania, przechowywania i podawania leku. Niestety zastrzyki z botoksu nie zawsze są dobrze regulowane. Jak już wspomniane zostało w tym artykule, istnieje wiele osób, wykonujących takie zabiegi, które mogą nie być odpowiednio przeszkolone lub wykwalifikowane do prawidłowego wstrzykiwania lub nawet nie mieć prawdziwego Botoxu. Podróżując poza granicami Polski, należy pamiętać, że przepisy różnią się (czasami nawet zasadniczo) w zależności od kraju, w którym przebywamy, dlatego zawsze powinno się poczytać o sytuacji prawnej tego leku w tym miejscu.

Mit nr 5: po botoksie już nigdy nie będziesz mógł poruszyć twarzą

Botox rozluźnia mięśnie twarzy, aby poprawić wygląd, dzięki czemu wyglądasz na wypoczętego, zdrowego i gotowego do działania.

Botox strategicznie atakuje określone mięśnie, aby zredukować negatywne zniekształcenia, takie jak marszczenie brwi i pomarszczony wyraz twarzy. Zmniejsza również przyciąganie mięśni, które tworzą poziome linie na czole i kurze łapki wokół oczu. (Te peelingi do twarzy mogą również zdziałać cuda dla twoich cienkich linii). Botox jest obecnie szeroko poszukiwany ze względu na jego właściwości zapobiegawcze.

Zobacz więcej  Nici liftingujące PDO - pierwszy lifting dla skóry

Jeśli ktoś wygląda na zamrożonego lub nienaturalnego po zabiegu, może to wynikać z nieprawidłowego dawkowania lub umieszczenia igły podczas zastrzyku (dlatego zawsze wybieraj specjalistę!). Botox jest bardzo precyzyjnym lekiem i można go ostrożnie wstrzykiwać, aby zachować harmonię mięśni i naturalną równowagę w ich działaniu.

Więc dziwny wygląd po Botoxie jest możliwy, ale wynika on z niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu i zawsze można temu zapobiec. Jeśli nawet będzie miał on miejsce, można go leczyć. Ważna jest wizyta kontrolna w celu oceny wyników po dwóch tygodniach.

Mit nr 6: zabieg Botox jest zatruciem jadem kiełbasianym (zatrucie pokarmowe)

Botox to nie botulizm.

Jest to oczyszczone białko, toksyna botulinowa, pochodząca z bakterii Clostridium botulinum i gotowy produkt na receptę, który został zatwierdzony jako bezpieczny przez Health Canada. Produkt podaje się w małych zastrzykach w celu zmniejszenia specyficznej aktywności mięśni poprzez blokowanie impulsów nerwowych, które wywołują nadaktywne skurcze mięśni.

Mit nr 7: Botox gromadzi się w ciele w miarę upływu czasu.

Nie. Botox nie gromadzi się w ciele.

Co więcej, nowe impulsy nerwowe są regenerowane w ciągu trzech do czterech miesięcy, kiedy zabiegi są wykonywane kosmetycznie. Konieczne jest ponowne leczenie w celu utrzymania pożądanych rezultatów. Jeśli leczenie zostanie przerwane, mięśnie powrócą do poprzedniego poziomu aktywności.

Jeżeli przeczytałeś ten artykuł, teraz już znasz wszystkie fakty i mity na temat botoksu.

Jeżeli rozważasz czy to dobry moment by zadecydować o swoim pierwszym zabiegu – śmiało, nic się nie stanie. Wiele ludzi z niego korzysta od dziesiątek lat i dotąd nie został udokumentowany żaden przypadek negatywnych konsekwencji. Gdyby jego stosowanie było obaczone negatywnymi skutkami, na pewno było by to opisane w tym artykule.

A jeśli twierdzisz, że Botox naprawdę nie jest twoją rzeczą, istnieje wiele innych, z których również korzystają lekarze i które na pewno sprawdzą się w Twoim przypadku!

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop