Blog

Zastosowanie pokrzywy na włosy

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Pokrzywa na włosy – zastosowanie

Ziele pokrzywy – charakterystyka

Pokrzywa zwyczajna to gatunek rośliny z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, rozprzestrzeniła się i przyjęła również na innych obszarach i kontynentach. Rośnie zazwyczaj w wilgotnych lasach, zaroślach oraz bardzo często będąc gatunkiem synantropijnym na urodzajnych siedliskach ruderalnych. Gatunek jest bardzo zmienny pod względem wielkości, kształtu liści i kwiatostanów oraz stopnia owłosienia ł0dyg. Wyciąg z ziela pokrzywy jest bardzo często wykorzystywanym składnikiem przy produkcji wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów. Od dawien dawna znany ze swojego korzystnego działania, przeszłe pokolenia twierdziły iż zastosowanie pokrzywy na włosy jest niezawodnym sposobem na szybkie poprawienie kondycji, wzmocnienie i nadanie blasku oraz zahamowanie nadmiernego wypadania włosów. Powrót do przyrody i korzystanie z jej dobrodziejstw w postaci kosmetyków o w pełni naturalnym składzie staje się coraz bardziej modne. Odchodzimy od chemicznego składu na rzecz tego co mamy pod ręką. Często nie zdajemy sobie sprawy jaką moc maja zioła.

Ziele pokrzywy nie jest jedynie niechcianym chwastem, z którym kontakt zakończy się nieprzyjemnym poparzeniem. To roślina lecznicza wykorzystywana już od dawien dawna, posiada szerokie właściwości zdrowotne. Stosowana była już w epoce starożytności, po ten dar natury sięgały bardzo chętnie nasze babcie, miały swoje sprawdzone receptury mające pomóc na różne mankamenty urody. Ziele pokrzywy może być aplikowane naszemu organizmowi na wiele różnych sposobów. Kiedyś na przednówku gotowano z tej rośliny zupę. Można przyrządzić napar ziołowy, który wypijemy. Jest możliwość przygotowania z niej a la emulsji, którą następnie wetrzemy we włosy czy nawet zjeść ją po wygotowaniu w sałatce. Warto zastosować ten prosty składnik, ponieważ może przynieść to niesamowite efekty. Nie dość, ze to zioło działa korzystnie na stan naszych włosów jest też lekarstwem na szereg innych problemów zdrowotnych. Przejawia silne działanie przeciwzapalne, wspiera prawidłowe działanie układu odpornościowego, leczy schorzenia układu moczowego, poprawia stan cery trądzikowej. Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych m.in. przy leczeniu kamicy nerkowej i artretyzmu. Do celów leczniczych wykorzystywane są głównie jej  liście, zbierane jeszcze przed kwitnieniem oraz też korzenie – wykopywane jesienią lub wczesną wiosną. Używa się oczywiście również całej rośliny – często stosowany jest sok ze świeżych jej pędów.

Pokrzywa jest wykorzystywana do pielęgnowania urody. Z liści pokrzywy otrzymywany jest chlorofil, który jest wykorzystywany przy w produkcji kremów, maseczek, toników. Zastosowanie pokrzywy na włosy polega na stosowaniu jej do pielęgnacji włosów skłonnych do nadmiernego przetłuszczania się. Regularne płukanie włosów roztworem uzyskanym poprzez zalanie 100 g posiekanych liści ziela pokrzywy 0,5 l gorącej wody, do którego po ostudzeniu należy dodać 0,5 l 4% octu spowoduje, że włosy nie będą wypadać, staną się elastyczne i lśniące. Pokrzywa na włosy pozwoli nam też skutecznie zwalczyć problemy skóry głowy takie jak łupież. Niektóre osoby posiadające bardzo wrażliwą skórę powinny uważać z ilością aplikowanej pokrzywy, po zastosowaniu tej rośliny mogą borykać się z silną reakcją alergiczną. Zawarte w niej składniki aktywne przejawiają bardzo silne działanie.  Przed kuracją zaleca się im przekonsultowanie możliwości jej stosowania u siebie z lekarzem medycyny. Nie warto ryzykować na własną rękę gdy nasza skóra wymaga szczególnej opieki.

Zobacz więcej  Kiedy wypadanie włosów po Covid-19 jest naturalne?

Zastosowanie ziela pokrzywy na włosy

Wyciąg z liści pokrzywy do zastosowania na włosy jest niezwykle skuteczny z wielu powodów. Jej regularne stosowanie to niezawodna recepta na posiadanie pięknych, zdrowych, mocnych i długich włosów. Roślina zawiera liczne składniki odżywcze korzystnie wpływające na zdrowie naszego organizmu takie jak: minerały (wapń, magnez, potas, krzem, fosfor, siarka, chlor), pierwiastki śladowe (żelazo, miedź, mangan), witaminy (C, K, E, A, B2), ryboflawina, kwas pantotenowy, kwas glicerolowy, kwas glikolowy, beta-karoten. Takie bogactwo składników aktywnych sprawia, że ziele pokrzywy jest bardzo atrakcyjnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Można stosować zarówno domowe samodzielnie wykonane mikstury jak i gotowe kosmetyki zawierające ekstrakt z tej rośliny. Bez problemu znajdziemy na rynku produktów do pielęgnacji urody specyfiki majace w swoim składzie wyciąg z pokrzywy. Pomagają one regulować prawidłową pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu dzięki pokrzywie szybko uporamy się z problemem przetłuszczających się włosów. Ponadto ziele pokrzywy znacząco wpływa na zdrowie skóry głowy – zmniejsza łupież, działa przeciwzapalnie. Roślina zawiera krzemionkę, która bardzo pozytywnie oddziałuje na wzrost włosów, stymuluje pracę mieszków włosowych co przyspiesza ich porost. Bardzo ważny jest inny wpływ, jaki pokrzywa wywiera na skórę głowy, działa ona silnie regenerująco i odżywczo. Włosy suche i łamliwe, które posiadają tendencję do rozdwajania się zostają wzmocnione i odżywione.  Dzięki temu pokrzywa przyczynia się do lepszej ochrony naszych włosów przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych takich jak: mróz, słońce, wiatr. Korzeń z rośliny jest wykorzystywany jako składnik specyfików przeciwko łysieniu. Aplikowanie ich może silnie stymulować porost. Należy jednak zachować dużą ostrożność gdyż u o wysoce wrażliwą skórą mogą pojawić się reakcje alergiczne. Jednakże zastosowanie ziela pokrzywy na włosy przynosi wymierne efekty w postaci zdrowych włosów.

Sposoby stosowania pokrzywy na włosy

Z liści pokrzywy można przygotować wiele domowych kosmetyków. Każdy dobierze odpowiedni rodzaj do siebie. Uniwersalne zastosowanie pokrzywy na włosy to jeden z powodów, dlaczego cieszy się ona aż tak dużą popularnością w kosmetyce. Możemy sporządzić z niej napary do picia, emulsje do wcierania w skórę, soki do płukania oraz szampony. Używając te specyfiki należy przejść trwającą kilka tygodni kurację leczniczą, której efekty mogą nas zaskoczyć – są bardzo pozytywne. Oczywiście nie tylko wywar z pokrzywy na włosy ma wysoką efektywność działania, dużą skutecznością odznacza się też kozieradka. Przyjrzyjmy się paru sposobom wykorzystania pokrzywy.

Zobacz więcej  Monocyty – o czym świadczą wyniki badania krwi: normy, podwyższone i obniżone poziomy, a także ich znaczenie

Płukanka z pokrzywy

Jednym z podstawowych sposobów na używanie do pielęgnacji ziela pokrzywy to sporządzenie płukanki, która jest bardzo skutecznym sposobem na przetłuszczające się włosy. Taki problem ma wiele kobiet, gdyż przetłuszczone włosy wyglądają dosyć nieestetycznie ,ponadto są one nieustannie obciążone i jednocześnie narażone na znaczne osłabienie i permanentną utratę blasku. Płukanka z pokrzywy przyciemnia włosy, efekt utrzymuje się długo. Regularne stosowanie takiego rozwiązania sprawia, iż zniwelowany zostaje problem z łupieżem. Dodatkowo przyniesie ona włosom wiele innych korzyści , takich jak: nabłyszczenie, wzmocnienie i stymulowanie wzrostu nowych włosów. Wypadanie zostaje zmniejszone, włosy są doskonale chronione przez utworzenie naturalnej bariery ochronnej. Jest to skuteczne w profilaktyce chorób grzybiczych. Gdy mamy nadmiernie przetłuszczające się włosy koniecznością jest codzienne ich mycie. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste mycie je osłabić czego efektem będzie wypadanie i utrata blasku. Warto wykorzystać silne lecznicze zastosowanie pokrzywy na włosy i sporządzić płukankę. Liście pokrzywy zalewa się gorącą wodą (jedna łyżeczka liści na filiżankę). Po dokładnym umyciu głowy należy spłukać włosy specyfikiem, owinąć włosy ręcznikiem i poczekać aż przeschną.

Napar z liści pokrzywy na włosy

Płukanka to nie jedyny sposób wykorzystania ziela. Równie skuteczna jest pokrzywa podawana doustnie w postaci naparu do picia. Picie pokrzywy na włosy pomoże nie tylko na nie, ale wpłynie pozytywnie na kondycję całego organizmu – skóry i paznokci. Trzeba się jednak upewnić, iż nie jest się uczulonym na pokrzywę. To na  najskuteczniejszy sposób na zastosowanie tego ziela, w tej formie składniki aktywne najlepiej się wchłoną do organizmu. . Regularne picie herbaty z pokrzywy najłatwiej poprawi kondycję włosów, paznokci i skóry gdyż odżywi je od środka. Napar z pokrzywy zawiera witaminy: B1, C, E oraz K. Jego picie może podrażnić żołądek, uczulać, wywołać wzdęcia i dlatego nie zawsze jest ono wskazane. Kobiety w ciąży nie powinny w ogóle po niego sięgać, w razie wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem rodzinnym. Stosowanie herbaty z pokrzywy dobra propozycja dla kobiet o  słabych, łamliwych i wypadających włosach o ile nie przesadzi się z ilością.

Zobacz więcej  Vibin – recepta online

Szampon do włosów z ziela pokrzywy

Następnym sposobem na zastosowanie pokrzywy na włosy jest szampon. Preparat  z ziela na porost włosów można bez problemu wykonać samodzielnie. W tej formie pokrzywa na włosy jest łatwa do stosowania, a stają się one gęste, lśniące i mocne. Potrzeba tylko kilku ususzonych łodyg, należy zalać litrem wrzątku i pozwolić się im zaparzyć. Gdy minie kwadrans zakrywa się naczynie z naparem, należy poczekać i ostudzić. Ta mikstura myje się włosy, odciska nadmiar płynu i następnie zawija je w ręcznik. Nie spłukujemy specyfiku! Szampon z pokrzywy na wypadanie włosów zaleca się dodatkowo wzbogacić o ocet. Mieszanka z jego użyciem jest  zdecydowanie bardziej skuteczna przy wzmacnianiu osłabionych kosmyków. Aby przygotować taki szampon trzeba zalać  trzy łyżeczki suszonej pokrzywy połowa litra wrzącej wody z dodatkiem dwóch  łyżek octu jabłkowego.

Wcierka do włosów

Innym rozwiązaniem na zastosowanie pokrzywy na włosy jest wcierka. Jest łatwa do przygotowania. Jedną  łyżeczkę pokrzywy należy zalać wodą i przez 20 minut podgrzewać. Po tym czasie należy ją odcedzić, wywar zaś odstawić i ostudzić. Wcierka z pokrzywy na włosy powinna być wmasowywana w skórę głowy najlepiej tuż po umyciu włosów. Nie jest to jednak reguła. Ten specyfik możemy połączyć z wywarami z szałwii lub skrzypu polnego co uczyni jej działanie jeszcze intensywniejszym.

Zastosowanie pokrzywy na włosy nie ogranicza się jedynie do przeciwdziałania ich nadmiernemu przetłuszczaniu się. Zostają one wzmocnione, stymulowane są mieszki włosowe co przyspiesza porost nowych włosów, ich wypadanie znacząco jest zmniejszone, łupież zlikwidowany. Korzeń rośliny zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu, który jest jednym z czynników odpowiedzialnych za utratę włosów. W pokrzywie znajdują się składniki odżywcze takie jak żelazo, krzem, miedź czy mangan. Taki skład sprawia, iż roślina jest często wykorzystywana to tworzenia suplementów diety mających na celu wzmocnienie włosów. Z powodu wysokiej zawartości chlorofilu jednym z zastosowań zioła pokrzywy jest naturalne  przyciemnianie włosów. Medycyna naturalna, receptury naszych babć jak widać zostają doceniane i wykorzystywane w kosmetyce do produkcji preparatów pielęgnacyjnych. Zdecydowanie warto odejść od kosmetyków o chemicznym, sztucznym składzie na rzecz sprawdzonej receptury, która jest niezawodna. Nasze włosy będą nam za to wdzięczne a my szybko zauważymy wymierne rezultaty. Postawmy więc na naturę i sprawdźmy lecznicze właściwości pokrzywy.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop