Blog

Zalecenia lekarskie przed i po zabiegu przeszczepu włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Zalecenia lekarskie przed i po zabiegu przeszczepu włosów

Przed zabiegiem

Powodzenie każdego zabiegu ma ścisły związek z dostosowaniem się pacjentów do zaleceń do zaleceń lekarskich. Poniżej zostaną opisane wszelkie instrukcje, których przestrzeganie będzie konieczne przed zabiegiem transplantacji włosów, celem uzyskania jak najlepszych wyników.

Wybranie najlepszej kliniki, która zajmuje się przeszczepami włosów. Transplantacja włosów to nie zabieg kosmetyczny!

Klinika, którą wybierzemy powinna współpracować z najlepiej wykwalifikowanym personelem. Ponadto świadczone przez nią usługi powinny mieć możliwie jak najwyższą jakość. Warto wcześniej zapoznać się z opiniami wcześniejszych pacjentów pacjentów.

Każdy pacjent, który zdecyduje się na zabieg przeszczepu włosów powinien zostać poinformowany o wszelakich możliwych powikłaniach i niepożądanych działaniach, które mogą pojawić się po przeprowadzonym zabiegu. W przypadku jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości lekarz powinien być dostępny o każdej porze dla każdego pacjenta.

Wybranie kliniki i doświadczenie pracującego w niej personelu jest bardzo ważne. Jeżeli zdecydujemy się na zabieg przeszczepu włosów w klinice, która nie posiada dużego doświadczenia w transplantologii włosów, a efekty wykonanego zabiegu nie będą dla nas w pełni satysfakcjonujące, nasze szanse na przeszczep w innej klinice będą niewielkie. Obszar dawczy jest niestety mocno ograniczony – jeżeli nie powiedzie się pierwszy przeszczep włosów, stracimy znaczną część włosów w dawczym obszarze.   

Zakaz spożywania alkoholu przez 7 dni przed planowanym zabiegiem

Nie można spożywać alkoholu na siedem dni przed zabiegiem z niżej opisanych przyczyn:

Pierwszą z nich będzie zwiększenie krwawienia. Spożywanie napojów alkoholowych znacząco osłabia krzepliwość krwi. Oznaczać to będzie zwiększone ryzyko dużego obfitego krwawienia zarówno w trakcie, jak i po wykonanym zabiegu przeszczepu włosów.

Poza zwiększonym ryzykiem krwawienia po zabiegu pacjenci spożywający napoje alkoholowe na kilka dni przed zabiegiem transplantacji włosów, potrzebują znacznie dłuższego czasu na regenerację, co zwiększa możliwości powstania stanów zapalnych i zakażenia.

Po spożyciu alkoholu pacjent może także odczuwać ból dużo dotkliwiej niż normalnie. Alkohol zmniejsza działanie znieczulenia w czasie zabiegu przeszczepu włosów, w związku z tym celem znieczulenia skóry głowy wymagane będzie podanie kolejnej dawki środka znieczulającego.

Zobacz więcej  Najlepsze zabiegi na twarz po 50 roku życia

Pomimo tego, że alkohol znacząco rozszerza naczynia krwionośne, badania naukowe pokazują, iż ogranicza on przepływ krwi do wybranych obszarów, takich jak na przykład głowa, skóra głowy, przez co utrudnia przepływanie krwi do przeszczepionych podczas zabiegu włosów zwiększając możliwość niepowodzenia zabiegu.

Ograniczenie palenia papierosów

Nikotyna powoduje zwężenie i stwardnienie naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu transplantacji włosów może dojść do niepohamowanego i długotrwałego krwawienia. Dwutlenek węgla znacząco zmniejsza zdolność krwi do transportowania tlenu i może osłabić także gojenie się ran czy wydłużyć proces gojenia. Jeżeli skóra będzie się dłużej goić, pojawia się większe ryzyko infekcji. W efekcie pojawią się nie tylko problemy z gojeniem, ale ze zwiększeniem ryzyka pojawiania większej blizny.

Według lekarzy, którzy zajmują się na co dzień przeszczepami włosów, palenie zwiększa także ryzyko wystąpienia martwicy skóry. Skala tego problemu będzie tym większa, im więcej papierosów pacjent wypalił w przeszłości. Badania naukowe udowodniły, iż osoby palące, które przeszły operacje operacje wymagające wycinania dużych obszarów na skórze (chociażby wycinanie części skóry w okolicach potylicy), są narażone na dużo większe ryzyko martwicy skóry po przeprowadzonym zabiegu przeszczepu włosów.

Konsekwencją palenia papierosów jest również obniżony dostęp składników odżywczych i tlenu, co może mieć znaczący wpływ na przyjęcie się przeszczepu włosów. Będzie to w dużej mierze zależeć od pacjenta i tego, czy jest długoterminowym, chronicznym palaczem.

Nie wolno zażywać aspiryny na 10 dni przed wykonaniem zabiegu

Aspiryna znacząco zmniejsza krzepliwość krwi i jej zażycie może zwiększać ryzyko ewentualnego krwawienia w czasie wykonywanego zabiegu przeszczepu włosów.

Należy unikać spożywania leków ziołowych, wybranych suplementów diety i zielonej herbaty na dwa tygodnie przed zabiegiem

Wymienione powyżej produkty znacząco zwiększają krwawienie podczas wykonywania zabiegu przeszczepu włosów, jak i zmniejszają stabilność mieszków włosowych w skórze głowy.

Na miesiąc przed planowanym zabiegiem trzeba zaprzestać użycia jakichkolwiek szamponów, płynów i leków, które zawierają Minoxidil

Minoxidil pomaga w powstrzymywaniu wypadania włosów. Niemniej jednak substancja ta wspomaga także krążenie krwi i jej przepływ do skóry głowy, przez co wzmaga krwawienie w czasie zabiegu przeszczepu włosów.

Zobacz więcej  Skleroterapia - wszystko co musisz wiedzieć

W dzień zabiegu należy założyć wygodne ubranie

Może to być to na przykład bluzka na zamek lub guziki/koszula. Jest to niezwykle istotne w czasie ubierania się i rozbierania.

W dzień planowanego zabiegu konieczne jest umycie głowy

Jest to istotne ze względu na fakt, iż po zabiegu pacjent będzie mógł umyć dopiero po dwóch dniach.

Nie można skracać włosów przed planowanym zabiegiem

Zapuszczone włosy pomagają w dużo lepszej ocenie kąta wzrostu włosów i w określeniu ilości graftów do pobrania.

Poinformowanie lekarza o wszystkich chorobach, a szczególnie o cukrzycy albo problemach z ciśnieniem krwi, jak również o wszelkich przebytych operacjach

Wszystkie informacje, które dotyczą bezpośrednio stanu zdrowia mogą mieć wpływ na zakwalifikowanie pacjenta do przeszczepu włosów, jak i możliwe do osiągnięcia wyniki transplantacji.

Postępowanie po zabiegu przeszczepu włosów

Właściwe postępowanie po wykonanym zabiegu przeszczepu włosów ma wpływ na przyjęcie, jak i ich wzrost. Dlatego to od pacjenta będzie także zależny efekt zabiegu. Każdy pacjent po zabiegu powinien zostać dokładnie poinformowany o sposobie postępowania z przeszczepionymi włosami. Klinika powinna także pozostać do dyspozycji, w wypadku kiedy pacjent zauważy niepokojące go objawy, albo ma jakieś pytania. Dokonując wyboru terminu zabiegu, konieczne będzie uwzględnienie czasu gojenia miejsca dawczego i biorczego, który wynosi dwa tygodnie. Bezpośrednio po zabiegu na miejsce dawcze zakładany jest bandaż, który powinien pozostać tam przez dwa dni.

Miejsce, gdzie zostały przeszczepione włosy:

 • 1-8 dnia po zabiegu – nie można dotykać czy myć przeszczepionych włosów,
 • 3 dzień po przeprowadzonym zabiegu – można rozpocząć płukanie skóry głowy delikatnym strumieniem wody, nie wycierając jej przy tym. Spłukiwanie głowy spowoduje powolne zmycie strupków,
 • od 8 dnia po zabiegu – można rozpocząć stosowanie środków wspomagających wzrost włosów,
 • 8 dzień po zabiegu – pacjent w tym dniu może rozpocząć delikatne mycie włosów. Do mycia należy używać delikatnego szamponu o pH 5-7. Szampon, jak i inne środki pomocnicze w pielęgnowaniu pacjent powinien otrzymać w ramach zabiegu. Przed umyciem włosów na miejsce implantacji trzeba nałożyć niewielką ilość oliwki. Powinna ona pozostać na skórze głowy przez 30 minut. Oliwka nawilży skórę i ułatwi usunięcie strupków.
Zobacz więcej  Asymetria twarzy? Poznaj skuteczne sposoby na jej zniwelowanie

Miejsce skąd zostały pobrane włosy:

Z miejscem, skąd pobrano włosy czyli z potylicą trzeba postępować podobnie jak z miejscem, gdzie zostały przeszczepione włosy, co zostało opisane powyżej.

Pozostałe zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów:

 • Masażer/szczotka – można stosować od 3 tygodnia po zabiegu. Posuwistymi ruchami trzeba czesać skórę głowy, zaczynając od części czołowej, kończąc na tyle głowy,
 • w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu trzeba uważać na głowę, tym bardziej na miejsce implantacji, w czasie wsiadania do auta, podczas wykonywania codziennych czynności chronić głowę przed wszelakimi zadrapaniami, uderzeniami,
 • nie powinno się nosić ciężkich przedmiotów i nie wykonywać pracy fizycznej,
 • nie należy wykonywać gwałtownych ruchów pochylania.

Inne objawy, które mogą występować po przeprowadzonym zabiegu:

 • obrzęki – po zabiegu może wystąpić obrzęk w miejscu przeszczepienia włosów, a nawet i sąsiedniej okolicy, zwłaszcza podżuchwowej, oraz okolic powiekowych i czołowych. Jest to jak najbardziej normalny proces, który ma związek z zabiegiem, jak i z przemieszczającym się płynem użytym celem znieczulenia. Obrzęk ustąpi po 3-4 dniach od zabiegu, przy czym znaczącą różnicę będzie można zauważyć już po pierwszej nocy,
 • spanie – najlepszą pozycją do odpoczynku i spania po zabiegu będzie pozycja z lekko uniesioną głową i górną częścią ciała pod kątem około 45 stopni,
 • aktywność seksualna, palenie papierosów, alkohol – należy ograniczyć do minimum 3-4 dni po wykonanym zabiegu,
 • słońce – należy unikać przez okres 6 tygodni solarium i natężonego światła słonecznego,
 • zabiegi fryzjerskie – przez 3 tygodnie od daty wykonania przeszczepu, nie wolno wykonywać żadnych zabiegów fryzjerskich, takich jak środki do stylizacji włosów, nakładanie odżywek, farbowanie, czy ścinanie
 • wysiłek fizyczny – pacjent może powrócić do regularnych ćwiczeń fizycznych dopiero po 21 dniach od zabiegu.

 

 

 

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop